Sağlık

Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Pinterest’te paylaş
Esrar kullandıktan sonra yüksek kalorili yiyecekleri aşermenizin nedeni son araştırmalar sayesinde daha net. Lucas Ottone/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, insanların esrar tükettikten sonra sadece istek duymadıklarını, aynı zamanda solucanların da olduğunu gösteriyor.
  • Çalışmanın amacı, solucanlar gibi basit canlılarda bile bulunan kanabinoid reseptörünü keşfetmekti.
  • Endokannabinoid sistemin ve iştahla olan bağlantılarının daha iyi anlaşılması, gelecekte obezite, anoreksiya ve diğer durumların tedavisinde yardımcı olabilir.
  • Araştırmacılar, çalışmanın bulgularının gelecekteki farmasötik gelişim için de önemli etkileri olabileceğini söylüyor.

Muhtemelen Munchies’i duymuşsunuzdur. Hatta bunları yaşamış olabilirsiniz. Terim genellikle tetrahidrokanabinol (THC) içeren esrar tükettikten sonra yüksek kalorili ve bazen çok tatlı yiyecekler için istek duymak için kullanılır.

Tıkınırcasına yemenin neden meydana geldiği hala belli değil. Ancak yeni bir tanesine göre solucanlar onları da kapıyor gibi görünüyor. öğrenmek 20 Nisan’da yayınlandı Güncel Biyoloji.

Araştırmacılar, nematod solucanı olarak bilinen iyi çalışılmış bir solucanın besin tercihlerini incelediler (C. elegans). Kannabinoidlere, insanların yaptığı gibi lezzetli, yüksek kalorili yiyecekler seçerek yanıt verdiklerini bildirdiler.

“Gerçekten büyüleyici” diyor Dr. Sherry Yafai, Saint John’s Physician Partners Urgent Care’de kurul onaylı acil tıp doktoru, Saint John’s Kanser Enstitüsü’nde doçent ve esrar uzmanı. “Tıp ve bilimde sıklıkla göz ardı edilen kanabinoid reseptörünün varlığı, yaşayan en basit şey olan solucanda mevcuttur.”

Yafai, reseptörün solucanda ve insanlarda bulunduğunu belirtiyor ve şu soruyu gündeme getiriyor: Bu reseptör neden türler ve nesiller boyunca varlığını sürdürecek kadar önemli?

Araştırmanın kıdemli yazarı, Oregon Üniversitesi’nde nörobilimci ve profesör olan PhD Shawn Lockery’ye göre, araştırmacılar deneye neredeyse tesadüfen rastladılar.

Ve solucanların aşırı yemesiyle ilgili manşetler 4/20 hile gibi görünebilir. Ancak, bu çalışmanın sonuçlarının tıp dünyası için önemli çıkarımları olabilir.

Yafai, “İnanılmaz derecede karmaşık endokannabinoid sistemini anlamak, tıpta şimdiye kadar bizden kaçan bilimsel soruların yanıtlarını ortaya çıkarabilir” diyor. “Bu çalışmada, iştah kadar basit bir fikri keşfetmek, kanser/kemoterapi ve diğer kronik hastalıkların neden olduğu obezite ve anoreksiyayı tedavi etmemize yardımcı olabilir.”

Manşetlerin ötesine geçen Lockery ve Yafai, araştırmayı, arzular hakkında bildiklerimizi ve çalışmanın potansiyel uzun vadeli sonuçlarını tartıştılar.

İstek Nedir ve İnsanlar (ve Solucanlar) Neden Aşerirler?

Yiyecek istekleri ile yemek istekleri arasında bir fark vardır.

Lockery, “Munchies, çok yüksek kalorili yiyecekler için iştahta belirli bir artıştır” diyor.

Ve esrar kullandıktan sonra olur.

“O nasıl çalışır? Kısa cevap, bilmiyoruz ama parçaları biliyoruz” diyor Lockery.

Yeni başlayanlar için Lockery, bunun muhtemelen evrimsel bir olay olduğuna inanıyor.

Lockery, “Muhtemelen bir hayvanı aç bırakmayı son çare olarak düşünmeliyiz” diyor. “Gerçekten kalori eksikliğinden ölme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir hayvan, yulaf ezmesi ile zaman kaybetmemelidir. Yağ ve şeker hakkında endişelenmelisin – tonlarca kalori içeren şeyler. Bu acil bir durum, hayata geri dönen bir şey.”

OKU  Hamile kadınlar arasında esrar kullanımı artıyor. Riskler nelerdir?

Tat tomurcuklarımız da dahil olmak üzere vücudumuzda kannabinoid reseptörleri var.

Lockery, “THC’nin etkisi altında tatlı şeyler daha tatlıdır” diyor. “Bu, insanların tatlı iştahını artırmasının bir nedeni olabilir – diğerleri daha şişman sever. Kannabinoidlerin işe yaradığına dair kanıtlar var sadece tat değil, koku. Ama muhtemelen daha derin şeyler oluyor… canınızın çektiğini değiştiren sinir sistemi.”

Lockery’ye göre bilim adamları, kemirgenlerin dahil olduğu deneylerde neler olduğunu yakından inceliyorlar. Bu arada, ya hayatta kalmak için yüksek kalorili yiyeceklere şiddetle ihtiyaç duyan bir hayvan değilseniz?

Yafai, “Klinik olarak, aşırı yeme genellikle doza bağlıdır ve THC dozunu azaltarak sınırlandırılabilir” diyor. “Basitçe söylemek gerekirse, seçtiğiniz çiçekte daha az inhalasyon veya daha düşük yüzdeli THC seçeneği kullanın. Diğer bir seçenek de karışıma CBD eklemek, bu da THC’nin bazı munchilerini hafifletme eğiliminde.

Kanabinoidlerin iştahı nasıl etkilediğinin arkasındaki bilim

Bir sistem nörobilimcisi olarak Lockery, beynin davranışları nasıl kontrol ettiğini ve küçük nöron ağlarının bir hayvana yardım etmek için nasıl birlikte çalıştığını incelemeye büyük ilgi duyuyor.

Nematod, insan beynindeki 86 milyara kıyasla 302 nörona sahiptir. Ancak moleküler düzeyde Lockery, kannabinoid sisteminin insanlarda ve solucanlarda benzer olduğunu söylüyor.

Kanabinoidler sadece esrar veya yağlarda bulunmaz. İnsanların bir endokannabinoid sistemi var ve Lockery bunun yeme, kaygı, öğrenme, hafıza ve üremede rol oynadığını söylüyor.

İnsan vücudunda kanabinoidler, nörotransmiterler olarak işlev görür. Sinir sistemindeki ve beyin dahil vücudun diğer bölümlerindeki kanabinoid reseptörlerine (veya detektör proteinlerine) bağlanırlar.

“Eğer [the receptors] Bir kanabinoidi tanıdıklarında, hücre içinde biyokimyanın gerçekleşmesine neden olurlar ve bu sinyal verme sürecidir” diyor Lockery. “Nihayetinde, bu tür bir sinyal, tam olarak anlaşılmayan bir dizi zincirleme reaksiyon yoluyla insanların yüksek kalorili yiyecekleri özel olarak tercih etmesine neden olur.”

Neden esrarın solucanlar üzerindeki etkilerini araştırıyorsunuz?

Lockery, nematodların bir endokannabinoid sistemine sahip olduğunu biliyordu. Ancak, o ve ekibi, solucanların iştah duyup duymadıklarını bilmiyorlardı. Fikrin onlara “Playtime” veya “Friday Happy Hour” un sinirbilimsel bir versiyonu sırasında geldiğini söyledi.

Ekip dinleniyordu ve solucanları THC ile ıslatmanın yiyecek tercihlerini değiştirip değiştirmeyeceğini görmeye karar verdi. Oregon’un eğlence amaçlı esrar satışını yasallaştırmasından kısa bir süre sonraydı ve araştırmacılar, hayvanların gıda konusunda nasıl ekonomik kararlar aldıklarını incelemek için yıllarını harcamış, onlara pahalı ve kaliteliden, katlanılabilir ve ucuza kadar farklı seçeneklerle meydan okumuştu.

OKU  Kilo vermek için Ozempic: maliyetler, sigorta kapsamı ve finansal riskler

Lockery, “Sübjektif kararların beyinde nasıl dönüştürüldüğü ve eyleme dönüştürüldüğü hakkında açıklanamayan büyük bir soru var” diyor. “Tek bir solucanın bir bakteri üzerinde ne kadar hızlı büyüdüğü söz konusu olduğunda, tüm bakteriler aynı değildir. Yemek konusunda naif doğmalarına rağmen, yaşamlarının erken dönemlerinde tercihler geliştirirler.”

Bu davranış insanlarınkine benzer. Ancak solucanlar, THC ile aşılanırsa, yiyeceğe benzer bir tepki verir mi? Araştırmacılara göre cevap evet. Solucanlar, THC emdikten sonra daha çok, özellikle de en sevdikleri yiyecekleri yediler. Başka bir çalışmada, araştırmacılar genetik olarak solucanın kanabinoid reseptörünü bir insanınkiyle değiştirdiler. Solucanlar hala can atıyordu.

Lockery, “Bize söylediği en önemli şey, endokannabinoid sinyalinin hayvanlarda evrensel olduğu ve en az 500 milyon yıldır olduğu fikrini güçlendirmesidir” diyor. “İnsanlara ve nematodlara giden yol, 500 milyon yıl önce yön değiştirdi. Uzun bir evrimsel zaman, ancak bu genetik, biyolojik parçalar değişmedi… bu, bizim küçük bir yuvarlak solucandan o kadar da farklı olmadığımızı doğruluyor.”

Çalışmanın umut verici sağlık etkileri

2006 yılında, Avrupa İlaç Ajansı, obezite önleyici bir ilaç olan rimonabant’ı onayladı. bastırılmış iştah endokannabinoidi hedefleyerek. İlaç hiçbir zaman FDA tarafından onaylanmadı ve intihar riski de dahil olmak üzere psikiyatrik yan etkiler nedeniyle 2008 yılında geri çekildi.

Lockery, “Endokannabinoid sinyalinin terapötik potansiyele sahip olduğuna inanılıyor çünkü vücudumuzdaki hemen hemen her dokuda bulunuyor” diyor Lockery. “Sağlık amacıyla endokannabinoid sistemi hedeflemenin sorunu, vücudumuzdaki her dokuda olmasıdır. Bu, endokannabinoid reseptör proteinlerini hedef alan bir ilaç geliştirdiğinizde, vücudunuzun her yerindeki sinyalleşme sürecini etkilediğiniz anlamına gelir.”

Lockery, rimonabanttan sonra endokannabinoid sistemi hedef alan ilaçlar geliştiren kişilerin farklı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini bildiklerini söylüyor.

Lockery, “Dokudan dokuya farklılık gösterebilen ve size doku özgüllüğü verecek yardımcı proteinler bulmanız gerekecek” diyor.

Lockery, tıbbi tedavi için esrar kullananların sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirebileceği için Yafai’nin hakkında daha fazla bilgi edinmekten heyecan duyduğu bu konuda daha fazla araştırma yürütüyor.

Yafai, “Obezite kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve sayısız başka hastalıkla bağlantılıdır” diyor. “Aynı madalyonun diğer yüzü kanser, kemoterapi, kronik hastalık ve gastrointestinal bozukluklara bağlı anoreksiyadır ve hastalar için de önemli bir sorun teşkil eder… Bu iştah madalyonunun her iki yüzünü – bastırma ve aşırı – iyileştirmek için çalışmak bilimsel araştırmamızın önemli bir yönü.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir