Sağlık

Her 3 ebeveynden 1’i çocuklarına gereksiz yere ateş düşürücü ilaç veriyor

Her 3 ebeveynden 1'i çocuklarına gereksiz yere ateş düşürücü ilaç veriyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, çocuklara düşük dereceli ateş için ilaç verilmemesi gerektiğini söylüyor. Ekaterina Gonçarova/Getty Images
 • Araştırmacılar, her 3 ebeveynden 1’inin çocuklarına ihtiyaç duymadıkları halde ateş düşürücü ilaç verebileceğini söylüyor.
 • Uzmanlar, daha yüksek sıcaklıkların vücudun enfeksiyonla savaşma yollarından biri olduğuna dikkat çekiyor.
 • Ebeveynlerin, çocukların rahatsızlıklarını alnına nemli bir bez koyarak ve çocuklarına hafif, bol giysiler giymelerini sağlayarak giderebileceklerini söylüyorlar.

Bazı ebeveynler, gerçekten gerekli olmadığı ve hatta vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneğini engelleyebileceği durumlarda çocuklarına ateş için ilaç verebilir.

Bugün yayınlanan bir anket, Ağustos ve Eylül 2022 arasında 12 yaşın altındaki çocukların ebeveynlerinden gelen 1.376 yanıta dayanarak bu sonuca vardı.

Yanıtlar, Michigan Üniversitesi Sağlık’taki CS Mott Çocuk Hastanesi Ulusal Çocuk Sağlığı Araştırması’ndan alınmıştır.

Bulgularında, araştırmacılar şunları bildirdi:

 • Ebeveynlerin çoğu, düşük dereceli ateşin çocuğun vücudunun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olduğunu bilir.
 • Bazı ebeveynler ateşi doğru bir şekilde ölçemeyebilirler (örneğin, sıcak alınları “hissetmek” için bir termometre kullanmak yerine avuçlarını veya ellerini kullanın).
 • Ebeveynlerin yarısı, farklı ateş ölçüm yöntemlerinin farklı sonuçlara yol açabileceğinin farkında olmayabilir (bebeklerde ve küçük çocuklarda, rektal sıcaklık en doğru olanıdır).
 • Ebeveynlerin üçte biri, çocuklarına 100.4’ün altındaki ateş için ateş düşürücü ilaçlar vereceklerini söyledi (ki bu önerilmez).
 • Ateş 30.4 ile 101.9 derece arasındaysa ebeveynlerin yarısı ateş düşürücü ilaç verir.
 • Ebeveynlerin dörtte biri tekrarlayan ateşi önlemek için bir doz daha verirdi.

“Genellikle ebeveynler çocuklarının ateşi olduğundan endişelenir ve ateşi düşürmek için ne gerekiyorsa yapmak isterler. Ancak genel olarak ateş tedavisinin asıl amacının çocuğunu rahat ettirmek olduğunun farkında olmayabilirler” dedi. Çocuk doktoru ve Mott Poll’un eş direktörü Susan Woolford, bir basın açıklamasında.

Araştırma yazarları, bazı ebeveynlerin çocuklarına hemen ilaç verecekleri açık olsa da, ateşin normal seyrinde gitmesine izin vermenin genellikle daha iyi olduğunu belirtti.

“Bir çocuğun ateşini düşürmek genellikle hastalıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaz. Aslında, hafif bir ateş enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, gerekmediğinde aşırı ilaç verme riski de vardır, bu da yan etkilere neden olabilir,” dedi Woolford.

OKU  Çalışma, Artan Demans Riskiyle Bağlantılı Atriyal Fibrilasyon Buluyor

Uzmanlar çocuklar ve ilaçlar hakkında ne diyor?

“Bir çocuk doktoru ve bir ebeveyn olarak, çalışma sonuçlarına şaşırmadım” dedi Dr. California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde bir çocuk doktoru olan Gina Posner.

Healthline’a verdiği demeçte, “Pek çok ebeveyn arasında, genellikle çocuklarının sağlığından korktukları için, ateş olarak gördükleri herhangi bir şey için (98.6’nın üzerindeki herhangi bir sıcaklık) ilaç verme konusunda artan bir bağımlılık var” dedi.

doktor Harbor Health’te çocuk doktoru olan Edgar Navarro Garza da şaşırmadı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Uygulamamdaki kişisel deneyimlerime göre, ebeveynler genellikle ‘düşük ateş’ konusunda endişeleniyorlar, ancak bu gerçekten gerçek bir ateş olarak kabul edilmiyor” dedi.

doktor Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir çocuk doktoru olan FAAP’tan Daniel Ganjian, Healthline’a bunların hastalarında gördüğü sonuçların aynısı olduğunu söyledi.

Bu araştırmanın yararı, bilgiyle birlikte değişimin gelmesidir, diye kaydetti.

Ganjian, “Çocuklarımıza aşırı doz verdiğimizi fark ettiğimizde daha az ilaç alacağız” dedi.

Bu, özellikle çocuklar için ateş düşürücü ilaçlar yetersiz kaldığında önemlidir, diye ekledi.

Ebeveynlerin çocuklarda ateşi düşürme hakkında bilmesi gerekenler

Çalışma yazarları, çocuklarda ateşi azaltmak için çeşitli önerilerde bulunur.

Öneriler şunları içeriyordu:

 • İlaç kullanıyorsanız, aşırı doz almamaya veya ilaçları kombine etmemeye dikkat edin (özellikle küçük çocuklarda).
 • Bir çocuğun rahatsızlığını hafifletmek için ilaç alternatiflerini deneyin.
 • Doktoru aramak için işaretler arayın.

Doktor ne zaman aranmalı?

4 aylıktan küçük bir çocuk yetiştiriyorsanız, herhangi bir ateş belirtisi doktorunuzu veya çocuk doktorunuzu aramak için bir nedendir.

4 ila 12 aylık çocuklar için, çalışma yazarları, ateşe aşağıdaki belirtilerin eşlik etmesi durumunda ebeveynlerin bir doktora görünmesini önermektedir:

 • azaltılmış aktivite
 • artan heyecan
 • Azalmış idrara çıkma (ortalamadan daha az idrara çıkma)
 • ağrı belirtileri
 • Ateşi düşse bile davranışları değişir

104 dereceye ulaşan veya uzun süre devam eden herhangi bir ateş durumunda derhal doktorunuza başvurmalısınız.

2 yaşından küçük çocuklarda 24 saatten, 2 yaşından büyük çocuklarda 3 günden uzun süren her şey uzun süreli ateş olarak kabul edilir.

OKU  Kan basıncının 'hedef aralıkta' ne kadar kaldığıyla ilgili bunama riski

Ek ateş düşürme ipuçları

Ganjian, çocuğunuzun giysilerinin çoğunu çıkararak çocuğunuzun vücut ısısının dağılmasına izin vermenizi önerir.

“Aileler, ateşi olan bir çocuğu bağlamak zorunda olduklarını düşünüyorlar, ancak bu sadece ısıyı içeride tutuyor ve sıcaklığın yükselmesine neden oluyor” dedi.

“Çocuğunuza hafif bir tişört ve bebek bezi veya şort giydirin, ateşi daha kolay yönetilebilir hale getirin, hatta tamamen ortadan kaldırın” diye ekledi.

Posner, ateşi düşürmenin güvenli ve etkili yolları olarak bu ek ipuçlarını önerir:

 • Periyodik olarak çocuğunuzun kafasına soğuk bir bez uygulayın.
 • Giysi veya battaniyelerle paketlemekten kaçının.
 • Çocuğun buzlu şeker emmesine izin verin.

Ebeveynler: Ateşle ilgili korkularla nasıl başa çıkılır?

Ganjian, birçok ebeveynin “ateş fobisi” olduğunu söylüyor.

Posner, “Ebeveynlere gelince, çocuklarının ateşi varsa, ateşin vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olduğunu bilmek önemlidir.” Dedi. “Ateşten korkmanıza gerek yok ve ateşi olan bir çocuğu tedavi etmeniz gerektiğini her zaman vurgularım. [feeling] acınası.”

Ganjian, ateş düşürücü kullanmanın tek sebebinin çocuğun ateşten rahatsız olması, huysuzlaşması veya yemek yemek ya da uyumak istememesi olduğunu ekliyor.

Ancak çocuğunuz normal davranıyorsa ve normal yemek yiyorsa, onu tedavi etmenize gerek yok” dedi.

Ganjian, “Asetaminofen ve ibuprofen’in ağrı ve ateşi düşürmede iyi olduğunu vurgulamak isterim” diye ekledi. Bununla birlikte, aynı ilaçlar öksürük veya burun akıntısı semptomlarını hafifletmek için pek uygun değildir.

Garza, 18 aylıktan küçük bebekler ve küçük çocuklar için rektal termometre önerirken, bu yolu kullanan ebeveynlerin farklı düzeylerde güvene sahip olduğunu da kabul ettiğini belirtti.

“Ebeveynler ateşi rektal olarak almaktan çekiniyorsa, alın sıcaklığını ölçen birini tavsiye ederim” diyor. “Daha çok her zaman ateşinizi ölçmenin önemi hakkında.”

Son olarak, çocuk doktorunuzla konuşmak, çocukluk çağı ateşleriyle ilgili belirsizliği ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Garza, “Ebeveynlerin çocukları için uygun ilaç dozu hakkında çocuk doktorlarıyla konuşmaları her zaman önemlidir.” Dedi. “Pediatride ilaç dozu kiloya bağlıdır ve belirtilen dozun az/fazla verilmesinin sebeplerinden biri olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir