Sağlık

İlaçla birlikte Atkins diyeti, nöbetleri azaltmaya yardımcı olabilir

İlaçla birlikte Atkins diyeti, nöbetleri azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, diyetin nöbetleri azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Hinterhaus Productions/Getty Images
  • Araştırmacılar, ilaçla birlikte değiştirilmiş bir Atkins diyetinin, tedavisi zor epilepsisi olan kişilerde nöbetleri azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • İlaçla birlikte yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyet alan çalışma katılımcılarının, tek başına ilaç alan katılımcılara kıyasla nöbetlerde önemli bir azalma olduğunu bildirdiler.
  • Uzmanlar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor, ancak bu sonuçlar tıp uzmanlarının epilepsi için tedavi önermesine yardımcı olabilir.

İlaçlar, elektrikli implantlar ve beyin cerrahisi, tehlikeli ve bazen ölümcül epileptik nöbetleri sınırlayabilen müdahaleler arasındadır.

Ancak uzmanlar, hem non-invaziv hem de yan etkisi olmayan dördüncü bir yöntem olduğunu söylüyor: diyet.

1920’lerden beri özellikle çocuklarda epileptik nöbetleri kontrol etmek için yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ketojenik bir diyet kullanılmıştır. Vücut enerji için yağ kullandığında oluşan ketonların beyinde nöbet önleyici bir madde olarak hareket ettiğine inanılıyor.

Dr. Children’s Mercy Kansas City’de bir nörolog ve Amerikan Nöroloji Akademisi’nin bir üyesi olan Tyler Allison, Healthline’a söyledi.

Epilepsi ve beslenme üzerine yeni çalışma

Şimdi araştırmacılar, ketojenik bir diyetin, ilaca dirençli epilepsisi olan yetişkinlerde ve diğer nöbet önleyici müdahalelere yanıt vermeyenlerde nöbetleri azaltabileceğini söylüyor.

Dergide yayınlanan yeni bir çalışmada nörolojiAraştırmacılar, yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı Atkins diyetinin değiştirilmiş bir versiyonunun ilaçla birleştirilmesinin, yetişkinlerde ve ergenlerde nöbetleri azaltmada özellikle etkili göründüğünü bildirdi.

Çalışma, ortalama 10 yıldan uzun süredir epilepsisi olan ve ayda ortalama 27 nöbet geçiren 160 yetişkin ve ergeni içeriyordu. Bu kişiler, tolere edilen maksimum dozda ortalama dört nöbet önleyici ilacı denemiş ve başarılı olamamışlardır.

Dr liderliğindeki araştırmacılar Yeni Delhi’deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Manjari Tripathi, hem tıbbi tedavi alan hem de değiştirilmiş Atkins diyetini uygulayan çalışma katılımcılarının %26’sının altı ay sonra nöbetlerde %50’den fazla azalma yaşadığını bildirdi. Sadece ilaç tedavisi alan katılımcıların %3’ü.

OKU  Östrojen: Ömür boyu maruz kalma inme riskini nasıl azaltabilir?

Çalışma yazarları, hem diyet hem de ilaç alan çalışma grubunda yaşam kalitesi, davranış ve yan etkilerin de arttığını yazdı.

Tripathi bir basın açıklamasında, “Nöbet sayısını azaltmak için standart ilaç tedavisiyle birleştirilebilecek yaşam tarzı değişikliklerinin olduğunu görmek cesaret verici.” Dedi. “Çalışmamız, bu kombinasyonun nöbet riskini yarıdan fazla azaltabileceğini buldu.”

Epileptik nöbetler için diyetin ayrıntıları

Çalışmada kullanılan diyet, Atkins diyeti ile soya ürünleri, krema, tereyağı, yağlar, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta, tavuk, balık ve domuz pastırması gibi hayvansal proteinleri içeren ketojenik bir diyeti birleştiriyor.

2.000 kalorilik bir diyette günde 225 ila 325 gram arasında karbonhidrat öneren ABD Diyet Yönergelerine kıyasla, katılımcılar günde 20 gram karbonhidratla sınırlıydı.

Balance One Supplements ile kayıtlı bir diyetisyen olan Trista Best, Healthline’a “Değiştirilmiş Atkins diyeti, geleneksel ketojenik diyetten daha az kısıtlayıcıdır ve potansiyel olarak takip edilmesi daha kolaydır” dedi.

“Değiştirilmiş Atkins diyeti, karbonhidrat alımını günde yaklaşık 10 ila 20 gramla sınırlamayı ve protein ve yağ alımını artırmayı içerir” diye ekledi. “Diyetin takip edilmesi, geleneksel ketojenik diyete göre daha kolay olabilir çünkü katı kalori veya protein alım limitleri gerektirmez ve keton seviyelerinin sık sık izlenmesini içermez.”

Epilepsi araştırması ne anlama gelebilir?

Allison, sonuçların “sıkı karbonhidrat kontrolü hastalar, özellikle çocuklar için çok zor olabileceğinden, diyete uzun süreli bağlılığı kolaylaştırmak için izin verilen karbonhidrat miktarının daha fazla ayarlanabileceğini önerebilir” dedi. ”

“Değiştirilmiş Atkins diyetindeki nöbet kontrolü düzeyiyle ilgili mevcut verilerin, bu noktada onu daha katı ketojenik diyete tercih etmem için yeterince önemli olduğundan emin değilim, ancak daha ileri çalışmalar bunu desteklemeye yardımcı olacaktır.” Allison ekledi.

“[A] Allison, yüzde 50’lik bir azalma, daha sıkı karbonhidrat kontrolü ve daha fazla tıbbi yönetim gerektiren geleneksel ketojenik diyete benzer” dedi.

OKU  Mavi Alanlar nedir ve zihinsel sağlığa nasıl fayda sağlayabilirler?

Tripathi, değiştirilmiş Atkins diyetine yanıtla ilişkili genetik biyobelirteçleri ve diğer faktörleri belirlemek için takip çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bu, bu diyetin hedeflenen, hassasiyete dayalı daha erken kullanımını teşvik ederek hasta bakımını iyileştirebilir” dedi.

Epileptik nöbetler için bazı beslenme önlemleri

Allison, diyetteki yağ miktarının hem ketojenik diyet hem de modifiye Atkins diyeti için gereken seviyeye çıkarılmasının vücudun daha asidik hale gelmesine neden olduğunu buldu.

“Daha yüksek asit seviyeleri vücudun kemikleri ve organlarında başka tıbbi sorunlara yol açabilir, bu nedenle vücudunuzun bunu tolere edebildiğinden emin olmak için beslenme konusunda bilgili bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir” dedi.

Epilepsili yetişkinlerin tahminen üçte biri ilaçla durdurulamayan nöbetler geçiriyor. Yeni çalışma bir literatür taramasına dayanmaktadır. 2014 yılında Neurology dergisinde yayınlandı ketojenik diyet uygulayanların %32’sinin ve modifiye Atkins diyeti uygulayanların %29’unun nöbetlerinde %50 veya daha iyi bir azalma yaşadığını buldu.

Orta Atlantik Epilepsi ve Uyku Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan önceki araştırma, ketojenik tedavi grubunda %9’un ve modifiye Atkins grubunda %5’in nöbetlerde %90’dan fazla azalma olduğunu da buldu.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir