Sağlık

RSV dalgalanması: Uzmanlar semptomları ve çocuğunuz için ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini tartışıyor

RSV dalgalanması: Uzmanlar semptomları ve çocuğunuz için ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini tartışıyor

Pinterest’te paylaş
Erin Brant/Stocksy
  • Solunum sinsityal virüsü (RSV), genellikle hafif olan soğuk algınlığına neden olabilir.
  • Ancak bebekler, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için daha ciddi semptomlara yol açabilir. nefes almada zorluk.
  • ABD’nin bazı bölgelerinde RSV vakaları artıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı kısımları, genellikle hafif olan ancak buna yol açabilen soğuk algınlığına neden olan solunum sinsityal virüsünde (RSV) bir artış görüyor. nefes almada zorluk bebekler, yaşlı yetişkinler ve belirli tıbbi durumları olan kişiler için.

Topluluklar, COVID-19’a neden olan koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için yüz maskesi yönergeleri ve diğer önlemleri uyguladıkça, 2020’de RSV vakaları pandeminin başlangıcında düştü.

2021 yazında bu hafifletme önlemleri kaldırıldığında, RSV normal sonbahar ve kış mevsimleri arasında geri döndü.

Şimdi, doktorlar üçlü bir solunum yolu hastalığının (RSV, mevsimsel grip ve COVID-19) hastanelere ve doktor muayenehanelerine ek yük getireceğinden endişe duyduğundan vakalar yeniden artıyor.

Bunu akılda tutarak, üç tıp uzmanına mevcut RSV yükselişine ilişkin bakış açılarını ve küçük çocukların ebeveynleri için tavsiyelerini sorduk.

doktor Daniel Ganjian, Santa Monica, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir çocuk doktorudur.

doktor Jonathan Maynard, California, Orange County’deki Providence Mission Heritage Medical Group’ta çalışan bir çocuk doktorudur.

doktor Juanita Mora, bir alerji uzmanı/immünolog ve Chicago’daki Amerikan Akciğer Derneği’nin ulusal fahri tıbbi sözcüsüdür.

İşte söylemek zorunda oldukları şey.

Healthline: Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde neden bir RSV artışı görüyoruz?

Gence: Pandemi sırasında birçok insan maske taktı ve hijyen konusunda iyi bir iş çıkardı, bu nedenle çoğu son birkaç yılda RSV almadı.

Bu nedenle, insanların RSV’ye karşı antikor seviyeleri artık çok düşük, bu da insanları RSV’ye daha duyarlı hale getiriyor – buna yetişkinler, çocuklar ve bebekler de dahildir.

Bu RSV alevlenmeleri meydana geldiğinde genellikle kısa ömürlüdür çünkü birçok kişi virüsü kapar ve virüs kısa sürede geçer. Dolayısıyla mevcut artışın sadece birkaç ay süreceğini umuyoruz.

mora: Artışın bir kısmı bizim pandemiden çıkmamızdan kaynaklanıyor. Bu, okul ortamlarında ve hatta havaalanları gibi halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarının olmayacağı ilk sonbahar ve kış.

Ayrıca çok sık hastalanmamaları için son iki yılda neredeyse evde eğitim gören çok sayıda çocuğumuz oldu. Tipik olarak, çoğu çocuk iki yaşına kadar RSV’ye sahiptir.

Şimdi, çoğu zaman evde oldukları ve okula maske taktıkları için hiç RSV görmemiş genç bir çocuk nüfusumuz var.

Ayrıca daha önce RSV geçirmiş birçok çocuk tekrar enfekte olmuştur.

Healthline: Çocuklarında RSV Olabilecek Soğuk Belirtileri Varsa Ebeveynler Ne Yapmalıdır?

Gence: RSV için spesifik ilaçlar yoktur. Herhangi bir ağrı veya ateş için burun salin, burun emme, buharlaştırıcılar, asetaminofen veya ibuprofen ve çok sayıda TLC gibi soğuk algınlığı gibi davranırlar.

OKU  Papa Francis, Palm Sunday için hastaneden zamanında taburcu olmayı bekliyor

Semptomlar genellikle üç ila dört gün arasında kötüleşir, ardından düzelmeye başlar. Semptomların tamamen kaybolması yaklaşık bir hafta veya bazen iki hafta sürer.

Maynard: RSV virüsünün kendisi için kanıtlanmış bir tedavi yoktur, bu nedenle RSV bakımı semptomların tipine ve şiddetine odaklanır.

Şiddetli vakalarda – özellikle bronşiolit, pnömoni veya apne ile komplike olanlarda – hastaların solunum desteği ve dehidratasyon tedavisi için hastaneye yatırılması gerekebilir.

Bununla birlikte, çoğu çocuk ilaca ihtiyaç duymadan evde dinlenip iyileşebilir.

mora: Şu anda COVID-19, RSV ve grip – genellikle başlangıçta benzer semptomlar gösteren – üçlü bir salgında yaşadığımız için, çocuğunuzun COVID-19 testini evde hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Ardından semptomları hafifletmek ve destekleyici bakım sağlamak için ilaç vermeye başlayın – bol sıvı, gerekirse ibuprofen, ateş için vb.

Belirtiler kötüleşirse, çocuğunuzun çocuk doktorunu arayın. Dakikalar içinde yanıt veren COVID-19, grip ve RSV’yi test etmek için nazal sürüntü alabilirsiniz.

[NOTE: Do not use acetaminophen in a child under 12 weeks of age, or ibuprofen in a child less than 6 months old, unless recommended by your child’s doctor.]

Sağlık Hattı: Ebeveynler çocuklarını ne zaman acil servise götürmeli?

Maynard: RSV genellikle burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile başlar. Birkaç gün sonra, insanlar öksürük, ateş ve hırıltı geliştirir. Çoğu hastada semptomlar hafiftir ve birkaç hafta içinde düzelir. Az sayıda insanda solunum semptomları daha şiddetli hale gelebilir ve solunum güçlüğüne neden olabilir.

Çocuk hızlı nefes alma, burun deliklerinde şişme, nefes alma sırasında kaburgalar arasında derinin batması (interkostal retraksiyon), hırıltılı solunum ve azalmış aktivite veya vücut tonu gibi solunum güçlüğü belirtileri gösteriyorsa, ebeveynler çocuğunu acil servise getirmelidir.

mora: RSV, hafif soğuk algınlığı benzeri semptomlarla başlar – burun akıntısı, hapşırma vb. – ancak akciğerlere ulaştığında bebekler nefes almada zorluk yaşayabilir.

Bu nedenle, nefes darlığı belirtileri varsa – göğüs duvarı inip çıkıyor veya öksürük kötüleşiyorsa – ebeveynler çocuğu kesinlikle acil servise götürmelidir.

Aynı şey dehidrasyon belirtileri için de geçerlidir. Anne babalara özellikle bebeklerinde değiştirdikleri bez sayısına dikkat etmelerini tavsiye ederim. Bebek bezi sayısı gerçekten düşüyorsa, bu dehidrasyon belirtisi olabilir. Bu durumda derhal bir doktora danışın.

Healthline: Bazı Çocuklar RSV Komplikasyonları İçin Daha Yüksek Risk Altında mı?

Gence: Çocuklar genellikle RSV ile iyi geçinirler. Daha ciddi hastalık riski altında olanlar çok küçük çocuklar ve prematüre bebeklerdir.

Daha yaşlı yetişkinler ve belirli tıbbi durumları olan yetişkinler de RSV ile daha şiddetli hastalık riski altındadır. Bu koşullar arasında kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve bağışıklık yetmezliği bulunur.

Maynard: Küçük çocuklarda (5 yaşından küçük) ve altta yatan sağlık sorunları olan çocuklarda (akciğer ve kalp hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılanması vb.), şiddetli RSV enfeksiyonu bazen önemli solunum güçlüklerine neden olabilir.

OKU  Bilim adamları nihayet neden soğuk havalarda hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buluyorlar.

Çocuklar nefes darlığı nedeniyle yeterince sıvı alamadığından, nefes alma güçlüklerinin yanı sıra önemli bir dehidrasyon riski vardır. Şiddetli RSV’li az sayıda bebek, kısa bir süre nefes almayı durdurdukları apne atakları bile geliştirebilir.

mora: Prematüre bebekler – 32 haftadan küçük çocuklar – akciğerleri iyi gelişmediği için RSV’den kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir.

Ayrıca doğuştan kalp kusurları, şiddetli astım gibi akciğer sorunları veya solunumlarını etkileyen nöromüsküler hastalığı olan çocuklar da daha yüksek risk altındadır.

Sağlık Hattı: Ebeveynler, soğuk algınlığı semptomları varsa çocuklarını okuldan veya kreşten uzak tutmalı mı?

Gence: Çocuğunuzda RSV veya soğuk algınlığı benzeri semptomlar varsa, özellikle son 24 saat içinde ateşi varsa veya öksürüğü kötüleşiyorsa, önce bir doktora danışmadan çocuğunuzu okula göndermeyin. Çocuğunuzun doktoruna onu okuldan ne kadar süre uzak tutacağını sorabilirsiniz.

mora: Bir çocuk hastaysa, ebeveynlerin çocuklarını okula veya kreşe göndermemelerini istiyoruz. Onlara “mikropları evde bırakın” diyorum.

Healthline: Ebeveynler, çocuklarının RSV almasını veya başkalarına bulaştırmasını önlemek için ne yapabilir?

Gence: Çocuğunuzu sağlıklı tutmak için bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Bu, iyi uyku ve iyi beslenme sağladıkları anlamına gelir. Ayrıca yemekten önce ellerini yıkamak gibi iyi hijyen uygulamaları da yapmalıdırlar.

Bir bebek okula giden daha büyük bir çocukla evdeyse, büyük çocuğunuzun okuldan eve geldiğinde duş almasını ve üstünü değiştirmesini sağlayın. Sonra bebekle oynayabilirler.

Ayrıca rahat bir ev ortamı, bağışıklık sistemini destekleyebilir ve çocukların yaygın virüslerle savaşmasına yardımcı olabilir.

Maynard: RSV oldukça bulaşıcıdır. Öncelikle enfekte bir kişinin solunum salgılarıyla veya bu salgıların kontamine olduğu bir nesneyle doğrudan temas yoluyla bulaşır.

Ayrıca enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında 6 metreye kadar yayılabilir. Maske takmak, sık sık el yıkamak ve ortak yüzeyleri temizlemek enfeksiyonu önlemenin çok etkili yollarıdır.

mora: Çocukların ellerini sık sık yıkamasına veya el dezenfektanı kullanmasına yardımcı olmak önemli olacaktır. Bir çocuk hastaysa, özellikle çok kuşaklı bir evde, evde de maske takmasına izin verin.

Bu, özellikle evde bağışıklığı baskılanmış biri varsa önemlidir, örneğin Kemoterapi alan veya diyabet, KOAH veya komplikasyon riski yüksek olan herhangi bir hastalığı olan büyükanne ve büyükbaba, teyze veya amca.

Healthline: Ebeveynler çocuklarını ve savunmasız aile üyelerini korumak için başka neler yapabilir?

mora: Aileler önümüzdeki aylarda Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve diğer tatiller için bir araya gelecek. Çocukları ve aile üyelerini korumak için, uygun çocuklara güncellenmiş bir COVID-19 güçlendirici aşı ve grip aşısı yapılmalıdır.

[NOTE: Children 6 months or older are eligible for the COVID-19 primary series; those 5 years and older are eligible for a COVID-19 bivalent booster. Children 6 months and older are eligible for a seasonal flu shot.]

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir