Sağlık

Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Pinterest’te paylaş
Yakov Knyazev/Stocksy
  • Aritmi riskinin, 24 saat sonra dağılmadan önce, yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kaldıktan sonraki saatler içinde arttığı görüldü.
  • Rapor, hava kirliliğinin kardiyovasküler sisteme zarar verebileceğini gösteren kanıtlar ekliyor.
  • Bilim adamları, havadaki zararlı kimyasalların kalp fonksiyonlarını bozabilecek stres ve iltihaba neden olduğundan şüpheleniyorlar.

Yeni araştırma bulguları, yüksek düzeyde hava kirliliğine nispeten kısa süre maruz kaldıktan sonra anormal kalp ritmi veya düzensiz kalp atışı riskinin arttığı görülüyor.

yayınlanan çalışma, Kanada Tabipler Birliği Dergisi Pazartesi günü, sürekli olarak yüksek hava kirliliği seviyelerine sahip bir bölge olan Çin genelinde hava kirliliğine saatlik maruz kalmanın aritmi ile nasıl ilişkili olduğunu değerlendirdi.

Hava kirliliğinin etkileri hemen görülür

Aritmi riskinin, 24 saat sonra dağılmadan önce, yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kaldıktan sonraki saatler içinde arttığı görüldü.

Hava kirliliğine kısa süreli maruz kalmayı aritmi ile ilişkilendiren önceki çalışmalar çelişkili olsa da, bu yeni rapor, hava kirliliğinin kardiyovasküler sisteme zarar verebileceğini ve potansiyel olarak düzensiz bir kalp atışına katkıda bulunabileceğini öne süren kanıtlar ekliyor.

Araştırmacılar, bulgularının hava kirliliğini azaltma ihtiyacını vurgulayacağını ve savunmasız insanları yüksek hava kirliliği dönemlerinde kendilerini korumaya teşvik edeceğini umuyor.

“Kronik hava kirliliğine maruz kalmanın kalbi etkilediğini biliyoruz” diyor Dr. Mary Prunicki, MD, PhD, Stanford Medicine’de Sean N. Parker Alerji ve Astım Araştırma Merkezi’nde Hava Kirliliği ve Sağlık Araştırmaları Direktörü.

Hava kirliliği ile koroner arterde kalp sağlığını etkileyebilecek bir plak birikimi olan ateroskleroz arasında bilinen bir bağlantı vardır.

Prunicki, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu kalsiyum birikimi kalbe ve diğer ana kan damarlarına giden kan akışını kısıtlayabilir – kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olayların olasılığını artırabilir.”

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin kalp durmasından sonra uyandı: Bilmeniz gerekenler

Hava kirliliğine daha fazla maruz kalma, daha yüksek aritmi riski ile ilişkilidir

Hava kirliliği ile kardiyak aritmi arasındaki bağlantıyı anlamak için araştırmacılar, saatlik hava kirliliği konsantrasyonlarını analiz ettiler ve Çin’in 322 şehrinde 2.025 hastanenin sağlık verilerini kullandılar.

Atriyal fibrilasyon, atriyal flutter, supraventriküler taşikardi ve erken kalp atışı dahil olmak üzere akut semptomatik aritmi başlangıcı olan 190.000’den fazla hasta değerlendirmeye dahil edildi.

Altı farklı hava kirliliği türü değerlendirildi: partikül madde (PM2.5), kaba partikül madde (PM2.5-10), nitrojen dioksit (NO2), kükürt dioksit (SO2), karbon monoksit (CO) ve ozon.

Ekip, hava kirliliğine maruz kaldıktan sonraki ilk birkaç saat içinde kardiyak aritmi riskinin önemli ölçüde arttığını ve ardından 24 saat sonra azaldığını buldu.

Hava kirliliği en güçlü şekilde atriyal flutter ve supraventriküler taşikardi ile ilişkiliydi, ardından atriyal fibrilasyon ve ekstrasistoller geldi.

İlişkili risk erkeklerde en yüksekti ve araştırmacılar bunun sigara ve alkol tüketimi gibi kalp ritmi bozuklukları için risk faktörlerinin daha yaygın olmasından ve iş dahil açık hava aktivitelerinden daha fazla etkilenmesinden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyor.

Dernekler ayrıca soğuk mevsimlerde en fazlaydı, çünkü muhtemelen daha düşük sıcaklıklar hava kirliliğinin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerini artırabilir.

Araştırmacılar ayrıca nitrojen dioksitin (NO2) tüm aritmi türleri ile en güçlü ilişkiye sahip olduğunu buldular – insan ne kadar çok NO2’ye maruz kalırsa, ilişki o kadar güçlü.

doktor Bir pulmonolog, epidemiyolog ve Colorado Üniversitesi Anschutz Tıp Kampüsü’ndeki Colorado Halk Sağlığı Okulu’nun dekanı olan Jon Samet, MS, bulguların hava kirliliğinin morbidite ve mortalitenin köklü bir nedeni olduğunu gösteren önceki araştırmalara eklendiğini söylüyor. kalp hastalığı.

“Hava kirliliği ve ciddi kardiyak aritmiler, örneğin defibrilatör takılı hastalarda çok çalışma var. Hava kirliliği kalp atış hızı ritmi değişkenliğini etkiliyor” dedi Samet.

OKU  Afib teşhisi konduktan sonra, Siyahların kritik ilaçları alma olasılığı Beyazlardan daha az

Hava kirliliği neden kalp ritmini etkileyebilir?

Bilim adamları, hava kirliliğinin neden kalp ritimleri üzerinde bu etkiye sahip olabileceğini araştırıyorlar, ancak bazıları havadaki zararlı kimyasalların kalp fonksiyonlarını bozabilecek oksidatif strese ve sistemik iltihaplanmaya neden olduğundan şüpheleniyor.

Hava kirliliği ayrıca önceden var olan aritmileri şiddetlendirebilir.

Prunicki’ye göre aritmi, ani ölüm ve kalp yetmezliğine yol açan kan pıhtılaşması ve felç riskini artırabilir.

Samet, “Bunlar, tedaviye ihtiyaç duyacak aritmiler, belki de devam etmeleri halinde acil olarak” diyor.

Hava kirliliğinin ne kadar fazla olduğu bilinmiyor ama Prunicki’ye göre hava kirliliğinin kriter sınırlarının altında olduğu bölgelerde tansiyon yükselmesi gibi kardiyak etkiler gördük.

Hava kirliliğinin neden kalp sağlığı üzerinde bu etkileri olduğunu, farklı hava kirliliği konsantrasyonlarının kalp fonksiyonlarını nasıl etkilediğini ve genç yaşta maruz kalmanın gelecekte kalp sorunları riskini artırıp artırmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

“Kardiyak aritmiler üzerine bu tür çalışmalardan bol miktarda kanıtımız var. Samet, “Hava kirliliğinin hangi mekanizmalarla bu etkileri yarattığına dair daha fazla çalışma görmek isterim” dedi.

Alt çizgi:

Yüksek düzeyde hava kirliliğine nispeten kısa süre maruz kaldıktan sonra kardiyak aritmi riskinin arttığı görülmektedir. Bu risk, şiddetli hava kirliliğine maruz kaldıktan sonraki birkaç saat içinde artar ve 24 saat sonra dağılır. Araştırmacılar, bulgularının hava kirliliğini azaltma ihtiyacını vurgulayacağını ve savunmasız insanları hava kirliliği şiddetli olduğunda kendilerini korumaya teşvik edeceğini umuyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Aaron Sorkin 61 yaşında felç geçirdi: belirtiler ve risk faktörleri nelerdir?

Sağlık

Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir