Sağlık

Hipertansiyon: Tuzlu bir diyet hipertansiyon geliştirme riskinizi nasıl artırabilir?

Hipertansiyon: Tuzlu bir diyet hipertansiyon geliştirme riskinizi nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, meyve ve sebze yemenin, ailenizin diyetindeki tuz seviyelerini azaltmanın bir yolu olduğunu söylüyor. MoMo Productions/Getty Images
  • Birincil aldosteronizm, bazen yüksek tansiyon gelişimine yol açabilen bir adrenal bez hastalığıdır.
  • Araştırmacılar, içeceklerinde yüksek düzeyde tuz bulunan kişilerin birincil aldosteronizm geliştirme riskinin arttığını söylüyor.
  • Uzmanlar, diyetinizde tuzu azaltmanın bir dizi sağlık yararı olduğunu söylüyor.
  • İnsanları günlük tuz alımlarını ölçmeye, düşük sodyumlu yiyecekler almaya ve yemek pişirirken tuz yerine baharat olarak otlar kullanmaya teşvik ediyorlar.

Tuz alımını azaltmak, birincil aldosteronizmi olan kişilerde kan basıncını ve zihinsel sağlığı iyileştirir.

Bu sonuçlara göre bir öğrenmek bugün yayınlandı Dahiliye Dergisi.

Araştırmacılar, birincil aldosteronizm tedavisi gören 41 kişide 12 haftalık bir süre boyunca orta düzeyde tuz kısıtlamasının genel etkisini analiz ettiler.

Birincil aldosteronizm adrenal bezler aldosteron hormonunu fazla ürettiğinde ortaya çıkar.

Yüksek tansiyon nedeni ve kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

Araştırmacıların bir tuz çalışmasında buldukları şey

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, orta düzeyde tuz kısıtlamasının düşük kan basıncı ve azalmış depresif ve anksiyete belirtileri ile ilişkili olduğunu söylediler.

Gözlemlenebilir herhangi bir olumsuz reaksiyon veya yan etki gözlemlenmediğini söylediler.

Çalışma yazarları, bu sağlık iyileştirmelerinin, ek bir antihipertansif ilacın tam dozuyla karşılaştırılabilir olduğunu öne sürüyor.

doktor Ludwig-Maximilians-Universität Münih’te bir doktor ve araştırmacı ve ilgili çalışmanın yazarı olan Christian Adolf, bir basın açıklamasında, çalışmanın, özellikle sürekli Motivasyon için özel bir akıllı telefon uygulamasıyla birlikte, orta düzeyde diyet tuzu kısıtlamasının insanlar için mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi. .

Bu tür bir diyetin birincil aldosteronizmi olan kişilerde güçlü antihipertansif etkilere sahip olduğunu ekledi.

Beslenme uzmanları ne diyor?

Beslenme uzmanı ve Skinny Liver’ın yazarı MS, RDN’den Kristin Kirkpatrick, “Araştırma, tuz azaltmanın yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren diğer çalışmalarla tutarlıdır” dedi.

OKU  Ketodan vejeteryana kadar, uzmanlar kalp sağlığı için 10 popüler diyeti şöyle sıralıyor:

Healthline’a verdiği demeçte, “Ayrıca, diğer çalışmalar, küçük tuz azaltmalarının bile genel kardiyovasküler sağlıkta faydalara katkıda bulunabileceğini göstermiştir” dedi.

Sally K. Norton, BSN, MPH, “Toxic Superfoods: How Oxalate Overload is Making You Sick—and How to Get Better” kitabının yazarı, halk sağlığı araştırmalarında geçmişi olan bir beslenme uzmanı olarak, herhangi bir soruna eleştirel bir yaklaşım benimsediğini ekledi. çalışmak.

Norton, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu tuz çalışmasının genetik aldosteronizm durumu olan hastalar için olduğunu ve genel nüfus için olmadığını not etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.” “Diyet sodyum alımını azaltmanın kan basıncı üzerindeki etkisi, çalışılan popülasyona bağlıdır.”

“Aldosteronun fazla olduğu tuza bağlı hipertansiyon çok özel bir durumdur ve diğer hasta gruplarına aktarılamaz. Genel olarak, genetik sorunları olmayan insanlar, potasyum alımını artırarak yüksek tansiyonu yönetebilirler, çünkü modern yiyecekler genellikle potasyum içermez” dedi.

Diyetinizdeki tuzu nasıl azaltabilirsiniz?

Birinin tuz alımını azaltmayı düşünmesinin birçok nedeni vardır.

Birincil aldosteronizm bu nedenlerden sadece bir tanesidir.

İşte günlük tuz alımınızı nasıl azaltacağınız konusunda bazı uzman tavsiyeleri.

Tuz alımınızın stokunu alarak başlayın

Diyetinizi tuz alımı açısından değiştirmek istiyorsanız, Kirkpatrick, diyetinizin ve tüketiyor olabileceğiniz tuz miktarının genel bir değerlendirmesiyle başlamanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Yeni başlayanlar için Kirkpatrick, gıda ambalajı üzerindeki etiketi ters çevirmenizi ve her bir ürünün porsiyon başına kaç miligram içerdiğini değerlendirmenizi söylüyor.

“ABD’de tuz alımıyla ilgili değerlendirmeler, aşırı tuzun çoğunun işlenmiş ve aşırı işlenmiş gıdalardan geldiğini ve bu gıdaların alımını azaltmanın toplam sodyum alımını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor” dedi.

Günlük diyette bazı “gizli tuz kaynaklarını” bilin

Kirkpatrick, “Ayrıca, bazı gizli ve çok da gizli olmayan tuz kaynaklarını bilmek de onu azaltmaya yardımcı olabilir.” Dedi.

OKU  Bitter Çikolata Sağlığınız İçin Kötü mü? Ne biliyoruz

“Örneğin, hastalarımın çoğu, birçok çorbanın sodyum açısından yüksek olduğunu düşünüyor ve daha düşük sodyum seçenekleri arıyor. Buna karşılık, hastalarımın daha azı belirli ekmeklerin, konserve fasulyelerin, çeşnilerin ve peynirlerin de fazla sodyum içerebileceğini fark ediyor” diye ekledi.

Otları avantajınıza kullanın

Otlar da yardımcı olabilir.

Kirkpatrick, hastalarına diyetlerine baharattan çok şifalı otları nasıl dahil edecekleri konusunda rehberlik ettiğini söylüyor.

“Tuz yerine otlar sadece sodyum azalması sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hastalıklarla mücadele eden bileşikler de ekliyor” diyor.

Tuzluluğu sıfırdan pişirerek de kontrol edebilirsiniz.

Kirkpatrick, “Belirli yiyeceklerde tuzu seviyorsanız (örneğin, karışık kuruyemişleri düşünün), üreticiden kontrolü alın ve örneğin tuzsuz kuruyemiş satın alarak ve az miktarda tuz ekleyerek kontrolü diyetinize geri koyun, kontrol edin,” diyor Kirkpatrick. .

Norton, eser elementler içerdiklerinden, mümkün olduğunca sıfırdan pişirmeyi ve hiçbir katkı maddesi içermeyen kaliteli mineral tuzları kullanmayı önerir.

Ayrıca Norton, “yüksek tansiyonu olan herkesin stres seviyelerini yönetmesi ve aktif kalması gerekebilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir