Sağlık

KOAH: 5 soruluk bir tarama aracı, durumu teşhis etmeye nasıl yardımcı olabilir?

KOAH: 5 soruluk bir tarama aracı, durumu teşhis etmeye nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni bir tarama aracı, henüz teşhis edilmemiş KOAH’lı kişilerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Anlık Fotoğraflar/Getty Images
  • Araştırmacılar, 5 soruluk bir tarama aracının, tedavi edilebilir KOAH’lı kişilerin teşhis edilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Anketin, akciğer hastalığı için özel testlerden geçmesi gereken kişileri belirlemeye yardımcı olduğunu söylüyorlar.
  • Semptomları olmayan kişilerde KOAH taramasının etkinliği konusunda tıp uzmanları arasında bazı tartışmalar olmuştur.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün desteğiyle, teşhis edilmemiş, tedavi edilebilir kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan yetişkinleri belirlemek için 5 soruluk yeni bir araç geliştirildi.

Yeni tarama aracının etkinliği bir öğrenmek bugün JAMA Network dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, Ekim 2018’den Nisan 2022’ye kadar yaşları 45 ile 80 arasında değişen 4.325 katılımcıyla çok yıllı, çok bölgeli bir klinik çalışma yürüttü.

Teşhis edilmemiş solunum yolu hastalığı ve alevlenme riskini belirlemek için birinci basamakta KOAH değerlendirmesini kullandılar (KAPMAK) doğrulama aracı.

Araştırmacılar, CAPTURE sisteminin önceden teşhis edilmemiş 110 çalışma katılımcısından 53’ünü orta ila şiddetli KOAH ile tanımladığını söyledi.

Ancak, tarama aracı ayrıca 479 yanlış pozitif sonuç verdi. Bilim adamları, doğruluğu artırmak için soruları değiştirmeye veya değiştirmeye çalışır.

Bilim adamlarının sonuçları belirleyebilmesi için tüm katılımcılar KOAH testleri aldı.

KOAH tarama değerlendirmesiyle ilgili ayrıntılar

CAPTURE tarama aracı beş soruluk bir değerlendirmeden oluşur.

2 ila 4 arası bir puan, orta derecede solunum problemlerini gösterir.

Bu katılımcılar daha sonra nefes verme kuvvetini veya akciğer fonksiyonunu ölçen Tepe Ekspiratuar Akış Hızı (PEFR) adı verilen bir ofis içi nefes testi gerçekleştirir.

Kadınlar için 250 L/dak’nın altındaki bir seviye, daha fazla KOAH testi gerektiğini gösterir. Erkekler için 350 L/dak.

YAKALAMA ekranında 5 veya 6 puan alan kişilerin PEFR’ye ihtiyacı yoktur. Bunun yerine KOAH testi yaptırmaları önerilir.

KOAH taramasının önemi

Araştırmacılar, CAPTURE taramasına katılan 81 kişiden 1’inde tedavi edilebilir ancak önceden tanımlanamayan KOAH’ın bulunmasını bekliyor.

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Dr. Çalışmaya dahil olmayan Kaliforniya’daki MemorialCare Long Beach Tıp Merkezi’nde bir göğüs hastalıkları uzmanı ve yoğun bakım tıbbı uzmanı olan Jimmy Johannes. “Yine de, bu tarama aracının performansı daha iyi olabilirdi; KOAH tanılarının sadece yarısı pozitif tarama testine sahipti.”

Johannes, Healthline’a verdiği demeçte, “Ancak, bu tarama aracını uygulamak, kimin solunum fonksiyon testinden geçmesi gerektiğine karar verme yaklaşımını standartlaştırmaya yardımcı olabilir.” “Önemli bir şekilde, kliniğe kısa bir ziyaret sırasında akciğer sağlığını düşünmek, doktorların ve hastaların farkındalığını da artırabilir.”

KOAH için tarama veya tarama yapmama

birinde 2022 RaporuAmerika Birleşik Devletleri Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), asemptomatik bireylerin KOAH için taranmamasını tavsiye etti. Bu, 2016’dan önceki bir tavsiyenin yeniden doğrulanmasıydı.

Görev gücü üyeleri, “USPSTF, KOAH için kanıtları gözden geçirdi ve asemptomatik yetişkinlerde KOAH taramasının net bir faydası olmadığını buldu.”

Mevcut çalışmayı yürüten bilim adamları aynı fikirde değil.

Dr. Barry Make, Ulusal Yahudi Sağlığı’ndaki KOAH programının eş direktörü ve çalışmanın eş-kıdemli yazarı. “Benim görüşüme göre, teşhis edilmemiş KOAH hastalarını bulmak faydalıdır çünkü teşhis ve teşhis daha erken tedaviye yol açar ve hastaların semptomlarını iyileştirir.”

Machen, Healthline’a “KOAH hastalarında semptomlar uzun bir süre boyunca yavaş ve sinsi bir şekilde gelişir ve hastalar yavaş evrimlerinin farkına varmazlar” dedi. “Örneğin, sigara içenlerin çoğuna öksürüğü ve balgamı olup olmadığını sorarsanız, ‘hayır’ yanıtını verirler. Bununla birlikte, ‘sigara içenlerin öksürüğü’ olup olmadığı sorulduğunda, bunun normal olduğu ve uzun süredir bu hastalığa sahip oldukları ek bir nakaratla, yanıt büyük olasılıkla ‘evet’ olur.”

Make, “Başka bir örnek olarak, insanlar ‘yavaşlayabilir’ ve bazı faaliyetlerden vazgeçebilir.”
“KOAH’tan kaynaklanıyorsa bunu yaşlanmayla ilişkilendiriyorlar. Rahatsız edici nefes darlığı semptomundan kaçınmak için insanlar bilinçaltında nefes darlığına neden olan faaliyetlerden kaçınırlar.”

OKU  Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

Doğrulukta iyileşmeler görmek istese de Johannes, erken taramanın faydaları olduğunu kabul ediyor.

“KOAH’a yetersiz teşhis konuyor, bu da önemli ölçüde tedavi edilmemiş semptom yüküne ve genel morbiditeye neden oluyor” dedi. “KOAH’ın erken teşhisi, daha erken tedaviye ve semptomlarda iyileşmeye yol açabilir. Erken teşhis, KOAH için mevcut risk faktörlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir ve bu risk faktörlerini değiştirerek akciğer fonksiyonundaki daha fazla bozulmayı hafifletme fırsatı sağlayabilir. Örneğin, hala sigara içenleri daha erken bırakmaya motive etmeye yardımcı olabilir.”

KOAH hakkında bilmeniz gerekenler

KOAH, amfizem ve kronik bronşit dahil olmak üzere hava yolu tıkanmasına ve solunum problemlerine neden olan bir grup hastalığı ifade eder. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 milyon kişiye KOAH teşhisi konduğu ve milyonlarca kişinin daha KOAH’a sahip olduğu ancak teşhis edilmediği tahmin edilmektedir.

KOAH’ı tersine çevirmenin bir tedavisi veya yolu yoktur, ancak semptomlarla yaşamayı daha iyi yönetmek için tedaviler mevcuttur.

Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, semptomlar aşağıdakileri içerir:

  • kronik öksürük
  • Günlük aktivitelerle nefes darlığı
  • Sık solunum yolu enfeksiyonları
  • Dudakların veya tırnak yataklarının maviliği
  • tükenmişlik
  • nefes nefese
  • Ekstra mukus üretimi

Spirometri en yaygın teşhis aracıdır.

Bu test için, bir kişi bir makineye bağlı bir hortumla ağızlığa nefes verir. Akciğer fonksiyonunu ölçer ve semptomlar ortaya çıkmadan önce KOAH’ı tespit edebilir.

Diğer testler, kanınızdaki oksijeni ölçmek için bir CT taraması ve bir arteriyel kan gazı testi içerir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir