Oyun Haberleri

Warner Bros., Superman gibi serileri “her zaman açık” canlı hizmet tarzı oyunlara dönüştürmek istiyor; bu da yıllardır denediğinden bir şekilde farklı

Suicide Squad - Evil Superman

Warner Bros. CEO’su David Zaslav şirketin geleceğe yönelik planlarını açıkladı ve sürpriz bir şekilde ufukta daha fazla canlı hizmet olayı var.

Şirketin son hedefleri dün yapılan bir kazanç açıklamasında ortaya çıktı (teşekkürler, Eurogamer). Zaslav şunları söylüyor: “Game of Thrones, Harry Potter ve Superman gibi mavi çip serilerimizi yönetmek ve değerini en üst düzeye çıkarmak konusunda daha iyi bir iş çıkarabileceğimizin farkındayız.”

Daha sonra şirketin “odak noktasının en büyük serilerimizi büyük ölçüde konsol ve PC tabanlı olmaktan çıkarıp üç-dört yıllık sürüm programlarıyla yeni sürümlere dönüştürmek olduğunu” ifade ediyor. [including] Canlı hizmetler, çoklu platform ve oynaması ücretsiz uzantılar aracılığıyla her zaman daha fazla oyun üzerinde.” Hedef? “Daha fazla oyuncu daha fazla platformda daha fazla zaman harcıyor.”

Görüşmenin başlarında Zaslav, Hogwarts Legacy gibi oyunları kutluyor: “Harry Potter hayranlarımız bugüne kadar 700 milyon saatten fazla oynayarak kendilerini Hogwarts mirasına kaptırdılar. Bu katılım yalnızca oyun işimize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm oyun işimizi inşa etmeye ve canlandırmaya da yardımcı oluyor. Harry Potter serisi ve hayranlarımızın daha fazlasını istediğini biliyoruz.” Kafa karıştırıcı bir şekilde bu oyun kendi kendine yeten bir RPG ve Destiny 2 tarzı ekipman ekranına rağmen pek canlı bir hizmet değil.

Belli nedenlerden dolayı Zaslav, hala kafamı kurcalayan garip bir şekilde ara veren MultiVersus’tan veya Şubat ayında Suicide Squad: Kill the Justice League’e verilen ılımlı tepkilerden bahsetmedi. PC Gamer’dan Robin Valentine, süper kahramanları canlı servis koşu bandına kaydetmeyi “temelde berbat bir kombinasyon” olarak tanımladı ve ben de onunla aynı fikirdeyim. Gotham Knights’ta da benzer bir yaklaşım büyük ölçüde felakete yol açtı.

Şu ana kadar bu oyunlara eklenen canlı servis unsurları daha çok sonradan düşünülmüş gibi geliyor. Suicide Squad, Gotham Knights’ın buruşuk omzunda duruyor ve istatistik çubuklarına garip bir şekilde ayrıntılı yüzdelik değiştiriciler ekliyor. MultiVersus sinir bozucu günlük görevlerle ayaklarınızın altından çıkıyor. Bu örneklerin en az canlı hizmeti olan Hogwarts Legacy’de, sihrinizin gerçekten iyi acı vermesini sağlamak için hala farklı nadirliklerde eldivenler donatıyordunuz. Ve hey, 2017’de Orta Dünya: Savaşın Gölgesi’nin yağma kutularıyla birlikte yayınlandığı zamanı hatırlıyor musunuz? Ve Warner Bros. daha fazla canlı hizmet sunmak istiyor Şimdi?

Teknik olarak para kazanmanın iyi bir yolu olsa bile çoğu oyuncunun duymaktan bıktığından emin olduğum temel motivasyon da var: oyun süresini hızlandırmak. Canlı servis oyunları, sürekli olarak oynamanıza, damlamayla besleme ödüllerine ve FOMO mekaniği ve sabit eziyetlerle sizi alttan alta zımbalamaya dayanır.

OKU  Eğlenceli The Witcher 3 Klibi Geralt'ın Ateş Topu "Fırlattığını" Gösteriyor

Canlı servis olaylarından genel olarak nefret bile etmiyorum. Bazen ganimet koşu bandı tatmin edici olabiliyor, Pavlov’un dijital ikramlarına karşı bağışık değilim. Ancak hepimiz sekiz ila on saat süren eğlence oyunlarına bayılırız ve eminim ki çoğumuz potansiyel olarak harika oyunların para kazandıran canlı hizmet felaket ışınına maruz kaldığını görmekten bıktık.

Sanırım Kill the Justice League’in bu kadar soğuk bir tepkiye neden olmasının nedeni bu ve bu alıntıların beni şimdi inletmesinin nedeni de bu. Bazı günler, bundan on yıl sonra canlı hizmet modelinin uzak bir anı olup olmayacağını merak ediyorum; kabul edersek, başa çıkmamız gereken yeni ve korkunç bir şey olabilir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.