Sağlık

Kalp Hastalığı: Bu Protein Testi Kolesterolden Daha İyi Bir Risk Göstergesi mi?

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

  • Bir protein türü için test yapmak, kolesterol testinden daha iyi bir kalp hastalığı riski ölçüsü olabilir.
  • Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolün ateroskleroza veya arterlerde plak oluşumuna neden olabileceği iyi bilinmektedir.
  • Ancak şimdi yeni araştırmalar, LDL kolesterole bağlanan apolipoprotein B-100 (ApoB) testinin, kalbinizin sağlıklı olup olmadığının daha iyi bir göstergesi olabileceğini buldu.

ABD’de yayınlanan bir analize göre, belirli bir protein için yapılan bir kan testi, kalp hastalığını yalnızca kolesterol düzeylerini ölçmekten daha iyi saptayabilir. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi.

Test, apolipoprotein B-100 (ApoB) seviyesini ölçer. Bu protein, hastalığı teşvik eden kolesterol veya LDL kolesterolüne bağlanır.

Protein, HDL kolesterol veya iyi kolesterol taşımaz.

Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolün ateroskleroza veya arterlerde plak oluşumuna neden olabileceği iyi bilinmektedir. Yaygın bir LDL kolesterol testi, vücuttaki bu “kötü” kolesterolün kütlesini ölçebilir, ancak protein testi aslında parçacıkların sayısı için sonuçlar verir.

Sonuçlara göre test, kalp hastalığı riski taşıyan daha fazla hastayı, özellikle kolesterol seviyeleri normal görünenleri belirlemek için kullanılabilir.

UTHealth Houston Heart’ta kardiyolog DO, Wafi Momin, “Bu çalışma, kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler olaylar için hastaları hastaneden uzak tutmamıza potansiyel olarak yardımcı olabilecek ve aterosklerotik kalp hastalığının genel insidansını azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bir aracı vurgulamaktadır” dedi. & Vasküler ve Memorial Hermann.

Olarak ApoB testi kalp hastalığı riskini tahmin edebilir

Araştırmacılar, 2010 ile 2022 yılları arasında toplanan 705 kişiden alınan sağlık verilerini kullanarak, kaç hastanın ApoB ve LDL kolesterol düzeyleri için test edildiğini değerlendirdi.

Çalışma süresi boyunca ApOb testinin sıklığı artmasına rağmen, araştırmacılar testin hala yeterince kullanılmadığını tespit etti.

Ekip ayrıca hastaların %46’sının, LDL kolesterol düzeyleri sağlıklı aralıkta olduğu düşünüldüğünde bile yüksek ApoB seviyelerine sahip olduğunu buldu.

OKU  Başkan Joe Biden'ın fiziksel muayenesi, birkaç küçük sorun dışında sağlığının iyi olduğunu gösteriyor

doktor Yale Medicine kardiyoloğu Joyce Oen-Hsiao, yüksek ApoB düzeylerinin vücudunuzda dolaşan birçok kötü kolesterol partikülü olduğunu gösterdiğini ve kalp hastalığı, inme ve kalp krizi riskinizi artırdığını söylüyor.

Sonuçlar, sağlıklı kolesterol seviyelerine sahip bazı kişilerin hala kalp hastalığı riski altında olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmacılara göre riskinizi değerlendirmenin daha etkili bir yolu ApoB testi yapmaktır.

Oen-Hsiao, “Ne kadar ApoB bulunduğunu ölçerek, ne kadar kötü kolesterolün dolaştığını daha iyi anlıyoruz – sadece LDL kolesterolü değil,” dedi.

ApoB seviyeleri yüksek olduğunda, hastalar kardiyovasküler risklerini azaltmak için tedaviden fayda görebilir.

Momin, “ApoB’yi ölçmek aslında risk altındaki hastaları daha erken belirlemeye yardımcı olabilir ve yaşam tarzı değişiklikleri ve lipit düşürücü tedavi ile uygun tedavi potansiyel olarak kardiyovasküler hastalık insidansını azaltabilir” diyor.

ApOb testine kimler girmeli?

Ailesinde kalp hastalığı olan kişiler, inme veya kalp krizi geçirmiş kişiler ve yüksek kolesterolü olan kişiler ApoB testi yaptırmalı, diyor Dr. Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kurul onaylı bir kardiyolog olan Rigved Tadwalkar.

Tadwalker, “Ayrıca, hiperlipidemi tedavisi gören kişiler, durumlarını daha etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabileceği için bu testten yararlanabilir.” Dedi.

Oen-Hsiao, tam kardiyovasküler risklerini bilmek isteyen sağlıklı hastalarda da ApoB seviyelerinin çizilebileceğini belirtti.

ApoB testi, temel kolesterol paneline ek olarak istenen basit bir kan testidir.

Herkesin ApoB testi yaptırması gerekmez, bu nedenle kalp hastalığı riskinizi değerlendirmekle ilgileniyorsanız doktorunuza danışın.

Tadwalker, ApoB testinin arttığını ve bunun yararlılığına dair farkındalığın artık arttığını söylüyor.

Kardiyologlar, bu testin risk faktörlerini belirlemek ve kalp hastalığını önlemek için daha yaygın olarak kullanılacağını umuyor.

Momin, “Bu, dünyadaki kardiyovasküler hastalık eğrisini bükmede potansiyel olarak yardımcı olabilir.” Dedi.

OKU  Şeker ve hareketsiz bir yaşam tarzı erkekleri ve kadınları nasıl etkiler?

Alt çizgi:

Yeni bir analiz, basit bir kan testinin kalp hastalığını sadece kolesterol seviyelerini ölçmekten daha iyi tespit edebileceğini öne sürüyor. Test, vücutta kötü kolesterolü taşıyan bir protein olan apolipoprotein B-100 (ApoB) seviyelerini ölçer. ApoB testi, daha fazla insanın, özellikle de normal kolesterol düzeyine sahip olanların, kalp hastalığı risklerini değerlendirmelerine yardımcı olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir