Sağlık

Akdeniz Keto Diyeti Alzheimer Riskini Azaltabilir ve Hafızayı Artırabilir

Akdeniz Keto Diyeti Alzheimer Riskini Azaltabilir ve Hafızayı Artırabilir

Pinterest’te paylaş
SanatçılarGNDfotoğrafçılık/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, Akdeniz ve ketojenik diyetlerin bir kombinasyonunun bilişsel işleve yardımcı olabileceğini ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini buldu.
  • Önceki çalışmalar, belirli diyetleri Alzheimer riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir.
  • Alzheimer hastalığı, bunama hastalarının yaklaşık %60 ila 80’ini etkiler.

Birçok kişi ketojenik veya Akdeniz diyetini duymuş olsa da, uzmanlar bu popüler diyetlerin bir karışımının fayda sağlayabileceğini söylüyor.

yeni bir çalışma Alzheimer’s and Dementia tıp dergisinde bu ay yayınlanan, Akdeniz ve ketojenik diyetlerin bir kombinasyonunun bilişsel işleve yardımcı olabileceğini ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini buldu.

Diyet Yapmak Gerçekten Hafızanızı Kurtarmanıza Yardımcı Olabilir mi?

Yıllardır MIND diyeti (Nörodejeneratif Gecikme için Akdeniz-DASH Diyet Müdahalesi) ile Alzheimer riskindeki azalma arasında bir bağlantı olmuştur. Ancak bu yeni çalışma, bu özel diyet kombinasyonunu Alzheimer’ın önlenmesi ile ilişkilendiren ilk çalışmalardan biridir.

Önceki çalışmalar, belirli diyetler ile Alzheimer hastalığı üzerindeki etkisi arasındaki bağlantıyı kurmuştur.

Alzheimer hastalığı, hafızayı, düşünceyi ve davranışı etkileyen bir bunama türüdür. Alzheimer Derneği’ne göre, bunama hastalarının yaklaşık %60 ila 80’inde Alzheimer hastalığı vardır. Sonunda, hastalıkla birlikte, bilişsel belirtiler zamanla kötüleşerek hastanın günlük görevlerini yerine getirmesini zorlaştırır.

“İnsanların gıdaya giderek daha fazla ilaç olarak baktığını düşünüyorum. Bu oldukça önemli ve fikir yeniden diriliş görmek,” dedi Dr. Joel Salinas, NYU Langone Health’de davranışsal nörolog ve araştırmacı ve Isaac Health’te baş tıp görevlisi. “Bir süreliğine yaptığımız önemli bir öneri, küçülmeye yardımcı olmaktı. [Alzheimer’s] koşullar MIND diyetiydi. İnsanlar bu diyette daha etkili olabilecek değişiklikler arıyorlar.”

Akdeniz ketojenik diyeti nedir?

Ketojenik diyet, karbonhidratı büyük ölçüde azaltan çok düşük karbonhidratlı, çok yüksek yağlı bir diyettir. Akdeniz diyeti aynı zamanda düşük karbonhidratlı bir diyettir ancak kepekli tahıllar, zeytinyağı, balık, meyve ve baklagilleri vurgulayan orta düzeyde yağlı bir diyettir. İki diyetin birleştirilmesi, hayvansal proteinler, nişastalı olmayan sebzeler, süt ürünleri, yağlar ve tereyağları dahil olmak üzere her ikisinin de özelliklerini içerir ve ayrıca işlenmiş gıdaları, tatlıları ve şekerli içecekleri ortadan kaldırır.

OKU  İnsanların yüzde doksanı erken yaşlarda Epstein-Barr virüsüne yakalanır. İşte multipl skleroza nasıl yol açabileceği

Önceki araştırmalar, bilişsel işlev ile MIND diyeti arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. MIND diyeti, tam tahılları, sebzeleri, yapraklı yeşillikleri, yemişleri, fasulyeleri, meyveleri, kümes hayvanlarını, balıkları ve zeytinyağını teşvik etmesi bakımından değiştirilmiş Akdeniz keto diyetine benzer. Ayrıca hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, peynir ve kızarmış yiyeceklerin kesilmesini gerektirir.

MIND diyeti ile Akdeniz keto diyeti arasındaki fark, Akdeniz ve keto planlarını birleştirmesi ancak baklagilleri, meyveleri, fasulyeleri ve tam tahılları ortadan kaldırmasıdır.

Diyet Alzheimer riskini nasıl etkiler?

Çalışma, diyetin beyin fonksiyonunu nasıl etkileyebileceğini gösterdi. Hafif bilişsel bozukluğu olan veya bilişsel olarak normal olan prediyabetik yetişkinler, altı hafta boyunca ya düşük yağlı bir diyete ya da yüksek yağlı modifiye Akdeniz keto diyetine yerleştirildi. Altı haftalık bir arınma döneminden sonra diyetlerini değiştirdiler. Araştırmacılar çalışma boyunca dışkı örnekleri topladılar.

Çalışma, Akdeniz keto diyetinde hafif bilişsel bozukluğu olan katılımcıların daha düşük GABA üreten mikrop seviyelerine ve daha yüksek GABA düzenleyici mikrop seviyelerine sahip olduğunu buldu. GABA, beyin fonksiyonlarına yardımcı olan bir kimyasaldır. Alzheimer hastası bir kişi için, GABA düzgün çalışmıyor. GABA’yı dengelemenin bir yolu, beyin aktivitesini düzenleme potansiyeline sahip olabilir.

Salinas, “Çalışmanın kendisinin bir pilot çalışma olduğunu düşünüyorum.” Dedi. “Çalışmayı sadece yaklaşık 20 kişi tamamladı. Daha geniş bir çalışma yapmak istediler ve bunun nasıl gittiğini görmek isterim. İnsanların uykusuzluk, vasküler değişiklikler veya en yaygın olan Alzheimer gibi herhangi bir nedenle bozukluğu olabileceğinden, popülasyonun büyüklüğü ve bir kişinin sahip olabileceği bozukluğun çeşitliliği ve kapsamı ve altta yatan neden hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim. ”

Diyetinizi ayarlamak için pratik adımlar

Bir Akdeniz keto diyetine uyum sağlamanın belirli faydaları olsa da, herkesin diyetindeki ciddi değişiklikler genellikle sürdürülemez. Küçük değişikliklerin uzun süreli bir etkisi olabilir ve gelecek için sürdürülebilir alışkanlıklar oluşturmaya yardımcı olabilir.

OKU  Konuşma terapisi, demanslı kişilerde depresyon ve kaygıyı iyileştirebilir

Harvard Tıp Okulu’na göre, Akdeniz diyetini benimsemek için bazı basit adımlar şunları içerir:

  • Yağlardan sızma zeytinyağına geçiş.
  • Her öğüne salata ile başlayın veya bitirin.
  • Menüye daha fazla ve farklı sebze eklemek.
  • Şekerli içeceklerden kaçının.

Salinas, “En önemli şey daha sağlıklı beslenmeye odaklanmaktır” dedi. “Her türlü davranış değişikliğinde olduğu gibi, zaman içinde küçük değişiklikler yapabiliyorsanız, bu değişikliğin aynı anda tek bir dramatik değişiklikten ziyade kalıcı olması daha olasıdır.”

Akdeniz keto diyetinin faydalarından bazılarının kalp sağlığını iyileştirmeyi içerdiğini ve diyete ılımlı bağlılığın bile diyete hiç uymayanlara göre fayda sağlayabileceğini ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir