Sağlık

Jane Fonda: Kemoterapi sonrası remisyondaki kanser

Jane Fonda: Kemoterapi sonrası remisyondaki kanser

Pinterest’te paylaş
Aktris ve aktivist, Hodgkin dışı lenfomanın (bir tür kan kanseri) kemoterapinin ardından remisyonda olduğunu açıkladı. Pensilvanya Kadın Konferansı için Marla Aufmuth/Getty Images
 • Jane Fonda, bir süre kemoterapi gördükten sonra kanserinin hafiflediğini söylüyor.
 • Fonda, bu yılın başlarında Hodgkin olmayan lenfoma teşhisini açıklamıştı.
 • Non-Hodgkin lenfoma bir kan kanseri türüdür
 • Uzmanlar, genellikle tedavi edilebilir bir kanser türü olarak kabul edildiğini ve genel görünümün olumlu olduğunu söylüyor.

Oscar ödüllü iklim aktivisti Jane Fonda, kanserden kurtulduğunu açıkladı.

85 yaşındaki web sitesindeki bir blog gönderisinde şunları açıkladı: “Geçen hafta onkoloğum bana kanserimin iyileştiğini ve kemoterapiyi durdurabileceğimi söyledi.

“Kendimi çok kutsanmış, çok şanslı hissediyorum. Bana dua eden ve güzel düşünceler gönderen herkese teşekkür ederim. İyi haberde bir rol oynadığından eminim.”

Fonda, bu yıl Eylül ayında bir Instagram gönderisinde kendisine Hodgkin dışı lenfoma teşhisi konulduğunu açıkladı ve altı aylık kemoterapi gördüğünü açıkladı.

Jane Fonda gibi ünlüler kanserleri hakkında olumlu haberler paylaştığında, bu hastalıkla yaşayan diğerlerini rahatlatabilir.

“Bunun gibi olumlu haberler, kanserle savaşan bazı insanlara umut verebilir ve diğerlerini bu zorlu hastalıkla savaşmaya devam etmeye teşvik edebilir” diyor Dr. Thuva Amuthalingam, Pratisyen Hekim ve Dr.Derme Cilt ve Estetik Klinikleri Kurucusu.

Farkındalık da yaratabilir.

Dr. Hana Patel, kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir pratisyen hekim. “Ayrıca insanların bazı kanserlerin gelip geçebileceğini ve uzun süreli olabileceğini fark etmelerini sağlıyor, bu da nüks için düzenli izlemenin önemli olduğu anlamına geliyor.”

Hodgkin dışı lenfoma nedir?

Non-Hodgkin lenfoma, vücudun bağışıklık ve lenfatik sistemlerini etkileyen bir kan kanseri türüdür.

“Lenfatik sisteminiz, vücudunuzdaki damarlar aracılığıyla berrak bir sıvı olan lenf taşır. Amuthalingam, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini taşıdığı için bağışıklık sisteminizin bir parçası” diye açıklıyor. “Hodgkin dışı lenfomada, bu hücrelerin bir kısmı anormal şekilde çoğalır ve birikir. Etkilenen hücreler enfeksiyonla savaşma yeteneklerini kaybeder ve bu da onları enfeksiyona karşı savunmasız hale getirir.”

Non-Hodgkin lenfomanın en yaygın semptomlarından biri, tipik olarak boyun, koltuk altı veya kasıkta oluşan ağrısız, şişmiş bir lenf düğümüdür.

OKU  Kızılcık ürünlerinin İYE'lerden kaçınmanıza yardımcı olabileceği doğrudur.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • tükenmişlik
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • gece terlemeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hodgkin dışı lenfoma yaygın bir kanser türüdür. Göre Amerikan Kanser Topluluğutüm kanser vakalarının %4’ünü oluşturur.

Kuruluş, 2022’de yaklaşık 80.500 yetişkin ve çocuğun Hodgkin dışı lenfoma teşhisi alacağını tahmin ediyor. Her yaştan insanı etkileyebilir ancak en sık 60 yaş üstü kişilerde görülür.

Non-Hodgkin lenfoma, birçok farklı kanser türü için bir şemsiye terim olsa da Patel, hastalığın iki ana türü olduğunu söylüyor: yüksek dereceli ve düşük dereceli.

“Yüksek dereceli veya agresif non-Hodgkin lenfomanız olduğunda, kanser hızlı ve agresif bir şekilde ilerliyor” diye açıklıyor. “Düşük dereceli veya indolent non-Hodgkin lenfoma ile kanser yavaş gelişir ve uzun yıllar semptom göstermeyebilirsiniz.”

Tek yolHodgkin olmayan lenfoma tanısını doğrulamak için bir biyopsi yapılır.

Patel, “Bu, etkilenen lenf düğümü dokusunun bir örneğinin alındığı ve bir laboratuvarda incelendiği küçük bir cerrahi prosedürdür” diye açıklıyor.

Teşhisten sonra non-Hodgkin lenfoma için görünüm nedir?

Non-Hodgkin lenfoma için görünüm, lenfomanın derecesine, yaygınlığına ve kişinin yaşına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Patel, “Düşük dereceli tümörler mutlaka acil tıbbi müdahale gerektirmez, ancak tamamen tedavi edilmeleri daha zordur” diye açıklıyor. Öte yandan, yüksek dereceli lenfoma acil tedavi gerektirir, ancak tedaviye çok daha duyarlı olma eğilimindedir ve genellikle tedavi edilebilir.”

Non-Hodgkin lenfoma için yaygın tedaviler şunları içerir:

 • kemoterapi
 • Monoklonal antikorlarla tedavi
 • Radyasyon tedavisi (bazı durumlarda)

Tedavi kesin alt tipe ve dereceye bağlıdır.

Amuthalingam, “Bir hastadan gelen tüm raporlar, en iyi tedavi şekli kararlaştırılmadan önce uzmanların multidisipliner bir toplantısında tartışılır” diye açıklıyor.

Genel olarak, İngiltere’de Hodgkin dışı lenfomalı hastaların %80’inin teşhisten sonra bir yıl hayatta kaldığını ve %65’inin teşhisten sonra beş yıl veya daha uzun süre hayatta kaldığını bulan Cancer Research UK araştırmasına atıfta bulunarak, çoğu durumda bunun tedavi edilebilir bir durum olarak kabul edildiğini söylüyor.

Remisyon oranları ABD’de benzerdir.

OKU  Saç düzleştirme ve rahim ağzı kanseri: riskler hakkında bilmeniz gerekenler

Göre Amerikan Kanser Topluluğuagresif non-Hodgkin lenfomanın en yaygın formu olan diffüz büyük B hücreli lenfoma (DLBCL) için beş yıllık göreli genel sağkalım oranı %73’tür.

Bu şekilde riskinizi azaltırsınız itibaren Hodgkin Olmayan Lenfoma

Tabii ki, önleme her zaman tedaviden daha iyidir. Peki non-Hodgkin lenfoma riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Amuthalingam, Hodgkin olmayan lenfoma yol açan mutasyona neden olan tetikleyiciyi henüz bilmediğimizi söylese de, hastalığa yakalanma riskinin artmasıyla bağlantılı birkaç koşul olduğunu söylüyor.

Bunlar, bağışıklık sistemini etkileyen HIV, çölyak hastalığı ve Helicobacter pylori enfeksiyonlarını içerir.

Amuthalingam, bağışıklık fonksiyonunuzu etkileyen bir durumla yaşıyorsanız, durumu kontrol altında tutmak için düzenli kontroller yaptırmanızın ve doktorlarınızla birlikte çalışmanızın zorunlu olduğunu söylüyor.

Patel, Hodgkin olmayan lenfomalı çoğu kişinin değiştirilebilecek risk faktörlerine sahip olmadığını belirtiyor. Genellikle genetiğin sonucudur.

Bununla birlikte, belirli enfeksiyonlara yakalanma riskinizi sınırlamanın ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için elinizden geleni yapmanın faydaları olabileceğini söylüyor.

Bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirebilecek bazı alışkanlıklar şunlardır:

 • Kronik stresle başa çıkmak
 • B ve C vitamini yönünden zengin besinler tüketin.
 • aşılar konusunda güncel olduğunuzdan emin olmak için

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak sağlık riskinizi de azaltabilir, bu nedenle egzersiz, diyet ve iyi uyku gibi temel ilkeleri ihmal etmemeniz önemlidir.

Patel, “Bazı araştırmalar, aşırı kilolu veya obez olmanın Hodgkin dışı lenfoma riskini artırabileceğini öne sürüyor” diyor.

“Sağlıklı bir kiloyu korumak, fiziksel olarak aktif kalmak ve bol miktarda meyve, sebze ve tam tahıl içeren ve kırmızı ve işlenmiş etleri, şekerli içecekleri ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları sınırlayan veya bunlardan kaçınan sağlıklı bir beslenme modelini takip etmek lenfoma karşı korunmaya yardımcı olabilir. , ama öyle.” Bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” diye açıklıyor.

Neyse ki, non-Hodgkin lenfoma için görünüm iyidir. Pek çok insan tedaviye iyi yanıt verir ve Jane Fonda gibi teşhis konulduktan sonra remisyona girebilir.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir