Sağlık

Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Kahve ve çaydaki kafein, vücut yağını azaltmaya ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Westend61/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, kahvenin yanı sıra yeşil ve siyah çayın tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Özellikle bu içeceklerdeki kafein ve vücut yağı ve ağırlığı üzerindeki etkileri riskin azalmasından sorumlu olabilir.
  • Metabolizmayı uyarmaya ek olarak, kafeinin aşağıdakiler gibi bir dizi başka potansiyel sağlık yararı vardır: B. uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmak, egzersiz performansını iyileştirmek ve ruh halini iyileştirmek.
  • Ancak uzmanlar çok fazla kafein tüketmenin kaygı, uykusuzluk ve sinirlilik gibi olumsuz etkilerinin de olabileceği konusunda uyarıyor.

Kahve, yeşil çay ve siyah çay, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı doğal bileşikler olan antioksidanlarla doludur.

Ancak yeni bir genetik çalışma, bu içeceklerde bulunan kafeinin, tip 2 diyabet riskini azaltmak da dahil olmak üzere kendi yararlarını da sunabileceğini öne sürüyor. Bu, kafeinin vücut yağı ve ağırlığı üzerindeki etkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

Araştırmacılar, “Bulgumuz, kafeinin kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riski arasındaki ters ilişkiyi en azından kısmen açıklayabileceğini gösteriyor” diye yazıyor.

Düşük Tip 2 Diyabet Riskine Bağlı Kafein

Yeni çalışmanın sonuçları, kafein ve tip 2 diyabet riski arasında bir bağlantı olduğunu öne süren diğer araştırmalarla uyumludur.

Önceki çalışmalar, ölçülü kahve tüketiminin (günde üç ila beş fincan) daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. kalp-damar hastalığı.

Başka bir çalışma, kafein alımının vücut yağında azalmaya neden olduğunu buldu. obezite bir risk faktörü tip 2 diyabet için.

Ancak bu çalışmalar, kafeinin potansiyel etkilerini antioksidanlardan ayırt etmek için tasarlanmamıştır.

Bu sınırlamanın üstesinden gelmek için, yeni çalışmanın yazarları adı verilen genetik bir yöntem kullandılar. Mendel randomizasyonu kan kafein düzeylerinin vücut yağı üzerindeki etkilerini ve tip 2 diyabet riskini ve kardiyovasküler hastalığın sonuçlarını incelemek.

İnceledikleri kardiyovasküler sonuçlar arasında koroner arter hastalığı, inme, kalp yetmezliği ve düzensiz kalp ritmi (atriyal fibrilasyon) vardı.

Yeni çalışma 14 Mart’ta yayınlandı BMJ tıbbı.

Mendelci randomizasyon için araştırmacılar, vücudun alınan kafeini ne kadar hızlı metabolize ettiğiyle bağlantılı iki gen için iki ortak genetik varyanta odaklandı.

OKU  Mevsimsel uyku: Kışın neden daha fazla dinlenmeye ihtiyacımız var?

Daha yavaş kafein metabolizması ile ilişkili genetik varyantları taşıyan kişiler, ortalama olarak daha az kahve içiyor. Bununla birlikte, kafeini daha hızlı metabolize eden insanlara göre kanlarında daha yüksek kafein seviyeleri vardır.

Bu çalışma için araştırmacılar, altı uzun süreli çalışmaya katılan, çoğu Avrupa kökenli yaklaşık 10.000 kişiden alınan genetik ve diğer verileri inceledi.

Genetik olarak kanlarında daha yüksek kafein seviyelerine sahip olmaya yatkın kişilerin daha düşük vücut kitle indeksine (VKİ) ve vücut yağına sahip olduklarını bulmuşlardır.

Ayrıca tip 2 diyabet riski daha düşüktü. Araştırmacılar, azalan diyabet riskinin yaklaşık yarısının daha düşük BKİ’den kaynaklandığını tahmin ediyor.

Buna karşılık, genetik olarak tahmin edilen kan kafein seviyeleri ile kardiyovasküler hastalık riski arasında hiçbir ilişki bulunamadı.

Çalışmanın bir sınırlaması, çoğunlukla Avrupa kökenli insanlardan veri içermesidir, bu nedenle sonuçlar diğer gruplar için geçerli olmayabilir.

Ek olarak, araştırmacılar kafein metabolizması ile ilişkili sadece iki genetik değişkene baktılar. Diğer varyantlar da kişinin kafein alımına bağlı olarak tip 2 diyabet riskini etkileyebilir.

Kafeini “reçetelemek” için çok erken.

Yeni çalışmanın sonuçları, kafein tüketimi ile daha düşük tip 2 diyabet riski arasındaki bağlantıyı desteklemektedir.

Ama doktor İç hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor ve New York City’deki Manhattan Medical Offices’in tıbbi direktörü olan Denise Pate, araştırmacıların özellikle tip 2 diyabette olduğu gibi kafein metabolizması ve kan şekeri seviyeleri arasındaki bağlantıya bakmadıklarına dikkat çekti. vaka teşhis edilir.

Yine de bazı araştırmalar, kafeinin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Pate, “Kafein termojeniktir, yani enerji harcamasını artırır – bunu mikro egzersiz olarak düşünebilirsiniz” dedi.

Buna ek olarak, “kafeinin tokluğu artırma özelliği vardır, bu da yemek isteklerini bastırdığı ve böylece daha düşük bir BMI’ye yol açtığı anlamına gelir” dedi.

Bununla birlikte, kafein “reçetelemenin” insanları diyabet geliştirmekten korumaya yardımcı olup olmayacağı açık değildir.

OKU  Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Yeni çalışmanın yazarları, “sıfır kalorili kafeinli içeceklerin obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmada rol oynayıp oynayamayacağını değerlendirmek için … rastgele kontrollü deneyler” çağrısında bulundu.

Pate, “Şu andan itibaren, diyabet riskini azaltmak için kafein içen insanlara tavsiye etmem” dedi.

Bunun yerine, insanlara her ikisi de iyi bilinen düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeye odaklanmalarını tavsiye ediyor. riski azaltmak tip 2 diyabet.

Orta derecede kafein tüketimi anahtardır

Metabolizmayı artırmanın yanı sıra, kafeinin bir dizi başka etkisi vardır. olası sağlık yararlarıörneğin B. uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmak, egzersiz performansını iyileştirmek ve ruh halini iyileştirmek.

Ancak Los Angeles, California merkezli kayıtlı bir diyetisyen ve HPVHUB için beslenme uzmanı olan Beata Rydyger, ılımlılığın anahtar olduğunu söyledi.

“Çok fazla kafein tüketmenin kaygı, uykusuzluk ve sinirlilik gibi olumsuz etkileri olabilir” dedi.

Buna göre çoğu sağlıklı yetişkin günde 400 miligrama kadar kafein tüketebilir. Gıda ve ilaç yönetimiinsanların bu bileşiğe ne kadar duyarlı oldukları konusunda büyük farklılıklar olsa da.

Bu miktar yaklaşık eş değer dört veya beş fincan demlenmiş kahve. Yeşil ve siyah çay, fincan başına daha az kafein içerir.

Kafeini nasıl aldığınızı düşünmek de önemlidir.

İnsanlar “tüketmekten kaçınmalı” [caffeine] Rydyger, ilave şeker ve yağ oranı yüksek formlarda, “çünkü bunlar kilo alımı ve diş çürümesi gibi olumsuz sağlık etkilerine katkıda bulunabilir.”

Bu, kahvenize veya çayınıza eklediğiniz süt ve şeker miktarını sınırlamayı ve şekerle tatlandırılmış gazlı içecekler, enerji içecekleri veya diğer içecekleri tüketiminizi sınırlamayı içerir.

Bu tavsiye, halihazırda tip 2 diyabeti olan veya buna yakalanma riski taşıyan kişiler için özellikle önemlidir.

Ek olarak, “Günün çok geç saatlerinde tüketilirse uyku kalitesini etkileyebileceğinden, kafein tüketirken günün saatine dikkat etmek önemlidir,” dedi Rydyger. “İyi bir kural, saat 12’den sonra herhangi bir kafeinden kaçınmaktır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir