Sağlık

Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Pinterest’te paylaşın
Yeni araştırma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair onlarca yıllık teoriye şüphe düşürüyor. Westend61/Getty Images
  • Yeni araştırma, depresif gerçekçiliğe meydan okuyor: depresif insanların iyimser önyargıya daha az eğilimli olduğunu öne süren bir teori.
  • 1979’da yapılan araştırmalar, depresyonu olan kişilerin yaşamları üzerinde ne kadar kontrole sahip oldukları konusunda en gerçekçi yargıçlar olduğunu gösteriyor, ancak bulgular yakın tarihli bir çalışmada tekrarlanamadı.
  • Tıbbi tedavi, konuşma terapisi ve sevdiklerinizle vakit geçirmek, hafif depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Depresyondan muzdaripseniz, bir noktada size hayatın iyi tarafından bakmanın durumunuzu iyileştirebileceği söylenmiş olabilir.

Yakınınızdaki insanlar sizi yeteneklerinizi küçümsemekle suçlamış veya biraz daha iyimser olursanız depresyonun üstesinden gelebileceğiniz konusunda ısrar etmiş olabilir.

Bu yorumlar ne kadar sinir bozucu olsa da, bu iyi niyetli insanlar, depresif insanların basitçe daha gerçekçi olduklarına dair uzun süredir devam eden bir varsayım üzerinde çalışıyor olabilirler. Bu kavram, depresif gerçekçilik olarak bilinen bir teoriden kaynaklanmaktadır.

Teori, depresif insanların iyimser önyargılara daha az eğilimli olduğunu ve yaşamları üzerinde ne kadar kontrol sahibi oldukları konusunda daha gerçekçi olduklarını öne sürüyor.

Bu fikir, bir grup üniversite öğrencisinin, bir düğmeye bastıklarında bir trafik ışığının yeşile dönüp dönmeyeceği konusunda ne kadar kontrole sahip olduklarını tahmin edip edemediklerini inceleyen 1979 tarihli bir araştırmadan kaynaklanmaktadır.

Araştırma, depresif öğrencilerin kontrolden çıktıklarını daha iyi fark ettiklerini, depresyonda olmayan öğrencilerin ise ışık üzerindeki kontrollerini abartma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

1979’dan beri, bu anlayışlar popüler kültüre ve bilimsel çalışma alanlarına sızmıştır. Ancak, yeni araştırmalar bu bulguları çürütüyor ve orijinal çalışmanın sonuçlarının tekrarlanamayacağını öne sürüyor.

Yeni çalışmada, katılımcılar daha önce depresyon için tarandı. Bir çevrimiçi grup ve bir üniversite öğrenci grubu olmak üzere iki gruba ayrıldılar ve 1979’da yaptıklarına benzer bir görevi tamamlamaları istendi.

Bu sefer, araştırmacılar yanlılığı ölçmek için bir mekanizma eklediler ve katılımcıların gerçekte sahip oldukları kontrol seviyelerini çeşitlendirdiler.

Mevcut çalışma, orijinalin sonuçlarıyla aynı fikirde değildi. Bunun yerine, çevrimiçi grupta daha yüksek düzeyde depresyona sahip olan katılımcılar, kontrollerini bile olduğundan fazla tahmin ettiler.

OKU  Amazon Rx: Artık sanal bir klinik aracılığıyla kilo kaybı ve saç dökülmesi ilaçları alabilirsiniz

Bu arada, bir grup üniversite öğrencisi, depresyon düzeyinin kendi kontrollerine bakışları üzerinde çok az etkisi olduğunu gösterdi.

Bu, depresyonun gelecekteki görünümü ve tedavisi için ne anlama geliyor?

Zorlayıcı depresyon algıları

“Orijinal araştırma makalesine 2000’den fazla kez makul bir varsayım olarak atıfta bulunuldu. Psikoterapist Tania Taylor, kırk yıl sonra, tekrarlanabilirliğini çürütmek için yapılan bir çalışma, işlere gerçekten bir anahtar atıyor” diyor.

“Kişisel görüşüme göre, orijinal çalışma zaten kusurluydu ve çalışmanın kendisi gerçek yaşam senaryolarına uygulanabilir olmadığında, depresif insanları depresif gerçekçiler olarak etiketlemek bu kadar yük olmamalıydı” diye belirtiyor.

Akıl sağlığı sorunları söz konusu olduğunda, yaygın varsayımlar hem zararlı hem de sınırlayıcı olabilir. Depresyonu olan bir kişi, zihinsel sağlıklarının sadece düşünme biçimlerinin bir sonucu olduğu fikriyle sınırlı hissedebilir.

Ayrıca, başkalarının tutumları hakkında yararsız ve yanlış yorumları savuşturmayı sinir bozucu ve yorucu bulabilirler.

Taylor, depresif gerçekçilik teorisinin zararlı olabileceği konusunda hemfikirdir. Taylor, “Bilişsel depresyon teorileri, bir kişinin çevrelerine ve deneyimlerine ilişkin algısını nasıl çarpıttığını içerir” diyor.

“Bu değişmiş algının daha sağlıklı olduğunu kategorize etmek, bir kişinin depresif bir durumdan kurtulma ve terapistiyle herhangi bir tür terapötik ittifak kurma yeteneği için zararlı sonuçlara yol açabilir” diyor.

Bazıları için, depresif gerçekçilik, zihinsel sağlığı çevreleyen damgalamayı güçlendirebilir. Depresyondaki kişinin bir şekilde hatalı veya durumundan sorumlu olduğunu gösterebilir. Veya olumlu düşünmenin gücüyle üstesinden gelebilecekleri fikrini pekiştirin.

Rahatlama ve travma çözme egzersizlerinde uzman olan Sylvia Tillmann, “Kötü bir ruh hali ve depresyona sürüklenmedin, o halde kendin için mazeret bulmayı nasıl bekleyebilirsin?” diyor.

Kendine yardım edemediğini hissettiğinde bu tür kavramların zayıflatıcı olabileceğini söyledi.

Taylor, depresif gerçekçilik kavramını değiştirmenin ileriye dönük olumlu bir adım olduğuna inanıyor.

“Her ne kadar bilişsel teoriden ziyade depresif gerçekçilik teorisine inanan insanların tamamen ikna olmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaçları olduğunu hayal etsem de” diye ekliyor.

OKU  Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Bu yeni bulguların depresyonla yaşayan insanlar tarafından nasıl algılanacağını ölçmek mümkün değil. Bazıları için, hayata bakış açılarının ruh sağlıklarını etkilediğini kabul etmek, hastalıklarını uzun yıllar anlamalarına yardımcı olmuş olabilir.

Diğerleri için artık bu tür algılar tarafından kapana kısılmış hissetmemek bir rahatlama olabilir.

Hafif depresyonu tedavi etmenin yolları

Bu yeni araştırmanın bulguları hakkında ne düşünürseniz düşünün, hafif depresyonla yaşıyorsanız, muhtemelen onu nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye heveslisinizdir.

Tıbbi müdahalelere ek olarak, genellikle depresyonun en iyi zihniyet yoluyla yönetildiği varsayılır. Ancak Tillmann, vücutla çalışmanın başlamak için iyi bir yer olduğunu söylüyor.

Dans, yoga, nefes çalışması veya Gerginlik ve Travma-Azalıcı Egzersiz (TRE) önerir.

“Bu faaliyetler vücutta sıkışan herhangi bir travmayı serbest bırakabilir” diye açıklıyor. “Sinir sistemi sakinleşir ve rahatlamaya da yardımcı olabilirler. Ayrıca, çoğu kişinin uyuşukluğu tarif ettiği gibi, depresyonlu insanlar için faydalı olabilecek bedenlerimizle bizi yeniden bağlarlar. ”

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evden çıkmak herkülvari bir görev gibi gelebilir, ancak bir dünya kadar fark yaratabilir. Taylor mavi odalar aramanızı tavsiye ediyor.

“Mavi alanlar su içerir. Küçük bir dere veya dere, köpüren bir nehir, durgun bir gölet veya göl veya kıyıya vuran deniz dalgalarının sesi olsun. Suyun ruh halimizi iyileştirdiği biliniyor” diye açıklıyor.

Arkadaşları ve aileyi ziyaret etmek de yardımcı olabilir.

Taylor, “Araştırmalar sürekli olarak, etrafta olmaktan keyif aldığımız insanlarla zaman geçirdiğimiz zaman ruh halimizin düzeldiğini bildirdiğimizi gösteriyor” diyor.

“Dünyaya açılmak çok korkutucuysa, telefonda bir arkadaşınızla sohbet etmek veya mesajlaşmak gibi daha basit ilk adımları deneyin” diye tavsiyede bulunuyor.

Her şeyden önce Taylor, profesyonel destek aramanın anahtar olduğunu söylüyor.

“Konuşma terapisi, depresif bir durumdan çıkmanıza ve sizin için neyin işe yaradığını öğrenmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Kendi tetikleyicilerinizi ve gelecekte kendinize yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi bilmek size yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir