Sağlık

DEHB İlaç Eksikliği: Adderall Kullanılabilirliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DEHB İlaç Eksikliği: Adderall Kullanılabilirliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaşın
Uzmanlar, DEHB olan kişilerin Adderall dozlarını doktorlarıyla tartışması gerektiğini söylüyor. Maskot/Getty Images
  • Federal yetkililer, Adderall ilacında bir kıtlık olduğunu resmen ilan ettiler.
  • Geçen ay boyunca, birçok tüketici ve eczane, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi etmek için kullanılan ilaç olan Adderall’da kıtlık olduğunu bildirdi.
  • Uzmanlar, DEHB tanılarındaki artışın ve bakımdaki aksaklıkların kıtlığa katkıda bulunan faktörler olduğuna inanıyor.
  • Adderall’ı bulamayan DEHB’li bir kişinin, herhangi bir alternatif olup olmadığını görmek için durumunu doktorlarıyla görüşmesi gerektiğini söylüyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, önemli bir tedavi ilacı sıkıntısıyla karşı karşıya kalırken, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılarında bir artışla karşı karşıya.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkilileri bu hafta Adderall’ı resmi ilaç sıkıntısı listesine ekledi.

“FDA, tüm karışık amfetamin tuzları üreticileriyle sürekli temas halinde ve bu şirketlerden biri olan Teva, devam eden aralıklı üretim gecikmelerinden muzdarip. Diğer üreticiler karışık amfetamin tuzları üretmeye devam ediyor, ancak bu üreticilerin ABD pazarının talebini karşılamaya devam etmek için yeterli arz yok” dedi ajans 12 Ekim tarihli duyurusunda.

Geçen ay uzmanlar, popüler DEHB ilacı ve merkezi sinir sistemi uyarıcısı olan Adderall’ın elde edilmesi zor hale gelmesinde üretim gecikmeleri, düzenlemeler, aşırı reçeteleme ve artan talebin rol oynadığını bildirdi.

Los Angeles şehir merkezinde yaşayan bir yazar olan Laura, Eylül ayı başlarında Healthline’a verdiği demeçte, “Geçen hafta DEHB reçetemin yeniden doldurulması gerekiyordu, ancak bölgemdeki hiçbir eczanede yoktu.” “Büyük zincirler değil, bağımsızlar değil. Los Angeles’tayım, küçük bir kasaba değil.”

Ulusal Serbest Eczacılar Birliği tarafından yaklaşık 8.000 eczane sahibi ve yöneticisiyle yapılan bir ankete göre, 10 küçük eczaneden 6’sından fazlası ilacı elde etmekte sorun yaşadıklarını söyledi.

En büyük markalı ve jenerik Adderall satıcısı olan Teva Pharmaceuticals, sonbahara kadar sürebilecek tedarik kesintileri bildirdi.

OKU  "Yeşil" Akdeniz diyeti, Akdeniz diyetinden iki kat daha fazla yağ azaltır.

Ancak ilacın kıtlığından yalnızca tek bir üreticideki üretim sorunları sorumlu değildir.

“2021’de Adderall reçetesi sayısı bir önceki yıl 37 milyondan 41 milyona yükseldi. Daha fazla insan endişe ile mücadele ederken, talepteki artış devam eden pandemi ile bağlantılı” dedi. Kuzey Carolina’daki New Waters Recovery’de bir psikiyatrist olan Harold Hong, Healthline’a söyledi.

Hong, “Reçetesiz yüksek dozda Adderall alan kişiler ilaca karşı tolerans geliştirebilir ve bu da onları daha fazla ilaç aramaya yönlendirebilir” diye ekledi. “Bu, Adderall’a olan talebi artırıyor ve arz üzerinde daha ağır basıyor.”

İlaç eksikliği, uyku sorunları, panik ataklar, depresyon, intihar düşünceleri ve uyuşukluk gibi semptomları içeren bir durum olan Adderall “kazasına” neden olabilir.

Texas’taki Austin Üniversitesi’nde eczacılık doçenti PharmD, Healthline’a verdiği demeçte, “Adderall’ın vücudu tamamen temizlemesi yaklaşık 50 saat sürecek ve ortalama bir kişiye iki günlük lütuf verecek” dedi.

“Bazı etkiler, aşağıdakileri yapanlarda daha şiddetli olma eğilimindedir. [use] Yüksek dozlarda Adderall, ”dedi Hong. “İlacı temin edemiyorsanız, diğer tedavi seçenekleri ve yoksunluk belirtilerinizi yönetmek hakkında bir doktorla konuşmanız gerekir.”

Hükümet düzenlemesi bir rol oynar

Adderall ve diğer DEHB tedavileri planlanmış bağımlılık yapıcı maddelerdir, bu nedenle Federal Uyuşturucu Uygulama İdaresi (DEA) bu ilaçların ne kadarının üretilebileceği konusunda kotalar belirler.

DEA’nın belirlediği kotalar, mevcut kullanıma dayalı bir projeksiyondur ve bazen talepteki ani bir artışı kaldıracak kadar çevik değildir.

Geçmişteki kıtlıklar, Shire Pharmaceuticals’ın 2011’deki kıtlık sırasında yaptığı gibi, üreticilerin doğrudan DEA’yı suçlamasına bile yol açtı.

DEA, bu ilaçları olduğu gibi düzenlemek için iyi bir nedeni olduğunu söylüyor.

Ajans, “DEA, yerli üreticilerin jenerik DEHB ürünlerini nispeten istikrarlı bir iç pazara getirme talebinde önemli bir artış gözlemlese de, bu pazar güçlerinin genç yetişkinler arasında reçeteli uyarıcı kötüye kullanımını nasıl etkileyebileceği konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor” dedi. 2022 kota önerilerine eşlik eden bir açıklamada, “DEHB tanı ve tedavisindeki büyük artışların, çeşitli uyarıcı ilaçların FDA onayı ile çakışması dikkat çekicidir.”

OKU  Demans: Bu hafıza testi, kimin bilişsel gerileme riski altında olduğunu tahmin edebilir

Bunun altını çizmek için, Nisan 2022’de ajans, Adderall’ı reçetesiz çevrimiçi olarak yasadışı bir şekilde satmakla suçlanan iki web sitesini uyardı. operasyonları durdurmak.

Ve daha meşru teletıp şirketleri de incelemeye alındı, bir şirket olan Cerebral, uyuşturucu reçeteleriyle ilgili eşzamanlı DEA ve Adalet Bakanlığı soruşturmalarıyla karşı karşıya kaldı.

Bu, Adderall’ın ne kadar fazla reçete edildiğini bulmayı zorlaştırır.

“Adderall tabletlerinin daha fazla çevrimiçi kullanılabilirliği, yasadışı satış Hong, internet üzerinden ilaçların ne kadarının fazla reçete edildiğini deşifre etmeyi zorlaştırıyor” dedi.

Sebep ne olursa olsun, Adderall kullanan birçok kişi eksikliğin gerçek olduğunu söylüyor.

“Bölgemdeki CVS ve Walgreens ve Rite Aid’i aradım. Hepsi bana sahip olmadıklarını ve bölgedeki diğer eczanelerinin de olmadığını söylediler,” dedi Laura Eylül ayı başlarında. “Ayrıca birkaç bağımsız eczane daha aradım ve onlarda da yoktu. Dozumu ve diğer dozajları sordum.”

“Sonra vazgeçtim ve rehabilitasyona hazırlandım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir