Sağlık

Daha yüksek kalp krizi ve inme oranlarına bağlı sıfır kalorili tatlandırıcı eritritol

Daha yüksek kalp krizi ve inme oranlarına bağlı sıfır kalorili tatlandırıcı eritritol

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, yaygın olarak kullanılan yapay bir tatlandırıcı olan eritritolün kalp krizi ve felç riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Javier Diez/Stocksy
  • Yeni bir çalışma yapay tatlandırıcı eritritol ile kalp krizi ve felç arasında bir bağlantı buldu.
  • Kanda bulunduğunda pıhtılaşmayı kolaylaştırır ve bu da riske katkıda bulunabilir.
  • Eritritol, son yıllarda obezite ve kalp hastalığı olan hastalar arasında popülerlik kazanıyor.
  • Eritritol bitkisel gıdalarda doğal olarak bulunurken, yapay eritritol daha büyük miktarlarda tüketilir.
  • Beslenme uzmanları, şeker alımını en aza indirmeyi ve daha güvenli ikameler yapmayı tavsiye ediyor.

Yeni Araştırma dergide yayınlandı natüropati popüler yapay tatlandırıcı eritritolün kalp krizi ve felç gibi daha yüksek kardiyovasküler olay riskiyle bağlantılı olduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar ayrıca tam kana veya izole edilmiş trombositlere eritritol eklediklerinde ne olduğuna da baktılar. trombositlerUlusal Kanser Enstitüsüne göre, kanın pıhtılaşmasına ve yara iyileşmesine yardımcı olan kandaki küçük hücre parçalarıdır.

Ekip, tatlandırıcının varlığının trombositlerin pıhtılaşmaya neden olmasını kolaylaştırdığını ve potansiyel olarak riski artırdığını buldu.

Ek olarak, klinik öncesi çalışmaların eritritolün ağızdan alındığında aynı etkiye sahip olduğunu doğruladığını belirtmişlerdir.

doktor Cleveland Clinic’ten Stanley Hazen ve meslektaşları, raporlarında, eritritolün gıda ve diğer ürünlerde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığını – hatta yer ve musluk suyunda bile bulunduğu noktaya kadar – süresi hakkında çok az şey bilindiğini açıkladılar. Terim etkileri.

Ek olarak, obezite ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kilo vermelerine yardımcı olması için genellikle yapay tatlandırıcılar kullanmaları önerilir. Ancak yazarlar, epidemiyolojik çalışmaların daha önce bu yapay tatlandırıcıların kullanımı ile yardımcı oldukları söylenen koşullar arasında bir bağlantı bulduğunu belirtmişlerdir.

Bu nedenle, bu maddelerin insanların riskini nasıl etkileyebileceğini belirlemek özellikle önemlidir.

Bu çalışma eritritolün tehlikeli olduğunu kanıtladı mı?

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde kayıtlı bir diyetisyen ve tıbbi diyetetik eğitmeni olan Liz Weinandy, dikkate almamız gereken ilk şeyin, çalışmanın eritritolün kalp hastalığına ve felce neden olduğunu gerçekten kanıtlamadığını söyledi.

OKU  Afib veya yüksek tansiyonunuz varsa, tatillerde kalbinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

“Dernek ve nedensellik arasında büyük bir fark var” diye açıkladı. “Bu çalışmanın bazı yönleri, bize bilgi sağlayabilen, ancak insanlarda laboratuvarda olduğu gibi aynı etkilere yol açacağı anlamına gelmeyen in vitro ve in vivo çalışmalardı.”

Yazarların kendileri de çalışmalarında bu sınırlamayı kabul etmekte ve bu etkiyi doğrulamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu önermektedir.

Kardiyovasküler riski artırsa bile, eritritolün doğası gereği tehlikeli olduğundan ziyade nicelik meselesi olabileceğine de dikkat edilmelidir. Yapay olarak tatlandırılmış gıdalardan çok daha küçük miktarlarda olsa da, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur.

İnsan vücudu onu zayıf bir şekilde metabolize eder, bu nedenle fazlalık kan dolaşımına atılır. Çalışma yazarlarına göre problemli olabilecek bu aşırı eritritol.

Aşırı eritritol tüketimi nasıl önlenir?

Las Vegas Nevada Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Alanında Didaktik Program Direktörü Samantha Coogan, üzüm, karpuz, mantar gibi gıdalarda ve şarap, peynir ve soya sosu gibi fermente gıdalarda bulunan doğal olarak bulunan eritritol arasındaki farkı yineledi. Bu yiyeceklerden kaçınmak gerekli değildir.

Yapay eritritolün öncelikle sakızda ve Blue Sky gibi şekersiz gazlı içeceklerde bulunduğunu açıklamaya devam etti.

“Eğer bir sakız çiğniyorsanız, diş bakterileri ile savaşmaya yardımcı olabilecek diş sağlığına ek faydaları olduğu için ksilitol ile tatlandırılmış sakızları seçmeyi deneyebilirsiniz.dedi Coogan.

“Ve diyet veya şekersiz soda yerine, aromalı maden suyu/maden suyu deneyin… veya bütün meyveyi/salatalığı bir su şişesine veya sürahiye koyarak kendi ‘spa’ suyunuzu yapın.”

The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı beslenme uzmanı, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer, bunun aspartam ve stevia gibi diğer yapay tatlandırıcılarla karıştırılmış olarak da bulunabileceğini ekledi. Ek olarak, şeker, protein ve beslenme çubukları, unlu mamuller, sürülebilir meyve, dondurulmuş tatlılar ve hatta gargara gibi gıda ve ürünlerde bulunabilir.

Birçok yiyecek, içecek ve ürün ilave eritritol içermesine rağmen, hangilerinin olduğunu söylemek aslında oldukça kolaydır. Weinandy, “Gıda etiketindeki içerik maddelerini okumak, bir ürünün eritritol içerip içermediğini açıkça gösterecektir çünkü ABD’de yasa gereği listelenmesi zorunludur.”

OKU  Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Eritritolü daha iyi değiştirin

Palmer, kalp krizi ve inme riski taşıyanlar için neotam ve stevia gibi şeker ikamelerinin güvenli göründüğünü söyledi.

Palmer, insanlara bal, sofra şekeri, akçaağaç şurubu ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerleri günlük kalorilerinin %10’unun altında (2.000’de 50 gr) tutmalarını tavsiye ederek, “Çok fazla ‘gerçek’ ilave şeker iyi bir fikir değil” dedi. – kalorili diyet).

“Bu, özellikle kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişiler için geçerlidir” dedi. “İlave şeker alımını düşük tutmalılar çünkü yüksek alım kardiyometabolik risklerle ilişkilidir.”

Coogan, kalp sağlığını ve kan şekeri dengesini desteklerken tatlılık sunan bir diğer güzel alternatifin de şeker yerine tarçın, hindistan cevizi, yenibahar, zencefil ve karanfil gibi baharatlar kullanmak olduğunu söyledi.

“İçecek söz konusu olduğunda alışmaları çok zaman alabilir. . . Ancak yulaf ezmesi, unlu mamuller, soslar, DIY çeşniler/soslar, ev yapımı meyve derileri, kurutulmuş meyveler, taze meyve ve salataların üzerine serpmeler vb.’de bunların hepsine kolayca şeker eklenebilir/değiştirilebilir.”

Son olarak Weinandy, eritritol içeren birçok yiyeceğin başlangıçta sağlıklı olmadığının akılda tutulması gerektiğini söyledi; ve şeker ikamelerinin kullanımının onlara hak etmedikleri bir “sağlık faturası” verdiğini.

Bütün, minimum düzeyde işlenmiş gıdaları yiyerek “temellere geri dönmeyi” öneriyor.

“Tatlılar ve şeker içeren tatlıları, haftada 1-2 kez küçük bir porsiyon gibi sınırlı miktarda tutun” dedi. “Tatlı isteklerinizi gidermek için çeşitli meyveler yemeye çalışın.”

Weinandy, bitki bazlı gıdaların kalp ve felç riskini azaltmaya yardımcı olan potasyum, C vitamini ve polifenoller gibi bileşikler ve besinler açısından yüksek olduğunu belirterek sözlerini bitirdi.

“Bunda sahte veya yapay bir şey yok” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Sağlık

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir