Sağlık

Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Pinterest’te paylaş
McKinsey Jordan/Stocksy United
  • Yeni araştırmalar, düzensiz adet dönemleriniz varsa COVID-19 aşısı olma ihtimalinizin düşük olduğunu gösteriyor.
  • Çalışma yazarları, COVID-19 aşısının adet görme veya kanama riskini etkileyip etkilemediğini belirlemek için menopozdan önce ve sonra milyonlarca kadını inceledi.
  • Araştırmacılar, özellikle menopoz öncesi kadınlarda düzensiz adet görme riskinin artmasıyla bir ilişki olmadığını söyledi.

COVID-19 aşılama kampanyasının ilk günlerinde, aşının bazı kadınların adet döngülerini etkileyebileceğine dair endişeler vardı.

Fakat, en son çalışmaBMJ’de yayınlanan ve İsveç İlaç Kurumu’ndan araştırmacıların öncülük ettiği araştırma, COVID-19 aşıları ile adet değişiklikleri arasında güçlü bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

Çalışma yazarları, COVID-19 aşısının adet görme veya kanama riskini etkileyip etkilemediğini belirlemek için menopozdan önce ve sonra milyonlarca kadını inceledi.

Çalışma yazarları, “SARS-CoV-2 aşılaması ile menopoz sonrası kadınlarda kanama için tıbbi temaslılar arasında zayıf ve tutarsız ilişkiler gözlemlendi ve hatta menopoz öncesi kadınlarda adet düzensizlikleri veya kanama ile bir ilişki olduğuna dair daha az kanıt kaydedildi” dedi. yazdı.

Aşının adet döngüsünü önemli ölçüde etkilemesi pek olası değildir.

Bu en son BMJ çalışması, özellikle Aralık 2020 ile Şubat 2022 arasında adet değişiklikleri için sağlık uzmanlarına başvuranlar olmak üzere, 12 ila 74 yaşları arasındaki yaklaşık 3 milyon İsveçli kadının tıbbi kayıtlarını inceledi. Sağlık hizmetleri ile temas, birinci basamak ziyaretleri ve ayakta tedavi uzmanı ziyaretlerini ve adet düzensizlikleri veya menopoz öncesi veya sonrası kanama ile ilgili hastanede yatış günlerini içermektedir.

Çalışma, menopoz sonrası kanama için aşılama ile tıbbi bakıma maruz kalma arasında zayıf ve tutarsız bir ilişki olduğunu ve hatta menopoz öncesi kadınlarda adet düzensizlikleri ve kanama için daha az tutarlı olduğunu bulmuştur.

OKU  Çocuklarınıza 'Sadece Güvende Olmak İçin' Antibiyotik Vermek Neden Kötü Bir Fikirdir?

“Bir bağlantı var ve zayıf ve bence ABD’den aldığımız bilgilerden daha az korkunç görünüyor” dedi Dr. Jennifer Wu, New York’taki Lenox Hill’de bir kadın doğum uzmanı. “Bu veriler bize adet düzensizliklerinin insanları aşı olmaktan caydırmaması gerektiğini söylüyor.”

Yeni çalışma önceki çalışmalardan farklı bir sonuca varıyor. Çok erken Araştırma, uzmanlar COVID-19 aşısı ile adet döngüsündeki değişiklikler arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar buldu. Bununla birlikte, bu çalışmaların, sınırlı sayıda katılımcı ve adet düzensizliklerini etkileyebilecek COVID-19 hastaneye yatışları gibi diğer faktörlerin kontrol eksikliği dahil olmak üzere belirli sınırlamaları vardı. Stres ve depresyon gibi diğer faktörler adet döngülerini etkiler ve birçok insan pandemi sırasında yeni stres ve depresyon belirtileri yaşadı.

Son çalışmada, çalışma döneminde kadınların 2,5 milyondan fazlası (%88) en az bir COVID-19 aşısı aldı ve aşılanan kadınların 1,6 milyondan fazlası (%64) üç doz aldı.

Wu, “İsveç’ten gelen bu yeni araştırma, ulusal bir kayıt olması ve verilerin çok temiz olması nedeniyle şaşırtıcı.” Dedi. “Önyargılardan uzaktır. ABD’de farklı eyaletlerde farklı sigorta şirketlerimizin olduğu ve bunun gibi şeylerin olduğu o büyük sicillere sahip değiller.

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizlikleri, adet döngüsünün uzunluğunun veya adet dönemleri arasındaki aralığın sürekli değiştiği, yani adet dönemlerinizin erken veya geç gelebileceği anlamına gelir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür, ancak daha kısa veya daha uzun olması alışılmadık bir durum değildir ve bunun birçok nedeni olabilir.

Bir kadının düzensiz bir dönem geçirmesine neden olabilecek birçok faktör vardır, bunlar arasında:

  • hormonal dengesizlikler
  • Endometriozis ve pelvik inflamatuar hastalık gibi durumlar
  • ilaç tedavisi
  • İyi huylu büyüme veya kanser.

Menopoz öncesi kadınların düzensiz dönemler yaşaması alışılmadık bir durum değildir.

OKU  FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

Wu, “Bu, adetinizin bir hafta erken gelmesi veya ayda iki kez adet görmeniz veya belki bir hafta gecikmeniz kadar basit olabilir” dedi. “Bu, doğurganlık çağındaki biri için önemli bir endişe kaynağı değil. Pek çok nedenden dolayı olabilir ve bu nedenle kadınların bunu bir sicile bildirme ve ardından bunun için bir doktor randevusu isteme olasılığı daha düşük olabilir. O kadar yaygın ki, gerçekten fark etmeyebilirler bile.”

Postmenopozal kadınlar için bir konu

Çalışma, üçüncü dozdan sonra postmenopozal kadınlarda en yüksek kanama risklerinin 1-7 günlük risk penceresinde ve 8-90 günlük risk penceresinde gözlemlendiğini bulmuştur. Ancak burada tıp uzmanlarına kimin neyi rapor ettiği sorusu da dikkate alınmalıdır.

Wu, “Menopoz sonrası dönemde olan ve kanamaya başlayan birinin, genç ve adet döngüsünde küçük bir anormalliği olan birinden çok daha fazla doktorla görüşme olasılığı daha yüksektir” dedi. “Bu şekilde, iki popülasyona bakmanız gerektiğini düşünüyorum. Raporlamada bir fark olduğunu düşünüyorum.”

Menopoz öncesi kadınlarda adet düzensizlikleri veya aşılama sonrası kanama ilişkileri her dozda zayıftı.

“[This new research] Bu bir açıklama çünkü aşıyla ilgili birçok vaka raporu vardı ve bu ülke çapındaki kayıt verilerinin tasvir ettiğinden daha ciddi ve yaygın görünüyordu.” “Hastalar için vurgulanması gereken ciddi bir yan etki olduğunu düşünmüyorum.”

Nihai sonuç

Yeni bir çalışma, COVID-19’a karşı aşılamanın düzensiz adet dönemlerine neden olduğuna dair çok az kanıt olduğunu ortaya koyuyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Sağlık

FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir