Oyun Haberleri

RPCS3’ün yaratıcısı tarafından yeni bir PS4 öykünücüsü geliştiriliyor, ancak muhtemelen oyunları çalıştırmaktan yıllar uzakta

The Last Guardian

Heyecan verici haberler, PC oyuncuları: Henüz elimizde bir diğer PC’de Bloodborne için özlem duymanın yolu. Mükemmel PlayStation 3 emülatörü RPCS3’ün yaratıcısından Cumartesi günü Github’da RPCSX adlı yeni bir emülatör projesi çıktı. Hedef platformu? PlayStation 4—heyecan verici bir olasılık, çünkü Sony’nin bilgisayar bağlantı noktaları kaçınılmaz olarak sistemin tüm kitaplığını kapsamayacaktır. Öngörülebilir bir gelecekte, Bloodborne gibi PS4’e özel oyunların peşinden koşmak yapabileceğimiz tek şey, çünkü emülatörün ticari oyunları yasal olarak oynanabilir hale getirmesine muhtemelen yıllar var.

RPCSX’in şu anda Windows için geliştirilmediği gerçeği de dahil olmak üzere, burada beklentilerinizi yumuşatmak için birkaç neden var. Github sayfası, “Bu, Linux için C++ ile yazılmış, PS4 için deneysel bir öykünücüdür. Henüz herhangi bir oyunu çalıştırmak mümkün DEĞİL. Ayrıca ne zaman mümkün olacağı da bilinmiyor” diyor.

RPCS3 on yıldır geliştiriliyor ve hala PS3’ün kütüphanesindeki oyunların %30’u emülatörde “ya tamamlanamıyor, ciddi aksaklıklar var ya da yetersiz performans gösteriyor”. RPCSX daha yeni başladığından, oyunların sorunsuz çalışması şöyle dursun, açılıştan önce bir yıl veya daha fazla olabilir. Yine de burada iyimser olmak için nedenler var: RPCSX, RPCS3’ü başlatan aynı programcı tarafından yönetiliyor ve ayrıca uzun süredir RPCS3’e katkıda bulunan birkaç kişi daha var. PS4’ün x86 mimarisi temelde modern bir PC’ninkiyle aynıdır. Bazı şeyleri farklı yapsa da (örneğin, bellek GPU ve CPU arasında paylaşılır), tercüme edilmesi PS3’ün kötü şöhretli karmaşık Hücre işlemcisinden çok daha kolay olmalıdır.

Yine de çözülmesi gereken milyonlarca sorun olacak: PS4’ün işletim sistemini taklit etmek, şifrelemeyle uğraşmak, gölgelendiriciler, bir kullanıcı arabirimi oluşturmak, sonunda Windows desteği eklemek… tüm bunlar zaman alıyor. Sony’nin Bloodborne’u yeniden düzenlediğini ve RPCSX düzgün bir şekilde oynamadan önce PC’ye getirdiğini görünce hala şok olmayacağım kadar yeterli. Bu aslında PS4 emülasyonunun üstesinden gelen ilk proje değil: fpPS4, Orbital, Kyty ve GPCS4 var, hepsi geliştirmenin çok erken aşamalarında olan diğer birkaç projeye örnek. RPCSX’in geliştiricilerinin soyağacının onu ilgi açısından hızlı bir şekilde zirveye taşıması mümkündür, ancak açık kaynak projesinin önümüzdeki aylarda daha fazla katkıda bulunanı çekmesine yardımcı olur.

RPCSX ile ilgili bir diğer heyecan verici şey de – muhtemelen yıllar sonra olduğunu tekrar vurgulamak zorundayım – PS5 desteği. İkisi temelde aynı mimariyi kullanıyor ve geliştirici DH, RPCSX’in gelişmekte olan Discord kanalında, addaki “X”in burada devreye girdiğini söyledi.

“PS5 neredeyse aynı [firmware] Ve [hardware],” diye yazdı. “Uzun süre sadece PS4 emülatörü olacak. İyi bir fikir gibi görünüyor, ancak PS5 öykünmesi önceliğimiz değil, yakında PS5 ile ilgili herhangi bir şey yüklemeyeceğiz… Uzun süre yalnızca PS4 öykünücüsü olacak.”

OKU  Bossa Studios 2023'ü personelinin üçte birini işten çıkararak kapattı

Uygun oyunları çalıştırabilen bir PS4 öykünücüsü olma konusunda gerçek bir şansı olduğunu düşündüğüm için bu, geliştirilmesini izlemek için heyecan verici bir yazılım parçası olacak. Birkaç yıl önce yazdığım bir dolandırıcılık olan PCSX4 ile karıştırmadığınızdan emin olun. Bu tamamen sahte – adın çok benzer olması çok kötü!

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.