Sağlık

Statinler kronik böbrek hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde ölüm riskini azaltır

Statinler kronik böbrek hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde ölüm riskini azaltır

Pinterest’te Paylaş
Statin almak, kolesterolü yüksek olmasa bile insanlara yardımcı oluyor gibi görünüyordu. Grace Cary/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, kronik böbrek hastalığı olan ve kolesterol düşürücü statin alan yaşlı yetişkinlerin herhangi bir nedenden ölme riskinin daha düşük olduğunu buldu.
  • Araştırmaya katılanların herhangi bir kardiyovasküler hastalık öyküsü yoktu. Bu tür statin kullanımına birincil korunma denir.
  • Uzmanlar, araştırmanın çoğunlukla yaşlı beyaz erkekleri kapsadığını, dolayısıyla sonuçların kadınlar veya ırksal/etnik azınlıklar için geçerli olmayabileceğini belirtiyor.

Yeni bir çalışma, yüksek kolesterolü tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaç sınıfı olan statinlerin, kronik böbrek hastalığı olan ancak aterosklerotik kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan yaşlı yetişkinlerde ölüm riskini azalttığını buldu.

Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıkAteroskleroz olarak da adlandırılan bu hastalıkta, atardamarların iç duvarlarında plak adı verilen yağ birikintileri oluşur.

Çalışma 6 Aralık’ta yayınlandı JAMA ağı açıldıAraştırmacılar, kronik böbrek hastalığı olan kişilerde birincil korunma için statin kullanmanın faydalarını gösteren önceki araştırmaları desteklediğini yazdı.

Birincil korunma, kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan kişilerde statinlerin kullanılmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), bu yaklaşımı, kardiyovasküler hastalık geliştirme riski daha yüksek olan belirli yetişkinler için önermektedir.

Mevcut klinik kılavuzlar, orta derecede kronik böbrek hastalığı olan kişilerin, aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskleri nedeniyle statinlerle tedaviye başlamasını önermektedir.

Araştırmacılar, “Ancak, kılavuzlar birincil ve ikincil korunma arasında veya kardiyovasküler hastalık öyküsü olanlar arasında ayrım yapmıyor” diye yazıyor.

“Bu çalışma, kronik böbrek hastalığı olan hastalarda koruyucu bakımın önemini vurgulamaktadır” dedi Dr. Yeni çalışmaya dahil olmayan, böbrek bakım şirketi Somatus’ta kardiyolog ve tıbbi yönetimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jesse Yang.

Healthline’a şunları söyledi: “Statinler, diğer önleyici tedbirlerle birlikte, risk altındaki bu hastalar için olumsuz sonuçları önlemeye ve daha sağlıklı, daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaya hizmet ediyor.”

OKU  Statinler Alzheimer hastalarında bilişsel gerilemenin yavaşlamasına yardımcı olabilir

Herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinin daha düşük olması

Kronik böbrek hastalığı olan 65 yaş üstü 14.828 kişi üzerinde yapılan araştırmada araştırmacılar, statin almanın herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskini %9 oranında azalttığını buldu.

Statin alan kişilerde kalp krizi veya felç gibi önemli kardiyovasküler olaylara yakalanma riski de %4 daha düşüktü. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Veriler Gaziler İşleri (VA) sağlık sisteminden geliyor.

Dr. Bradley Serwer, hastanelere kardiyovasküler ve anesteziyoloji hizmetleri sağlayan VitalSolution’da girişimsel kardiyolog ve baş tıbbi görevlidir.

Sewer, VA’nın “yıllardır tıbbi araştırmaların önde gelen kaynağı olduğunu” belirtti.

Bununla birlikte, araştırmaya katılanlar ağırlıklı olarak ortalama 74 yaşında olan beyaz erkeklerden oluşuyordu. Serwer, Healthline’a bu nedenle sonuçların kadınlar veya ırksal ve etnik azınlıklar gibi diğer gruplar için geçerli olmayabileceğini söyledi.

Ek olarak, “Bu çalışma, optimal sonucu belirlemek için statin tedavisinin dozunu veya süresini değerlendirmedi” dedi.

Ve çalışma gözlemsel olduğundan statin alan kronik böbrek hastalığı olan kişilerin daha uzun yaşadığını kanıtlamıyor. Yeni araştırmaya dahil olmayan Serwer, “Bu, statin almaya başlayanlar arasında tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarının daha düşük olduğu bir ilişkinin olduğunu gösteriyor” dedi.

Statinler kardiyovasküler hastalıkları önler

Çalışma ayrıca statin alan kişilerin ölüm riskinin neden daha düşük olduğunu da spesifik olarak incelemedi. Ancak Serwer, “Statinlerin sadece kolesterolü düşürmenin ötesinde birçok faydaya sahip olduğunu çok sayıda başka çalışmadan biliyoruz” dedi.

“Statin ilaçları, kolesterolü düşürse de düşürmese de felç ve kalp krizi oranlarını azaltma yeteneğine sahip” dedi. “Ve statinler kan damarlarını stabilize etmeye ve plak oluşumunu ve plak parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.”

Yang ayrıca, kronik böbrek hastalığı olan kişilerin yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ve bunun da kardiyovasküler hastalıkların daha erken gelişmesine yol açabileceğini söyledi.

OKU  Kalp hastalığı: Çalışma, kadınların erkeklerden farklı tıbbi tavsiyeler aldığını gösteriyor

Bunun insülin direnci ve dislipidemi riskini veya kandaki bir veya daha fazla yağ türünün sağlıksız seviyelerini artırabileceğini söyledi.

“Metabolik sendromlu hastalarda statinlerin kardiyovasküler hastalıkları önlemede kanıtlanmış etkisi, çalışma hastalarında muhtemelen daha düşük kardiyovasküler olay ve ölüm oranlarıyla sonuçlandı” dedi.

Araştırmacılar bulgularını doğrulamak için ek araştırmalara, özellikle de randomize bir klinik araştırmaya ihtiyaç olduğunu yazıyor.

Ancak sonuçlar, kronik böbrek hastalığı olan ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan yaşlı hastalarda statin tedavisinin durdurulmasına veya durdurulmasına karşı tavsiyede bulunulduğunu belirtti.

Getir

Araştırmacılar, kronik böbrek hastalığı olan ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan 14.000’den fazla yaşlı yetişkinin verilerini inceledi. Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç sınıfı olan statin kullananların herhangi bir nedenden ölme riski daha düşüktü.

Klinik kılavuzlar, aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riski nedeniyle orta derecede kronik böbrek hastalığı olan kişilerde statinlerin kullanılmasını önermektedir. Bu çalışma bu popülasyonda statinlerin faydalarını vurgulamaktadır.

Sonuçların doğrulanması için randomize bir klinik çalışma da dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Statin kullanımının tüm gruplara eşit fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek için daha çeşitli bir popülasyonda araştırma yapılmasına da ihtiyaç vardır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

İşlenmiş Etler ve Rafine Karbonhidratlar Tip 2 Diyabet Riskinizi Nasıl Artırabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir