Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Pinterest’te Paylaş
Görsel Vic/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, semaglutid gibi bir anti-diyabet ilacı alan tip 2 diyabetli kişilerde pankreas kanseri riskinin artmadığını buldu.
  • GLP-1 reseptör agonistleri olarak bilinen bu ilaçlar, tip 2 diyabet ve obeziteyi tedavi etmek için kullanılıyor.
  • Uzmanlar, sonuçların “rahatlatıcı” olmasına rağmen, uzun vadeli çalışmalar da dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, semaglutid gibi bir anti-diyabet ilacı alan tip 2 diyabetli kişilerde pankreas kanserine yakalanma riski daha yüksek değil.

Glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) reseptör agonistleri olarak bilinen bu ilaçların popülaritesi hızla artıyor ve diğerlerinin yanı sıra Ozempic, Wegovy ve Mounjaro markaları altında satılıyor.

“Bu çok önemli bir çalışma çünkü çok iyi takip edilen, popülasyona dayalı geniş bir çalışma” dedi Dr. Yeni araştırmaya dahil olmayan, Santa Monica, California’daki Saint John’s Kanser Enstitüsü’nde cerrahi onkolog, baş tıbbi görevli ve Gastrointestinal ve Hepatobilier Programının yöneticisi Anton Bilchik.

Genel olarak pankreas kanserinin bu tür ilaçları alan kişiler için büyük bir sorun olmadığını belirten Dr. Mir Ali, bariatrik cerrah ve California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü.

Healthline’a şunları söyledi: “Birincisi, çok nadir görülen bir kanser türüdür ve ikincisi, bu ilaçları alan hastalarda bu tür kansere ilişkin çok fazla rapor yoktur.”

Yeni araştırmada yer almayan Ali, “Dolayısıyla bu çalışma güven verici çünkü bu ilaçları hastalara uzun vadede reçete ederseniz, pankreas kanseri riskini artırmıyor” dedi.

Yeni çalışma 4 Ocak’ta yayınlandı JAMA ağı açıldı.

Pankreas kanseri riskinde artış yok

Dr. Yeni çalışmaya dahil olmayan ve California, Orange’daki UCI Health’de bariatrik tıp doktoru olan Kishore Gadde, sonuçları “rahatlatıcı” olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, daha önceki bazı çalışmaların, bu tür ilaçları alan kişilerde pankreas kanseri riskinin olası bir şekilde arttığını öne sürdüğünü belirtti.

Örneğin, Healthline’a verdiği demeçte, 2022 ve 2023’te yayınlanan ve FDA Olumsuz Olay Raporlama Sisteminden (FAERS) alınan verileri inceleyen iki çalışma “GLP-1 reseptör agonisti kullanımı ile pankreas kanseri arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterdi” dedi.

OKU  Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemek, tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir

Ancak, 2019’dan biri de dahil olmak üzere başka çalışmalar da var. Meta-analiz Önceki on iki çalışmada GLP-1 reseptör agonistleri ile pankreas kanseri arasında hiçbir ilişki bulunamadı.

Yeni çalışmanın yazarları, bu çalışmalardan bazılarının kısa takip sürelerine sahip olduğunu veya nispeten sınırlı sayıda hastayı takip ettiğini belirtti.

Bu önceki çalışmaların sınırlamalarını gidermek için, GLP-1 reseptör agonisti reçete edilen ve insanları ortalama 6 yıl boyunca takip eden tip 2 diyabetli 500.000’den fazla hastadan elde edilen verileri incelediler.

GLP-1 reseptör agonisti alan tip 2 diyabetli hastalarda pankreas kanseri riskinin artmadığını buldular.

Bilchik, HealthLine’a şunları söyledi: “Sonuçta, bu çalışma çok güven verici, çünkü bu ilaçları alan hastalarda pankreas kanseri gelişiminde bir artış yok.”

Yeni çalışma, bu ilaçların tip 2 diyabet tedavisinde kullanımıyla sınırlı olduğundan, sonuçlar, kilo kaybı için ilaç kullanan kişiler için geçerli olmayabilir.

Gadde ayrıca, GLP-1 reseptör agonistleriyle ilgili klinik denemelerin tipik olarak önceden ciddi pankreas hastalığı olan kişileri kapsamadığını belirtti. Bu nedenle daha fazla gerçek dünya verisine ve ilave büyük çalışmalara ihtiyaç olduğuna inanıyor.

“Daha fazla veri elde edene kadar pankreatit, pankreas kanseri, bağırsak tıkanıklığı ve gastroparezi risklerine karşı dikkatli olmamız gerekiyor” [delayed gastric emptying] GLP-1 reseptör agonistlerini reçete ederken” dedi.

Ayrıca Bilchik, yeni GLP-1 reseptör agonistlerinin geliştirildiğini ve “bunların biraz farklı şekillerde çalıştıklarını, dolayısıyla bu diğer ilaç türlerinden bazılarının daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini” söyledi.

Kimler pankreas kanserine yakalanma riski altındadır?

Yeni çalışmada araştırmacılar tip 2 diyabetli 543.595 hastanın elektronik tıbbi kayıtlarını inceledi. Veriler İsrail’deki en büyük sağlık kuruluşundan ve İsrail Kanser Kayıt Merkezi’nden geliyor.

Çalışmaya GLP-1 reseptör agonisti ile tedavi edilen ve tedavi edilmeyen 33.000’den fazla kişi dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 60 olup, yaklaşık yarısı kadındı.

Ayrıca insanların yüzde 79’u fazla kilolu ya da obezdi ve üçte birinden fazlası geçmişte tütün ürünleri içmişti. İnsanların yaklaşık %3’ünde pankreatit öyküsü vardı.

9 yıllık takip döneminde 1.665 hastaya pankreas kanseri tanısı konuldu. Bu hastalar pankreas kanseri olmayan hastalara kıyasla daha yaşlı ve daha düşük vücut kitle indeksine (BMI) sahip olma eğilimindeydi.

OKU  Oyuncu Anthony Anderson, tip 2 diyabetle 'temizlenmekten' bahsediyor.

Ancak araştırmacılar, GLP-1 reseptör agonisti alan kişilerde ve GLP-1 reseptör agonisti almayan kişilerde benzer pankreas kanseri oranları bulunduğunu buldu.

Diyabetlerini tedavi etmek için yalnızca insülin kullanan hastalarda pankreas kanserine yakalanma oranı biraz daha yüksekti, ancak araştırmacılar bunun “büyük olasılıkla ileri yaşlarından ve daha uzun diyabet sürelerinden kaynaklandığını” söyledi.

Ozempic, Wegovy ve benzeri ilaçlar kanser riskini nasıl azaltabilir?

Bilchik, özellikle GLP-1 reseptör agonistlerinin pankreas kanseri riskini gerçekten azaltıp azaltmadığını incelemek için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir. Önceki araştırmalar, bu ilaçların muhtemelen kısmen obeziteyi azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını buldu.

“Pek çok kanser obeziteyle bağlantılı” dedi ve “bu nedenle, bu hastalarda obezitede bir azalma görürsek, Pankreas da dahil olmak üzere obeziteyle ilişkili hastalıklara yakalanma riskinin daha az olması mantıklı görünüyor.” Kanser de bunlardan biri. onlardan.”

Özellikle pankreas kanserinden kaynaklanan vaka ve ölümlerin sayısı göz önüne alındığında bunun önemli bir bulgu olacağını söyledi. büyük ölçüde değişmeden kaldı Son 20 yılda “diğer kanserlerde görülen önemli iyileşmenin aksine.”

“Pankreas kanseri gelişimindeki herhangi bir azalmanın sağlık hizmetleri üzerinde önemli bir etkisi olacaktır” dedi.

Getir

Gerçek dünyada yapılan büyük bir araştırma, Ozempic veya Wegovy gibi bir GLP-1 reseptör agonisti alan tip 2 diyabetli hastalarda pankreas kanseri riskinin artmadığını buldu. Bu, olası bir risk artışı bulan önceki çalışmaların aksine.

GLP-1 reseptör agonistleri tip 2 diyabetin tedavisi için onaylanmıştır ve bazıları artık obezite tedavisi için de onaylanmıştır. Doktorlar ayrıca obeziteyi tedavi etmek için bu ilaçları endikasyon dışı olarak da reçete edebilirler.

Uzmanlar, sonuçları doğrulamak ve ilaçların obeziteyi azaltarak pankreas kanseri riskini azaltıp azaltamayacağını öğrenmek için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç olduğunu söylüyor. Obezite pankreatit riskini artırır ve bu da pankreas kanseri için bir risk faktörüdür.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir