Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonları: İYE’ler günlük hayatı nasıl bozabilir ve nasıl önlenir?

İdrar Yolu Enfeksiyonları: İYE'ler günlük hayatı nasıl bozabilir ve nasıl önlenir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, içme suyunun İYE’lerin oluşmasını önlemenin bir yolu olduğunu söylüyor. Kilito Chan/Getty Images
 • Araştırmacılar, tekrarlayan komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) bir kişinin günlük hayatını işten uyumaya ve egzersiz yapmaya kadar bozabileceğini söylüyor.
 • Bu kesintilerin tıbbi maliyetleri artırabileceğini ve ücretleri etkileyebileceğini söylüyorlar.
 • Uzmanlar, bol su ile birlikte iyi tuvalet hijyeninin İYE’leri önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonları (İYE’ler), kadınlar için kişisel, sosyal ve mesleki komplikasyonlara neden olabilir.

Bu, bugün dergide yayınlanan bir araştırmaya göre ARTI BİR Bu, tekrarlayan komplike olmayan İYE’lerin bir kadının genel yaşam kalitesini birkaç önemli yoldan etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Amerikan Üroloji Derneği’ne göre tekrarlayan İYE’ler 6 ay içinde iki enfeksiyon veya 12 ay içinde üç enfeksiyon olarak tanımlanır.

UTI çalışmasının bulduğu şey

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 18 yaş üstü 375 uygun kadından alınan 2020 çevrimiçi anket verilerini inceledi.

Bu katılımcıların %43’ü, kendi tıbbi geçmişlerine göre tekrarlayan komplike olmayan İYE’ler olarak sınıflandırıldı.

Spesifik olarak, İYE’lerin aşağıdakiler gibi kişisel ve sosyal faaliyetlere müdahale ettiği bulunmuştur:

 • Uyku (katılımcıların yaklaşık %67’si için)
 • Cinsiyet (neredeyse %61)
 • Egzersiz (%52)
 • Ev işi (%51)
 • Arkadaşlarla vakit geçirmek (neredeyse %47)

Veri analizi ayrıca İYE’lerin işte hazır bulunmayı (örneğin, işe gitmek) ve iş üretkenliğini (örneğin, çalışma saatlerinde ne kadar başarı elde ettiğinizi) etkilediğini ortaya çıkardı.

Ek olarak, çalışmanın yazarları tekrarlayan komplike olmayan İYE’lerin yüksek sağlık ve tıbbi maliyetlerine dikkat çekti: doğrudan ve dolaylı maliyetler sırasıyla 1.289 $ ve 515 $ idi.

Doğrudan maliyetler, acil servis ziyaretlerini ve antibiyotik tedavisini içerebilir. Dolaylı maliyetler devamsızlık nedeniyle gelir kaybına neden olabilir.

Uzmanlar tekrarlayan İYE’ler hakkında ne diyor?

“Bu çalışma önemli bir araştırma çünkü İYE’ler çok yaygın ve sağlık masrafları ve işe devamsızlık açısından külfetli.” Maria Sophocles, jinekolog ve Princeton, New Jersey’deki Kadın Sağlığı Hizmetlerinin tıbbi direktörü.

Sophocles, Healthline’a “ÜYE’ler hakkında giderek daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var ve doktorların tedavi uygulamalarını düzene koymak ve standartlaştırmak için daha iyi bir anlayışa ihtiyacı var.” “Bu, bir sonraki çalışma için harika bir temeldir; bu çalışma, maruziyeti azaltmanın ve işyeri üretkenliğini, yaşam kalitesini ve bozulma faaliyetlerini iyileştirmenin yollarını, bir reçete alarak ve ilk seferde doğru bir şekilde test ederek gerçekten inceleyecektir.”

OKU  İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

Sophocles, gelecekteki bir çalışma için, doktorların reçete yazma alışkanlıklarını, bunun önerileri nasıl değiştirebileceğini anlamanın ve idrar raporuna ek olarak bir kültür ve duyarlılık testi yapmalarını sağlamanın önemli olduğunu ekledi.

Sophocles, “Bir idrar raporu size idrarda bakteri olup olmadığını söyleyecektir, ancak bir kültür ve duyarlılık testi aslında bu bakterileri çeşitli antibiyotiklere karşı test ederek hangisinin işe yaradığını görmek için” dedi.

Bunun, Cipro gibi antibiyotiklerin gereğinden fazla reçete edilmemesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir ürolog olan Courtenay Moore, bu çalışmanın İYE’ler ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki hakkındaki sohbete katkıda bulunduğunu öne sürüyor.

Healthline’a, günlük aktiviteler, genel sağlık algıları, fiziksel işlevsellik, duygusal sağlık, duygusal esenlik ve sosyal işlevsellik dahil olmak üzere birçok öğenin bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler gösterdiği için sonuçların şaşırtıcı olmadığını söyledi. hem samimi hem de sosyal ilişkilerin kalitesi ve benlik saygısı.

Yinelenen İYE’lerin nasıl önleneceğine ve yönetileceğine ilişkin uzman ipuçları

İYE’leri önlemenin bazı yolları vardır.

Sofokles şunları önerir:

 • İyi bir tuvalet hijyeni uygulayın (örn. önden arkaya doğru silin) ​​veya gerekirse üretral bölgeyi temizlemek için bir sprey şişesi kullanın.
 • Cinsiyetle ilgili İYE’ler alırsanız, seksten sonra işemeyi erteleyin. Bunun yerine, mesanenizin biraz dolduğunu hissedene kadar bol su veya başka sıvılar için ve ardından idrar yapın. Bu, bakterilerin üretradan daha kapsamlı bir “yıkama” işlemidir.
 • Günde 1000 mg C vitamini veya tercih ettiğiniz kızılcık takviyesi ile idrarı asitlendirin.

Sophocles, yılda üçten fazla İYE geçirirseniz bir doktora görünmeyi düşünmelisiniz, diyor.

tedavi seçenekleri

Tekrarlayan İYE’ler alırsanız, Sophocles bir doktordan, semptomlarınız varsa alabileceğiniz fenazopiridin gibi bir idrar ağrı kesici reçete etmesini istemenizi önerir.

OKU  Genetik hastalıklara yönelik yeni araştırmalar, bebek ölümlerini azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

“Daha düşük güçlerde reçetesiz satılıyor ve daha yüksek güçlerde reçeteli” diye ekliyor.

Moore, bakterilerin mesane duvarına yapışmasını önleyen tezgah üstü takviyeleri denemeyi öneriyor. D-Mannose ve kızılcık takviyelerinin bu tanıma uyduğunu söylüyor.

Sıvı alımında artış

Bir İYE’nin ilk belirtisinde Moore, “bakterileri dışarı atacağı” için su alımınızı artırmanızı (belki günde 1 litre) önerir.

bir sistematik inceleme ve meta-analiz 2020’den itibaren, evde sıvı alımını artırmaya yönelik bu yöntemle İYE semptomlarında önemli bir iyileşme bulundu, ancak araştırmacılar gereken su miktarını tam olarak belirlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

bağırsak problemlerinin tedavisi

Gelecekteki bağırsak problemlerini teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemek, tekrarlayan İYE riskinizi azaltmanın bir parçasıdır.

Moore, bağırsak sorunlarının bir İYE riskini artırdığı için açıklıyor.

“Kabızlık ve ishal, perine kolonizasyonunu artırır ve bakterilerin mesaneye girme riskini artırır” diyor.

Postmenopozal kadınlar için

Sofokles’e göre menopoz sonrasıysanız ve idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, bunun nedeni östrojende yaşa bağlı bir azalma olabilir.

“Östrojen, kötü bakterilerin mesaneye girmesini engelleyen vajinadaki iyi bakterilerden sorumludur” diyor. “Östrojeni kaybettiğinizde, iyi bakteriler ayrılır, mesaneye açılan açıklığı korumasız bırakır ve sizi bir İYE kapma riskine sokar.”

Moore, postmenopozal kadınların probiyotiklerle kombinasyon halinde topikal vajinal östrojeni denemelerini önerir.

“Menopoz sırasında östrojen seviyeleri düşer ve vajinal pH’ın asidik bir pH’tan temel bir pH’a geçmesine neden olur” diye açıklıyor.

“Bu olduğunda, vajinanın normal florası (laktobasil) ölür ve bağırsak organizmalarının (rektumdan gelen bakteriler) vajinayı kolonize etmesine izin verir.”

“Bağırsak sorunlarını tedavi ederek (perineal kolonizasyonu azaltır), topikal östrojen (vajinal pH’ı normalleştirir) ve probiyotikler (bağırsağa laktobasil sokan) kullanarak vajinal pH’ın normalleşmesine ve sağlıklı bakterilerle yeniden kolonizasyona izin verir” diye ekledi.

Moore, postkoital İYE’leri olan kadınlar için, postkoital bir antibiyotik kullanmanın (ilişkiden hemen sonra bir antibiyotik almak) enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabileceğini söyledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir