Sağlık

Marburg virüsü salgını: Belirti ve semptomlar hakkında bilmeniz gerekenler

Marburg virüsü salgını: Belirti ve semptomlar hakkında bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Yarasalar ölümcül Marburg virüsünü bulaştırabilir. Getty Images aracılığıyla Bonnie Jo Dağı / The Washington Post
  • Dünya Sağlık Örgütü, Marburg virüsü salgını bildirdi.
  • İlk olarak Ekvator Ginesi’nde ortaya çıktı.
  • En az 16 şüpheli vaka ve dokuz ölüm bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Ekvator Ginesi, Ebola bağlantılı virüsün neden olduğu en az dokuz ölümle ilk Marburg virüsü hastalığı salgınını doğruladı.

Birleşmiş Milletler sağlık kurumu 13 Şubat’ta yaptığı açıklamada, yerel bir sağlık görevlisinin uyarısının ardından Batı Afrika ülkesinden örneklerin Senegal’deki bir laboratuvara gönderildiğini söyledi. Ön testler, bu oldukça öldürücü hastalığı salgının nedeni olarak tanımladı.

DSÖ Çarşamba dedi Twitter’da “Marburg semptomları olan kişilerde dokuz ölüm bildirildi ve birinin virüs için yapılan testi pozitif çıktı”.

Ajans, ölen diğer sekiz kişiden numune alınamadığını, ancak bu kişilerin “benzer semptomlara sahip olduğunu ve büyük olasılıkla aynı bulaşma zincirinin parçası olduklarını” söyledi.

Ajans ayrıca, hafif semptomları olan 16 şüpheli vakanın sağlık tesislerine kabul edildiğini ve 21 temaslının evde izlendiğini söyledi.

DSÖ, ülkenin müdahale çabalarını desteklemek için etkilenen bölgelere tıbbi ekipler gönderdiğini ve ayrıca yüzlerce sağlık çalışanı için kişisel koruyucu ekipman sağlayacağını söyledi.

Reuters’e göre sağlık yetkilileri ayrıca Pazartesi günü Kamerun’da iki şüpheli Marburg hastalığı vakası keşfetti. Bunlar henüz DSÖ tarafından doğrulanmadı.

İşte bu virüs ve neden olduğu hastalık hakkında bilmeniz gerekenler.

Marburg virüsü hastalığı nedir?

Marburg virüsü hastalığı, Marburg virüsünün neden olduğu “nadir fakat şiddetli bir hemorajik ateştir”. sonrasında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC.) Bu RNA virüsü, aşağıdakileri de içeren filovirüs ailesinin bir üyesidir. ebola virüsü.

Her iki hastalık da nadir görülmekle birlikte yüksek ölüm oranlarına sahip salgınlara neden olabilmektedir.

Önceki salgınlarda, Marburg virüsü için ölüm oranları %24 ila %88 arasında değişmekteydi. sonrasında virüs suşuna ve vaka yönetiminin kalitesine bağlı olarak DSÖ’ye.

Marburg virüsü enfekte insanlardan insanlara bulaşabilir Afrika meyve yarasaları veya idrar ve/veya dışkıları. Bu, işçiler veya turistler bu yarasaların yaşadığı madenlere girdiğinde olabilir.

Virüs, enfekte kişilerin kanı, salgıları, organları veya diğer vücut sıvılarının yanı sıra kontamine yüzeyler ve malzemelerle doğrudan temas yoluyla insanlar arasında yayılabilir.

OKU  Grip vakalarının nerelerde arttığı ve ne zaman grip aşısı olmanız gerektiği konusunda uzmanlar

Sıkı enfeksiyon kontrol önlemleri alınmadığı takdirde sağlık çalışanları ve enfekte hastaların aileleri risk altındadır. Ölen kişinin vücuduyla doğrudan temas da virüsün bulaşmasına katkıda bulunabilir.

Marburg virüsü hastalığının bilinen ilk salgınları 1967’de Almanya’nın Marburg ve Frankfurt kentinde meydana geldi; ve Belgrad, Sırbistan’da. Bu salgınlar, Uganda’dan ithal edilen Afrika yeşil maymunlarının kullanıldığı laboratuvar çalışmaları ile ilişkilendirilmiştir.

Marburg Virüsü Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

DSÖ’ye göre, Marburg virüsünün neden olduğu bir hastalık, yüksek ateş, şiddetli baş ağrıları ve şiddetli halsizlik ile “aniden” ortaya çıkabilir.

Diğer yaygın semptomlar arasında kas ağrıları ve ağrıları, karın ağrısı ve krampları, mide bulantısı, kusma ve ishal bulunur.

DSÖ, bu aşamada hastaların bozuk yüz hatları, derin gözler, ifadesiz yüzler ve aşırı uyuşukluk ile “hayalet” bir görünüme sahip olduğunu söylüyor.

Ölümcül vakalarda, ölüm genellikle semptomların başlamasından sekiz ila dokuz gün sonra gerçekleşir. Bu genellikle şiddetli kan kaybından ve bunun sonucunda birkaç organda meydana gelen hasardan önce gelir.

Marburg virüsü hastalığının tedavisi nedir?

Bugüne kadar, Marburg virüsü hastalığını tedavi etmek için hiçbir aşı veya antiviral tedavi onaylanmamıştır.

DSÖ, destekleyici bakım – oral veya IV sıvılarla rehidrasyon ve oksijen seviyelerinin korunması gibi – ve belirli semptomların tedavi edilmesinin hayatta kalma oranlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

DSÖ, geliştirilmekte olan monoklonal antikorların veya Ebola virüsü hastalığı için klinik deneylerde kullanılan antivirallerin potansiyel olarak Marburg virüsü hastalığı için de test edilebileceğini söylüyor.

Galveston’daki Teksas Üniversitesi Tıp Departmanında mikrobiyoloji ve immünoloji bölümünde profesör olan PhD Thomas Geisbert, “Hayvanları ölümcül Marburg virüsü enfeksiyonundan koruduğu gösterilen birkaç deneysel tedavi var” dedi.

Bunlar arasında Mapp Biopharmaceutical, Inc.’den bir monoklonal antikor ve Gilead Sciences, Inc.’den antiviral remdesivir yer alır.

Geisbert, “Remdesivir şu anda COVID-19’u tedavi etmek için insan kullanımı için onaylanmıştır,” dedi ve “Marburg için potansiyel etiket dışı kullanım, muhtemelen uygulanabilecek en gerçekçi ve hızlı müdahaledir.”

DSÖ bir tanışmak Marburg’a karşı test edilebilecek aşıları ve tedavileri görüşmek üzere Salı günü.

OKU  Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili? İşte o zaman öğreneceğiz

Mevcut salgın ne kadar endişe verici?

La Jolla İmmünoloji Enstitüsü’nde profesör olan PhD Erica Ollmann Saphire, Marburg ve Ebola virüslerinin tüm salgınlarının endişe verici olduğunu söylüyor.

“En büyük tehdit, yoğun nüfusa, çok sayıda insan hareketine ve doğal dünya ile daha fazla etkileşime sahip bölgelerde salgınların meydana gelmesidir” dedi.

Örneğin, “Ebola Salgın 2014-2016 büyüdü çünkü sınır ötesi çok sayıda insan hareketinin olduğu şehir merkezlerine yayıldı” dedi.

Ancak, “yalnızca bir doğrulanmış vaka ile [in the current Marburg outbreak]Salgının Türkiye’deki iki vaka kadar küçük olup olmayacağını tahmin etmek için henüz çok erken. Gana geçen yıl veya 374 vakanın patlak vermesinden daha fazla Angola 2004-2005,” dedi Geisbert.

“Bulaşma hattını kesmek” için en iyi seçeneğin temas takibi ve vakaların tıbbi tedavisi olduğunu söyledi.

Ek olarak, “halka aşılama yaklaşımında potansiyel olarak kullanılabilecek bazı aşılar var” dedi.

sırasında bu yaklaşım kullanılmıştır. 2013-2016 Ebola salgını Batı Afrika’da. Bu içerir Enfeksiyon riski en yüksek olanların aşılanmasıdoğrulanmış bir enfeksiyonu olan biriyle bağlantılarına dayalı olarak.

Mevcut salgın ne kadar şaşırtıcı?

Saphire, bunun muhtemelen en şaşırtıcı yönünün Ekvator Ginesi’nde daha önce hiç Marburg virüsü hastalığı salgını yaşamamış olması olduğunu söyledi.

Ama aksi halde virüsün ortaya çıkışı şu an o kadar da şaşırtıcı değil.

“Bu virüsler orada, ormanda gizleniyor ve bazen insanlar üzerinde bilinen bir etkisi yok” dedi. “İklim değiştikçe ve insanlar giderek daha fazla vahşi topraklara taşındıkça, virüslerin ortaya çıkması ve virüslerin yeniden ortaya çıkması bir şekilde kaçınılmaz.”

Devam eden bu tehditle birlikte, farklı virüs türleri için aşı geliştirmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Yetkili, etkili tedavilere de ihtiyaç olduğunu, bazı kişilerin sağlık yetkilileri onlara aşı bulamadan önce enfekte olacağını veya halihazırda aşılanmış olanlarda çığır açan vakalar olacağını da sözlerine ekledi.

“Dünya farklı virüslerle dolup taşıyor ve bunlar genellikle etrafa yayılıyor. [into humans]etmeye de devam edecek” dedi.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir