Sağlık

Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

Pinterest’te Paylaş
2023, aşırı kilo ve obezite tedavisinde tıbbi atılımlar açısından rekor bir yıl oldu. Zoran Zeremski/Getty Images
  • Obezite Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüyen bir sağlık sorunudur.
  • Yeni tıbbi buluşlar, obezitenin tedavisine yardımcı olabilecek yeni araçlar üretti.
  • Yılın en etkili buluşlarından biri, Zepbound gibi kilo kaybına yardımcı olabilecek yeni GLP-1 ilaçlarının onaylanmasıydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kronik sağlık sorunlarından biri obezitedir ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer ciddi kronik hastalıkların daha yüksek riskiyle ilişkilidir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) güncel rakamlar Raporlar Amerikalıların yüzde 41,9’u obeziteyle yaşıyor ve bu durumla ilgili tıbbi masraflar 2019’da yaklaşık 173 milyar dolara ulaştı.

Bu, ulusal önemi artmaya devam eden bir sorundur. 2022’ye ait nüfus verileri, 22 eyalette yetişkinlerde obezite prevalansının %35 olduğunu gösteriyor; bu rakam, bir önceki yıl 19 eyaletle karşılaştırıldığında keskin bir şekilde arttı.

Ancak 2023’teki yeni yenilikler ve atılımlar, obezitenin etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilecek yeni araçların ortaya çıkmasına yol açtı.

İşte bu atılımların bu yıl obezite tedavisini nasıl dönüştürdüğüne dair bir genel bakış ve 2024 ve sonrasına bir bakış.

Kilo kaybı için Zepbound’un onayı

2014 yılında, glukagon benzeri bir peptit-1 (GLP-1) reseptör agonisti anti-diyabetik ilaç olan liraglutid, diyabeti olmayan obez kişilerde kilo kontrolü için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı.

NEJM Journal Watch’a göre bu amaç için onaylanan türünün ilk ilacıydı.

Harvard Health Publishing’in haberine göre bunu 2021’de semaglutide (Ozempic ve Wegovy markaları altında satılıyor) izledi.

Bu ilaçların kullanım biçimindeki bu paradigma değişimi, sağlık haberlerindeki her ana başlığın GLP-1 ilaçlarıyla ilgili olduğu ve bunların ülkedeki obezite salgınıyla mücadele üzerindeki etkilerinin değiştiği bu yıl zirveye ulaştı.

Kasım ayında FDA onaylı Eli Lily and Co.’nun diyabet ilacı Zepbound (tirzepatide) – başlangıçta diyabet tedavisi için Mounjaro adıyla onaylanmış ve pazarlanmıştır – diyabeti olmayan obez kişilerde kronik kilo kontrolü için.

Zepbound böyle çalışır

İlaç esas olarak GLP-1 ve GIP (glikoza bağımlı insülinotropik polipeptit) hormonlarını aktive eder.

Bu hormonlar esas olarak iştahı ve yiyecek alımını azaltmak için birlikte çalışır.

İlaç, tip 2 diyabetli kişilerde etkili olan insülin üretimini artırır.

Bununla birlikte, gıda alımını azaltmayı kilo vermeye çalışan insanlar için özellikle etkili kılan çok önemli bir husustur.

Zepbound neden büyük bir atılım olarak övülüyor?

Dr. Knownwell’in baş sağlık görevlisi, Obezite Tıbbı Derneği başkanı ve Harvard Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Angela Fitch, FACP, FOMA, Healthline’a Zepbound gibi bu daha yeni, daha etkili kilo verme ilaçlarının onaylanmasının “bizim için en büyük atılım” olduğunu söyledi. “son beş yılda yaşadım.”

OKU  Daha Sağlıklı Bir 2023 İçin Diyet ve Kilo Verme Hakkındaki 4 Efsane Çürütüldü

Diğerleri de aynı fikirde. Science bu yıl bu ilaçları 2023’ün en büyük bilimsel atılımı olarak adlandırdı.

Fitch, “Piyasada uzun süredir semaglutid bulunuyor – bu, obezite tedavisinde büyük bir bilimsel ilerlemeydi – ve son zamanlarda tirzepatid konusunda da ilerlemeler kaydedildi, bu da önemli bir ilerleme” dedi. “Bilimsel olarak, metabolizmanın ardındaki kimyayı anlama konusunda giderek daha iyiye gidiyoruz, sonuçta bahsettiğimiz şey de bu.”

Dr. Cleveland Clinic’ten kardiyolog Steven Nissen, tirzepatidin aşırı kilolu veya obez kişilerde vücut ağırlığını %20 oranında azalttığının gösterildiğine dikkat çekti.

Tirzepatid üzerinde devam eden 15.000 hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya liderlik eden Nissen, ilacı “obeziteyle mücadelede ezber bozan bir şey” olarak nitelendiriyor.

2023: Obeziteye bakış ve tedavi şeklimizi yeniden şekillendireceğimiz yıl

Fitch, bu ilaçların obeziteyi tedavi etmenin etkili yolları olarak yükselişinin tedaviye yaklaşımımızı yeniden yönlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

“Geçen yıl başardığımız bir diğer şey de obezitenin karakterle ilgili olmadığını, bunun tembel olmanızdan veya işi kendi başınıza yapamamanızdan kaynaklanmadığını, bunun nedeninin “Acil tıbbi müdahale gerektiren tıbbi bir sorun olması” olduğunu vurgulamak oldu. Fitch, “geçmişe göre çok daha etkili” diye açıkladı.

Bu ilaçların artan popülaritesi hem kültürel hem de bilimsel bir ilerlemedir.

Diyabet ve kalp hastalıkları gibi diğer kronik hastalıklara bütünsel bir bakış açısıyla bakıldığını söyledi.

Bu koşulları yönetmek diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri gerektirse de, bu davranış değişikliklerini tamamlayan yaygın olarak kullanılan ilaçları da kullanıma sunduk.

Fitch, kalp hastalığı olan birine sadece salata yemesini, egzersiz yapmasını ve ardından hayatını kurtarabilecek ilaçları almamasını söylememeniz gerektiğini açıkladı.

Obezite söz konusu olduğunda toplumun genel odak noktası açıkça bu yaşam tarzı değişikliklerini yapması gereken insanlar üzerindeyken, insanlar tıbbi çözümü seçebilecek olanlara şüpheyle bakıyor.

“19. yüzyılda tansiyon ilaçlarımız yoktu. O kadar uzun yaşamadık. O kadar sağlıklı yaşayamadık ve diğer tüm hastalıklardan daha erken öldük” dedi. “Bugünlerde yaşam tarzımıza özen gösterme ve yaşam tarzımızı iyileştirme kombinasyonuna odaklanmamız gerekiyor, çünkü bugün yaşadığımız çevre hiçbir şekilde sağlığı teşvik etmiyor.”

Fitch, bu ilaçlar etrafında yaratılan yeni farkındalığın, obezite tedavisi almak isteyen insanlar üzerinde somut, olumlu etkiler yarattığını söyledi.

Dr. UCSF ZSFG Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bölümü’nde tıp profesörü, ZSFG Yetişkin Diyabet Kliniği ve ZSFG Yetişkin Kilo Yönetimi Kliniği direktörü ve UCSF Diyabet Eğitim Merkezi direktörü Sarah Kim, Healthline’a bunun kritik derecede önemli olduğunu söyledi. Obezitenin genellikle “insanlarda tip 2 diyabet ve koroner kalp hastalığı gelişmesinin önde gelen nedeni” olduğunu anlayın.

OKU  Tatillerde kolesterol yükselmeleri nasıl önlenir?

Diğer ciddi, yaşamı tehdit eden kronik hastalıkların temel nedenini bu tür ilaçlarla tedavi edebilirseniz, diğer tüm “ikincil faydaların” da görülebileceğini vurguladı. Obeziteyle mücadele, genel sağlığın iyileştirilmesine yönelik uzun bir yol kat edebilir.

“Veriler, bu ilaçlarla kilo vermezseniz kardiyovasküler faydaların o kadar da iyi olmadığını gösteriyor. Peki tüm bunların nedeni kilo kaybı mı? Muhtemelen kalbinizin hormonu ve damarlar üzerindeki bir tür doğrudan etkinin aksine. Tüm bu metabolik bozukluklara yol açan temel sorun aslında kilo kaybıdır” diye açıkladı Kim. “İlaç destekli kilo vermede daha iyiye gittik.”

Ufukta yeni obezite tedavileri görünüyor

Zepbound piyasadaki tek ilaç değil.

Eli Lily and Co.’nun başka bir ilacı olan retatrutide şu anda klinik denemelerde bulunuyor.

Üçlü hormon reseptörü agonisti, çalışma katılımcılarında önemli kilo kaybına neden olduğuna dair işaretler gösterdi.

Kim bunun “daha da fazla kilo kaybı ve giderek daha fazla kilo kaybı” gösterdiğini söyledi. [than other related drugs] tüm bu hormonları manipüle ederek.

Faz III klinik çalışmasının 2024 yılında tamamlanacağını ve Zepbound’a benzer şekilde FDA onayı alınmasının beklendiğini ekledi.

Fitch, ileriye yönelik en büyük zorluğun “tedarik, erişim ve maliyet” olduğunu söyledi.

Obezite tedavileri için sigorta kapsamının nasıl gelişmesi gerekiyor?

Fitch ayrıca obezite tedavisindeki en büyük zorluklardan birinin, bu durumun sağlık sigortasında “standart bir fayda” olarak görülmemesi olduğunu belirtti.

Bu, çoğu işverenin sağlık sigortası planlarında çalışanlarına tedavi teminatı sağlamaya yönelik özel bir hükmün bulunması gerektiği anlamına gelir.

En büyük engel, çoğu insanın belirli bir şirkette muhtemelen yalnızca bir veya iki yıl çalışacak olmasıdır. Bu nedenle çoğu şirket, bu kadar kısa bir süre içinde kendileri için maliyetli olabilecek bir tedaviye yatırım yapma konusunda genellikle motive olamıyor.

Fitch, obezitenin 2024’te “standart bir fayda” haline geleceğini ve bu tedavileri arayan kişilerin bu karmaşıklıklar ve sigorta engelleriyle uğraşmak zorunda kalmayacağını umduğunu söyledi.

“Amaç, diyabet gibi, kanser gibi diğer hastalıklar gibi kapsanan bu kapsamlı, uzun vadeli bakım yollarını geliştirmektir” dedi. “Yeni bir işe girdiğinizde kendinize ‘Sigortam kanser tedavimi karşılayacak mı?’ diye sormuyor musunuz? Bunu sorgulamıyorsunuz çünkü kanserinizi kapsıyor. Aynı şey obezite için de geçerli.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir