Sağlık

Matthew Perry’nin ölüm nedeni ketaminin etkilerine ilişkin endişeleri artırıyor

Matthew Perry'nin ölüm nedeni ketaminin etkilerine ilişkin endişeleri artırıyor

Pinterest’te Paylaş
Otopsi raporuna göre Matthew Perry’nin ölüm nedeni “ketaminin akut etkileri” ile ilgiliydi. GQ için Phillip Faraone/Getty Images
 • 15 Aralık’ta açıklanan otopsi raporuna göre Matthew Perry’nin ölüm nedeni “ketaminin akut etkileri” ile ilgiliydi.
 • “Friends” oyuncusu 28 Ekim’de evinde tepkisiz halde bulundu.
 • Perry yakın zamanda depresyon nedeniyle ketamin tedavisi gördü ve bu da ilacın güvenliği konusunda bazı endişeleri artırdı.
 • Ketamin, tedaviye dirençli depresyon ve diğer akıl hastalıklarını tedavi etmek için endikasyon dışı kullanılan kısa süreli bir anesteziktir.
 • Aşırı dozda ketamin kalp sorunlarına, tehlikeli derecede yavaş nefes almaya ve bilinç kaybına neden olabilir.

Los Angeles Bölgesi Adli Tıp Kurumu’nun 15 Aralık’ta yayınladığı otopsi raporuna göre Matthew Perry’nin ölüm nedeni “ketaminin akut etkileri” ile ilgiliydi.

90’ların komedi dizisi Friends’teki Chandler Bing rolüyle tanınan 54 yaşındaki aktör, 28 Ekim’de Los Angeles’taki evinde jakuzide tepkisiz halde bulundu. Olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi.

Bir maddenin akut veya kısa süreli etkileri, ilacın alınmasından birkaç dakika veya saat sonra ortaya çıkar. Uzun süreli kullanımla kronik etkiler ortaya çıkar.

Otopsi raporunda ayrıca Perry’nin ölümüne katkıda bulunan faktörler olarak boğulma, koroner arter hastalığı ve buprenorfinin etkileri de sıralandı. Ölümünün kaza olduğu belirlendi.

Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi’ne (SAMHSA) göre buprenorfin, opioid kullanım bozukluğunu tedavi etmek için onaylanmış bir ilaçtır.

Rapora göre Perry’nin depresyon nedeniyle ketamin infüzyon tedavisi aldığı ve ölümünden bir buçuk hafta önce ketamin infüzyonu aldığı bildirildi. Oyuncu yıllarca madde bağımlılığıyla yaşadı.

Ancak adli tabip, ketaminin yarılanma ömrünün üç ila dört saat olması nedeniyle Perry’nin vücudundaki ketaminin bu infüzyondan gelemeyeceği sonucuna vardı.

Bir ilaç Yarı ömür bu maddenin vücuttaki konsantrasyonunun başlangıç ​​dozunun yarısına düşmesi için gereken süredir.

Yine de Perry’nin zamansız ölümü ketamin tedavisinin güvenliği konusunda endişeleri artırdı. Ancak uzmanlar, ketamin tedavisinin doktor rehberliğinde uygulandığında güvenli kabul edildiğini söylüyor.

Ketamin nedir?

Ketamin dissosiyatif bir anestezik ve halüsinojendir. Kişinin acısından ve çevresinden kopuk hissetmesine, görüntü ve sesleri algılama biçiminin bozulmasına neden olabilir.

Ketamin, insanlarda ve diğer hayvanlarda kısa etkili bir anestezik olarak ilaç olarak onaylanmıştır.

Ketaminin ayrıca ameliyat sonrası ağrıyı veya diğer akut ağrıları tedavi etmek için genellikle hastanede düşük dozda intravenöz infüzyonla endikasyon dışı kullanılabileceğini belirten Dr. Amber Borucki, Stanford Üniversitesi’nde anesteziyoloji, perioperatif tıp ve ağrı tıbbı alanında doçent. ve Kaliforniya Anestezi Uzmanları Derneği Ağrı Komitesi üyesidir.

Ek olarak, esketamin veya S-ketamin olarak bilinen spesifik bir ketamin türü, yetişkinlerde tedaviye dirençli depresyon için burun spreyi olarak onaylanmıştır.

Ketamin İnfüzyon Tedavisi Nedir?

Ketamin tedavisinin belirli zihinsel sağlık durumları için etkili bir tedavi olduğu giderek daha fazla kabul edilmektedir.

Tedaviye dirençli depresyon veya travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişilerde yapılan bazı klinik çalışmalar, diğer ketaminin formlarının da bu durumlar için etkili bir tedavi olabileceğini bulmuştur.

Ancak esketaminin aksine ketamin ürünleri de vardır. onaylanmadı Borucki Healthline’a verdiği demeçte, herhangi bir psikiyatrik bozukluğu tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bu yöntemin kullanıldığını söyledi.

OKU  Kilo Kaybı: Doktorlar, obezitesi olan kişilere etkisiz tavsiyeler verme eğilimindedir.

Yine de tedaviye dirençli depresyon ve diğer akıl hastalıklarıyla mücadele etmek için “kombinasyon kliniklerinde ‘etiket dışı’ ketamin kullanan kişilerde bir artış var” dedi.

Ketamin infüzyon tedavisi tıbbi gözetim altında bir klinikte gerçekleştirilir. Genellikle hastalar haftada iki seansla başlayan ve zamanla sıklığı azalan bir dizi tedavi seansına tabi tutulur.

Bazı şirketler, telesağlık tıbbi izlemeyle birlikte evde güvenle kullanılabilecek ketaminin oral versiyonları üzerinde çalışıyor. Bu, depresyonun ketaminle tedavisini daha erişilebilir hale getirebilir ve daha az istenmeyen yan etkiyle ilişkilendirilebilir.

Örneğin, Almanya merkezli HMNC Brain Health, “Ketabon” adı verilen, ağızdan sürekli salınan bir ketamin formülasyonu geliştiriyor. Bu ilaç, tedaviye dirençli depresyonu olan kişilerde klinik çalışmalarda araştırılmaktadır.

Ketabon’un bir avantajı, “dissosiyatif etkiler için minimal bir eğilime sahip olmasıdır; ketaminin özelliği, ketamini uygunsuz şekilde kullanan kişiler tarafından en sık kullanılan özelliktir” dedi Dr. Hans Eriksson, HMNC Beyin Sağlığı Baş Tıbbi Sorumlusu.

Ketamin Tedavisi Güvenli midir?

Dr. Torrance, Kaliforniya’daki Güney Körfezi Pasifik Nörobilim Enstitüsü’nde beyin cerrahı ve beyin cerrahisi şefi olan Walavan Sivakumar, ketaminin klinik olarak uygun şekilde kullanıldığında çok güvenli ve etkili bir ilaç olduğunu söyledi.

Eriksson da aynı fikirde: “[Ketamine] 50 yılı aşkın bir süredir, depresyon tedavisinde kullanılan dozlardan önemli ölçüde daha yüksek dozlarda anestezik olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.”

Bununla birlikte, FDA bir tane yayınladı uyarı Tedavi sırasında olumsuz yan etkilerle ilgili endişeler nedeniyle Ekim 2023’te ketamin klinikleri hakkında.

“Ketaminin kronik ağrı tedavisi ve zihinsel sağlık bakımı için endikasyon dışı kullanımı ne yazık ki şu anda biraz belirsiz çünkü bu ilacın nasıl uygulandığı, nerede ve kim tarafından kullanıldığı konusunda çok fazla düzenleme ve standardizasyon yok. yönetiliyor,” dedi Borucki.

Ketaminin yan etkileri

Ketaminin bilinen birçok etkisi vardır. Yan etkiler. Eriksson, HealthLine’a ana nedenin, “kişinin çevreyle ‘bağlantısının koptuğu’ ve psikoz benzeri bir deneyim yaşayabildiği geçici bir zihinsel durum olan dissosiyasyon olduğunu söyledi.”

Diğer yan etkiler şunlardır:

 • mide bulantısı
 • Kusmak
 • baş dönmesi
 • Görüş problemleri
 • uykululuk
 • güçlü bir rahatsızlık veya tatminsizlik duygusuna sahip olmak
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • artan kalp atış hızı ve artan kan basıncı

Borucki, ketaminin yan etkilerinin doza bağlı olabileceğini, dolayısıyla “düşük doz alan hastaların bu yan etkileri yaşamayabileceğini” söyledi.

Bazı sağlık koşulları, ketaminin ciddi yan etki riskini artırabilir:

 • kontrolsüz yüksek tansiyon
 • Kalp krizi veya anevrizma öyküsü
 • diğer kalp problemleri
 • ketamine karşı önceki alerjik reaksiyon
 • hamile veya emziren insanlar
 • şizofreni

Ciddi yan etki olasılığı nedeniyle Sivakumar, ketaminin yalnızca tıbbi rehberlik altında alınmasını önerdi.

HealthLine’a “Ketamin klinik ortamda uygulandığında, hastanın yaşamsal belirtileri ve klinik durumu yakından izlenirken tipik olarak bir infüzyon olarak uygulanır” dedi.

Dr. PsychPlus’ın psikiyatristi ve tıbbi direktörü Faisal Tai, infüzyon kliniği personelinin, oluşabilecek herhangi bir kardiyak veya diğer yan etkilerin tedavisi de dahil olmak üzere, ketaminin IV yoluyla güvenli bir şekilde uygulanması konusunda deneyimli olması gerektiğini söyledi.

OKU  Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

Ayrıca personel, tedavi sırasında kişinin psikolojik durumundaki değişiklikleri fark edebilmelidir.

Tai HealthLine’a verdiği demeçte, buna “akıl sağlığı için ketamin sağlarken intihar riskinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi” de dahildir.

Eğlence amaçlı ketamin tehlikeli midir?

Sivakumar, ketaminle ilişkili aşırı doz ve ölümlerin genellikle klinik ortamlarda değil, eğlence amaçlı kullanımda görüldüğünü söyledi.

Eğlence amaçlı ketamin, toz veya sıvı olarak kullanılabilir ve aşağıdakiler gibi diğer ilaçlarla karıştırılabilir:

 • MDMA (ekstazi)
 • amfetamin
 • Metamfetamin
 • kokain

Klinik ortamda ortaya çıkan aynı yan etkiler, ketaminin eğlence amaçlı kullanımında da ortaya çıkabilir, ancak bunlar daha yüksek dozlarda daha şiddetli olabilir.

Sivakumar, “Yüksek dozda ketamin nörolojik, gastrointestinal ve muhtemelen kardiyovasküler veya solunum yolu toksisitelerine neden olabilir” dedi.

Aşırı dozda ketamin, bilinç kaybına, tehlikeli derecede yavaş nefes almaya ve yavaş kalp atışı veya kalp krizi gibi kalp sorunlarına neden olabilir.

Uzun süreli kullanım Ketaminin eğlence amaçlı kullanımı aynı zamanda depresyon, hafıza ve konsantrasyon bozukluğu gibi kalıcı psikiyatrik etkilere de neden olabilir.

Uzun süreli kullanımın diğer olası komplikasyonları şunlardır:

 • Mesane sorunları
 • karın ağrısı
 • Pelvik bölgede ağrı
 • İdrarda kan
 • Karaciğer sorunları

Bağımlılık sorunları için yardım alın

Diğer yan etkilerin yanı sıra ketamin “risk oluşturur.” [misuse]ve ciddi psikolojik ve/veya fiziksel bağımlılığa neden olma potansiyeli var” dedi Borucki.

Bu ilacı kullanımınızın madde kullanım bozukluğuna dönüşebileceğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

 • Tekrar tekrar bırakma denemelerine rağmen tüketimi yavaşlatamama veya durduramama
 • ilacı kullanmak için kompulsif dürtü
 • Ailenin, işin veya diğer ilişkilerin ihmal edilmesi
 • sağlığınız ve yaşamınız üzerindeki zararlı etkilerine rağmen ilacı kullanmaya devam etmek
 • Aynı etkiyi elde etmek için ilacın daha büyük bir miktarının kullanılması gerekir.
 • tüketimi durdurduğunuzda ağrılı fiziksel veya psikolojik yoksunluk belirtileriniz varsa

Ketamin kullanımıyla ilgili yardım alın

 • Aile doktorunuzla veya bir bağımlılık terapistiyle konuşun. Ketamin kullanımınız konusunda onlara karşı dürüst olun. Hasta gizliliği yasaları, bu bilgilerin kolluk kuvvetleriyle paylaşılmasını engellemektedir.
 • SAMHSA’nın 800-662-HELP (4357) numaralı ulusal yardım hattını arayın veya çevrimiçi tedavi bulma aracını kullanın.
 • SafeLocator.org aracılığıyla bir destek grubu bulun.
Bu yardımcı oldu mu?

Getir

Otopsi raporuna göre aktör Matthew Perry “ketaminin akut etkilerinden” öldü.

Rapor, boğulma, koroner arter hastalığı ve buprenorfinin etkileri de dahil olmak üzere diğer faktörlerin ölümüne katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Ketamin, anestezik olarak onaylanmıştır ancak aynı zamanda tedaviye dirençli depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer akıl hastalıklarının tedavisinde endikasyon dışı olarak da kullanılmaktadır. Bu etiket dışı kullanım sıklıkla ketamin infüzyon tedavisi yoluyla gerçekleşir.

Tıbbi gözetim altında ketamin infüzyon tedavisi, yan etkileri bilinmesine rağmen genellikle güvenlidir. Ketaminin eğlence amaçlı kullanımı, özellikle daha yüksek dozlarda ve daha sık kullanıldığında daha zararlı yan etkilere yol açabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir