Sağlık

Kalp hastalığı: “İyi” HDL kolesterol herkesi kalp krizinden korumayabilir

Kalp hastalığı: "İyi" HDL kolesterol herkesi kalp krizinden korumayabilir

Pinterest’te paylaş
Kan testleri, kan kolesterol düzeylerini ölçmenin standart bir yoludur. Victor Torres / Stocksy United
  • Araştırmacılar, yaygın olarak “iyi kolesterol” olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeylerinin beyaz yetişkinlerde kalp hastalığı riskini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Bununla birlikte, siyah yetişkinlerde HDL düzeylerinin mutlaka kalp hastalığı riskinin doğru bir göstergesi olmadığını söylüyorlar.
  • Farklılıkların, farklı etnik kökenler için kalp sağlığına yönelik farklı yaklaşımlara ve klinik deneylere daha çeşitli katılımlara duyulan ihtiyacın altını çizdiğini söylüyorlar.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından desteklenen yeni bir çalışma, genellikle “iyi” kolesterol olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL) her yaştan yetişkinde kardiyovasküler hastalığı tahmin etmede o kadar iyi olmayabileceğini söylüyor. gruplar önceden varsayıldığı gibidir.

Araştırma bugün yayınlandı Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi.

İçinde araştırmacılar, düşük HDL seviyelerinin beyaz yetişkinler için kalp krizi veya buna bağlı ölüm riskini artırmaya devam ettiğini tahmin ederken, bunun siyah yetişkinler için doğru olmadığını bildiriyor.

Ayrıca, daha yüksek HDL kolesterol seviyelerinin, her iki grupta da azalmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olmadığını bulmuşlardır.

Araştırmanın kıdemli yazarı ve Knight Cardiovascular’da tıp profesörü olan Ph.D. Nathalie Pamir, “Amaç, HDL’yi faydalı bir kolesterol olarak işaretleyen bu köklü bağlantıyı ve bunun tüm etnik kökenler için geçerli olup olmadığını anlamaktı” dedi. Portland’daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Enstitüsü’nden yapılan açıklamada.

“Düşük HDL kolesterol seviyelerinin ırktan bağımsız olarak zararlı olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Araştırmamız bu varsayımları test etti” diye ekledi.

Kolesterol çalışmasından detaylar

Pamir’in ekibi, 2003 ve 2007 yılları arasında İnmede Coğrafi ve Irksal Farklılıkların Nedenleri Çalışmasına (REGARDS) katılan 10 ila 11 yıllık bir süre boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 23.901 yetişkinden alınan verileri inceledi.

öncesi çalışmalar 1970’lerde ve 1980’lerde “iyi” kolesterol seviyeleri ve kalp sağlığı hakkında kabul edilen fikirleri etkilemek, öncelikle beyaz yetişkinlerle yapıldı.

Son çalışma, kalp hastalığı olmayan orta yaşlı siyah beyaz yetişkinlerde kolesterol düzeylerinin kardiyovasküler olaylarla nasıl ilişkili olduğunu inceleyen araştırmacıları içeriyordu.

Katılımcılar yaş, kolesterol seviyeleri ve diyabet, yüksek tansiyon veya sigara içme gibi kalp hastalığı için altta yatan risk faktörleri ile ilgili benzer özellikleri paylaştılar. Bu dönemde 664 siyah yetişkin ve 951 beyaz yetişkin kalp krizi veya kalp krizine bağlı ölüm yaşadı.

OKU  Yoksulluk, stres ve travma çocuklarda beyin yapısını nasıl değiştirebilir?

Diyetlerinde yüksek düzeyde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), sözde “kötü” kolesterol ve trigliseritler bulunan yetişkinler, önceki çalışmaların sonuçlarıyla tutarlı olarak biraz daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahipti.

Bununla birlikte, çalışma, yalnızca beyaz yetişkinler için artmış kardiyovasküler hastalık riskini öngören daha düşük HDL-kolesterol seviyelerini belirleyen ilk çalışmaydı. Aynı zamanda başkalarının bilgilerini genişletir çalışmalar yüksek HDL kolesterol düzeyleri her zaman azalmış kardiyovasküler olaylarla ilişkili değildir.

Pamir, “Bu tür bir araştırmanın, kardiyovasküler hastalık risk tahmin algoritmasını yeniden düşünme ihtiyacı olduğunu umduğumu umuyorum” dedi. “Bu, gelecekte daha yüksek HDL kolesterol seviyelerine sahip olduğumuz için doktorlarımızdan sırtımızı sıvazlamayacağımız anlamına gelebilir.”

“İyi” HDL kolesterolün faydaları

doktor California’daki Orange Coast Tıp Merkezindeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsünde bir kardiyolog olan Yu-Ming Ni, Healthline’a HDL’nin “iyi” kolesterol olduğunu çünkü HDL partiküllerinin vücuttaki kolesterolü emdiğini ve işlenmek üzere karaciğere geri getirdiğini söyledi.

Ni, “HDL parçacıklarını, ‘kötü’ kolesterol olarak bilinen LDL parçacıklarını ortadan kaldırmakla görevli temizlik ekibi olarak düşünün” dedi. “HDL kolesterol için kalp kusurları riskini azaltan tatlı bir nokta var gibi görünüyor.”

“Çok az ve yeterince toplama yok. Çok fazla olması, temizlik ekibinin bunaldığı ve kalp hastalığını önleme işini yapamayacağı anlamına gelebilir,” dedi Ni.

Kolesterol ve Farklı Etnisiteler

Ni, Healthline’a çalışmanın Afrikalı Amerikalıların beyaz Amerikalılara kıyasla HDL kolesterol için net bir “tatlı noktası” olmadığını gösterdiğini söyledi.

Ni, “Afrikalı-Amerikalıların genellikle beyaz Amerikalılardan daha kötü kardiyovasküler sonuçlara sahip olduğu göz önüne alındığında, bu, diğer faktörlerin, özellikle hipertansiyon, diyabet ve obezite gibi diğer durumların varlığında, kardiyovasküler sağlık üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor” dedi.

Ni, “Bu çalışma, popülasyona dayalı kardiyovasküler risk yönetimini anlamak için yararlıdır, ancak klinik olarak, Afrikalı-Amerikalı hastalara bakma şeklimi etkilemeyeceğinden şüpheleniyorum” diye ekledi. “HDL, kardiyovasküler hastalık için çeşitli risk faktörlerinden yalnızca biridir ve daha büyük resmi tedavi etmek genellikle daha faydalıdır.”

Daha çeşitli klinik deneylere duyulan ihtiyaç

doktor Atlanta’daki Piedmont Hospital/Healthcare’deki COVID Görev Gücü’nün kardiyolog ve klinik direktörü Jayne Morgan, Healthline’a çalışmanın daha büyük resme bir bakış sağladığını söyledi.

Morgan, “Klinik deneylere herkesin dahil olması çok önemlidir” dedi. “Bu, tüm demografik bilgileri, ırkları ve cinsiyetleri içerir. Onlar olmadan tıpta asla sağlık adaleti olamaz. Tıbbın en büyük başarısızlığı, klinik çalışma çeşitliliğinin olmamasıydı.”

OKU  Nikotin, kadınların beyinlerindeki östrojeni bloke ederek sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir.

Morgan, Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki demografik temsilde paralel olmayan ilaçları ve terapötikleri onayladığını söyledi.

Onunla karşılaştırdı Tuskegee Deneyifrenginin siyah erkekler üzerindeki etkilerini, onları durumları hakkında bilgilendirmeden veya tedavi etmeden gözlemleyen, devlet tarafından finanse edilen bir deney.

Morgan, “Siyahlara ve diğer azınlıklara, hakkında çok az bilgi bulunan ancak yine de FDA onaylı ilaçlar reçete ediliyor” dedi. “Bu nedenle, azınlıklar için güvenlik ve etkinlik hakkında genellikle yalnızca pratik deneyim bilgi verir.”

Kolesterol çalışmalarının geleceği

Pamir’e göre araştırmacılar, HDL kolesterolün kalp sağlığını desteklemedeki rolü hakkında çeşitli teoriler araştırıyorlar.

Bir yön, nicelikten çok kaliteyi dikkate alır, yani daha fazla HDL’den ziyade, HDL’nin işlevinin kalitesi – fazla kolesterolü vücuttan emme ve taşıma – kardiyovasküler sağlığı desteklemede daha önemli olabilir.

Ayrıca, kolesterolün taşınmasıyla ilişkili yüzlerce proteini ve bir protein veya protein grubuna dayalı farklı ilişkilerin kardiyovasküler sağlık tahminlerini nasıl iyileştirebileceğini analiz ettiklerini söyledi.

Yazarlar ayrıca sonuçlarının, HDL kolesterol kullanan kardiyovasküler hastalık risk hesaplayıcılarının siyah yetişkinler için yanlış tahminlere yol açabileceğini öne sürdüğünü söylediler.

Pamir, “Kalp hastalığı için risk faktörleri söz konusu olduğunda, bunlar tek bir ırka veya etnik kökene indirgenemez.” Dedi. “Herkese başvurmak zorundalar.”

İyi kalp sağlığı nasıl korunur

Kalp beslenmesi konusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyen olan Veronica Rouse, Healthline’a çalışmanın sağlıklı bir kalp için beslenme kurallarını değiştirmediğini söyledi.

“Yine de LDL kolesterol seviyenizi gıda yoluyla düşürmeniz önerilir çünkü LDL kolesterol diyet tedavisine yanıt verir ve kalp hastalığı riskinizi azalttığı gösterilmiştir” dedi.

Rouse, “Öncelikle yağlı etlerde, domuz yağında, katı yağda, tam süt ürünlerinde, kurabiye ve kek gibi tatlı yiyeceklerde bulunan doymuş yağ alımınızı azaltarak ve trans yağları ortadan kaldırarak LDL kolesterolü düşürebilirsiniz.”

Rouse, insanların bitki bazlı proteinler (soya ürünleri, kabuklu yemişler, tohumlar, fasulye ve baklagiller), çözünür lif (avokado, yulaf, arpa ve diğer tam tahıllar) ve sağlıklı yağlar (ekstra) gibi kalp sağlığına uygun yiyecekler yemesi gerektiğini söyledi. balıkları, kabuklu yemişleri ve tohumları daha şişman hale getirmek için sızma zeytinyağı).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir