Sağlık

Yabani yaban mersini kan basıncını düşürmeye ve beyninizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Yabani yaban mersini kan basıncını düşürmeye ve beyninizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
  • Yeni bir çalışma, yaban mersini tüketen kişilerin kan basıncını düşürebileceğini buldu.
  • Yabani yaban mersini tozu içenler de kan damarı işlevlerinde iyileşmeler gördüler.
  • Diğer çalışmalar ayrıca yaban mersini yemenin – veya antosiyaninler olarak bilinen yaban mersini bileşiklerinin – vasküler işlevi iyileştirdiğini bulmuştur.

Yeni bir araştırmaya göre, bir bardak yabani yaban mersini sadece lezzetli, düşük kalorili bir atıştırmalık değil, aynı zamanda kan basıncını düşürür, kan damarı işlevini iyileştirir ve küçük bir beyin desteği sağlar.

12 hafta boyunca günde bir kez dondurularak kurutulmuş yaban mersini tozundan yapılan bir içecek tüketen kişiler, plasebo tozundan yapılan bir içecek tüketen kişilere kıyasla sistolik kan basınçlarında 3,59 milimetre cıva (mmHg) azalma gördü.

Yabani yaban mersini tozu içenler ayrıca kan damarı fonksiyonlarında iyileşmeler gördüler. akış aracılı dilatasyon.

Çalışma 25 Mart’ta yayınlandı. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi.

Yaban mersininin kalbe faydaları

İngiltere’deki King’s College London’da aynı araştırmacılar tarafından yapılan önceki bir araştırma, yaban mersini tozundan yapılmış bir içecek tüketen sağlıklı, orta yaşlı erkeklerde benzer değişiklikler buldu.

Diğer çalışmalar ayrıca yaban mersini yemenin – veya antosiyaninler olarak bilinen yaban mersini bileşiklerinin – vasküler işlevi iyileştirdiğini bulmuştur.

Bu tür değişiklikler tüm kardiyovasküler sistem için iyidir.

“Kan basıncındaki herhangi bir azalma inme, kalp krizi ve diğer organ hasarlarını azaltır” dedi Dr. New York City’deki Manhattan Cardiology’de bir kardiyolog olan ve yeni çalışmaya dahil olmayan Robert Pilchik, Healthline’a söyledi.

Sistolik kan basıncındaki her 5 mmHg düşüşün, kişinin kalp krizi veya inme gibi kardiyovasküler olay riskini %10 azalttığını bulan yakın tarihli bir araştırmaya işaret etti.

Ek olarak Pilchik, yeni çalışmanın sistolik kan basıncındaki düşüşün kan damarlarının genişleme (genişleme) ve endotel fonksiyonundaki gelişmeden kaynaklandığını gösterdiğini söyledi. Endotel, kan damarlarının ve kalbin içini kaplayan ince bir zardır.

“Endotel fonksiyonundaki bu gelişme, kendi başına ateroskleroza karşı koruyucu bir faktördür” dedi.

Ateroskleroz, yani yağların, kolesterolün ve diğer maddelerin atardamarların iç duvarlarında birikmesi kalp krizi, felç, vasküler demans ve diğer hastalıkların riskini artırabilir.

OKU  Otizm diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir

Bununla birlikte, yeni çalışma, iki grup arasında arter sertliği, diyastolik kan basıncı veya kan lipitleri – kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri – veya beyin kan akışı açısından anlamlı bir fark bulmadı.

Alt serebral kan akışı – beyne giden kan akışı – bağlı demans riskinde artışa neden olur.

Randomize kontrollü deneme

Bu randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma, 65 ila 80 yaşları arasındaki 61 sağlıklı yaşlı yetişkini kaydetmiştir.

Katılımcıların yaklaşık yarısı, antosiyaninler bakımından zengin olan 26 gram dondurularak kurutulmuş yabani yaban mersini tozu içeren günlük bir içecek tüketti – bir fincan taze yaban mersininin hemen altına eşdeğer.

Geri kalanlar, antosiyanin içermeyen ancak aynı C vitamini içeriğine sahip, benzer tatta bir toz yediler.

Gıda araştırmaları bazen daha doğru ölçümler sağlamak için toz gıda kullanır.

Çalışma, Kuzey Amerika Yaban Mersini Derneği tarafından finanse edildi.

Yaban mersini beyin takviyesi sağlar

Yeni çalışmada, araştırmacılar ayrıca yaban mersini tozundan yapılan bir içecek tüketen kişilerin iki bilişsel işlev testinde – anında kelime hatırlama ve bir görev değiştirme testi – iyileşmeler gördüklerini buldular.

Ancak, gecikmeli kelime hatırlamada bir öncekinin aksine herhangi bir gelişme olmadı. öğrenmek yaban mersini suyu ile.

doktor Miami Üniversitesi’nde profesör ve UHealth – Miami Üniversitesi Sağlık Sistemi Kapsamlı Beyin Sağlığı Merkezi direktörü James E. Galvin, bunun küçük bir çalışma olduğu konusunda uyardı. “Ancak sonuçlar, yabanmersini tozunun hafızayı geri getirmede önemli bir fayda sağladığını gösteriyor” dedi.

“Bu bulguları çoğaltmak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç duyulsa da,” dedi, “bu çalışma heyecan verici çünkü bunun gibi çalışmalar, diyet kalıplarının gözlemsel çalışmalarının deneysel onayını sağlıyor.”

Peki, günde bir avuç yaban mersini yemenin bir kişinin bunama geliştirme riski üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Galvin, bu tek değişikliğin çok az etkisi olduğunu söyledi.

“Ancak, fiziksel egzersiz, bilişsel aktivite, sosyal katılım, farkındalık, yeşil alanlara maruz kalma ve bu tür diğer aktiviteler gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde, daha güçlü bir etkiye sahip olması muhtemeldir” dedi.

OKU  Son araştırmalar, aslan yelesi mantarlarının beyin sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Diyet ve bu diğer değiştirilebilir yaşam tarzı faktörleri birlikte bir “dayanıklılık indeksi‘ Galvin ve meslektaşları tarafından geliştirildi. Bu ölçüm, bir kişinin bunama riskinin bir tahminini sağlar ve ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla bu riski azaltabilecekleri yolları önerir.

Aynı şekilde 2020 rapor değin neşter Demans Komisyonu, diyet de dahil olmak üzere demans için değiştirilebilir 12 risk faktörü belirledi. Rapora göre, bu risk faktörlerinde yapılacak değişiklikler demans vakalarının %40’ını önleyebilir veya geciktirebilir.

Çeşitli besleyici yoğun yiyecekler yiyin

Galvin’in dayanıklılık çalışmaları için kullandığı beslenme çalışma sayfası, “nöroprotektif faydalar sağlayabilecek zengin polifenoller içeren” meyveler ve sert kabuklu yemişler için bir kategori içeriyor.

Polifenoller, meyvelerde, sebzelerde, çayda, çikolatada ve diğer gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan bitki bileşikleridir. Bunlar bir dizi ile bağlantılıdır sağlık yararları.

Yeni çalışmanın yazarları, yabani yaban mersininin vasküler ve beyin faydalarının, antosiyaninler adı verilen belirli bir polifenol türünden kaynaklandığına inanıyor.

Pilchik, bu çalışmada bulunan faydalara ek olarak yaban mersininin kalp ile ilgili başka faydaları olduğunu söyledi.

Yaban mersini, kolesterolü bağlayan ve vücuttan uzaklaştıran iyi bir çözünür lif kaynağıdır ve ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilen antioksidanlar açısından da yüksektir.

Pilchik, her ikisinin de kardiyovasküler hastalık ve olay riskini azaltabileceğini söyledi.

Ve tabii ki, “Yaban mersini lezzetlidir” diye ekledi.

Yaban mersini kesinlikle bir sağlık artışı sağlarken, birçok gıda polifenoller veya diğer sağlıklı bileşikler açısından eşit derecede zengindir. Çok çeşitli yiyecekleri düzenli olarak tüketmek, sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Meyve, sebze, yağsız protein ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağların tüketimini vurgulayan Akdeniz diyeti, çeşitli ve besin açısından yoğun bir diyete iyi bir örnektir.

Bu diyet gösterildi kalp sağlığını iyileştirmek Ve bunama riskini azaltmak.

Galvin, “Demans ile yaşayan insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, Akdeniz diyeti uygulayan insanlar, daha tipik bir Amerikan diyeti uygulayan insanlara göre daha yavaş ilerleme kaydetti” dedi.

“Bu yüzden demansı önlemede diyetin önemini destekleyen çok sayıda kanıt olduğunu düşünüyorum” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir