Oyun Haberleri

Interpol, siber suçlu ve dolandırıcı olduğu iddia edilen 3.500 kişiyi tutukladı, 300 milyon dolarlık haksız kazançlara el koydu ve NFT ‘hali çekme’ olayının yükselişi konusunda uyardı

A man reaches for dollars that will be forever out of reach.

Interpol olarak bilinen Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, tutuklandığını duyurdu 3.500 siber suçlu ve dolandırıcı olduğu iddia edilen kişiyle ilgili soruşturmanın yanı sıra 34 ülkede 300 milyon dolarlık nakit ve dijital varlığa el konuldu. Tutuklamalar, Interpol’ün Güney Kore tarafından finanse edilen altı aylık bir soruşturma olan HAECHI IV Operasyonu olarak adlandırdığı operasyonun sonucunu işaret ediyordu.

Operasyon, Interpol’ün “sesli kimlik avı, aşk dolandırıcılığı, çevrimiçi seks şantajı, yatırım dolandırıcılığı, yasa dışı çevrimiçi kumarla ilişkili kara para aklama, iş e-postası gizliliği dolandırıcılığı ve e-ticaret dolandırıcılığı” olarak sıraladığı yedi siber dolandırıcılık türünü ele aldı. 82.112 şüpheli banka hesabının bloke edildiğini ve 199 milyon dolarlık dövize ve 101 milyon dolarlık sanal varlığa el konulduğunu söylüyor. Interpol, vakaların çoğunluğunun (%75) yatırım dolandırıcılığı, iş e-postasının ele geçirilmesi ve e-ticaret dolandırıcılığı içerdiğini söylüyor.

Interpol’den Stephen Kavanagh, “300 milyon ABD dolarının ele geçirilmesi şaşırtıcı bir meblağı temsil ediyor ve günümüzde ulusötesi organize suçun patlayıcı büyümesinin ardındaki teşviki açıkça gösteriyor” dedi. “Bu, mağdurların birikimlerini ve zorlukla kazandıkları parayı temsil ediyor. Bu büyük yasa dışı servet birikimi, küresel güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturuyor ve dünya çapındaki ulusların ekonomik istikrarını zayıflatıyor.”

Kavanagh ayrıca Filipinler ve Kore’deki ajanlara da sesleniyor; bu ajanların işbirliği, Manila’da Kore Kırmızı Bülteni kapsamında aranan yüksek profilli bir çevrimiçi suçlunun tutuklanmasına ve liderliğini yaptığı yasa dışı kumar ağının dağıtılmasına yol açtı.

Interpol’ün Kore bürosu başkanı Kim Dong Kwon, “Suçluların çağdaş eğilimler yoluyla yasadışı avantajlar elde etme çabalarına rağmen, eninde sonunda yakalanacaklar ve gereken cezayla karşı karşıya kalacaklar” dedi. “Bunu başarmak için HAECHI Projesi sürekli olarak gelişecek ve kapsamını genişletecektir.”

Interpol, soruşturmaya dayanarak ülkeleri tespit ettiği dolandırıcılık uygulamaları konusunda uyaran iki Mor Bülten yayınladı. Bunlardan biri, Kore’de NFT’lerin satışını içeren yeni bir dolandırıcılıktır ve “büyük getiri vaadiyle” bunun bir ‘hali çekme’ olduğu ortaya çıkmıştır; geliştiricilerin aniden bir projeyi terk ettiği ve yatırımcıların paralarını kaybettiği, kripto endüstrisinde büyüyen bir dolandırıcılıktır. “

OKU  Blizzard'ın hayatta kalma oyunu ekibi 'iki katına çıktı' ve BlizzCon geri dönüyor

Buna, muhtemelen halı çekme işleminde yer alan NFT’ler olan kedi temalı resim sanatının bir resmi eşlik ediyordu.

İkincisi, “suçluların kimliklerini gizlemelerine ve aile üyeleri, arkadaşlar veya aşk ilgi alanları gibi davranmalarına olanak tanıyarak dolandırıcılıklara güvenilirlik kazandırmak” için yapay zeka ve derin sahte teknolojinin kullanılmasıyla ilgilidir. Bu uygulama, “AI tarafından oluşturulan sentetik içeriğin” kurbanları “özellikle kimliğe bürünme dolandırıcılığı, çevrimiçi cinsel şantaj ve yatırım sahtekarlığı yoluyla” dolandırmak, taciz etmek ve şantaj yapmak için kullanıldığı operasyon sırasında Birleşik Krallık’ta birçok kez keşfedildi. Diğer vakalar arasında “ses klonlama teknolojisi yoluyla” kurbanların tanıdığı kişilerin kimliğine bürünme yer alıyordu.

Bu oldukça tuhaf bir şey: Kendi aile üyelerimin telefondaki seslerini tanıyabileceğimi düşünmek isterdim, ancak bu şeyler her geçen hafta daha da karmaşıklaşıyor gibi geliyor.

HAECHI IV Operasyonuna aralarında Hindistan, Japonya, Pakistan, Güney Afrika, İspanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu Arjantin’den Vietnam’a kadar birçok ülke katıldı. Ve bu hikayenin pek az kısmı eğlenceli olsa da, Interpol’ün operasyonun sonuçlarını analiz etmek için Singapur’da bir bilgilendirme toplantısı yapması beni gıdıkladı: ve tüm bu çalışkan ajanlar gülümsedi ve bir ofis Noel fotoğrafına eşdeğer bir poz verdi.

Interpol ajanları ofis fotoğrafı için poz veriyor.

(İmaj kredisi: Interpol)

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.