Sağlık

İnsanlar çikolatayı neden sever: Ağzınızda nasıl erir?

İnsanlar çikolatayı neden sever: Ağzınızda nasıl erir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, çikolatalı yiyeceklerin dışındaki yağ içeriğinin gerçekten damak tadımızı gıdıkladığını söylüyor. Kemal Yıldırım/Getty Images
 • Araştırmacılar, insanların çikolatayı neden sevdiklerini daha iyi anladıklarını söylüyor.
 • Bunun bir sebebinin, çikolatanın içindeki yağın dış tabakasının ağzınızda erimesi olduğunu söylüyorlar.
 • Bulgularının daha az yağ içeren yeni çikolata türleri geliştirmelerine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.
 • Uzmanlar, bitter çikolatanın daha sağlıklı bir seçim olduğunu söylüyor, ancak insanlar yine de ne kadar yediklerine dikkat etmeliler.

Yeni nesil daha sağlıklı, lüks çikolatalara hazır olun.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çikolatanın neden bu kadar çok kişi için bu kadar dayanılmaz olduğunun şifresini çözdüklerini söylüyorlar.

Bulgularını yayınlanan yeni bir çalışmada yayınladılar. ACS Uygulamalı Materyalleri ve Arayüzleris.

Araştırmacılar, aşermenin çoğunun çikolatanın ağzımızda erime eğiliminden kaynaklandığını söylüyor.

Çikolata yeme sürecindeki her mekanik adımı inceledikten sonra bu sonuca vardılar.

Çikolata neden bu kadar doyurucu olabilir?

Çalışma sonuçları, insanların çikolatayı, çiğnendiğinde ağzımızda eriyen en dış katmanlarındaki yağ içeriğinin verdiği his ve doku için sevdiğini gösteriyor.

Bu nedenle, çikolata yemekten aldığımız tatmin çoğunlukla dilimizin ve tükürük bezlerimizin veya tükürüğümüzün çikolatadaki yağ içeriğiyle etkileşiminden gelir.

Araştırmacılar ayrıca, çikolatanın derinlerindeki yağ içeriğinin oldukça sınırlı bir rol oynadığı ve çikolatanın hissini veya hissini etkilemeden azaltılabileceği sonucuna vardı.

Basitçe söylemek gerekirse, tat tomurcuklarımıza ilk dokunan çikolatanın yağ içeriği, genel memnuniyetimiz için en içteki katmanlardaki herhangi bir yağ içeriğinden çok daha önemlidir.

Yeni bir çikolata türü

Buna dayanarak, çalışmanın yazarları şimdi yağ içeriğini en dış katmanda yoğunlaştıran ve çikolatanın geri kalanına kıyasla azaltan yeni bir birinci sınıf çikolata serisi üzerinde çalışıyorlar.

Testler, Leeds Üniversitesi’nde tasarlanan 3 boyutlu yapay dil benzeri bir yüzey üzerinde lüks bir katı bitter çikolata markası kullanılarak gerçekleştirildi.

Siavash Soltanahmedi, “İnsanlar çikolata yediğinde meydana gelen fiziksel mekanizmaları anlayarak, yüksek yağlı çikolata hissini ve hissini sunan ve yine de daha sağlıklı bir seçim olan yeni nesil bir çikolatanın geliştirilebileceğine inanıyoruz” dedi. bir basın açıklamasında Leeds’teki Gıda Bilimi ve Beslenme Okulu’nda yazar ve araştırmacı.

OKU  Şarkıcı Lauv'un Ücretsiz Akıl Sağlığı Terapisi Sağlamak İçin 3 Milyon Dolarlık Plan

“Bitter çikolatanın, çikolatanın gövdesine çok fazla yağ eklemeden istenen hoşgörü deneyimini sağlamak için pralinlerin ve parçacıkların yüzeyini yağla kaplayan bir gradyan katman mimarisinde yapılabileceğine inanıyoruz” diye ekledi.

Bugünün Çikolatası: Daha Sağlıklı Seçimler Nasıl Yapılır?

Daha az yağlı, aynı pürüzsüz dokuya ve tatmin edici tada sahip sağlıklı lüks çikolatalar henüz mevcut değil.

Ancak, günümüzde çikolata söz konusu olduğunda yapabileceğiniz daha sağlıklı seçimler var.

Uzmanlar, sütlü çikolata veya şeker tarzı çikolatalı şekerlemeler yerine daha koyu çikolata seçeneklerini tercih ederek başlayabileceğinizi söylüyor.

Beslenme uzmanı ve “Skinny Liver” kitabının yazarı MS, RDN Kristin Kirkpatrick Healthline’a “Çikolatanın faydaları gerçekten kakao çekirdeği ve içerdiği flavonoidlerle ilgilidir” dedi.

Flavonoidler, vücudunuzun etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan antioksidanlardır. Ayrıca hücre hasarına karşı da koruma sağlarlar.

Çikolatadaki doğal flavonoidlerin meyvelerini toplamak için Kirkpatrick, %70 veya daha fazla kakao içeren seçeneklere bağlı kalmanızı önerir.

Kirkpatrick, bu kategorideki çikolatanın şeker oranı daha düşük olma avantajına da sahip olduğunu ekliyor.

Kirkpatrick, “Bu nedenle bitter çikolata (süte kıyasla daha yüksek kakao yüzdesi) en fazla faydaya sahip” diyor.

Kirkpatrick, bitter çikolatanın şu konularda yardımcı olabileceğini öne süren bir araştırmaya işaret ediyor:

 • Stres ve depresyonu azaltmak
 • Kalp hastalığı riskini azaltmak
 • hücre fonksiyonunun iyileştirilmesi
 • Kan basıncını düşürmek veya iltihaplanma

SB, RDN, LDN, diyabet beslenme uzmanı ve “30 Days to Tame Type 2 Diabetes” kitabının yazarı Julie Cunningham, çikolatanın sağlık yararları hakkında duyduklarımıza rağmen, bir Büyük meta-analiz 2021’de yapılan bir araştırma, çikolata tüketiminin sağlığa sağladığı tek önemli yararın trigliserit seviyelerinde mütevazı bir azalma olduğunu buldu.

Trigliseritler, kan dolaşımımızda dolaşan ve kolesterol profilimizin bir parçası olan bir tür yağdır, diye açıklıyor.

OKU  Yetişkinler Arasında DEHB İlaç Reçeteleri Artıyor - Bilmeniz Gerekenler

Cunningham, Healthline’a “Bu analizde çikolata tüketiminin cilt bozuklukları, kan basıncı, vücut ağırlığı, kan şekeri veya bilişsel sağlık üzerinde hiçbir etkisi olmadı” dedi.

“Analiz, normal ve bitter çikolatanın yanı sıra kakao hapları ve tozları şeklindeki çikolatayı içeren çalışmaları kullansa da, bitter çikolatanın daha yüksek miktarda flavonoid (antioksidan) içerdiğini ve en faydalı olduğunu gösteriyor” dedi.

Ancak, “çikolata gerçekten sorun değil” diye ekliyor. Sorun şu ki, onu şeker, tereyağı ve krema ile karıştırarak yiyoruz.”

Doğru Çikolatayı Seçmek: Hile Sayfası

Daha sağlıklı çikolata seçimleri yapmak için Kirkpatrick ve Cunningham insanlara şunları öneriyor:

 • Sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı tercih edin
 • Çikolata ürünlerinizde %70 kakaoyu hedefleyin
 • Mümkün olduğunda düşük şeker seçeneklerini seçin veya porsiyon kontrolü kullanın
 • Beyaz çikolatadan kaçının

Kirkpatrick, “Daha az kakao içeren seçenekler (sütlü çikolata gibi) genellikle şeker açısından daha yüksektir ve çok az fayda içerir veya hiç fayda sağlamaz” diyor.

Ve ismine rağmen, beyaz çikolata aslında kakao içermez, diye ekliyor Cunningham, “ve sütlü veya bitter çikolata ile gerçekten aynı kategoriye ait değil, bu nedenle beyaz çikolata tüketmenin sağlığa hiçbir faydası yok.”

Cunningham, tip 2 diyabetli kişiler için çikolatanın tadını herkes gibi çıkarabileceğinizi ve bitter çikolatadan diğer türlere göre daha fazla yararlanabileceğinizi söylüyor.

“Ancak diyabetle yaşayan insanların yedikleri çikolatanın porsiyon boyutlarına ve karbonhidrat içeriğine dikkat etmeleri gerekiyor ve çikolata ürünlerini badem gibi proteinler ve kakao tozuyla birlikte yerlerse daha iyi kan şekerlerine sahip olabilirler” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir