Sağlık

İyi bir gece uykusu, diyet ve egzersiz hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir

İyi bir gece uykusu, diyet ve egzersiz hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Milles Studio/Stocksy
  • Yeterli, sağlıklı uyku, gelişmiş fiziksel ve zihinsel esenlik ile ilişkilidir.
  • Aynı şekilde, sağlıksız uyku alışkanlıkları da uyanma düzeninizi ve alışkanlıklarınızı etkileyebilir.
  • Yeni araştırmalar, iyi bir gece uykusu çeken kişilerin diğer sağlık hedeflerine bağlı kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Derin uyku denilince akla ilk gelen kuruluş American Heart Association olmayabilir.

Çünkü uykunun kalbinizle ne ilgisi var?

Pek çok şey ortaya çıktı. Öyle ki geçen yıl dernek, kardiyovasküler sağlık kontrol listesine uykuyu ekledi.

“Hastaları kardiyovasküler sağlık açısından değerlendirdiğimizde, her rejime bir uyku değerlendirmesi ile başlıyoruz” dedi Dr. Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir kardiyolog ve yardımcı doçent olan Daniel Luger, Healthline’a söyledi.

Çünkü uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde geniş kapsamlı etkileri vardır.

Bu hafta araştırmacılar sunulan ön buluntular derneğin epidemiyolojisi ve önleme, yaşam tarzı ve kardiyometabolik sağlığı alanlarında yıllık toplantı uykunun faydaları ve diğer hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında.

Ne buldunuz ve bu sizin için ne anlama geliyor? Hadi bir bakalım.

Uyku üzerine “hipotez oluşturan” bir çalışma

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan bu çalışmada, bir grup yetişkin bir yıl boyunca uyku sağlığı, kilo verme programına uyum ve fiziksel aktivite açısından izlenerek izlendi.

Tüm katılımcılar ya aşırı kilolu ya da obezdi, ancak hepsi diyet değişiklikleri ve egzersiz için yeterince sağlıklıydı.

İlk sonuçlar, iyi uyuyan kişilerin grup kilo verme seanslarına katılma, kalori hedeflerine ulaşma ve orta-yoğunlukta egzersiz yaparak zaman geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, ilişki çok güçlü değildi ve istatistiksel anlamlılık eşiğine ulaşmadı, ancak uzmanlar bunun sonuçların yararlı olmadığı anlamına gelmediğini söylüyor.

“Bunun gibi bir çalışma gerçekten hipotezler üretiyor. Luger, “Uyku sağlığı ile diyet ve egzersize bağlılık arasında genel bir ilişki olduğunu gösteriyor” dedi.

Luger, “Altta yatan fizyoloji ve davranış psikolojisinin anlaşılması göz önüne alındığında, hastalara uyku hijyeni uygulamalarını önermek için büyük bir çalışmaya gerek yok” diye ekledi.

OKU  Kadın Orgazmı Nedir?

Bununla birlikte, bunun nispeten küçük bir çalışma olduğunu da belirtmek gerekir. Sadece 125 katılımcı vardı ve grubun %91’i kadın ve %81’i beyaz olarak tanımlandı.

“Çeşitli bir nüfusa sahip olmamak önemli bir sınırlamadır. Bununla birlikte, çalışmanın sonuçları hala ilginç ve uyku fizyolojisinin birçok yönü yetişkinlere genellenebilir” dedi. Kuzey Carolina, Durham’daki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri profesörü olan Sujay Kansagra, Healthline’a söyledi.

doktor Kaliforniya’daki Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine’in kurucusu ve çift kurulu sertifikalı psikiyatrist ve uyku tıbbı doktoru Alex Dimitriu, bir kişinin disiplininin ve dürtü kontrolünün de bir faktör olduğunu keşfetti.

“İyi uyuma disiplinine sahip olan insanların aynı zamanda bir kilo verme programına bağlı kalma disiplinine de sahip olmaları pekala mümkündür. Dimitriu, Healthline’a verdiği demeçte, disiplinin uykuya ve uykunun da disipline (ve kilo vermeye) yardımcı olduğu erdemli bir döngüdür” dedi.

Sağlıklı uykunun faydaları

Bu çalışmanın ilk sonuçları, sağlıklı uykuyu sayısız faydayla daha sağlam bir şekilde ilişkilendiren mevcut araştırmalara dayanmaktadır.

“Davranış açısından bakıldığında, yaşam tarzı değişiklikleri genellikle birbiri üzerine inşa edilir. Tutarlı uyku ve uyanma zamanlarıyla sağlıklı bir uyku rutinine başlamak, bireylerin ek sağlık davranışlarını sağlam bir uyku temeline oturtmalarına olanak tanır” dedi Luger.

Yetersiz uykunun sağlığınız üzerinde zararlı etkileri olabileceğine dair kanıtlar da vardır.

“Neredeyse her tıbbi ve psikiyatrik durum yetersiz uyku ile daha da kötüleşebilir. Kansagra, uykunun kardiyovasküler sağlık, bağışıklık fonksiyonu, ruh hali, uyanıklık ve enerji seviyeleri ile ilgili olduğunu biliyoruz” dedi.

Çalışmaya atıfta bulunan Kansagra, “Uyku yoksunluğunun, egzersiz hazırlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek yorgunluğa ve ruh hali dalgalanmalarına neden olduğunu biliyoruz.”

Illinois, O’Fallon’daki HSHS St. Elizabeth’s Uyku Bozuklukları Merkezinde uyku teknisyeni olan RPSGT Lia Turpin, Healthline’a şunları söyledi: “Uyku sağlığımız optimal olduğunda, bedenlerimiz zihinsel ve hormonal sağlık dahil olmak üzere daha yüksek seviyelerde çalışır. Bunların kilo vermenin yanı sıra vücudumuzun günlük aktivitelerden ve egzersizden nasıl iyileştiği ve iyileştiği konusunda muazzam etkileri var.

OKU  Hamilelik sırasında içki içmek bebeğin beyin yapısını değiştirebilir

doktor Michigan Sağlık Üniversitesi’nde uyku ve aile hekimliği konusunda uzmanlaşmış bir doktor ve Ann Arbor’daki UM Tıp Okulu’nda nöroloji ve aile hekimliği alanında klinik eğitmen olan Mehwish Sajid, Healthline’a uyku rutinlerinin diğer günlük uygulamalarla denge içinde çalıştığını söyledi.

“Düzenli uyku daha erken uykuya dalmamızı, daha kolay uyanmamızı ve gün içinde uyanık kalmamızı sağlıyor. Aynı zamanda insanların, günün saati hakkında vücudumuza sinyal olarak hizmet edebilen düzenli yemek zamanlarına ve rutinlerine bağlı kalmalarını sağlar.” dedi.

Nasıl daha iyi uyuyabilirim?

Derin bir uykuya ihtiyacınız olduğunu bilmek ve gerçekten uyumak iki farklı şeydir.

Çoğu insan için, birkaç küçük ayarlama sizi sağlıklı bir rutine giden yola sokabilir.

“Uyku, ritmi ve boşluğu sever. Normal bir yatak ve uyanma saatine sadık kalın. Dimitriu, kendinize uyumak için “yer” ayırın, akşamları dinlenmek için zaman ayırın ve yatakta 8 saate kadar uyuyun” dedi.

“Maalesef, insanlar ne kadar sıkar veya uyutursa, uyku o kadar kötüleşir” diye ekledi.

“Gibi çok sakinleştirici ve tutarlı bir gece rutini oluşturun ve sürdürün. B. Yatmadan birkaç saat önce egzersiz yapın, duş alın veya sakinleştirici bir banyo yapın, okuyun ve aynı yatmadan önce,” diye önerdi Turpin.

Turpin, “Işık melatonin üretimini etkilediği ve uyku sırasında uyarılmanın yanı sıra uyku süresi, uyku başlangıcı ve daha fazla uyku yoksunluğuna neden olduğu için yatak odasındaki tüm elektronik cihazlardan kurtulun” diye ekledi.

Sajid, “Hafta sonları da dahil olmak üzere hafta boyunca her zaman aynı yatma ve uyanma saatlerinin olmasını öneririm” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir