Sağlık

Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermeli misiniz?

Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermeli misiniz?

Pinterest’te paylaş
Tüneğinizi kedi arkadaşınızla paylaşmanın artıları ve eksileri vardır. Getty Resimleri
  • Kedinizin geceleri size sarılmasına izin vermek, stresi azaltabilir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.
  • Bununla birlikte, gece uykunuzu da bölebilir ve yatağınıza bir takım sağlık riskleri getirebilirler.
  • Belirli insan hastalıkları nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflamış yetişkinler ve çocuklar, hayvan hastalıklarına yakalanma açısından daha yüksek risk altında olabilir.
  • Uzmanlar, yatağınızı kedilerle paylaşmanın risklerinin farkında olmanın sağlık risklerinden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Köpeklerin insanın en iyi arkadaşı olduğunu söylerler, ama bunu söyleyenlerin hiçbir zaman sağlam bir kedi arkadaşlığı olmadı.

Her kedi farklı olsa da bazı ortak özellikleri paylaşırlar. Kediler, süper yavru kedi yetenekleriyle herhangi bir nesneyi ölçeklendirebilmenin yanı sıra, kalplerimize gizlice girebilir ve sahiplenmeyi seçtikleri herkese rahatlık ve neşe getirebilir.

Bu aynı zamanda yatakta sarılmayı da içerebilir. Bazı kediler ilgilenmeyebilirken, diğerleri insan meslektaşlarına mümkün olduğunca yakın olmak ister. Ve pek çok insan bunu bu şekilde tercih ediyor gibi görünüyor.

Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık %50’sinin evcil hayvanlarının kendileriyle yatakta uyumasına izin verdiğini tahmin etmektedir.

Tuck.com’un kurucu ortağı Bill Fish, kedinizi her gece yatağınıza sokmanın, ikinizi de duygusal ve fiziksel olarak güvende hissettirmek de dahil olmak üzere tartışılmaz olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

“Yatakta misafir olması stresi azaltır, sıcaklık ve rahatlık getirir” dedi. “Kedinizin ritmik nefes alışını hissetmek sizi sakinleştirir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.”

Ancak kedinizin gece boyunca uyuyup uyumadığı başka bir sorudur. Uykunuzu bozabilir ve ayrıca yatağınıza bir dizi başka sağlık riski getirebilirler.

Kediler uykunuzu nasıl etkileyebilir?

doktor 911 VETS’in kurucusu Steve Weinberg, kedinizin sizinle bir yatakta uyumasının – bazıları tam anlamıyla başınızın üzerinde – iyi ve rahat hissedebileceğini ve potansiyel olarak kaygı ve gece terörünü sakinleştirebileceğini söyledi.

“Dezavantajı, kedilerin gece hayvanları olmalarıdır” dedi. “Uyuyan insan sabahın erken saatlerinde uykusunda bölünebilir veya çok erken bir saatte uyandırılabilir.”

Weinberg, bu nedenle, bir kediyle uyumanın, bir kişinin tipik uyanık uyku düzenine zarar verebileceğini söylüyor.

OKU  Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

“Pek çok kedi oynamayı ve hatta yorganın altında hareket eden insan ayaklarını tırmalamayı veya ısırmayı sever” dedi. “[There are] kedi tüyüne karşı alerji gibi diğer sorunlar veya pireler kontrol altında değilse insanlar pire ısırıklarına yakalanabilir.

Kediler ayrıca bebeklere ve küçük çocuklara sarılmak ve evde kendi bakıcılık rollerini üstlenmek isteyebilirler – ancak uzmanlar, kedilerin geceyi evinizdeki küçüklerle geçirmemesi gerektiğini söylüyor.

doktor Petplan Pet Insurance’ta görevli bir veteriner olan Jennifer Maniet, bir kedinin göğsünde veya yüzünde uyuyan bir bebeğin yanlışlıkla boğulma riski nedeniyle, kedilerin bebeklerle yatmasının güvenli olmadığını söylüyor.

“Eğer kedi irkilirse veya korkarsa, kedi kaçmaya veya zıplamaya çalışırsa bebek ısırılabilir, tırmalanabilir veya tekmelenebilir” dedi. “Kedi tırmalamaları ve ısırıkları, kedilerin bebeğe hastalık bulaştırmasının yaygın yollarındandır.”

Maniet, veterinerinize kedileri çocuk odasından nasıl uzak tutacağınızı sorabilirsiniz, diyor.

O zaman kedinizin yatağı insanlar dışındaki hayvanlarla paylaşıp paylaşmayacağı sorusu gelir. Bazı kediler umursamaz, ancak diğerleri onları bir tehdit olarak görebilir ve bu, yatak odasında istenmeyen bir karmaşa yaratabilir.

Fish, “Kedinizin yatağınızda olması, hayvan içindeki hakimiyeti de teşvik edebilir” dedi. “Kendi bölgeleri gibi hissediyorlar ve yatağa başka biri girerse üzülebilirler.”

Kapalı ve Açık Kedilere Karşı

Bazı kediler asla dışarı çıkmamaktan ve evdeki krallıklarında üstünlük sağlamaktan son derece memnunken, diğer kediler kapalı alan-açık alan düellosu yaşıyor. Bu, farklı tehditler oluşturabilir.

Maniet, sokak kedilerinin hastalık vektörlerine daha fazla maruz kaldığını söylüyor. Bu, diğer açık hava kedilerini, vahşi kedileri, avı, solucanları, pireleri, keneleri, sivrisinekleri ve çeşitli diğer böcekleri içerir.

Maniet, “Bu taşıyıcıların tümü virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer birçok enfeksiyon gibi hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahiptir.” Dedi. “Evdeki kedilerin çöp kutusunun evdeki insanlar için de hastalık riski oluşturabileceğini not etmek de önemlidir.”

Ne tür hastalıklar? Maniet, gastrointestinal solucanlar, giardiasis, saçkıran, toksoplazmoz, veba – evet, o veba – ve hantavirüs enfeksiyonu diyor. Bu, evcil hayvan kepeğinin üretebileceği tipik alerjenlere ektir.

Evcil hayvan uzmanları, kenelerin ve diğer parazitlerin daha aktif olduğu yaz aylarında, potansiyel olarak hastalık taşıyan piggyback’ler için kedinizin kürkünü ve derisini düzenli olarak kontrol etmenizi önerir. Bu kedi ve insan sağlığı için iyidir.

OKU  Bu "Beş Büyük" kişilik özelliklerine sahip kişiler hayatları boyunca daha mutludur

CDC’ye göre kedinizin bu sağlık risklerine yakalanma riskini azaltmanın en iyi yolu, evcil hayvan sahiplerinin kedilerini düzenli olarak veterinere götürmeleri ve böylece aşılarını güncel tutmalarıdır.

Pinterest’te paylaş
Yatağınızı kedinizle paylaşmanın getirebileceği potansiyel risklerin farkında olarak, bir sorun haline gelmeden bunları önleyebilirsiniz. Getty Resimleri

Bir kediyi kucaklarken nelere dikkat edilmelidir?

Bir kedinin bağımsız doğası canlarının istediğini yapacakmış gibi görünmesine neden olsa da, tüylü aile üyelerimizin çoğu kucaklaşma partisinden hoşlanır. Ancak Maniet, bunu yapmadan önce düşünmemiz gereken birkaç şey olduğunu söylüyor.

Birincisi, yine, nispeten düşük hastalık bulaşma riskidir. Bunu hafifletmenin bir yolu, çocuk doktorları da dahil olmak üzere insan doktorlarınızla konuşmaktır.

Maniet, “Belirli insan hastalıkları nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinler ve çocuklar, hayvanlardan hastalık kapma riski daha yüksek olabilir.” Dedi.

Ancak sağlık durumunuz ne olursa olsun, kendi sağlık sorunları olabileceğinden, kedinin yalnız bırakılması gerektiğine dair bazı kesin işaretler vardır.

“Saç dökülmesi, ciltte kızarıklık, hapşırma, öksürme, uyuşukluk, kusma veya ishal gibi hastalık belirtileri gösteriyorsa tüylü arkadaşınıza sarılmayın” dedi.

Bu gibi durumlarda, kedinizi veterinere götürün ve evcil hayvanınızı yatak odasına getirmeden önce sağlık raporunun temiz olduğundan emin olun.

Maniet, “Evcil hayvanınızın genel sağlığını belirlemek ve hastalıksız kalmasını sağlamak için evcil hayvanınızı her zaman veterinerinizin belirttiği şekilde muayene ettirin” dedi.

Nihai sonuç

Tüneğinizi kedinizle paylaşmayı düşünüyorsanız, uzmanlar dikkate alınması gereken potansiyel faydalar ve riskler olduğunu söylüyor.

Kedinizin geceleri size sarılmasına izin vermek, stresi azaltabilir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Ancak gece boyunca uykunuzu da bölebilir ve yatağınız için bir takım sağlık riskleri de oluşturabilirler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinler ve çocuklar, hayvanlarla ilgili hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olduğundan evcil hayvanlarla aynı yatağı paylaşmaktan kaçınmalıdır.

İster ev kedisi ister ev kedisi olsunlar, tüylü aile üyelerinizle paylaşabileceğiniz pek çok özel an vardır.

Yatağınızı onlarla paylaşmanın doğabilecek risklerin farkındaysanız, sağlık risklerinden kaçınabilir ve en sevdiğiniz kedilerle daha çok mırlama anları sağlayabilirsiniz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir