Oyun Haberleri

Yapay zeka tarafından oluşturulan çizimlere sahip bu macera oyunu teknoloji demosu etkileyici ve rahatsız edici

Yapay zeka tarafından oluşturulan çizimlere sahip bu macera oyunu teknoloji demosu etkileyici ve rahatsız edici

Jussi-Petteri Kemppainen (yeni sekmede açılır)Finlandiya merkezli kıdemli bir oyun geliştiricisi olan , kısa bir süre önce, iki makine öğrenimi metinden görüntüye aracı olan Midjourney ve Stable Diffusion’dan alınan sanat ve varlıklarla 2.5D işaretle ve tıkla macera oyununun ilk demolarını paylaşmaya başladı. Proje, sınırlı kaynaklara sahip bireysel bir sanatçının, bir oyun geliştirirken ağırlığının üzerinde yumruk atmak için bu tartışmalı, tartışmalı etik araçları nasıl kullanabileceğini ikna edici bir şekilde gösteriyor.

Prototipi tartıştığı ilk blog gönderisinde Kemppainen, bir video oyunu prototipi oluştururken bu araçları ne kadar ileri götürebileceğini görmek istediğini anlatıyor. Bu amaçla, yapay zeka tarafından oluşturulan varlıkları 3B modeller için dokulara dönüştürme konusunda daha zorlu bir deneyle 2B arka plan sanatının kolayca oluşturulmasına olanak tanıyan bir 2.5B işaretle ve tıkla macerası yapmayı seçti.

Kemppainen, benzerlerini bir koleksiyoncu sürümü sanat kitabında görmüş olabileceğiniz bir dizi karakter konsept çizim sayfası oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullandı. Sonunda, Stable Diffusion⁠’dan çıkardığı tuhaf, yaşlı, sakallı bir adama karar verdi – karakter temelde bir stok “yaşlı korkak ama onu siberpunk yap” gibi görünüyor, Borderlands’de yan görev yaptığını hayal edebileceğim biri. Kemppainen daha sonra bu sanatı yaptığı bir 3B modelle kabaca hizaladı ve elle rötuşladı.

Kemppainen, AI tarafından oluşturulan konum resmini oynanabilir bir alana dönüştürmek için Blender modelleme yazılımında 3B çarpışma verileri oluşturdu, bunu 2B arka planın üzerine yerleştirdi ve sahneyi Unity’de aydınlattı. Sonuç etkileyici ama rahatsız edici bir şekilde. Hâlâ bazı yapay zeka görüntü oluşturma tuhaflıkları var⁠—kirli Borderlands Noel Baba’mızın en sevdiği marketin adı “PAICKTPPARRCTK: MIATIIKK PICAIKANKT” gibi görünüyor ve Stable Diffusion onu oldukça uyumsuz bir saç örgüsüyle doğurmuş. Bununla birlikte, AI araçlarının emek tasarrufu sağlama potansiyelinin kabaca bir kavram kanıtı olarak ikna edicidir.

Kemppainen’in her iki elinde on bir parmak bulunan ölü gözlü anime kadınlarının resimlerini üreten ve bu araçların insan sanatçıların yerini alacağını iddia eden bir fabulist olmaması projenin güvenilirliğine yardımcı oluyor, o deneyimli bir video oyunu geliştiricisi. (yeni sekmede açılır) Remedy’nin Quantum Break’i de dahil olmak üzere birçok oyunda işin sanat tarafında deneyimi ve kredisi olan. Hep birlikte, üretici araçları kullanmanın, benzer arka plan ve karakter sanatını elle oluşturmaya kıyasla en az beş günlük çalışmadan kurtardığını düşünüyor.

“[AI generation] Kempainnen, aksi takdirde bütçe veya zaman kısıtlamaları nedeniyle yapılmadan bırakılacak oyunların yaratılmasını mümkün kılıyor” dedi.

OKU  Oğlum merhaba, yeni Hunt: Showdown timsahı tam bir ev hanımı

Buradaki çözülmemiş sorun, PAICKTPPARRCTK ve Dirty Borderlands Santa’nın gerçek insanların sanat eserlerinin bir bulamacı olmasıdır⁠—zanaatla başarılı olmuş ya da olamamış, ancak çalışmaları onları eğitmek için bu AI algoritmalarına beslenen, muhtemelen onsuz bireysel sanatçılar. onların bilgisi veya izni. Kemppainen’in kendisi, “bu görüntülerin kopyalanması oldukça önemsiz olduğu için herkes tarafından özgürce kullanılabilirler” diyerek, istemlerinden kaynaklanan yapay zeka nesilleriyle değerli değil. Ayrıca, bu varlıkların diğer sanatçıların çabalarından kaynaklandığını kabul ediyor ve ne pahasına olursa olsun, belirli sanatçılara atıfta bulunmaktan kaçındığını, bunun yerine mümkün olduğunca geniş veya genel sonuçları tercih ettiğini açıklıyor. Endişelerim ne olursa olsun, Kemppainen’in başarısı yapay zeka sanatının ortadan kalkmadığının bir başka kanıtı. (yeni sekmede açılır).

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.