Sağlık

Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Hernandez ve Sorokina/Stocksy
  • Yeni bir araştırmaya göre, Akdeniz diyeti kadınların kalplerini sağlıklı tutmasına yardımcı olabilir.
  • Düşük kırmızı et içeren bu bitki bazlı diyeti yiyen kadınların kalp hastalığı ve ölüm riski %25 azaldı.
  • Diyetin antioksidan özellikleri ve mikrobiyom etkileri vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Yeni bir çalışma, sağlıklı yağlar, bitkiler ve yağsız etler açısından yüksek bir diyete odaklanan Akdeniz diyetine bağlı kalmanın, özellikle kadınlarda kalp sağlığını artırabileceğini bulmuştur.

Dergide yayınlanan analize göre, bitki bazlı bir diyete bağlı kalmak, bir kadının kalp hastalığı ve ölüm riskini %25 azaltabilir. Kalp Salı bulundu.

Neredeyse ölümlerin üçte biri Kadınlarda kalp hastalığı neden olur ve yine de bir önleme yöntemi olarak sağlıklı beslenmeyi araştıran çoğu klinik çalışma öncelikle erkeklerde yapılmıştır.

Bu, kadınlarda kalp hastalığı riski ile Akdeniz diyeti arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk sistematik derlemedir.

Mevcut kalp hastalığı önleme yönergeleri tüm cinsiyetler için aynı olsa da, araştırmacılar bulguların özellikle kadınların kalp hastalığı riskini azaltmak için yapabilecekleri eylemler konusunda bilgi vermesini umuyor.

“Akdeniz diyetinin faydaları hakkında çok şey bilinmesine rağmen, kadınların bu diyet modelinden elde edebileceği sağlam faydaları görmek etkileyici” diyor Dr. Temple Üniversitesi’ndeki Lewis Katz Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve Temple Üniversitesi Hastanesi’nde bir kardiyolog olan MPH Sabrina Islam, Healthline’a verdiği demeçte.

Akdeniz diyeti kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir

Araştırmacılar, 2003 ile 2021 yılları arasında yürütülen ve Akdeniz diyetinin kalp üzerindeki faydalarını değerlendiren 16 çalışmayı analiz etti.

Çalışmalara kalp sağlığı ortalama 12,5 yıl izlenen 700.000’den fazla kadın dahil edildi.

Ekip, Akdeniz diyetinin kadınlarda %24 daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ve %23 daha düşük herhangi bir nedenle ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu.

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin, kalp durmasının ardından nefes alıyor ve kendi kendine konuşuyor

Koroner arter hastalığı riski de %25 daha düşüktü ve Akdeniz diyetini uygulayan kadınların inme riski biraz daha düşüktü.

Araştırmacılar, bulguların, kadınların kalp sağlığını iyileştirmek için cinsiyete özgü klinik kılavuzları bilgilendirmeye yardımcı olacak daha fazla araştırmaya yol açacağını umuyor.

doktor UTHealth Houston Heart & Vascular ve Memorial Hermann’da kardiyolog olan Wafi Momin, kalp hastalığının dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olduğunu, ancak hastalığa yeterince teşhis konulmadığını ve muhtemelen kadınlarda yetersiz tedavi edildiğini söylüyor.

Momin, “Kalp sağlığına odaklanmak, kadınların kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olayları önlemesinin anahtarıdır.” Dedi.

Akdeniz diyeti neden bu kadar kalp-sağlıklı?

Sağlıklı bir diyet, kardiyovasküler hastalıkları önlemenin en etkili stratejilerinden biri olarak kabul edilir.

Özellikle Akdeniz diyeti düzenli olarak daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

Diyetin antioksidan özellikleri ve mikrobiyom etkileri vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Momin, “Enflamasyon, vücutta tahribata yol açabilecek bir süreçtir ve en önemlisi kardiyak açıdan bakıldığında, kan damarlarımızda koroner ateroskleroz gibi kalp hastalıklarına yol açabilecek plak oluşumunu teşvik eder.” Dedi.

Diyet ayrıca polifenollerkalp ve kan damarlarının iç yüzeyini koruyabilen, kolesterol seviyelerini iyileştirebilen ve antiplatelet agregasyonu teşvik edebilen.

nitratlarkan damarlarını genişleten ve kan dolaşımını iyileştiren besinler de Akdeniz diyetinin bir parçasıdır.

Diyet aynı zamanda düşük bir glisemik yüke sahiptir ve bu da daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir.

Son olarak, Akdeniz diyeti, kötü kolesterolü düşürmeye ve arterlerde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olan omega-3 yağları ve bitki bazlı lifle doludur.

İslam, “Düşük yağlı, düşük şekerli, yüksek lifli bir diyetle orta düzeyde sağlıklı protein alımı, sağlıklı bir metabolik profilin korunmasına yardımcı olur ve bu da kardiyovasküler hastalık gelişimini azaltabilir” dedi.

OKU  8 haftalık eğitim insülin direncini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur

Akdeniz diyetini takip etmek için ipuçları

Akdeniz diyeti, sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve sızma zeytinyağı gibi bitki bazlı gıdalara odaklanır.

Momin, çoğu insanın zaten Akdeniz diyetinin teşvik ettiği yiyeceklerin çoğunu yediğini söylüyor.

Momin, “Bu sadece daha fazla sebze, meyve ve tahıl yemeye odaklanma meselesi” diyor.

İslam, işlenmiş gıdaların ve doymuş yağların taze meyveler, sebzeler, daha sağlıklı tekli doymamış yağlar ve deniz ürünleri ile değiştirilmesini önerir.

Ayrıca, ilave şeker ve kırmızı eti sınırlamayı ve her hafta birkaç porsiyon deniz ürünü yemeyi öneriyor.

Diyet değişiklikleri, kalp hastalığını önlemenin güçlü bir yolu olabilir ve daha fazla insan Akdeniz diyetinin kalp sağlığına faydalarının farkına vardıkça, daha fazla kadının kalp hastalığı riskini azaltabileceğini umuyoruz.

İslam, “Kadınlarda kalp hastalığı riski konusunda farkındalığı artırmaya yönelik devam eden kampanyalar ve uygulanabilir önleyici tedbirler konusundaki bilgiyi artırmaya yönelik bunun gibi çalışmalarla, kadınlarda kalp hastalığı oranını etkileyebiliriz” dedi.

Alt çizgi:

Başka bir çalışma, Akdeniz diyetinin özellikle kadınlarda kalp sağlığını iyileştirebileceğini buldu. Bitki bazlı diyetlerin kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini nasıl etkilediğini inceleyen ilk sistematik rapor olan analize göre, Akdeniz diyeti kadınların kalp hastalığı riskini %24 ve ölüm riskini %23 oranında azaltabiliyor. .

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir