Sağlık

Demi Lovato’ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden ‘rahatladı’?

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Pinterest’te paylaş
Şarkıcı Demi Lovato geçtiğimiz günlerde resmi olarak bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra bir rahatlama hissettiğini açıkladı. Getty Images aracılığıyla Robert Smith/Patrick McMullan
  • Demi Lovato, bipolar bozukluk teşhisi hakkında açılıyor ve teşhis konduğunda rahatladığını söylüyor.
  • Uzmanlar, bu tepkinin, özellikle neden belirli bir şekilde hissettiklerini anlamayan insanlarda yaygın olduğunu söylüyor.
  • Akıl sağlığı uzmanları, Lovato gibi ünlülerin karşılaştıkları zorluklar hakkında konuşmalarının değerli olduğunu çünkü bu, hastalığın damgasını kaldırmaya yardımcı olduğunu ve insanları yardım aramaya teşvik ettiğini söylüyor.
  • Akıl hastalığının resmi teşhisi ve bireysel tedavisi esastır.

Demi Lovato, akıl sağlığı sorunlarıyla halka açılmaya yabancı değil.

Şarkıcı ve oyuncu madde kullanım bozuklukları, yeme bozuklukları ve depresyonla mücadelesini anlattı.

Lovato ilk olarak kendisine bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu bir röportajda duyurdu. İNSANLAR Şimdi tekrar konuşuyor ve 11 Mayıs’ta Los Angeles’ta düzenlenen Hollywood & Mind Summit’te kendisine teşhis konulduğu zaman “rahatladığını” söylüyor. Lovato, samimi sözlerinin başkalarına yardımcı olacağını umuyor.

Lovato, “Başkalarına yolculuklarında yardımcı olabilirsem, yapmak istediğim şeyin bu olduğunu biliyordum” dedi. İNSANLAR Rapor. “Ve sonunda kendim hakkında öğrendiğim şey hakkında açıkça ve dürüstçe konuşmaya karar verdim.”

Uzmanlar hemfikir – ve Lovato gibi insanlardan gelen bu tür yorumların insanların ruh sağlığı hakkındaki düşüncelerini değiştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

“Demi Lovato ve diğer ünlüler konuştuklarında, bu gerçekten güçlendirici olabiliyor. [them]Stony Brook Medicine’de lisanslı bir klinik psikolog ve davranış sağlığı başkan yardımcısı olan PhD Adam Gonzalez, “… ve topluluğun bu ünlü statüsüyle bile insanların zihinsel sağlık sorunları yaşayabileceğini kabul etmesi için” diyor. “Sahne ışıklarının altında olmayan insanların, bizim gibi sıradan insanların, akıl sağlığı sorunları hakkında konuşurken ve tedavi ararken kendilerini daha rahat hissetmeleri için, gündemdeki insanların zorluklarını dile getirmeleri önemlidir.”

Ve bir psikolog, Lovato’nun yorumlarının, ruh sağlığının fiziksel sağlık kadar önemli olduğunu ve onu çevreleyen damgalamayla savaşmaya devam etmenin önemli olduğunu hatırlattığını söylüyor.

“Soru doğru geliyor: Neden diyabetimiz veya yüksek kolesterolümüz olduğunu kabul etmekten mutluyuz da, başkalarına aşırı kaygı veya majör depresyondan bahsetmekten utanıyoruz?” Zishan Khan, psikiyatrist ve Mindpath Health’te bölgesel tıp direktörü.

Akıl sağlığı teşhisi rahatlama getirebilir

Bir araştırmaya göre, 2019’da 40 milyondan fazla insan bipolar bozuklukla yaşıyordu. rapor Dünya Sağlık Örgütü tarafından.

Lovato da onlardan biriydi. Hayranlar bunu biliyordu, ancak Lovato bipolar bozukluk hakkında ilk kez 2011’de açılmış olsa da, akıl sağlığını çevreleyen damgalama göz önüne alındığında (özellikle on yıldan fazla bir süre önce), son yorumları şaşırtıcı gelebilir: Teşhis rahatlama getirdi.

Lovato, “Nihayet bir teşhis koyduğum için çok rahatladım” dedi. “Uzun yıllarını mücadele ederek geçirmiştim ve önümde fırsatlarla dolu bir dünya varmış gibi görünse de neden depresyonla bu kadar uç noktalarda belirli bir şekilde başa çıktığımı bilmiyordum.”

OKU  Eşinizden basit bir "teşekkür ederim" tatil stresini nasıl azaltabilir?

Ancak aynı zamanda Rönesans Tıp Okulu’ndaki Stony Brook Üniversitesi Zihin-Beden Klinik Araştırma Merkezi’nin kurucu direktörü olan Gonzalez, bu rahatlamanın genellikle bipolar gibi bir akıl sağlığı teşhisi alan kişilerde ortaya çıktığını söylüyor.

Gonzalez, “Hayatınızda kalp ağrısı ve tartışmalar yaşadığınızda, bu çok kafa karıştırıcı ve üzücü olabilir” diyor. “İnsanlar kendilerinde neyin yanlış olduğunu merak edebilirler. Kafa karıştırıcı ve korkutucu olabilir. Bir profesyonel, “Bildirdiğiniz semptomlara ve deneyime dayanarak, bununla mücadele ediyormuşsunuz gibi geliyor” dediğinde, bu kişi için çok özgürleştirici olabilir. Şimdi bazı cevapları var.”

Ünlü aktivizmi, halkın yanlış anlamalarını gidermeye yardımcı olabilir

“Bipolar” kelimesi, günlük konuşmalarda belirli davranışları tanımlamak için kötüye kullanılabilir.

Gonzalez, “Bazen insanlar teşhisi kötüye kullanıyor ve halk arasında ‘Oh, bu kişi iki kutuplu’ gibi bir terim kullanıyor” diyor. “İnsanlar bunu genellikle ruh halleri değiştiğinde veya ifadelerini değiştirdiklerinde veya duygusal tepkileri değiştiğinde yaparlar. İnsanları bu terimleri gevşek bir şekilde kullanmamaları konusunda uyarmak istiyorum çünkü akıl sağlığıyla gerçekten mücadele eden ve acı çeken insanlar var ve bu teşhis terimleri aslında bir anlam ifade ediyor… kimin bu düzeyde stres yaşıyor olabileceğini asla bilemezsiniz.

Stres düzeyi ve bunun günlük hayatı ve ilişkileri etkileme şekli önemlidir.

Lovato deneyimlerini derinlemesine inceledi.

“15 yaşında bir tur otobüsünde oturduğumu ve taraftarların otobüsümü pankartlarla takip ettiğini ve pencereden el sallamamı sağlamaya çalıştıklarını hatırlıyorum. Ve tek yapabildiğim orada oturup ağlamaktı,” diye devam etti Lovato. “Ve tur otobüsümün arkasında oturup hayranlarımı ağlayarak izlediğimi ve ‘Neden bu kadar mutsuzum?’ diye düşündüğümü hatırlıyorum.”

Lovato gibi insanlar sayesinde, insanlar artık bipolar bozukluk teşhisi konan en az bir kişiyi tanıyor – ve anahtar kelime bir kişidir. Gonzalez, bir kişinin yüzünü görmenin ve tanıya isim vermenin farkındalığı artırabileceğine ve daha fazla empatiye yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Bipolar Bozukluk, Tanımlanmış

Bipolar bozukluk, kısmen terimin günlük konuşma dilinde kullanılması nedeniyle kısmen yanlış anlaşılmaktadır.

“Bipolar, öforik manilerle ilişkilidir, ancak yüksekler zayıflatıcıdır ve genellikle bunu takip eden depresyon dipleri daha da yıkıcı olabilir” diyor Dr. David Merrill, psikiyatr ve California’daki Pacific Neuroscience Institute’daki Pacific Brain Health Center’ın yöneticisi.

Khan ayrıca iki kutupluluğun bir spektrumda görünebileceğine de dikkat çekiyor:

Bipolar I’e sahip biri en az bir manik dönem yaşayabilirken Bipolar II’ye sahip biri daha az yoğun bir hipomanik dönem yaşayabilir” diye açıklıyor Khan. “Siklotimisi olan insanlar, hipomanik ve depresif semptomlar arasında hızlı bir değişim yaşarlar. Madde kullanımı, bipolar bir durumu tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir, ayrıca komorbid olabilen ve uygun şekilde yönetilemeyen genel bir tıbbi durumu şiddetlendirebilir.”

OKU  Tatil stresi: Neden şimdi kendiniz için iyi bir şeyler yapmanın en iyi zamanı?

Doğru teşhis çok önemli

Uzmanlar, Lovato’nun yorumlarının farkındalık yaratabileceğini, ancak deneyiminin – ne kadar ilişkilendirilebilir olursa olsun – bir teşhisin yerini alamayacağını söylüyor.

Merrill, “Doğru teşhis, doğru ilaçların, terapilerin ve sosyal destek unsurlarının reçetelenmesini sağlar” diyor. “Bipolar hastalar, farklı tedavi türleri gerektiren, birlikte ortaya çıkan kişilik veya madde kullanım bozukluklarına sahip olabilir.”

Merrill, insanlara psikiyatri alanında özel eğitim almış bir doktor olan kurul onaylı bir psikiyatrist gibi bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bulmalarını tavsiye ediyor.

Bipolar bozukluğun tedavisi yoktur, ancak uzmanlar doğru tedavi olan ilaç ve psikoterapi ile yönetilebileceğini söylüyor.

Gonzalez, “Araştırmalardan ve klinik çalışmalardan, işe yarayan ve insanların iyileşmesine yardımcı olabilecek tedaviler olduğunu biliyoruz” diyor. “En iyi tedavi şekli hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir psikolog ve psikiyatristle konuşmak gerçekten önemli.”

örneğin bir 2021’i İncele bilişsel davranışçı terapinin (CBT) bipolar bozukluğu olan kişilerin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Ancak Gonzalez, bu sağlayıcıların yeni hastalar için uzun bekleme listeleri olması veya artık onları kabul etmemeleri nedeniyle insanların şu anda kişiselleştirilmiş bakım bulmakta zorlanabileceğini söylüyor.

Grup terapisinin de etkili olabileceğini söylüyor. Stony Brook Medicine ile çalıştığı yerlerde BDT teknikleri kullanılıyor.

“Şu anda tedavi olmak çok zor olabilir, bu nedenle başka tedavi seçenekleri aramak önemlidir” diyor. “İnsanları ‘Sorunlarımda bana yardım edecek kişisel bir terapiste ihtiyacım var’ fikrinin ötesine bakmaya teşvik etmek için bundan bahsediyorum.” Diğer destekler mevcut olabilir.”

Bipolar bozukluk gibi bir akıl hastalığınız varsa yalnız değilsiniz

GesundLine’ın konuştuğu ruh sağlığı uzmanlarının insanların Lovato’nun yorumlarından çıkarmasını istediği en büyük çıkarım da bu: Yalnız değilsin.

Gonzalez, “Pek çok insan COVID sonrası dönemle mücadele ettiği için ruh sağlığı sorunları artık toplumumuzda gerçekten ilgi odağı haline geliyor” diyor. “Ruh sağlığı sorunlarının arttığı bu dönemde, bunun hakkında konuşmak önemlidir.”

Ve uzmanlar teşhiste utanılacak bir şey olmadığını söylüyor – bu yüzden kendinize ve başkalarına merhamet edin.

Merrill, “Kimse bipolar bozukluğa sahip olmayı seçmiyor – artık zihinsel bozuklukların genetik yatkınlıkları ve çevresel yaşam streslerini içeren ve kapsamlı tedaviler gerektiren tıbbi durumlar olduğunu biliyoruz” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir