Sağlık

Doğum kontrol hapları %92 daha az hormonla işe yarayabilir

Doğum kontrol hapları %92 daha az hormonla işe yarayabilir

Pinterest’te paylaş
Amanda Lawrence/Stocksy United
  • Yeni bir çalışma, doğum kontrol haplarındaki hormon dozunun %92’ye kadar azaltılabileceğini ve yine de yumurtlamayı önleyebileceğini gösteriyor.
  • Sabit olarak verilen toplam ekzojen östrojen dozunun %10’u kadar az bir kısmı, bu doz mükemmel bir şekilde zamanlandığı sürece kontrasepsiyon sağlayabilir.
  • Uzmanlar, daha güvenli doğum kontrolü için hormonal kontraseptiflerin dozunu azaltmayı önermektedir.

Adet döngüsü sırasında dört aşama vardır: adet dönemi (rahmin iç tabakasının parçalanması), foliküler aşama (östrojen seviyelerinin yükselip rahim duvarının kalınlaşması), yumurtlama (bir yumurtanın salınması) ve luteal faz (yumurtanın rahme girdiği zaman) rahim göçü).

Hormonlar her aşamada önemli bir rol oynar. Örneğin, yumurtlamanın gerçekleşmesi için östrojen seviyelerinin yükselmesi gerekir.

Çoğu doğum kontrol hapı yumurtlamayı önlemek için eksojen östrojen ve/veya progesteron kullanır.

dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre PLOS Hesaplamalı Biyolojigenellikle doğum kontrol hapı olarak kullanılan doğum kontrol haplarındaki hormon dozunu %92’ye varan oranlarda düşürmeyi başardı ve yine de yumurtlamayı başarıyla engelledi.

Araştırma için araştırmacılar, normal adet döngüleri olan 20 ila 34 yaşları arasındaki 23 kadının hormon düzeylerini analiz ettiler. Çeşitli hormon seviyeleri arasındaki etkileşimleri ve ekzojen hormonların etkilerini gösteren bir model oluşturdular.

Model, yumurtlamayı baskılamak için toplam hormon dozunu sadece östrojen içeren doğum kontrol hapları için %92 veya sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları için %43 oranında azaltmanın mümkün olduğunu öne sürüyor.

“Çalışmamızın ilginç bir bulgusu, sabit bir doz uygulamasına kıyasla (çoğu doğum kontrol hapının uygulandığı gibi), değişen dozlarda sürekli infüzyonun (doğum kontrol implantları ve yamalar, sürekli olarak ekzojen östrojen / progesteron uygulamanın bazı yollarıdır), Filipinler Diliman Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Brenda Lyn A. Gavina, Healthline’a verdiği demeçte, toplam dozu sabit bir doz uygulandığından önemli ölçüde daha düşük olan yumurtlamayı etkili bir şekilde baskılayabilir.

Hormon dozunu düşürmenin faydaları

Oral kontraseptifler genellikle estradiol ve progestinden oluşur.

“Östradiol dozunun düşürülmesi, obez kadınlarda ani kanamayı ve etkinliği artırabilir, ancak kanın pıhtılaşma riskini azaltabilir” dedi Dr. Monte Swarup, FACOG, Board-Certified OB/GYN ve HPV HUB Kurucusu. “Estradiol, pıhtılaşma proteinleri de dahil olmak üzere karaciğerdeki metabolizması yoluyla proteinleri artırır.”

OKU  Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Hormon dozunu etkili olan en düşük doza indirmenin birçok faydası vardır.

“Bu, hem komplikasyonlar hem de yan etkiler için potansiyel riskleri azaltır” dedi Dr. UTHealth Houston’daki McGovern Tıp Fakültesi’nde kadın hastalıkları, jinekoloji ve üreme bilimleri profesörü Pamela Berens, Healthline’a söyledi. “Daha yüksek dozlarda doğum kontrol hormonlarının bazı ciddi komplikasyonları arasında kan pıhtıları (hem bacaklardaki derin venöz pıhtılar hem de pulmoner emboli gibi akciğerleri etkileyen pıhtılar) gibi şeyler yer alır.”

Diğer pıhtılaşma riskleri, kalp krizi, pulmoner emboli ve inme gibi nadir görülen komplikasyonları içerir. Hormon dozunu düşürmek, bu nadir fakat ciddi komplikasyonların risklerini de azaltır.

Mide bulantısı, göğüs hassasiyeti, şişkinlik ve sinirlilik gibi daha yaygın yan etkiler de daha düşük hormon dozlarıyla daha az olasıdır. Berens, yıllar içinde, yaygın olarak kullanılan doğum kontrol haplarındaki hormon dozlarının etkinliği korunurken düşürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Hormon Zamanlaması Neden Önemlidir?

Çalışmada, model ayrıca döngü sırasında hormon zamanlamasının önemini de gösterdi.

“Özellikle, matematiksel modelimizin (basitleştirici varsayımlarla) teorik olarak, bu doz mükemmel bir şekilde zamanlandığı sürece, sürekli olarak uygulandığında toplam ekzojen östrojen dozunun %10’u kadar az bir miktarla doğum kontrolünün sağlanabileceğini göstermesi şaşırtıcıydı. zamanlama optimizasyon sonucumuzda da gösterildi),” dedi Gavina.

Bununla birlikte, Gavina, “bu çalışmanın sonuçlarının gerçek hastalara doğrudan uygulanamayacağını, ancak çalışmamızda önerilen ilkelerin kolayca tercüme edilebileceğini” not etmek önemlidir. “Bu sonuçların, klinisyenlerin en etkili ve verimli ilaç kullanımını sağlamak için doğum kontrolü için en faydalı dozu ve tedavi programını belirlemesine yardımcı olacağını umuyoruz.”

Ayrıca hormonların zamanlaması kanama miktarını kontrol etmeye yardımcı olur.

Swarup, “Perimenopoz sırasında hormon replasman tedavisi ile hormonların döngülerle zamanlaması, ani veya düzensiz kanamayı azaltır” dedi.

Kontraseptif seçimi

Oral kontraseptifler çok güvenlidir ve yaygın olarak kullanılır, ancak kanın pıhtılaşma riskini artırırlar. Hastanın tıbbi geçmişi, hedefleri, yaşı vb. dikkate alındığında bir kontraseptif seçimi karmaşık olabilir. Swarup, bunu hastanın sağlayıcısıyla bireysel olarak görüşmek en iyisidir.

OKU  Apple Airpod'lar ve diğer kablosuz kulaklıklar işitme cihazı olarak nasıl kullanılabilir?

RİA’lar progesteronlu veya progesteronsuz çok güvenlidir. Swarup, progestin implantları ve Depo Provera’nın çok güvenli olduğunu ancak kilo alımına ve düzensiz kanamaya yol açabileceğini açıkladı.

Hormon içermeyen ancak prezervatif gibi bariyer yöntemler kullanan doğum kontrol haplarının kullanılması diğer yan etkiler açısından en güvenli seçenektir.

Gavina, “Yıllar geçtikçe hormonal kontraseptiflerin dozunu azaltarak daha güvenli doğum kontrolü sağlandı.” Dedi. “Dozda önemli bir azalma, tromboz ve kalp krizi gibi yan etkileri hafifletecektir. Çalışmamız yumurtlamayı baskılamak için bir yöntem önermektedir. Daha fazla veri elde edildikçe, hastaya özel doz rejimleri elde etmek için matematiksel modelimiz bir farmakokinetik modelle birleştirilebilir.”

Berens, farklı doğum kontrol yöntemlerinin güvenliğini ve etkinliğini etkileyebilecek bazı risk faktörlerinin (yaş, sigara, migren, yüksek tansiyon, obezite, kanama bozuklukları ve diğerleri gibi) olduğunu açıkladı.

Ek olarak, bazı kadınlar düzenli döngüleri tercih ederken, diğerleri daha az sıklıkta ve daha az öngörülebilir olan daha hafif kanamayı tercih eder. Bazı yöntemler (günlük bir hap almak gibi) düzenli müdahale gerektirebilirken, RİA gibi diğerleri, yerleştirmek için ofis tabanlı bir prosedür gerektirir, ancak daha sonra daha uzun bir süre boyunca etkilidir.

Birçok farklı doğum kontrol seçeneği vardır (haplar, enjeksiyonlar, vajinal halkalar, yamalar, implantlar ve RİA).

Son olarak, farklı doğum kontrol yöntemleri arasında farklılık gösteren potansiyel kontraseptif olmayan faydalar (akneyi iyileştirme veya ağır döngülere karşı koruma gibi) vardır. Tüm seçeneklerin farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Berens, hasta ve sağlayıcının hem farklı doğum kontrol yöntemlerinin risklerini etkileyebilecek belirli sağlık koşullarını hem de hastanın isteklerini dikkate almasının önemli olduğunu söyledi.

Getirmek

Yeni araştırmaya göre doğum kontrol haplarındaki hormon dozları %92’ye kadar azaltılabilir ve yine de yumurtlamayı baskılayabilir.

Bir başka ilginç bulgu da, tutarlı bir şekilde verilen toplam eksojen östrojen dozunun %10 kadar az bir miktarının, doğru zamanda verildiği sürece kontrasepsiyonla sonuçlanabilmesidir.

En güvenli doğum kontrolü için uzmanlar hormonal kontraseptiflerin dozunu azaltmayı önermektedir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Kürtaj hapı satın almak için eyalet sınırlarını yasal olarak geçebilir misiniz? Bilmen gereken

Sağlık

Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir