Sağlık

Zorbalık: Çocuklarda psikolojik sıkıntıya ve intihara nasıl yol açabilir?

Zorbalık: Çocuklarda psikolojik sıkıntıya ve intihara nasıl yol açabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, çocukların zorbalıkla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ebeveynlerin ve öğretmenlerin yapabileceği bir şeyler olduğunu söylüyor. Getty Resimleri
  • Araştırmacılar, zorbalığın çocukların ve gençlerin zihinsel sıkıntı ve intihar girişimlerinde bir faktör olabileceğini söylüyor.
  • Bu tür stresin özellikle LGBTQ+ gençler arasında yaygın olduğunu söylüyorlar..
  • Uzmanlar, ebeveynlerin zorbalığa uğrayan çocuklara öğreterek yardımcı olabileceğini söylüyor duygusal ve kişilerarası beceriler ve okul personeli ile ilişkiler kurmada destek.

Ergenlik çağındaki üzüntü, depresyon ve intiharın nedenleri karmaşıktır, ancak bazı zorbalık biçimleri bunların ortaya çıkma olasılığını artırmada rol oynayabilir.

Bu bir sonuçtur öğrenmek bugün dergide çıktı ARTI BİR.

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık üç gençten birinin zorbalığa maruz kalabileceğini ve ara sıra bir genç intiharının zorbalık faaliyetleriyle bağlantılı göründüğünü söylüyor.

LGBTQ+ gençler ve zorbalık

Ancak zorbalık, zorbalıkla aynı şey değildir.

Araştırmacılar, bir kişinin cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği veya incitici cinsel yorumlar bağlamındaki zorbalığın, gençler arasında depresyon, psikolojik sıkıntı ve intihar girişimleri ile tutarlı bir şekilde ilişkili olduğunu söylüyor.

“Kendine zarar veren gençlerin bunu iyi bir nedenle yaptıklarını biliyoruz – bu onlar için iyi bir neden anlamına geliyor. Zorbalığa uğrayan genç bir kişi, her ikisi de intihar denkleminin bir parçası olan endişeli ve depresyona girebilir,” dedi, akıl sağlığı eğitimi ve intihar önleme sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Minding Your Mind New England Clinical Director’da klinisyen olan MS Jon Mattleman. okullarda, topluluklarda ve işyerinde programlar.

Mattleman, Healthline’a “Ayrıca LBGTQ+ öğrencilerinin yüzde 50’sinin, heteroseksüel öğrencilerin yüzde 14’üne kıyasla ciddi şekilde intiharı düşündüğünü biliyoruz, bu nedenle bu savunmasız bir demografik” dedi.

Öte yandan, ekibin araştırmacılarının bildirdiğine göre, fiziksel olarak veya dinleri nedeniyle zorbalığa uğrayan ergenler ve ergenler, zorbalığa uğramayan gençlere kıyasla daha büyük üzüntü veya umutsuzluk duyguları bildirmiyor gibi görünüyor.

Mattleman, “Dinle ilgili zorbalıkla ilgili olarak, kurbanının, cinsiyeti veya cinsel yönelimi nedeniyle zorbalığa uğrayan bir kişiden daha fazla ve daha kolay desteğe erişebileceğini hatırlamak önemlidir.” “Örneğin, dinleri nedeniyle zorbalığa uğrayan bir genç, destek için anne babasına, kardeşlerine, diğer aile üyelerine veya inanç topluluğuna başvurabilirken, aynı kaynaklar zorbalığa uğrayan bir genç için çatışma veya ek kızgınlık kaynağı olabilir. dininden dolayı zorbalığa uğrayan, cinsiyeti veya cinsel kimliği nedeniyle zorbalığa uğrayan.”

OKU  Diyaliz, ilerlemiş böbrek hastalığı olan bazı kişiler için en iyi tedavi olmayabilir: işte nedeni

Zorbalık Çalışmasının Bulguları

Çalışma, Iowa’daki 6., 8. ve 11. sınıf öğrencilerinin 2018 Iowa Gençlik Araştırmasından aldığı 70.000’den fazla yanıtı içeriyordu.

Araştırmacılar, cinsiyet ve cinsel yönelimle ilgili zorbalığın psikolojik sıkıntıyla en güçlü bağlantılara sahip olmasına rağmen, siber zorbalık, sosyal zorbalık ve ırk temelli zorbalığın da intihar girişimleri ve psikolojik sıkıntı ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu bildirdi.

Lisa Pion-Berlin, “Aşağılanmak ve küçümsenmek, refahın tüm yönlerini etkiler ve çocukların değerlerini, nasıl göründüklerini, kim olduklarını, kimsenin onlardan hoşlanıp hoşlanmadığını sorgulamasına neden olur – kimliklerinin her yönü sorgulanabilir,” diye açıkladı Lisa Pion-Berlin. PhD, bir klinik hipnoterapist ve zor durumdaki ebeveynlere ve çocuklara destek sağlayan ücretsiz bir ulusal telefon hattı olan Anonim Ebeveynler’in İcra Kurulu Başkanı.

“Eğer bu saldırıları içselleştirirlerse, depresyon, kendine zarar verme ve genellikle pervasız davranışlar ortaya çıkabilir. Kendilerinden şüphe duyduklarında, genellikle kimseye söylemekten çok korkarlar. Bu endişeleri paylaşmak korkutucu ve zordur. Kiminle iletişime geçmeli? Sana kim yardım edebilir? Güvenliğiniz için korkuyor musunuz? Bunlar gerçek sorular” dedi Dr. Pion Berlin, Healthline’ın karşısında.

Sosyal hizmet uzmanı ve Moms for Mental Health’in kurucusu Jillian Amodio, “Zorbalık kasıtlı ve genellikle tekrarlayan bir davranıştır” diye ekledi.

“Sıradan bir yorumu veya kaba bir bakışı umursamamak daha kolay olabilir, ancak sürekli geri geldiğinde etkinin ne kadar büyük olabileceğini görüyoruz. Arnodio, Healthline’a verdiği demeçte, sosyal medya ve siber zorbalığın çoğalması durumu daha da kötüleştirdi – zorbalık davranışları kelimenin tam anlamıyla çocukları her yerde takip ediyor.

“Bu intihar ikinci önde gelen ölüm nedeni Zorbalık, ABD’de 15 ila 24 yaş arası kişilerde rol oynuyor” diye ekledi.

nasıl yardım edilir zorbalık yapan çocuklar

Bu sonuçlar sadece tıp profesyonellerinin eğitiminde değil, çocuklarımızın okul ve yüksek öğretim kurumlarındaki eğitimlerinde de kullanılabilecek önemli bir bulgudur” diyen Dr. Faisal Tai, Psikiyatrist ve PsychPlus İcra Kurulu Başkanı.

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Healthline’a verdiği demeçte, “Ebeveynlerin çocuklarının okulda zorbalığa uğrama olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceği birkaç yol var” dedi. “Olumlu bir aile ortamı oluşturmak ve çocuklarınıza duygusal ve kişiler arası becerileri öğretmek çok önemli olabilir. Ancak okul personeli ve okuldaki çocukların diğer ebeveynleriyle ilişkiler kurmak ve geliştirmek de çok yardımcı olabilir. Bunun gibi bir iletişim hattı, sorunlar ortaya çıktığında, bunların dostane bir şekilde çözülmesini sağlamak için eğitimcilerin ve diğer personelin desteğini alabilmenizi sağlayabilir.”

Genel olarak, ebeveynler ve uzmanlar, çocukların zorbalıkla başa çıkmalarına yardımcı olmak için destek ve bağlantının önemini vurguladılar.

“Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun zorbalığa maruz kaldığını görmek yıkıcı, öfkeli ve çaresiz olabilir” dedi Dr. Lisa Lawless, klinik psikoterapist ve bir LGBTQ+ oğlunun annesi.

Dr. Healthline’a Kanunsuz. “Güvenli ve sevgi dolu bir ortam sağlamak, dayanıklılık ve pozitiflik oluşturduğu için çocuklar ve ebeveynleri için iyidir.”

Ebeveynler ayrıca, bazen tespit edilmesi zor olsa da, çocuklarında depresyon ve zihinsel sıkıntı belirtileri olup olmadığına dikkat etmelidir.

Pion-Berlin, “Depresyon belirtileri, herhangi bir rutin eksikliği olabilir – daha az uyku, daha az yemek, arkadaşlarla dışarı çıkmamak, kardeşler veya ebeveynlerle konuşmamak vb.” Dedi. “Uzanın ve neler olup bittiğini paylaşmaları için güvenli bir alan yaratın. Yargılamak için değil, yardım etmek için burada olduğunuza dair güvence verin. Dinlemeye ve koşullar üzerinde düşünmeye devam edin. Bazı durumlar diğerlerinden daha zararlı olabilir. Ama ne yapacağınızı bir düşünün. Polis çağrılmalı mı? Okul nasıl yardımcı olabilir? Destek sunan bir dini veya topluluk grubuyla bağlantınız var mı?”

Ayrıca Ulusal Ebeveyn Yardım Hattını 855-427-2736 numaralı telefondan aramayı önerdi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir