Sağlık

Akıllı Saatler Atriyal Fibrilasyonu (AFib) Doğru Olarak Saptayabilir mi?

Akıllı Saatler Atriyal Fibrilasyonu (AFib) Doğru Olarak Saptayabilir mi?

Pinterest’te paylaşın
Akıllı saatler sağlık verileri sağlayabilir, ancak uzmanlar sağlık uzmanlarına ulaşmanın önemli olduğunu söylüyor. Getty Resimleri
 • Araştırmacılar, akıllı saatlerin birçok atriyal fibrilasyon (AFib) vakasını tespit edebildiğini söylüyor.
 • Ancak, kullanımlarında sınırlamalar olduğunu ve tıbbi bir tesisteki teşhis araçları kadar doğru olmadıklarını da ekliyorlar.
 • Uzmanlar, akıllı saatlerin en iyi tarama aracı olarak kullanıldığını ve herhangi bir düzensizliğin doktorunuzu ziyaret ederek takip edilmesi gerektiğini söylüyor.

Akıllı telefonlar artık bir elektrokardiyogram (EKG) uygulaması aracılığıyla atriyal fibrilasyonu (AFib) tespit edebiliyor.

dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma Kanada Kardiyoloji Dergisi akıllı saatlerin atriyal fibrilasyon tespitini gerçekten iyileştirebileceğini bildiriyor.

Ancak araştırmacılar, sınırlı pil ömrünün ve anlık geri bildirim eksikliğinin uygulamanın etkinliğini azaltabileceğini söyledi.

Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, benzer klinik profillere sahip kişileri test ederken Apple Watch’ta atriyal fibrilasyon teşhisinin doğru olduğunu bildirdi. Yeni mevcut çalışma, anormal EKG’leri olan insanları test etmenin doğruluğuna baktı.

“Yalnızca bu yıl satılan tahmini 50 milyon Apple Watch ile ve otomatik tanımadan bu yana [AFib] Bir tüketici her EKG kaydettiğinde gerçekleştirilen bu teknoloji zaten yaygın olarak kullanılıyor” dedi. Marc Strick, çalışmanın baş yazarı ve Fransa’daki Bordeaux Üniversitesi’nde implante edilebilir elektronik kalp cihazlarında uzmanlaşmış bir kardiyolog.

“Giderek daha fazla sağlık uzmanı bu teknolojiyi benimsiyor. Bununla birlikte, geri ödeme sorunları, organizasyon eksikliği ve algoritma kısıtlamaları nedeniyle klinik pratikte uygulaması sınırlı kalmaktadır” dedi.

Çalışmadan detaylar

Çalışma, 12 kanallı EKG ve ardından 30 saniyelik Apple Watch EKG kaydı yapılan 734 yatan hastayı içeriyordu. Akıllı saat kayıtları şu şekilde sınıflandırdı:

 • Atriyal fibrilasyon belirtisi yok
 • atriyal fibrilasyon
 • sonuçsuz okuma

Akıllı telefon kayıtları daha sonra onları aşağıdaki gibi sınıflandıran bir elektrofizyolog tarafından körü körüne görüntülendi:

 • atriyal fibrilasyon
 • AFib yokluğu
 • teşhis belirsiz

İkinci bir elektrofizyolog, iki okuma arasındaki uyuşma derecesini belirlemek için rastgele seçilmiş 100 EKG kaydını yorumladı.

Her beş olaydan birinde (yüzde 20) Apple Watch otomatik olarak tanı koyamadı. Araştırmacılar, erken atriyal ve ventriküler kasılmaları, sinüs düğümü disfonksiyonu ve ikinci veya üçüncü derece atriyoventriküler bloğu olan kişilerde yanlış negatif sonuç riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

OKU  Vaping nikotin ve THC, gençler ve genç yetişkinlerde depresyon ve kaygıyı nasıl artırabilir?

“Akıllı saatler aracılığıyla izlemenin doğruluğu diğer klinik yöntemlerle karşılaştırılamaz” dedi Dr. Adrian Barranchuk, FACC, Ontario, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nde Tıp Profesörü ve yayınlanan çalışmaya eşlik eden bir başyazının ortak yazarı. “12 uçlu yüzey EKG’leri, yüzde 98 ila 99 civarında çok daha yüksek bir doğrulukla ‘altın bakım standardı’ olmaya devam ediyor.”

Hatalı okumaların nedenlerinden bazıları şunlardı:

 • Erken atriyal ve ventriküler kasılmalar, kardiyak aritminin yaygın biçimleridir. Her ikisi de ekstra kalp atışlarını tetikleyebilir.
 • Hasta sinüs sendromu olarak da adlandırılan sinüs düğümü disfonksiyonu, anormal bir atriyal kalp hızı ile sonuçlanır.
 • Atriyoventriküler blokları olan kişiler çarpıntı, düzensiz kalp atışları veya kalp atışlarını kaçırdıkları hissi yaşayabilirler. Ayrıca baş dönmesi, nefes darlığı, bayılma, göğüs ağrısı ve yorgunluk yaşayabilirsiniz.

Yanlış negatif sonuç riski, diğer kalp hızı anormallikleri olan ve kalp pili takılan kişilerde de daha yüksekti.

Araştırmacılar, akıllı telefon uygulamasının atriyal fibrilasyonu olan kişilerin %78’ini ve atriyal fibrilasyonu olmayanların %81’ini doğru bir şekilde tanımladığını bildirdi. Karşılaştırıldığında, elektrofizyologlar atriyal fibrilasyonu olanların %97’sini ve atriyal fibrilasyonu olmayanların %89’unu tanımladı.

Akıllı saat uygulamasının erken ventriküler kasılmaları olan kişilerde yanlış pozitif verme olasılığı daha yüksekti. Ayrıca, üst oda çok hızlı attığında atriyal taşikardiyi (dakikada 100 vuruştan daha yüksek bir kalp atış hızı) ve atriyal çarpıntıyı tanımlayamadı.

“Bu cihazlar sağlık hizmetlerinde rol oynayabilir” dedi Dr. NYU Langone Health School of Medicine’de kardiyolog ve doçent olan Adam Skolnick, Healthline’a verdiği demeçte. “Ancak, kalp atış hızı monitörleri gibi bağımsız bir kalp hastalığı izleme aracı olarak kabul edilmeden önce daha gidecekleri çok uzun bir yol var. [AFib]”

Araştırmacılar, daha iyi algoritmaların ve makine öğreniminin, akıllı saatin kalp rahatsızlıklarını algılama ve ayırt etme yeteneğini geliştireceğini öne sürüyor.

OKU  Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

“Hastalarıma birkaç nedenden dolayı tavsiye ediyorum” dedi Dr. California’daki Orange County Kalp Enstitüsü’nde girişimsel bir kardiyoloji ve vasküler uzmanı olan DFACC, FSCAI’den Brian Kolski Healthline’a verdiği demeçte. “Neden anormal bir kalp ritmi olduğu konusunda kesin olmamakla birlikte, insanların normal bir ritimde olduklarını bilmelerini sağlamak konusunda çok öngörülü, bu da yardımcı oluyor.” Ayrıca kalp atış hızlarında da çok doğru. Bazı hastalarıma reçete ettim ve sağlık sigortasından ödettim.”

Bir tarama aracı olarak saatler

“Akıllı saatler için uygulamalar, tüketici sınıfı uygulamalardır. Apple Watch bir teşhis aracı değil, bir tarama aracıdır. Tıbbi tesislerdeki teşhis cihazları tıbbi kalitededir” diye açıkladı Dr. Andrew M. Freeman, Ulusal Yahudi Sağlığı Kardiyoloji ve Tıp Bölümünde kardiyolog. “Uygulamalar daha iyi hale geldi, ancak henüz orada değiller. Ancak, akıllı saat uygulamalarının yardımcı olmasının birkaç yolu var.”

Freeman Healthline’a verdiği demeçte, “Uygulamalar insanları sağlık ve sağlık hizmetlerine daha fazla dahil olmaya teşvik ediyor.” “İnsanlar sonuçları gördüklerinde davranışlarını değiştirmeye daha meyilli oluyorlar. Uygulama, insanları sağlıklarına daha iyi bakmaya ve sonuçları düzensizse doktorlarıyla iletişime geçmeye çağırıyor. Hastalarıma, yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye daha meyilli oldukları için cihazları kullanmalarını öneriyorum.”

Cihazın kullanımıyla ilgili endişelerden birinin, bir kişinin sonuçları yanlış yorumlama olasılığı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Akıllı saat uygulaması tanımlamada iyidir [AFib] Anormal kalp hızları için başka bir neden olmadığında,” dedi Freeman. “Ancak, diğer kalp rahatsızlıklarının sorunlara neden olması o kadar iyi değil. Sıradan insanlar sonuçları yorumlamaya çalışırsa, yanlış yorumlama ve hatta panik riski vardır. İzleme için akıllı saatler kullanan herkes için önemlidir [AFib] Emin olmadıkları sonuçları doktorlarıyla konuşmak ve bunları düzenli olarak doktorlarıyla paylaşmak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir