Sağlık

Dil engelleri ve ayrımcılık gibi gizli risk faktörleri, kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir

Dil engelleri ve ayrımcılık gibi gizli risk faktörleri, kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir

Pinterest’te paylaş
Prodüksiyonları / Getty Images’ı Görüntüle
  • ABD’de yaklaşık 60 milyon kadının kardiyovasküler hastalığı var.
  • Irksal ve etnik azınlıktaki kadınların kalp hastalığından ölme riski daha yüksektir.
  • Amerikan Kalp Derneği’nden (AHA) yapılan yeni bir açıklama, doktorların kardiyovasküler hastalık taraması yaparken sağlığın sosyal belirleyicilerini dikkate almaları gerektiğini vurguluyor.
  • Bunlar ayrımcılık, çevre ve dil engelleri gibi faktörleri içerir.

Bir tahmin 60 milyon ABD’deki kadınlar (nüfusun %44’ünü temsil ediyor), genellikle kalp hastalığı olarak bilinen bir tür kardiyovasküler hastalıkla yaşıyor.

Buna ek olarak, kalp hastalığı, ırksal ve etnik azınlıklardan olanlarla birlikte, kadınlarda 5 ölümden 1’ini oluşturmaktadır. daha büyük risk.

Obezite, sigara, diyabet ve yüksek kolesterol gibi “geleneksel” katkıda bulunan faktörler, bir hastanın kalp hastalığı riskini değerlendirirken doktorlar tarafından sıklıkla dikkate alınır.

Ancak, bir yeni bilimsel açıklama American Heart Association (AHA) tarafından dergilerinde yayınlanan Trafiksağlık profesyonellerinin, özellikle yeterince temsil edilmeyen gruplardan kadınlar olmak üzere, kadınlarda kalp hastalıklarını izleyip tedavi ederken bunun ötesine bakmaları gerektiğini vurguladı.

Dr. Heather M Johnson,Raporda yer almayan Baptist Health South Florida’nın bir parçası olan Boca Raton Bölge Hastanesi’nde koruyucu bir kardiyolog.

AHA araştırmacıları, kalp hastalığı tedavisi ve beyazlar ile ırksal ve etnik gruplar arasındaki hayatta kalma arasındaki farkın daraltılması için ayrımcılık ve çevre gibi “geleneksel olmayan” sosyoekonomik faktörlerin dikkate alınması gerektiğini açıkladı.

Bunların çoğu genellikle göz ardı edilir, ancak sağlık risklerini, bakımı ve sonuçları önemli ölçüde etkileyebilir.

“Hem geleneksel hem de Ve Johnson, Healthline’a verdiği demeçte, geleneksel olmayan risk faktörlerinin kalp hastalığını önlemenin yanı sıra kadınlarda kalp hastalığının erken teşhisine ve tedavisine yardımcı olmak için de önemli olduğunu söyledi.

Önyargı, ayrımcılık ve ırkçılık sağlığınızı nasıl etkileyebilir?

Araştırmacılar açıklamada, “Davranışsal ve çevresel faktörlerin yanı sıra sağlığın sosyal belirleyicileri … yetersiz temsil edilen ırk ve etnik kökenlere sahip kadınları orantısız bir şekilde etkiliyor” dedi.

“Bu faktörler daha yüksek KVH prevalansına yol açar[cardiovascular disease] ve kardiyovasküler hastalığın tanı ve tedavisinde önemli zorluklar var” diye eklediler.

AHA bildirisi, sağlığın beş sosyal belirleyicisini vurguladı. Fakat bunlar nelerdir ve kalp hastalığını nasıl etkilerler?

ayrımcılık

AHA, etnik toplulukların karşılaştığı ayrımcı engellerin yüksek düzeyde strese neden olduğunu tespit etti. Bu da iltihaplanma ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarına katkıda bulunur.

Araştırma ayrıca beyaz sağlık hizmeti sağlayıcılarından oluşan azınlık gruplarının ırksal önyargı ve klişelerle karşı karşıya kalabileceğinin altını çiziyor – bu da hastaların endişelerini göz ardı etmesine veya daha düşük düzeyde bakım almasına yol açabilir.

Buffalo Üniversitesi’nde toplum sağlığı ve sağlık davranışları profesörü olan PhD Heather Orom, “Çalışmalar, bunun genellikle klinik yargıyı etkileyen klişelerin aktivasyonundan kaynaklandığını gösteriyor” dedi.

OKU  Mantar Enfeksiyonu: Candida Auris Vakaları Neden Yükseliyor?

Eylemler ırksal olarak motive edilmiş veya ayrımcı olarak algılandığında, “sağlayıcı ile hasta arasında bir boşluk yaratabilir ve bir güvensizlik ortamı yaratabilir” dedi Dr. Deborah L. Crabbe, Temple Heart’ta Tıp Profesörü ve Lewis Katz Tıp Okulu’nda Vascular Institute.

Sonuç olarak, Healthline’a “Hastalar bakım tavsiyelerine uymayabilir ve hatta başka sağlayıcılar arayabilirler, bu da potansiyel olarak tıbbi durumlarının tedavisini geciktirebilir.”

dil engelleri

Tıbbi terimleri ve deyimleri anlamak, hastalar için en iyi zamanlarda yeterince zor olabilir. Ancak doktor ve hasta aynı dili paylaşmadığında işler daha da karışır.

Orom, “Dil engelleri, bakım, bakım kalitesi ve güvenlikle ilgili hasta memnuniyetini azaltabilir” dedi.

Ek olarak, Healthline’a bu tür engellerin doktor-hasta ilişkisini engelleyebileceğini, hastaların kendi adlarına konuşmalarını engelleyebileceğini ve doktorun bir hastanın durumunun ve koşullarının tüm karmaşıklığını anlamasını engelleyebileceğini söyledi.

çevre

AHA bildirisi, “hava kirliliği, uzun süre arseniğe yüksek düzeyde maruz kalma ve kadmiyum ve kurşuna maruz kalma gibi çevresel faktörlerin ilişkili olduğunu” ortaya koydu. [cardiovascular disease].”

Araştırmalar, azınlık gruplarının aşağıdakilerin olduğu bölgelerde yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor: daha fazla hava kirliliği ve zehirli atıklara ve diğer tehlikelere yakınlık.

“On yıllardır, kirletici endüstriler, atık bertaraf tesisleri ve diğer maruz kalma kaynakları, örneğin B. otoyol sistemleri, renkli mahallelere yerleştirilme olasılığı daha yüksektir, ”diye açıkladı Orom. “Çünkü bu toplulukların daha az siyasi ve ekonomik nüfuzu vardı.”

Başka bir kültüre uyum

AHA bildirimi, kültürleşmenin veya başka bir kültüre asimilasyonun kalp hastalığını nasıl etkileyebileceğini özel olarak belirtmedi.

Ancak, “bu önemli bir faktördür. [cardiovascular disease] Bu genellikle göz ardı edilir” dedi Dr. Yu-Ming Ni, Orange Coast Tıp Merkezi MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsünde kardiyolog.

Örneğin, Healthline’a daha yaşlı olduğunu söyledi. çalışmalar Japonların yüzdesi, Hawaii’ye ve ardından kıta ABD’sine seyahat edenlerin, Japonya’da kalan akranlarına göre daha yüksek kardiyovasküler hastalık oranlarına sahip olduğunu gösterdi.

sağlık hizmetlerine erişim

AHA bildirisinde, “ergenlikte yaşanan … tıbbi bakıma erişememe veya bakımı karşılayamama gibi SDOH faktörlerinin kalp sağlığını yetişkinlikte bozduğuna dair kanıtlar var” ve katkıda bulunabileceği belirtildi. [cardiovascular disease] Yetişkinlikte Risk Faktörleri ve Sonuçları.

Araştırmalar, Siyahi, Hispanik, Asyalı ve Yerli Amerikalıların sağlık sigortasına sahip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Ancak Crabbe, sağlık hizmetlerine erişimin sadece sigorta ile ilgili olmadığını söyledi. Örneğin, “[it also] belirli bir sağlık hizmetine coğrafi erişimi içerir.”

Orom, tipik olarak “beyaz olmayan insanların tarihsel olarak yaşadığı mahallelerde kaliteli sağlık tesislerinin eksikliği olduğunu” belirterek aynı fikirdeydi.

OKU  Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz. bizim deneyimimiz böyleydi

Diğer sosyal baskılar da erişimi sınırlayabilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosundan alınan veriler, etnik azınlıkların genellikle beyaz nüfustan daha fakir olduğunu gösteriyor. Örneğin, yoksulluk insanların gerekli ilaçları almasını engelleyebilir.

Son olarak, kayıtlı bir hemşire ve Healthy Alliance COO’su olan Michele Horan, bakım sorumlulukları ve tahliye olasılığı gibi diğer günlük stres faktörlerinin yetersiz hizmet alan toplulukların sağlık hizmetlerine erişim kapasitelerini azaltabileceğini paylaştı.

Horan, Healthline’a “Çoğu durumda, bu acil durumlar sağlık ve esenlikten önceliklidir” dedi. “Deneyimlerime göre, hayatın zorluklarıyla yüzleşmek, erişilebilir olsun ya da olmasın, neredeyse her zaman sağlık hizmetlerini gölgede bırakacaktır.”

Doktorunuzla ne konuşmalı?

Kalp hastalığı için daha yüksek risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuzun endişelerinizi ve potansiyel risk profilinizi anladığından emin olmanız önemlidir.

Ni, doktorunuzla konuşmanın “taramada daha agresif olabilecekleri” anlamına geldiğini söyledi.

Örneğin, “doktorlar, içinde yaşadıkları çevre nedeniyle birinin daha yüksek risk altında olduğundan endişeleniyorlarsa, asemptomatik durumlar için normalden daha erken test yapmaya karar verebilirler” diye açıkladı.

Testler ve taramalar genellikle hastaya ve öyküsüne göre değişir.

Johnson, “herkesin bireysel kalp hastalığı riskini anlaması ve önleyici bir kalp sağlığı değerlendirmesinden geçmesi” tavsiye edilir.

Bu değerlendirme, “kalp hastalığı için geleneksel ve geleneksel olmayan risk faktörlerinin ayrıntılı bir tartışmasını içeriyor” diye açıkladı.

Johnson’a göre, başka önleyici tarama testleri de mümkündür ve şunları içerir:

  • Elektrokardiyogram (EKG veya EKG)
  • Koroner Arter Kalsiyum Taraması (aka Kalsiyum Skoru)
  • Özel kolesterol testleri

Sağlık uzmanları yardımcı olmak için ne yapabilir?

AHA araştırmacılarına göre, “kültüre duyarlı, akran liderliğindeki bir topluluk ve sağlık profesyonellerinin eğitimi gerekli bir adımdır. [cardiovascular disease] Önleme.”

Çevirmen sağlayarak veya yalnızca Google Çeviri gibi dil uygulamalarını kullanarak dil engellerinin üstesinden gelinebilir. çalışmalar gösteriyor bu tür uygulamaların sağlık hizmetlerinde kullanılmasının doktorların ve hastaların memnuniyetini önemli ölçüde artırabileceği.

Horan’a göre, sağlık hizmeti sağlayıcılarının azınlık gruptaki hastaları kültürel olarak yetkin ve hassas bir şekilde taraması gerekiyor.

“Proaktif bir mercekle engelleri ve bunların altında yatan nedenleri belirlemek genellikle yapılacak doğru şeydir. sadece Hasta ihtiyaçlarının tüm yelpazesini karşılamak için bakımı etkin bir şekilde koordine etme yeteneği, ”diye açıkladı.

Crabbe, eğitimin hem tıp uzmanları hem de hastalar için kritik olduğunu söyledi.

“Sağlık kuruluşları, azınlıkların ve kadınların sağlık hizmetlerine erişimde karşılaştıkları zorluklar konusunda personeline eğitim ve öğretim sağlayabilir” dedi.

Bu arada Crabbe, “azınlıklar ve kadınlar arasında sağlık okuryazarlığını geliştirmeye yönelik eğitim sağlama fırsatları, hastaların sağlık tavsiyelerini kabul etmesini ve dolayısıyla uyumu geliştirmeye yardımcı olabilir” diye devam etti.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir