Oyun Haberleri

Hayır, sorun değil: Starfield’ın şehir haritaları aynen böyle görünüyor

Starfield map

(İmaj kredisi: Bethesda)

Annem yakın zamanda bana Pikmin 4’ün haritasında bir nokta seçip ardından bir düğmeye basarak karakteriniz o yöne bakarken oyuna geri dönebileceğinizi gösterdi; son derece kullanışlı bir özellik. Nintendo’nun oyun içi haritalar tasarlama konusunda gerçekten bir yeteneği var. Ancak Bethesda… hepimizin güçlü ve zayıf yanları var, değil mi?

Tüm övgülerin ve diğer yorumların arasında, oyuncuların uzaya ilk gezilerini yapmaları nedeniyle “kötü haritalar”, Starfield’ın ortak eleştirisi olarak ortaya çıktı. Yıldız haritaları pek heyecan verici değil ama burada hedef aslında yüzey haritaları. Topografik nokta alanları olarak işleniyorlar, bu da oldukça hoş görünüyor ancak özellikle binaların ve sokakların hiç temsil edilmediği şehirlerde çok az iletişim sağlıyor. Ne kadar bilgiden yoksun olduklarını göstermek için yukarıdaki harita, yerden şu şekilde görünen Yeni Atlantis şehrini temsil ediyor:

(İmaj kredisi: Bethesda)

Hepimiz en azından temel bir sokak haritası bekleyecek kadar GTA veya benzeri oyunlar oynamışızdır, bu yüzden Starfield incelemesi üzerinde çalışmaya başladığında Chris, haritalarda hata olup olmadığını veya başka bir şey olup olmadığını makul bir şekilde merak etti – hayır, bunlar tam da böyle.

Diğerleri de aynı duyguya sahipti: 3.000’den fazla olumlu oy alan bir Reddit gönderisi, yürüyüş yollarını ve binaları gösteren Skyrim şehir haritasını, esas olarak noktaların bir ızgara oluşturacak şekilde düzenlenebileceğini gösteren Starfield şehir haritalarından biriyle karşılaştırıyor. Posterin amacını belirtmek için ayrıntıya girmesine gerek yok.

Ancak oyuncuları talimatlarla aşırı beslememek için söylenecek bir şey var. Bazı oyunlar, oyun içi haritalar fikriyle dalga geçiyordu: kutunun içinde geldiler, kumaş üzerine basıldılar ya da siz onları kendiniz çizdiniz. PC Gamer’daki Starfield oyuncularından, eğer tabelalara dikkat ederseniz şehirlerde yolunuzu bulmanın o kadar da zor olmadığını duydum; bu onların haritalardan memnun oldukları anlamına gelmiyor, sadece haritaların onların en büyük şikayeti olmadığını.

Reddit’teki bazıları ayrıca Skyrim’in haritalarının da berbat olduğunu, ancak bunun Starfield haritalarının en iyi savunması olmadığını belirtti. Büyüyen konu, omuz silkmekten tam bir bıkkınlığa kadar çeşitli görüşler içeriyor.

OKU  Kemer bağlamak! Görünüşe göre WoW'un ejderha sürüşü Azeroth'un geri kalanına gidiyor

Bir oyuncu, “Benim için bu oyundaki en korkunç sorun bu, özellikle de ne kadar hızlı seyahat ettiğinizle birleştiğinde” diye yazdı. “Şehrin ÇOK haritalara ihtiyacı var. Bir silah mağazası aramak için 45 dakika harcadım çünkü haritalar bana böyle bir mağazanın var olup olmadığını söylemeyi reddettiler ve birinin oyun içi dizinleri (kavram açısından sürükleyici olan) nerede kullandığını görmek istediğimde sadece bana belirli bir bölgede bir tane olduğunu söyledi. Hatta bir şeyler bulmak için rehberleri kullanmam gerekse bile sorun olmaz, sadece bana hizmetler için nereye gitmem gerektiğini ve bir şeyleri görmem gerektiğini gösteren doğrudan bir şey ver.”

Skyrim, 12 yıl önceki şehir haritasında yıldız tarlalarına karşı. r/Starfield’dan

Starfield’a yeni başladım, bu yüzden bu konuda kişisel olarak nerede durduğumu henüz bilmiyorum, ancak geleceğin günümüzün en popüler teknolojilerinden birini, kullandığımız sokak haritalarını içermeyeceğini hayal etmek biraz komik. her zaman telefonlarımızda. Belki de Google ve Apple’ın her an nerede olduğumuzu bilmesinden bıktık ve buna bir son vermek için GPS’in rahatlığından ödün vermeyi seçtik? Eğer öyleyse bizim için iyi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.