Sağlık

Norovirüs yükselişte: Bu “mide gribinden” nasıl kaçınılır

Norovirüs yükselişte: Bu "mide gribinden" nasıl kaçınılır

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • CDC, son aylarda daha fazla insanın norovirüs kaptığını bildirdi.
  • her yıl tahmini virüsün Amerika Birleşik Devletleri genelinde 19 ila 21 milyon hastalığa neden olduğu.
  • Ayrıca, çoğu 65 yaş üstü yetişkinler olmak üzere yaklaşık 500.000 acil servis ziyareti ve yaklaşık 900 ölümle sonuçlanıyor.

Norovirüs – kusma ve ishale neden olan yaygın ve bulaşıcı bir virüs Amerika Birleşik Devletleri’nde yükselişte.

Şu anki veriler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri farkettim ki Norovirüs testlerinin %15’i olumlu dön Bu, Mart 2022’den bu yana en yüksek pozitiflik oranı.

her yıl tahmini genel olarak, bu virüs Amerika Birleşik Devletleri’nde 19 ila 21 milyon vakaya, yaklaşık 500.000 acil servis ziyaretine ve yaklaşık 900 ölüme neden oluyor – çoğunlukla 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde.

Norovirüs, genellikle mevsimsel olarak kış aylarında görülen ve genellikle şubat ayında ortaya çıkan bir hastalıktır. Mevcut veriler şu anda mevsimsel bölgede olduğumuzu gösterirken, CDC bunun geçmiş yıllara göre bir artışı temsil ettiğini bildiriyor.

norovirüs nedir?

Norovirüs, mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısına neden olan bir durum olan gastroenteritin en yaygın türlerinden biri olan viral bir enfeksiyondur.

“Birçok virüs ve hastalık ateşe neden olurken, norovirüs her zaman ateşe neden olmaz” diyor Dr. Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner.

Semptomların çoğu sadece iki veya üç gün sürer ve diğer virüslere kıyasla oldukça hızlı bir şekilde gelip gidebilirken, semptomların olduğu süre boyunca son derece rahatsız edici olabilirler.

“Bazen ‘mide gribi’ veya ‘mide böceği’ olarak adlandırılır, ancak bunun griple hiçbir ilgisi yoktur” dedi Rachael Lee, UAB Halk Sağlığı Epidemiyoloğu ve UAB Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde Doçent.

OKU  RSV dalgalanması: Uzmanlar semptomları ve çocuğunuz için ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini tartışıyor

Lee, semptomların çoğunun enfeksiyondan sonra oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıktığını açıklıyor. “Maruz kaldıktan sonra, bir kişi tipik olarak 12 ila 48 saat sonra semptomlar geliştirir ve çoğu insan 1 ila 3 gün içinde iyileşir.”

Bunu sana düşündüren nedir?

Her virüsün bulaşma yeteneği farklı olsa da, norovirüs oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Göre HKMnorovirüs bulaşmış her kişi milyarlarca virüs parçacığı yayar.

Milyarlarca virüs parçacığı, bunlara sahip olan herkes tarafından paylaşılırken, Schaffner “bir virüs parçacığının başka bir kişiye bulaşması için yalnızca bir virüs parçacığının yeterli olduğunu” söylüyor.

Bir evde veya ailede bir kişide hastalık varsa, diğer herkesin de hastalığa yakalanmasının neredeyse kaçınılmaz olduğunu açıklamaya devam ediyor.

Bu sadece solunum yolu ile değil çevre yolu ile de bulaşan bir virüstür.

Bunu nasıl önlersiniz?

Lee, Healthline’a “Bu virüsün bulaşmasını önlemenin en önemli yolu uygun el hijyenidir: Banyoyu kullandıktan sonra, yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce ve gözle görülür şekilde kirlendiğinde ellerinizi yıkayın” diyor.

Hasta olan veya ortak yüzeyleri silen birine bakan bir aile üyesinin yanında olmak da bu virüsün bir hane içinde bulaşmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Lee, genellikle alkol bazlı olan el dezenfektanlarının birçok virüsten kaynaklanan hastalıkları önleyebildiğini, ancak norovirüste o kadar iyi çalışmayabileceğini açıklıyor. Yapılacak en iyi şeyin ellerinizi “en az 20 saniye sabun ve suyla” yıkamak olduğunu söylüyor.

nasıl tedavi edilir

Bu virüs genellikle kısa ömürlü olmakla birlikte tedavisi semptomatik tedaviye dayanmaktadır.

Schaffner, “Sıvınızı, özellikle berrak sıvıları veya biraz köpüren sıvıları saklayın” diye açıklıyor.

Norovirüs semptomları rahatsız edici olabilse de, genellikle çok kısa ömürlüdür ve birçok insan reçetesiz satılan ilaçlarla sadece birkaç gün içinde iyileşir. Hidrasyon, bu hastalığın en büyük komplikasyonu olan dehidrasyonu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

OKU  CDC, Enfeksiyon ve Körlükle Bağlantılı EzriCare Göz Damlalarını Uyardı: Şimdi Bilmeniz Gerekenler

Yükselen Vakalar

Norovirüs vakalarındaki bu artışta Amerika Birleşik Devletleri yalnız değil. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı kısa süre önce bu sezon norovirüs vakalarının COVID-19’dan önceki aynı dönemin beş sezonluk ortalamasından yaklaşık %66 daha yüksek olduğunu bildirdi.

Virüs büyük gruplardaki insanları etkileyebilirken, daha büyük insan gruplarının hastalandığını görmeye başlıyoruz. Son zamanlarda, Michigan, Livonia’da K-8 öğrencilerinin bulunduğu bir okul, 115’ten fazla öğrenci ve personele virüs bulaştığı bildirildiği için kapanmaya zorlandı.

Nasıl teşhis edilir?

Norovirüs dışkı örneklerinin test edilmesiyle teşhis edilir.

Pek çok insan test edilmediğinden, uzmanlar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl kaç norovirüs vakasının meydana geldiğini tahmin edebilir.

Bazı insanlar test yaptırmayı utanç verici bulurken, diğerleri sadece birkaç gün semptomlar gösterir ve bu süre boyunca doktora gitmezler.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir