Sağlık

İbuprofen gibi ağrı kesiciler artrit iltihabını daha da kötüleştirebilir

İbuprofen gibi ağrı kesiciler artrit iltihabını daha da kötüleştirebilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, artrit iltihabı için ağrı kesici almanın uzun vadeli faydaları konusunda hemfikir değiller. Fertnig/Getty Images
 • Araştırmacılar, ibuprofen gibi ağrı kesicilerin artrit iltihabı için uzun vadeli faydalar sağlamayabileceğini söylüyor.
 • Anti-enflamatuar ilaçların iç iltihabı artırabileceğini, ağrı ve eklem sertliğine yol açabileceğini söylüyorlar.
 • Ancak diğer uzmanlar, bu ilaçların ağrıyı gidermek ve iltihaplanmayı azaltmak için etkili tedaviler olduğunu söylüyor.

İbuprofen ürünleri Advil ve Motrin gibi nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), artrit gibi eklem iltihabı için kullanıldığında uzun vadeli fayda sağlamaz.

Bu, bugün Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) yıllık toplantısında sunulan bir araştırmaya göre.

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan yeni çalışmada, araştırmacılar diz artriti olan 129 katılımcıyı değerlendirdi. Osteoartrit Girişimi Grup.

Tüm katılımcılar orta ila şiddetli artrite sahipti ve başlangıç ​​ile dört yıllık takip arasında en az bir yıldır NSAID kullanıyordu. Katılımcılara ek olarak, çalışmaya kontrol olarak NSAID’lerle tedavi edilmeyen 592 kişi dahil edildi.

Tüm çalışma katılımcıları, başlangıçta dört yıl sonra daha ileri bir inceleme ile diz MRG’si aldı.

Araştırmacılar kıkırdağın kalınlığını ve bileşimini analiz ettiler. Her ikisi de artritin ilerlemesini değerlendirmek için biyobelirteçlerdir.

Araştırmacılar, NSAID kullanıcılarının kıkırdak kalınlığı da dahil olmak üzere daha dejeneratif değişiklikler gösterdiğini bulmuşlardır. Ancak bilim adamları, değişikliklerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu düşünmediler.

Araştırmacılar, uzun süreli NSAID kullanımının daha fazla iç iltihaplanma ile ilişkili olabileceği, bunun da ağrının artmasına ve eklem fonksiyonlarının azalmasına yol açabileceği sonucuna vardı.

Tipik olarak, NSAID’ler osteoartritte ağrıyı azaltan iltihabı azaltma yetenekleri nedeniyle kullanılır. Formülasyona bağlı olarak, 4 ila 24 saat arasında sürebilirler.

Ağrı kesici almanın zararları

Bu, NSAID’lerin uzun süreli kullanımının olumsuzluklarını gösteren ilk çalışma değil.

Dr. Medhat Mikhael, California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki Omurga Sağlığı Merkezi’nde ağrı yönetimi uzmanı ve cerrahi olmayan programın tıbbi direktörü.

OKU  İnsanların yüzde doksanı erken yaşlarda Epstein-Barr virüsüne yakalanır. İşte multipl skleroza nasıl yol açabileceği

“NSAID’lerin ciddi yan etkileri akciğerlerde, kalpte, gastrointestinal sistemde, karaciğerde ve böbreklerde iltihaplanmaya neden olabilir. NSAID’lerin kronik kullanımı, eklem replasman cerrahisine yol açabilir ve vücudun iyileşmeye normal tepkisini önleyebilir ve kötüleşen osteoartrit semptomları da dahil olmak üzere yeniden iltihaplanmaya yol açabilir, “dedi Mikhael Healthline’a.

Bazı uzmanlar ağrı kesici ilaç çalışmasına katılmıyor

Herkes çalışmanın sonuçlarına katılmıyor.

“Bu çalışma çok tehlikeli” dedi Dr. Travis Scudday, Güney Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde ortopedi cerrahı. “Bu, seçim yanlılığının klasik bir örneğidir. Bu, hastaların önerilen müdahale olmaksızın kendi başlarına neler yaptıklarını inceleyen retrospektif bir çalışmadır.

Healthline’a “Araştırmacılar, NSAID’leri alan hastaların başlangıçta eklemde, yani NSAID ilaçlarından önce daha fazla sinovit veya iltihaplanma kanıtı olduğunu belirtiyorlar” dedi. “Büyük olasılıkla, daha şiddetli iltihabı ve ağrısı olan hastalar NSAID kullanıyorlardı. Buna karşılık, belirgin bir iltihabı ve ağrısı olmayan hastalar iltihabı kullanmadı.”

Scudday, “Biri zatürree olan ve olmayan iki gruba bakmakla aynı şey.” diye devam etti. “Pnömonisi olan kişiler antibiyotik aldı ve pnömonisi olmayanlar almadı. Daha sonra zatürree olan kişilerin daha sık antibiyotik kullanması nedeniyle antibiyotiklerin insanlarda zatürreye neden olduğu sonucuna varıldı.”

doktor Ortopedik bir spor cerrahı ve New York Üniversitesi’nde doçent olan Michael Alaia da çalışmanın sonuçlarını geliştirmek için seçim yanlılığını kullandığına inanıyordu.

“Bu kontrollü, randomize bir çalışma değildi. İdeal olarak, çalışmanın ortopedik bir kanadını dahil edebilirlerdi” dedi.

Osteoartrit nedir?

Osteoartrit, dejeneratif bir eklem dokusudur. Artritin en yaygın şeklidir. 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülür Ulusal Sağlık Enstitüsü.

Araştırmacılar, eklemdeki doku bozulmasına neyin sebep olduğundan veya tetiklediğinden emin değiller. Aşağıdakilere zarar verebilir:

 • kıkırdak
 • tendonlar
 • şeritler
 • sinovyum
 • Kemik
 • Dizdeki menisküs

Osteoartritin yaygın semptomları şunlardır:

 • Eklemi kullanırken ağrı
 • eklem sertliği
 • Eklemde hareketi sınırlayan değişiklikler
 • Eklemin gevşek veya dengesiz olduğu hissi
OKU  Lisa Marie Presley Olası Kardiyak Arrest Sonrası Öldü: Bildiklerimiz

Diğer eklemlerde de oluşabilmesine rağmen en sık eller, dizler, kalçalar, bel ve boyunda görülür.

Osteoartritin NSAID’lerle tedavisi

NSAID’ler kısa süreli ağrı kesicilerdir.

“NSAID’ler, osteoartrit ile ilişkili ağrıyı tedavi etmenin harika bir yoludur” dedi Dr. Baptist Health Orthopedic Care’de ortopedi cerrahı olan Alexander Gaukhman’dan Healthline’a.

“Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi (AAOS) tarafından yayınlanan klinik uygulama kılavuzları, NSAID’leri osteoartritli hastalar için ilk tedavi seçeneği olarak belirler” diye ekledi.

İlaçlar iltihabı azaltarak ağrı ve sertliği gidermeye yardımcı olur.

“NSAID’ler eklem veya kıkırdak hastalığını önlemede hiçbir rol oynamaz” diyor Dr. Ilan Danan, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsü’ndeki Spor Nörolojisi ve Ağrı Tıbbı Merkezi’nde egzersiz nöroloğu ve ağrı yönetimi uzmanı. “NSAID’lerin doğrudan kullanımı iltihabı artırmayacaktır.”

Danan, Healthline’a “Bu bilgi yararlı olsa da, klinik yaklaşımımı değiştirmiyor” dedi. “Dejeneratif bir hastalık olarak, orta ila şiddetli eklem artriti zamanla, özellikle birkaç yıl içinde kötüleşir. En önemlisi, hastalar, hem cerrahi hem de cerrahi olmayan NSAID’lerin uzun süreli kullanımının ötesinde artritik ağrıyı daha iyi yönetmenin daha gelişmiş yolları olduğunu anlıyor.”

Osteoartrit için diğer tedaviler

Osteoartritin tedavisi yoktur, ancak durumu tedavi etmenin ve yönetmenin yolları vardır.

Arthritis Foundation’a göre, NSAID’lerin yanı sıra bazı cerrahi olmayan tedaviler şunları içerir:

 • Asetaminofen (Tylenol) ve opioidler gibi analjezikler
 • Kapsaisin, mentol ve lidokain içeren topikaller gibi karşı tahriş edici maddeler
 • Kortikosteroidler, ağızdan veya enjeksiyonla alınabilen reçeteli ilaçlar
 • Diğer durumları tedavi eden ancak ağrı ve iltihaplanmayı azaltan duloksetin (Cymbalta) ve pregabalin (Lyrica) gibi ilaçlar

Scudday, “Kilo verme ve fizik tedavi, hafif artritin erken evrelerinde faydalı müdahalelerdir” dedi.

Son çare olarak, ağrıyı gidermek ve kişinin yaşam kalitesini korumak için eklem protezi ameliyatı gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir