Sağlık

FDA paneli ilk RSV aşısının onaylanmasını öneriyor: Bilmeniz gerekenler

FDA paneli ilk RSV aşısının onaylanmasını öneriyor: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Yaşlı yetişkinler arasında RSV vakalarındaki artışla ilgili endişeler dile getirildi. McKinsey Jordan/Stocksy
  • Bir danışma paneli, federal kurumların yaşlı erişkinlerde iki RSV aşısının kullanımını onaylamasını tavsiye etti.
  • Tavsiye, yetkililerin yaşlı yetişkinler arasında RSV vakalarındaki artışla ilgili endişelerini dile getirmesiyle geldi.
  • Panelin önümüzdeki birkaç ay içinde çocuklar için bir RSV aşısı tavsiyesini oylaması bekleniyor..

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) danışmanları, yaşlı yetişkinler için iki RSV aşısının onaylanmasını önerdi.

Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Bağımsız Danışma Komitesi bu hafta 7’ye 4 oy vererek bir Pfizer RSV aşısı önerdi. Ayrıca GSK-RSV aşısının onaylanmasını oybirliğiyle tavsiye ettiler.

“Bu ileriye doğru büyük bir adım. RSV, her yıl birçok hastalığa, hastaneye yatışa ve hatta ölüme neden olan üç ana solunum virüsünün sonuncusudur. Ve geleneksel olarak bir “pediatrik virüs” olarak kabul edilse de, son 15 yılda yaş yelpazesinin diğer ucundaki insanlar, 65 yaş üstü ve özellikle altta yatan akciğer ve kalp hastalığı” dedi Dr. Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner, Healthline’a söyledi.

Aşılar, Mayıs ayına kadar oylanması beklenen FDA tarafından henüz onaylanmadı.

FDA aşıları onayladığında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi aşının kime yapılması gerektiği konusunda hangi tavsiyelerin yapılacağına karar verir.

Onaylanırsa, bu iki aşı Amerika Birleşik Devletleri’nde RSV için ilk olacak.

Pfizer’den elde edilen veriler, aşısının üçten fazla semptomu olan bir kişide RSV’ye yakalanma riskini azaltabileceğini öne sürüyor. %85

GSK çalışmalarından elde edilen veriler, aşılarının %94 Şiddetli RSV hastalıklarına karşı etkilidir.

RSV hakkında bilmeniz gerekenler

Solunum Sinsitiyal Virüsü anlamına gelen RSV, genellikle soğuk algınlığı semptomlarına neden olan oldukça bulaşıcı bir solunum virüsüdür.

Öksürme, hapşırma ve kapı tokmağı gibi üzerinde virüs bulunan bir yüzeye dokunarak bulaşabilir.

OKU  Daha yüksek kalp krizi ve inme oranlarına bağlı sıfır kalorili tatlandırıcı eritritol

Çoğu insanda RSV hafif semptomlara neden olur. Bununla birlikte, bebeklerde ve yaşlı erişkinlerde RSV ciddi ve hatta ölümcül olabilir.

RSV vakalarında artış endişesi

Geçen kış bir tane vardı yükselmek Önceki sezonlara göre çok daha yüksek olan RSV için hastaneye yatışlarda.

“Geçen kış ABD’de, çoğu çocuk hastaneleri olmak üzere, Kasım ayındaki büyük RSV artışından gerçekten etkilenen hastanelerimizin olduğu ABD’de RSV’ye ne olduğunu gördük. RSV ve yaşlı yetişkinlerin ciddiyeti, doktor ziyaretlerine, hastaneye yatışlara ve hatta ölüme yol açabileceği giderek daha fazla kabul görüyor” dedi. California Davis Üniversitesi’nde Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü başkanı Dean Blumberg, Healthline’a söyledi.

“(RSV aşısı) birçok yaşlı yetişkin için potansiyel olarak bir cankurtaran olabilir. Bu yüzden potansiyel olarak olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

RSV için en çok kim risk altındadır?

Arasında 60.000 ve 120.000 yaşlı yetişkinler her yıl RSV nedeniyle hastaneye kaldırılır. Her yıl 6.000 ila 10.000 yaşlı yetişkin RSV’den ölmektedir.

Ciddi enfeksiyon riski en yüksek olan yetişkinler arasında 65 yaş ve üstü olanlar, kronik kalp ve akciğer hastalığı olanlar ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar yer alır.

RSV’li yaşlı yetişkinler, pnömoni ve akciğer enfeksiyonları gibi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadır.

RSV aşıları hakkında bazı endişeler

Bazı uzmanlar, RSV aşılarıyla ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi.

Pfizer aşı çalışmasına katılanlardan ikisi ve GSK çalışmasına katılanlardan biri Guillian-Barré sendromu geliştirdi. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin sinirlere saldırdığı nadir bir durumdur.

“İki vaka endişe vericiydi çünkü bir vakaları olsaydı kırmızı bayrak olurdu. Ve sonra iki vakanın olması gerçekten şunu düşündürüyor… gerçek bir ilişki olabilir, olan rastgele bir şey değildi. Demek asıl endişe bu,” dedi Blumberg.

OKU  Bitki ve Hayvan Proteini: Kas Kazanımı ve Kilo Kaybı İçin Hangisi Daha İyi?

Uzmanlar, aşı çalışmalarının 70 yaş üstü kişileri yeterince incelemediği yönündeki endişelerini de dile getirdi.

“Çalışmalarda 70 yaş üstü çok fazla kişi yoktu. Yani bu biraz endişe vericiydi. Ek olarak, bazı kişiler, çalışmaların gerçekten hastaneye yatışları önleyecek kadar büyük olmadığına dair endişelerini dile getirdiler.” dedi. “Bazılarımız için bu çok önemli değildi. Gösterildiği gibi enfeksiyonu ve ciddi alt solunum yolu hastalığını önlerseniz, hastaneye yatıştan kaçınırsınız. Bu konuda somut verilerimiz olmasa da, faydanın orada olacağını tahmin ediyoruz.”

RSV ve çocuklar

RSV, küçük çocuklar ve bebekler için de tehlikeli olabilir. 5 yaşın altındaki tahminen 58.000 ila 80.000 çocuk etkileniyor hastanede yatan RSV için her yıl.

Çocuklarda RSV aşısı kararının da birkaç ay içinde verilmesi bekleniyor.

Blumberg, “Aşılar çocuklar için de geliştiriliyor ve aynı zamanda, belki de bu sonbaharda çocuklar için aşıların olmasını umuyoruz, bu yüzden bunun olmasını umuyoruz” dedi.

“FDA’nın pediatrik verileri birkaç ay içinde gözden geçirmesi bekleniyor. Ve aşının yararlılığı ve güvenliği açısından bunun çok daha netleşeceğini düşünüyorum. Bu çalışmalar çok daha büyük” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir