Sağlık

Hamilelik: Bir kişinin düşük veya kürtajdan sonra ne kadar beklemesi gerektiğine dair yeni çalışma

Hamilelik: Bir kişinin düşük veya kürtajdan sonra ne kadar beklemesi gerektiğine dair yeni çalışma

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, düşük veya kürtajdan sonra tekrar hamile kalmadan önce dikkate alınması gereken bir dizi faktör olduğunu söylüyor. d3sign/GettyImages
  • Yeni bir çalışma, bir kişinin düşük veya kürtajdan sonra tekrar gebe kalmadan önce 6 ay beklemesi gerektiği yönündeki mevcut tavsiyeye meydan okuyor.
  • Araştırmacılar, çoğu durumda, gebelik kaybından 3 ay sonra gebe kalmanın, olumsuz gebelik sonucu riskini artırmadığını söylüyor.
  • Uzmanlar, fiziksel durum, aile desteği ve yaş dahil olmak üzere birçok faktörün tekrar ne zaman hamile kalacağına karar vermede rol oynayabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiye eder Düşük veya kürtajdan sonra gebe kalmaya çalışmadan önce 6 ay bekleyin. Beklemenin amacı istenmeyen gebelik sonuçları riskini azaltmaktır.

Şimdi gebelik kaybı ve gelecekteki gebelik sonuçları üzerine yeni bir çalışma bu öneriye meydan okuyor.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, gebelik kaybından sonraki 3 ay içinde gebe kalmanın veya gebeliğin sonlandırılmasının, olumsuz gebelik sonuçları riskinin artmasıyla ilişkili olmadığını söylüyorlar.

Araştırmacılar, 2008 ve 2016 yılları arasında Norveç’te toplanan verileri analiz ettiler. Önceki bir düşükten sonra 49.058 doğum ve daha önce isteyerek düşükten sonra 23.707 doğum üzerinde çalıştılar.

Bu gebelik araştırmasının önemi

Gizachew A. Tessema ve meslektaşları, DSÖ tavsiyesinin altında yatan kanıtların seyrek olduğunu söylüyorlar. PLOS ilacı.

doktor Connecticut’taki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pratisyen bir jinekolog ve kadın doğum, jinekoloji ve üreme bilimleri klinik profesörü olan Mary Jane Minkin de aynı fikirde.

“Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi, Latin Amerika’dan gelen ve altı aydan kısa bir süre içinde düşük veya gebelik sonlandırma sonrasındaki gebeliğin, olaydan sonra 6 ay veya daha fazla süren gebelikten daha yüksek olumsuz sonuç riski taşıdığını öne süren bazı eski verilere dayanmaktadır. Minkin, Healthline’a söyledi.

“Latin verileri çok fazla değildi, ancak bazı uygulayıcılar bu eski verilere dayanarak kadınların tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce altı aydan fazla beklemelerini tavsiye etti” dedi.

OKU  Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

Hamilelik kılavuzlarını gözden geçirme ihtiyacı

“DSÖ’nün bu tavsiyelerinin kesinlikle gözden geçirilmesi gerekiyor” diyor Dr. Holly Puritz, Norfolk, Virginia’daki Mid-Atlantic Women’s Care’in bir bölümü olan The Group for Women’da kadın doğum uzmanı.

Healthline’a “Son birkaç yıldır hepimizin yaptığı gerçekten bu” dedi.

Yeni çalışmanın bu ülkedeki çoğu kadın doğum uzmanının gerçek tavsiyelerini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Puritz, düşüklerin yaygın olduğunu ve bu nedenle, tekrarlayan düşüklerden kaynaklanan yüksek riskin tıbbi tanımının, birisi üç gebelik kaybı yaşayana kadar olmadığını belirtiyor.

Anne ve çocuk sağlığıyla ilgilenen bir kuruluş olan March of Dimes tarafından yapılan bir tahmin, bilinen gebeliklerin %10 ila %15’inde düşük olabileceğini düşündürmektedir.

Bir kayıptan sonra tekrar ne zaman hamile kalacağınıza karar vermek

Minkin, “Bir kadının düşük veya kürtajdan sonra hamile kalması için aşırı bir süre beklemesine gerek yok” dedi.

Neyin uygun olduğu bağımsız ve kişisel faktörlere bağlıdır.

Minkin, “Çoğumuz rahmin iyileşmesi ve kadının düzenli bir adet döngüsüne geri dönmesi için yaklaşık iki ay beklemenizi tavsiye ediyoruz” dedi.

“Ve hamilelik kaybının birçok kadın için yıkıcı olduğunu bildiğimizden, genellikle kadınları hamilelik sırasında yaşayabilecekleri bazı yaygın hormonal iniş çıkışlarla başa çıkmak için duygusal olarak hazır hissedene kadar beklemeye teşvik ediyoruz.” “diye ekledi.

Puritz, diğer kişisel faktörlerin de kişinin hamilelik girişiminde bulunmadan önce ne kadar beklemek istediğini hissettiğini etkileyebileceğini söyledi. Bu, aile desteğini içerebilir.

Puritz, diğer insanların kederlerini normal olarak kabul etmelerine yardımcı olmak için kedere izin vermenin ve gelecekte hamile kalmaya “hazır” hissetmelerini sağlamanın iyileşme sürecine yardımcı olabileceğini vurguluyor.

Minkin, genellikle bir kişiyi folik asit içeren doğum öncesi vitaminleri almaya teşvik ettiğini ekliyor. Bu, bir kişinin nöral tüp defekti olan bir bebeğe sahip olma riskini azaltarak bir sonraki gebe kalmaya hazırlanmasına yardımcı olabilir.

OKU  Daha sonraki yaşamda azalan beyin fonksiyonu ile ilişkili 3 beyin sarsıntısı

Neden önerilen 6 ayı beklemiyorsunuz?

Birinin 6 aydan daha erken hamile kalmayı seçmesinin birçok nedeni vardır.

Yaş bunlardan biridir.

Puritz, “Asla altı ay demedim ve artık bir aile kurmaya çalışan birçok kadın daha yaşlı olduğundan, altı ayın çok uzun bir süre olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Güçlü tıbbi kanıt olmadığını bilmemize rağmen, çoğumuz üç ay dedik, ancak bu, hastaya zihinsel ve fiziksel olarak iyileşmesi için zaman veriyor ve çocuk sahibi olduklarında akıl sağlığı yönleri biraz hastaya bağlı ve biraz da bağlamsal. veya geçmişte hamile kalmakta zorluk çekti” diye ekledi.

Puritz, “Bundan çıkarılacak en önemli sonuç, hastalarımız için çok korkutucu ve üzücü olsa da, düşük yapmayı yüksek riskli bir kategoriye sokmamasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir