Sağlık

Hamilelik sırasında akupunktur sırt ve pelvik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir

Hamilelik sırasında akupunktur sırt ve pelvik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir meta-analiz, akupunktur tedavisinin bel ve pelvik ağrı gibi yaygın gebelik semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir. Aubrie LeGault/Stocksy United
  • Yeni bir meta-analiz, akupunkturun sırt ve pelvik problemleri olan gebe kadınlarda ağrıyı, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesini iyileştirebileceğini göstermektedir.
  • Sağlık uzmanları, akupunkturun hamilelik sırasında nispeten güvenli olduğunu ve sırt ve pelvik ağrı da dahil olmak üzere insanların muzdarip olduğu bazı yaygın rahatsızlıkları tedavi edebileceğini belirtmektedir.
  • Herkes farklı olsa da, birçok kişi bir aylık tedaviden sonra akupunkturun sonuçlarını görmeye başlar.

Birçok hamile kadın, hamilelikleri sırasında bir noktada bel ve pelvik ağrı bildirir.

Akupunktur, ağrı ve rahatsızlığı gidermek için potansiyel bir tedavi olarak popülerlik kazanıyor, ancak etkinliği sağlık uzmanları arasında tartışmalı olmaya devam ediyor.

21 Kasım’da yayınlanan yeni bir meta-analiz BMJ açık akupunkturun bel ve pelvik rahatsızlıkları olan gebelerde ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırdı.

Araştırmacılar, bel ve pelvik ağrısı olan sağlıklı hamile kadınlar (gebeliğin ortalama 17-30 haftası) olan 1.040 katılımcıyı inceledi.

Akupunktur akupunktur uzmanları, fizyoterapistler ve ebeler tarafından uygulandı. Bazıları vücut akupunkturu aldı, diğerleri kulak iğneleri. Çalışmalar, tedavi edilen akupunktur noktalarını, iğnenin yerinde kaldığı süreyi ve müdahale dozunu ayrıntılı olarak açıkladı.

Analizler, akupunkturun bel ve pelvik ağrıyı, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.

faydaları nelerdir Akupunktur?

bir biçim olarak Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)Akupunktur, ağrıyı hafifletmek ve çok sayıda fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık durumunu iyileştirmek için vücuda ince iğneler sokma uygulamasıdır.

Akupunktur, lisanslı bir tıbbi akupunktur uzmanı olan Dipl.

“Qi akışı bozulduğunda, yetersiz veya aşırı olduğunda hastalığa yol açabilir. Akupunktur iğneleri, qi akışını manipüle etmek ve iyileşmeyi sağlamak için vücudun farklı bölgelerine sokulur.

Bu tamamlayıcı terapi biçiminin aşağıdakileri içerebilen birçok farklı faydası vardır:

  • temize çıkarmak kronik ağrı
  • yönetim migren
  • tedavisinde yardım periferik nöropati
  • yatıştırıcı mide bulantısı
  • semptomlarında iyileşme romatoid artrit (RA)
  • kavga tükenmişlik

Hamilelikte sırt ve pelvik ağrı için akupunktur

Bel ve pelvik ağrı yaygın gebelik şikayetleridir.

OKU  Kıymadan elde edilen E.coli her yıl 480.000'den fazla İYE'ye neden olabilir

Bacharach, bunun genellikle doğuma hazırlanmak için vücut bağlarının yumuşaması ve gerilmesinden kaynaklandığını, bunun da sırt ve pelvik eklemlere ekstra baskı ve gerginlik getirdiğini açıkladı.

Akupunktur, etkilenen bölgelere sağlıklı kan akışını teşvik ederek ve durumu daha da kötüleştirebilecek stres ve kaygıyı potansiyel olarak hafifleterek bu ağrıyı hafifletir.

“Hamilelik sırasında akupunktur, mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, kabızlık, dolaşım bozukluğu, uykusuzluk, kaygı, stres ve depresyon gibi hamilelik sırasında insanların yaşadığı bazı yaygın rahatsızlıkların giderilmesinde çok yararlı olabilir” dedi Dr. Monica Grover, DO, kurul onaylı bir jinekolog ve kurul onaylı aile hekimliği uygulayıcısı ve VSPOT’ta Tıbbi Direktör.

Grover, hamilelik sırasında geleneksel ilaçların siyatikle ilişkili önemli pelvik, kalça veya sırt ağrısı yaşayanlar için genellikle bir kontrendikasyon olabileceğini açıkladı. Birçok kişi geleneksel tıbba bir alternatif olarak akupunktura yönelebilir.

Ek olarak, etkili tıbbi bakımın multidisipliner bir yaklaşım alabileceğini anlamak önemlidir.

Dr. Kecia Gaither, MPH, FACOG, kurul onaylı bir jinekolog ve maternal fetal tıp doktoru ve Bronx, New York’ta NYC Health + Hospitals/Lincoln’de perinatal hizmetler müdürü.

“Akupunktur eyleminin öncülü, vücuttaki enerji kanallarının blokajını etkili bir şekilde kaldırmaktır. Tam olarak bilinmemekle birlikte, önerilen etki mekanizması, akupunkturun ağrı sinyallerinin beyne iletilmesini bloke edebilmesi veya geciktirebilmesi, böylece ağrı hissini azaltabilmesi veya ortadan kaldırabilmesidir.

Sonuçları görmeden önce kaç akupunktur tedavisi?

Bacharach, bazı kişilerin akupunktur tedavisinin faydalarını sadece bir veya iki seanstan sonra yaşadıklarını açıkladı. Ancak, çoğu kişinin önemli sonuçlar görmesi için üç veya daha fazla seansa ihtiyacı olabilir.

Bacharach, “Çoğu durumda, tedavi haftada en az bir kez verildiğinde daha etkilidir – ziyaretler ne kadar az düzenli olursa, tedavi o kadar az etkili olacaktır.” Dedi.

Bacharach’a göre, 3 ila 4 hafta içinde önemli sonuçlar gözlemleniyor ve bundan sonra daha az düzenli bakım ziyaretleri planlanabiliyor.

Örneğin, ilk trimesterde haftalık akupunktur önerilebilir. Grover, ikinci üç aylık dönemde seansların 2-4 haftada bir ayrılabileceğini açıkladı.

OKU  Göz Damlası Geri Çağırma: Şimdi Bilmeniz Gereken Her Şey

Üçüncü trimesterde, seanslar haftalık tedavilere geri dönebilir.

Dördüncü üç aylık dönemde, insanlar devam eden veya ortaya çıkan gebelik semptomlarına yardımcı olmak için doğumdan 2 ila 4 hafta sonra akupunktur tedavisine geri dönebilir.

Gaither, “Prosedürün sonuçları kümülatiftir ve etkileri genellikle 1-3 ay içinde fark edilir” dedi.

“Genellikle ilk üç aylık dönemden sonra başlanması tavsiye edilir, her halükarda deneyimli bir doktorun ellerinde gerçekleştirilmelidir – tabii ki sizi tedavi eden doktora danıştıktan ve danıştıktan sonra. [professional].”

Akupunkturu denemeden önce jinekoloğunuzla konuşun

Genel olarak, akupunktur hamilelik sırasında nispeten güvenli kabul edilir.

Ancak erken doğuma ve hatta düşüklere neden olabileceğine dair bazı endişeler var, ancak klinik deneyler bu endişelerin zayıf olduğunu gösteriyor, dedi Grover.

Güvenli tarafta olmak için doktorlar, erken doğum veya düşük yapma geçmişleri varsa veya mevcut gebelikleri erken doğum riski altındaysa bazı hamile kadınlara akupunktur reçetesi yazmayabilir.

Ayrıca plasenta previa gibi plasental problemler de bir kontrendikasyon olabilir.

Akupunktur uzmanlarının hamile bir kişide özellikle 37. haftadan önce kaçınması gereken “yasak noktalar” olarak bilinen bir dizi enjeksiyon bölgesi de vardır.

Grover, bu kilitleme noktalarının potansiyel olarak somatovisseral reflekslerden uterus komplikasyonlarına ve ayrıca uterus perforasyonu olasılığına yol açtığına inanıldığını açıkladı.

en genç çalışmalarama aynı zamanda, geleneksel akupunktur terapisinde hala uygulanmalarına rağmen, yasak noktaların tehlikelerini de ortadan kaldırdılar.

Getirmek

Yeni bir meta-analiz, akupunkturun sırt ve pelvik problemleri olan gebelerde ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Araştırmacılar, yönetim kurulu genelinde önemli bir gelişme buldular.

Sağlık uzmanları, hamilelik sırasında akupunkturun, sırt ve pelvik ağrı da dahil olmak üzere insanların muzdarip olduğu en yaygın sorunlardan bazılarını gidermede yardımcı olabileceği konusunda hemfikirdir.

Sonuçlar genellikle 1 aylık tedaviden sonra görülür, ancak bu kişiden kişiye değişebilir.

Akupunktur çoğu hamilelik için güvenli kabul edilirken, önceden jinekoloğunuzla görüşmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir