Sağlık

E-sigaralar, elektronik sigara, diş çürüğü ve diş çürüğü riskinin artmasıyla ilişkilidir

E-sigaralar, elektronik sigara, diş çürüğü ve diş çürüğü riskinin artmasıyla ilişkilidir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir kesitsel çalışma, e-sigaraların veya elektronik sigaraların daha yüksek diş çürümesi ve diş çürümesi riskiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Abd Latif Mohd Shaafily/EyeEm/Getty Images
 • Elektronik sigara olarak da bilinen elektronik sigaralar, potansiyel olarak zararlı kimyasallar içerir.
 • Araştırmalar devam etse de elektronik sigaranın sağlık, özellikle ağız sağlığı üzerindeki etkilerinin tam etkisi henüz bilinmiyor.
 • Yeni bir kesitsel çalışma, e-sigara kullanımının daha yüksek diş çürümesi riski ile ilişkili olduğunu buldu.
 • Sonuçlar ön hazırlık olmasına rağmen, çalışmanın yazarları elektronik sigaranın diş sağlığı anketlerine dahil edilmesini ve diş çürümesi riskinde artışa neden olan bir faktör olarak dahil edilmesini önermektedir.

elektronik sigaraveya buharlar, bir sıvıdan bir aerosol oluşturmak için bir ısı kaynağı kullanan pille çalışan cihazlardır. Bir e-sigara tarafından üretilen aerosol akciğerlere solunur. Vape likitleri nikotinli veya nikotinsiz olarak mevcuttur ve ayrıca kenevir türevi bileşikler içerebilir.

Tahminler, dünya çapında 58.1 milyon İnsanlar 2018’de elektronik sigara ürünleri kullandı.

E-sigara aerosolü, nikotin, ağır metaller ve aromalar gibi potansiyel olarak zararlı maddeler içerir. diasetil — anormal akciğer fonksiyonu ve akciğer hastalığı ile ilişkili bir kimyasal. Buna göre HKMVaping ürünlerinin sağlık üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bununla birlikte, dört katılımcılı küçük bir 2022 vaka çalışması, 3-8 yıllık e-sigara kullanımı ile minör hava yolu fibrozu ve konstriktif bronşiyolit dahil semptomatik kronik akciğer hastalığı arasında bir ilişki buldu. Çalışma yazarları, elektronik sigarayı bırakan katılımcılarda semptomlarda bir iyileşme gözlemlediler.

Ayrıca yeni Araştırma e-sigara kullanımı ile kan damarlarına verilen hasar arasında bir ilişki buldu.

Ek olarak, 2021’de yapılan başka bir araştırma, e-sigara kullanıcılarının sigara veya elektronik sigara kullanmayanlardan farklı oral mikrobiyomlara sahip olduğunu buldu. Elektronik sigara kullanan kişilerde bulunan mikroplar, geleneksel sigara içenlerde de yaygın olan ciddi bir diş eti iltihabı olan periodontitis ile bağlantılıdır.

Şimdi, Tufts Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu’ndan yapılan yeni bir çalışma, elektronik sigara kullanımı ile yaygın olarak diş çürümesi olarak bilinen artan diş çürümesi riski arasında bir bağlantı buldu. Özellikle, elektronik sigara kullandığını bildiren kişilerde, e-sigara kullanmadığını bildirenlere göre diş çürümesi gelişme riski daha yüksekti.

Araştırma 23 Kasım’da yayınlandı. Amerikan Diş Hekimleri Birliği Dergisi.

Vaping ve artan diş çürümesi riskini araştırın

Araştırma ekibi, elektronik sigara kullanımı ile diş çürüğü riski arasındaki ilişkileri değerlendirmek için 1 Ocak 2019 – 1 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında Tufts Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi diş kliniğine başvuran kişilerden veri topladı.

Katılımcılar 16 yaşından büyüktü, diş çürüğü teşhisi kondu, CAMBRA (Risk Değerlendirmesine Göre Çürük Yönetimi) raporu vardı ve e-sigara kullanıp kullanmadıklarını soran bir sağlık anketine evet veya hayır yanıtı verdiler.

Diş çürüğü olmayan veya eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımına evet yanıtı veren katılımcılar – ilaç buharlaştırma yoluyla verilmediği sürece – çalışmadan çıkarıldı.

OKU  CBD, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl

Araştırma ekibi uygun katılımcıları üç yaş grubuna ayırdı:

 • 16-25 yaşında
 • 26-40 yaşında
 • 40 yaşından büyük

Çalışma toplam 13.098 katılımcıdan alınan verileri içermektedir. Bunlardan 91’i e-sigara kullandığını ve 13.007’si e-sigara veya e-sigara kullanmadığını bildirdi.

Araştırmacılar, tıbbi kayıt yazılımını kullanarak katılımcının diş çürümesi riskini düşük, orta veya yüksek olarak hesapladılar.

Elektronik sigara kullandığını bildirmeyen tüm katılımcılar arasında:

 • %14,5’inde düşük çürük riski vardı
 • %25,9’unun orta düzeyde bir riski vardı
 • %59,7’si yüksek risk taşıyordu

Elektronik sigara kullandığını bildirenler arasında:

 • %6,6’sında düşük çürük riski vardı
 • %14,3’ünün orta düzeyde bir riski vardı
 • %79,1’i yüksek risk taşıyordu

Elektronik sigara kullanmadığını bildirenlerin sayısı:

 • %6,3’ü 16 ile 25 yaşları arasındaydı
 • %32,6’sı 26 ile 40 yaşları arasındaydı
 • %61,1’i 40 yaşından büyüktü

Elektronik sigara kullandığını bildirenlerden:

 • %19,1’i 16-25 yaşındaydı
 • %52,9’u 26-40 yaşındaydı
 • %27,9’u 40 yaşından büyüktü

Araştırmanın baş yazarı Dr. Tufts Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu’nda kapsamlı bakım profesörü olan Karina Irusa, Healthline’a söyledi.

Araştırmaya göre yazarlar, EC veya e-sigara kullanımının rutin diş hekimliği geçmişi anketlerine dahil edilmesini ve diş çürümesi riskini artıran faktörlerden biri olarak listelenmesini önermektedir.

Ancak, çalışmanın sınırlamaları vardı. Örneğin:

 • Çalışma kesitseldi ve hasta kayıtlarına bağlıydı.
 • Elektronik sigara kullanımı kendi kendine bildirildi ve elektronik sigara kullanımını bildiren az sayıdaki kişi istatistiksel analiz sonuçlarını çarpıtmış olabilir.
 • Yazarlar, uyuşturucu kullanımının genellikle zayıf ağız hijyeni ve artan şeker alımı ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Yani bunlar değişken olabilir.
 • Çürük riski, çalışmada dikkate alınmayan sosyoekonomik faktörlerden etkilenir.

Vaping neden diş çürümesi riskini artırır?

Irusa, “Mevcut hipotez, elektronik sigaranın ağız kuruluğuna neden olabileceği ve bu da ağız boşluğunu tükürük ile temizleme yeteneğinden mahrum bırakabileceğidir” dedi. “Ayrıca elektronik sigaranın oral bakterilerde diş çürümesine neden olan bakterilerin çoğalmasını destekleyen bir değişime neden olduğuna inanıyoruz.”

Ancak Irusa, bu çalışmanın sonuçlarının başlangıç ​​niteliğinde olduğunu ve elektronik sigaraların nasıl diş çürümesine neden olabileceği konusunda sınırlı bilgi bulunduğunu kaydetti.

“Şu anda e-sigara/elektronik sigara kullanımının çürümenin gelişimini ve yayılmasını etkilediği kesin mekanizmayı daha fazla araştırmak için fon toplama sürecindeyiz” dedi.

Walden Dental’in sahibi ve kurucusu DMD David Frank, Healthline’a çoğu vape ürününün veya elektronik sigaranın nikotin ve diğer zararlı kimyasal yan ürünler içerdiğini söyledi.

“Elektronik sigara kaleminden nefes aldığınızda, diş etleriniz ve dişleriniz bu tehlikeli kimyasalların doğrudan hattındadır. Elektronik sigara, ağzınızın ve diş etlerinizin kurumasına neden olarak ağız kuruluğuna (kserostomi) neden olabilir,” diye açıkladı Frank.

“Ağzınız kuruysa, diş çürümesi ve diş eti hastalığı riski yüksektir. Dişe daha kolay yapıştığı için kuru ortam gibi diş çürümesine neden olan bakteriler çürük ve boşluklara yol açar.”

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Frank, muayenehanesinde elektronik sigara kullandığını bildiren kişilerde ağız sağlığı ve diş sorunları gözlemlediğini kaydetti.

“Genellikle diş eti iltihabında ve periodontitiste (bağlı ataşman kaybıyla birlikte şiddetli diş eti ve kemik iltihabı) bir artış görüyoruz” dedi.

“Bu hastalardan bazıları, ağızlarındaki iltihaplanma seviyesini azaltmak için daha sık temizlik gerektiriyor.”

Esrar veya THC buharları aynı diş çürümesi risklerine sahip midir?

Irusa, Healthline’a THC gibi kenevir bileşikleri içeren elektronik sigaraların da diş çürümesi riskinde artışa neden olabileceğine inandığını söyledi.

“Bu çalışma, bir ilk vaka serileri 2020’de diğer iki araştırmacıyla birlikte yayınladığım,” dedi Irusa.

“Bu vaka serisinde, tümü hevesli elektronik sigara kullandığını bildiren, çok atipik paternlerde ciddi bozulma yaşayan 3 hasta gözlemledik. [or] THC içeren sıvılar içeren e-sigaralar. Bu 3 hasta üzerinden kesin bir açıklama yapamasak da bir bağlantı olabilir” dedi.

Diş çürümesinin riskleri nelerdir?

Frank, diş çürümesi diş çürümesine yol açtığında, dişin daha sonraki yaşamda daha fazla diş tedavisi gerektirme riskinin daha yüksek olduğunu açıkladı.

Frank, “Doğal bir dişin herhangi bir diş tedavisinin, çevre çevresinde veya dolgular, kronlar ve onleyler gibi restorasyonların altında tekrarlayan boşluklar oluştuğu için zamanla değiştirilmesi gerekecektir.” Dedi.

“Elektronik sigara ağız kuruluğuna neden olduğu için, [the] Asidik kimyasalların ortaya çıkmasıyla, bunların kronik kullanımı diş çürümesi riskinin artmasına, diş yapısının ve çevredeki diş etlerinin ve kemiğin kaybına yol açabilir.”

Gazeteler riskleri azaltmak için ne yapabilir?

Frank’in muayenehanesinde, elektronik sigara kullanan kişilerin temizliğin sonunda “diş minesini elektronik sigaranın propilen glikol gibi kimyasal yan ürünlerinden kaynaklanan ek asidik stresten korumaya ve korumaya” yardımcı olabilecek florür vernik tedavileri kullanmalarını tavsiye ediyor.

Irusa, “uygun bir önleyici programa sahip olduklarından” emin olmak için elektronik sigara kullanan kişileri düzenli olarak diş hekimlerini ziyaret etmeye teşvik ediyor.

Irusa, “Dişlerinizi günde en az iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı içeren dikkatli ağız hijyenini teşvik ediyorum” dedi.

Ancak nihayetinde Frank, insanların elektronik sigara kullanmaktan veya inhale veya oral nikotin ürünleri kullanmaktan kaçınmasını tavsiye ediyor.

Getirmek

Sağlık risklerine rağmen tütün ve kenevir ürünlerinin vapingi daha yaygın hale geliyor.

E-sigara kullanımının etkileri tam olarak anlaşılamamış olsa da yeni araştırmalar vücuda verebileceği potansiyel zarar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yeni bir çalışma, e-sigara kullanmanın diş çürümesi ve boşluk riskini artırdığını ve bunun da diş hijyenistlerini insanlara elektronik sigara hakkında soru sormaya sevk edebileceğini buldu.

Elektronik sigara veya diğer nikotin içeren ürünler kullanıyorsanız ve sigarayı bırakmakla ilgileniyorsanız, Ulusal Kanser Enstitüsü ve ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanının yardımcı olabilecek kaynakları vardır. Daha fazla bilgi için doktorunuzla da görüşmek isteyebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CBD, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl

Sağlık

İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Sağlık

Nikotin, kadınların beyinlerindeki östrojeni bloke ederek sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir