Sağlık

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Pinterest’te paylaş
Gebeliğin ilk üç ayında ara sıra esrar kullanımı bile fetüsün gelişimini olumsuz etkileyebilir. yazanmuratdeniz/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, hamilelik sırasında ara sıra esrar kullanımının yenidoğanın doğum ağırlığını ve baş çevresini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.
  • İlk trimesterde esrar maruziyeti meydana geldiğinde fetal gelişim bozulurken, sürekli kullanım daha belirgin değişikliklerle sonuçlandı.
  • Uzmanlar, esrardaki psikoaktif bileşik olan THC’nin cenin büyümesini etkileyen işlevleri bozabileceğini söylüyor.
  • İnsanlara hamile kalmadan önce esrar kullanmayı tamamen bırakmaları tavsiye edilir.

Hamileyseniz sigara, alkol ve kabuklu deniz ürünleri gibi kaçınılması gereken bazı şeyler olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Şimdi araştırmalar, esrar kullanımının, ara sıra bile olsa, gelişmekte olan bir fetüs üzerinde zararlı etkileri olabileceğini doğrulamaktadır.

Central Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen çalışma, hamilelik sırasında ara sıra esrar kullanımının fetal büyümeyi önemli ölçüde etkilemek için yeterli olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, hamilelik sırasında esrar maruziyetinin zamanlamasının cenin gelişimini nasıl etkilediğini incelediler. Esrar kullanımının doğum ağırlığını yalnızca ilk üç aylık dönemde ortalama 150 g’dan fazla önemli ölçüde azalttığını buldular.

Ek olarak, ikinci trimesterde esrar kullanımı devam ettiğinde yenidoğanların baş çevresi de önemli ölçüde azaldı. Anne karnında sürekli maruz kaldıktan sonra doğan bebekler, maruz kalmayan bebeklerden neredeyse 200 g daha hafifti ve baş çevreleri neredeyse 1 cm daha küçüktü.

Çalışma sırasında araştırmacılar, katılımcıların esrarı ne kadar ve ne sıklıkta kullandıklarına dair hiçbir bilgiye sahip değildi. Bu nedenle yazarlar, yeni doğan boyutu üzerindeki etkiler söz konusu olduğunda, uygulamanın zamanlaması veya miktarının en önemli olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

doktor Araştırma hakkında yorum yapan çalışmanın ilk yazarı Phoebe Dodge, “Bu sonuçlar önemlidir çünkü yenidoğanın boyutu, daha sonraki çocuk sağlığı ve gelişiminin en güçlü belirleyicilerinden biridir.”

Araştırmaya dayanarak, insanların hamile kalmadan önce esrar kullanmayı tamamen bırakmalarını tavsiye ediyor.

Bu çalışmanın sonuçları, hamilelik sırasında kanabinoid tüketiminin çocuk için kötü sonuçlara yol açtığını öne süren ve giderek artan sayıda araştırmayı destekliyor.

doktor İngiliz doktor ve pratisyen hekim Semiya Aziz bu bulgulara şaşırmadı.

OKU  Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

“Önceki araştırmalar, hamilelik sırasında esrar kullanımının cenin gelişimi üzerinde zararlı etkileri olabileceğini öne sürdü ve bu araştırma, ara sıra esrar kullanımının bile cenin büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği fikrini destekliyor” diye vurguluyor.

Aziz’e göre bu araştırmanın en önemli yanı insanlara riskleri hatırlatması.

“Bazı dispanserlerin sabah bulantısı semptomlarını hafifletmek için hamile kadınlara esrar önermesi oldukça endişe verici. Bu kesinlikle bir doktor olarak savunacağım ilk tıbbi tedavi değil” diyor.

Esrar kullanımı neden cenin gelişimini etkileyebilir?

Aziz, hamilelik sırasında esrar kullanımının cenin gelişimi ve doğum ağırlığı üzerinde neden bu kadar büyük bir etkiye sahip göründüğünü incelerken, ilaçta bulunan psikoaktif bileşik olan THC’nin etkilerine işaret ediyor.

“THC plasenta bariyerini geçebilir ve gelişmekte olan fetüse ulaşabilir” diye açıklıyor. “Dolayısıyla, biri cenin büyümesi olan çeşitli fizyolojik süreçlerin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynayan sistemleri etkileyebilir.”

Aziz’e göre, bu sistemlerden herhangi birindeki bir aksama, gelişmekte olan fetüsün besin ve oksijen beslemesinin bozulmasına yol açarak, vücuttaki büyümesini potansiyel olarak etkileyebilir.

Benzer şekilde, İngiliz çevrimiçi eczanesi Chemist Click’in eczacısı Abbas Kanani de dikkat çekiyor bir çalışma bulunan kannabinoid reseptörleri, embriyonik gelişimde çok erken tespit edilir.

“Endokannabinoid sistem, nöronal gelişimin erken aşamalarında ve hücre sağkalımında önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor” diye açıklıyor.

“Bu, fetüsün esrara maruz kalmasının, fetal anormallikler ve büyüme geriliği ile doğum sonuçlarındaki değişikliklerin yanı sıra ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.” Bu çalışma ayrıca THC’nin gen transkripsiyonunu değiştirerek endokrin işlevi bozabileceğini öne sürüyor” diye ekliyor.

Esrar kullanımının hamileliğin ilerleyen dönemlerinde neden etkilerinin arttığı sorulduğunda Aziz, kümülatif bir etkiye sahip olduğunu söylüyor.

“Gelişmekte olan fetüs bu aşamalarda hızlı bir büyüme ve gelişme gösterdiğinden, esrarın kümülatif etkileri, hamileliğin sonraki aşamalarında kullanım devam ettikçe daha şiddetli hale geliyor” diye açıklıyor.

Ek riskler Hamilelikte esrar kullanımı

Hamilelik sırasında esrar kullanımıyla ilişkili tek risk düşük doğum ağırlığı değildir.

2020’de yayınlanan bir araştırma, hamilelik sırasında esrar kullanımının 37 haftadan önce erken doğum oranlarının iki kat artmasına katkıda bulunduğunu buldu.

OKU  Viagra ve Kalp Sağlığı: ED İlaçlarını Almak Neden Hayatınızı Uzatmaya Yardımcı Olabilir?

Ayrıca artmış anensefali riski ile ilişkilidir.

Aziz, “Bu, en ciddi nöral tüp kusurlarından biridir” diye açıklıyor. “Hamileliğin ilk ayında esrara maruz kalan bebeklerin anensefali geliştirme riski daha yüksektir.”

bu arada bir 2017 Eğitimi hamilelik sırasında esrar kullanımının bebeğin beyin gelişimini etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Aziz, “Ayrıca, hamileyken marihuana kullanmak bebeğin doğumdan sonra sorun yaşamasına ve muhtemelen yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (NICU) zaman geçirmesi gerekmesine neden olabilir” diye ekliyor Aziz.

Sorunların doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde titreme, nöbet ve kusma gibi yoksunluk belirtileri, uyku sorunları ve bilişsel bozulmayı içerebileceğini söylüyor.

Ancak, bu ilişkileri keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Hamilelikten önce esrar kullanımını bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları

Şu anda hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ve esrar kullanıyorsanız, uzmanlar esrar kullanmayı bırakmanızı tavsiye ediyor.

Kanani, akılda net bir hedefe sahip olmanın süreç boyunca size motivasyon ve yön verdiğini söylüyor.

Ayrıca hangi durumların, insanların veya duyguların esrar kullanma dürtünüzü tetiklediğini fark etmenin önemli bir ilk adım olduğunu söylüyor. Oradan, hamileliğiniz boyunca sizi destekleyecek stratejiler geliştirmek istiyorsunuz.

Kanani, “Arkadaşlar, aile veya destek grupları, teşvik ve anlayışın yanı sıra hatırlatmalar ve sorumluluk sunabilir” diyor. “Hamilelik sırasında kendinizi destekleyici ve sağlıklı bir ortamla kuşatmalısınız. Bu, esrarın kullanıldığı ortamlardan kaçınmayı ve ikinci el dumana maruz kalmayı en aza indirmeyi içerir.”

Ayrıca sizi meşgul edecek ve isteklerinizden uzaklaştıracak fiziksel egzersiz gibi alternatif aktiviteler de bulabilirsiniz.

Ve durmayı daha zorlayıcı bulursanız? Bir konsültasyon düşünün.

Aziz, “Size talimat verebilecek bir doktordan tavsiye alın” diyor.

Sonuç olarak Aziz, uyku, diyet, farkındalık ve doğum öncesi bakım gibi diğer yaşam tarzı faktörlerini göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu söylüyor, böylece sadece kendi sağlığınıza değil, büyüyen bebeğinizin sağlığına da öncelik verebilirsiniz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Sağlık

Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Sağlık

Kenevir ürünlerinin %70'inde iddia ettiklerinden daha az THC var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir