Sağlık

İşitme kaybınız varsa işitme cihazları bunama riskinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabilir?

İşitme kaybınız varsa işitme cihazları bunama riskinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, işitme cihazı takmayan işitme kaybı olan kişilerin bunama riskinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermektedir. ljubaphoto/Getty Images
  • Son yıllarda, bilim adamları işitme kaybının demans riskini nasıl etkileyebileceğini incelediler.
  • Yeni bir çalışma, işitme kaybı olan ve işitme cihazı kullanmayan kişilerin bunama geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulmuştur.
  • İşitme kaybı ve bunama arasındaki kesin bağlantı hala net değil ve araştırmalar devam ediyor.

65 yaşın üzerindeki en az 7 milyon ABD’li yetişkinin bir tür demansa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının 20 yıl içinde yaklaşık 12 milyona çıkması bekleniyor.

İşitme kaybı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bir kişinin bunama gelişme riskini artırdığına inanılmaktadır.

birinde yeni çalışma yayınlandı İçinde Lancet Halk SağlığıÇin’deki araştırmacılar, hastalık salgınlarına karşı korunma yaklaşımlarının yanı sıra bunama ve işitme kaybı arasındaki ilişkiyi incelemeye devam ettiler.

İşitme cihazı takmayan işitme kaybı olan kişilerin, bunama riskinin, kullananlara göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

İşitme cihazı kullanmamanın potansiyel riski

Araştırmacılar, işitme cihazlarının bunamayı nasıl etkileyebileceğini incelemek için yaklaşık 438.000 İngiliz insanının verilerini analiz ettiler.

Bilgiler, yaklaşık yarım milyon insan hakkında ayrıntılı sağlık ve genetik verileri içeren bir veritabanı olan UK Biobank’tan alınmıştır.

Analiz edilen kişilerin dörtte biri (111.822) işitme kaybı yaşadı ve bu grupta yalnızca 13.092 kişi (%12) işitme cihazı kullandı.

Verileri gözden geçirdikten sonra araştırmacılar, işitme kaybı olan ve işitme cihazı takmayan kişilerin tüm nedenlere bağlı bunama gelişme riskinin %42 daha yüksek olduğunu buldular.

Bu arada, işitme cihazı kullanan işitme kaybı olan kişiler için artmış bir risk bulunmadı.

Bu biraz beklenmedik bir şeydi, dedi Dr. Çin’deki Shandong Üniversitesi Sağlık Yönetimi ve Politika Araştırma Merkezi’nden Fan Jiang ve çalışmanın baş yazarı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Beni şaşırtan şey, işitme cihazı kullananların da mükemmel işiten biri kadar demans teşhisi konması olasılığıydı” dedi.

Araştırmacılar, bunamaya katkıda bulunabilecek diğer faktörleri düşündükten sonra bile bu bulgulara ulaştılar. Fan, “sonuçlarımızın sağlamlığını test etmek için kapsamlı hassasiyet ve etkileşim analizleri de gerçekleştirdiklerini” duyurdu.

Fan, yeni araştırmadan elde edilen bulguların önemli olduğunu söyledi.

“Çalışmamız, işitme cihazlarının, işitme kaybının bunama üzerindeki potansiyel etkisini azaltmak için minimal invaziv, ucuz bir tedavi olabileceğine dair şimdiye kadarki en iyi kanıtı sağlıyor.”

İşitme kaybı ve bunama nasıl ilişkilidir?

Önceki araştırmalar bunama ve işitme kaybı arasındaki bağlantıyı doğruladı. Ama ikisi tam olarak nasıl ilişkilidir?

Ne yazık ki, “kesin bağlantı hala belirsiz” dedi Dr. Adam Kaufman, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir kulak burun boğaz uzmanı ve Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent.

Bununla birlikte, araştırmalar devam etmektedir ve bilim adamlarının ve doktorların birkaç hipotezi vardır.

1. Duyusal Yoksunluk

Birincisi, işitme kaybının geniş kapsamlı etkileri olan duyusal yoksunluğa yol açmasıdır.

OKU  Başkan Joe Biden'ın fiziksel muayenesi, birkaç küçük sorun dışında sağlığının iyi olduğunu gösteriyor

Örneğin, Kaufman Healthline’a, bunların “hipokampus gibi beyin bölgelerindeki yapısal değişiklikleri” içerdiğini söyledi. Hipokampus hafıza ve öğrenme için çok önemlidir.

“Bu yapısal değişiklikler bilişsel rezervi azaltabilir ve daha geniş anlamda bunama direncinde bir azalmaya yol açabilir” dedi.

İşitsel stimülasyonun hayati önem taşıdığını kabul eden Dr. Anna Nordvig, nörolog ve New York-Presbyterian/Weill Cornell Medicine’deki Hafıza Bozuklukları Kliniğinde nöroloji profesörü.

Healthline’a “Tam işitme, beynin üst şakak lobuna giden girdi aralığını artırır – ve şakak lobu hafızanın merkezidir” dedi.

“Çeşitlilik hayatın tuzu biberi olmalı, [and] işitsel çeşitlilik, aktif beyin için gerekli bir baharattır.”

2. Bilişsel yollar

İşitme ve biliş ile ilgili nöronların ve yolların ilişkili olabileceğine inanılmaktadır.

Dr. Oliver Y. Chin, Houston ENT & Allergy’de KBB.

İşitme ile ilgili nöronlar ve yollar uyarılmadığında, bilişsel yeteneklerimiz bozulabilir.

“İşitsel yoldaki merkezi nöronları uyarmıyorsanız, [you’re not] Bu algısal nöronları sağlıklı tutmak için periferik uyaranı elde etmek,” dedi Dr. Courtney Voelker, kurul onaylı bir nörotolog ve Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’ndeki Pacific Neuroscience Enstitüsü’nde Yetişkin ve Pediatrik Koklear İmplant Programının yöneticisi.

Kullanılmadığı takdirde hücrelerin “körelebileceğini” (ölebileceğini) açıkladı. Beyin hücresi ölümü, demansın başlangıcı ve semptomların hızlanması ile ilişkilendirilmiştir.

3. Bilişsel yük

Son teori, işitme kaybının neden olduğu beynin “aşırı yüklenmesi” ile ilgilidir.

“İşitme kaybı olan kişilerde, beyin söylenenleri duymaya ve anlamaya çalışarak” fazla mesai “çalışır” diye açıklıyor Dr. Jim Jackson, Vanderbilt Tıp Merkezi’nde Tıp Profesörü ve şu kitabın yazarı: Sisi Temizlemek: Uzun Covid ile Hayatta Kalmaktan Gelişmeye – Pratik Bir Kılavuz.

Sonuç olarak, Healthline’a, dolaşacak yeterli kaynak olmadığını ve “diğer bilişsel sistemlerin zarar gördüğünü” söyledi.

İşitme kaybı ve bunama arasındaki gecikme

Yaşa bağlı işitme kaybı, bir kişinin 40’lı yaşlarında başlayabilir, ancak çoğu bunama teşhisi olmak 65 yaş üstü olanlar arasında. Eğer ikisi birbiriyle ilişkiliyse, bu büyük “zaman aralığı” nasıl açıklanabilir?

Voelker, bunu açıklamak için incelenmesi gereken kilit bir alanın, özellikle işitmede kullanılanlar olmak üzere nöronal atrofi ile bağlantılı olduğunu söyledi.

“Beyindeki bu nöronlar yıllar içinde hastalanırsa, bu bilişsel düşüşle ilişkili olabilir” dedi ve “ve bu muhtemelen bir gecede olacak bir süreç değil.”

Jackson, gecikmenin muhtemelen kümülatif bir sürecin sonucu olduğunu kabul etti.

“Olabilir [that] İşitme kaybı, bilişsel gerileme riskini artırmadan önce belirli bir şiddet düzeyine ulaşmalıdır ve bu eşiğe genellikle yaşlılığa kadar ulaşılmaz” dedi.

İşitme kaybına ne sebep olur?

Dr., her biri farklı nedenlere sahip üç tür işitme kaybı olduğunu söyledi. Ana Kim, kulak burun boğaz uzmanı ve Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi doçenti.

  • Iletken işitme kaybı. Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, sesin iç kulağa (koklea) iletilmesine müdahale eden dış (dış kulak kanalı) ve orta kulağı (kulak zarı, timpanik boşluk ve kemikçikler) içeren herhangi bir anormallikten kaynaklanır” dedi.
  • Sensorinöral işitme kaybı. “Yani [caused by] Koklear tüy hücrelerini veya işitme sinirini etkileyen sinir kaybı,” diye paylaştı Kim.
  • Karışık işitme kaybı. Bu form hem iletken hem de sensörinöral işitme kaybını içerir.
OKU  TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında zararlı yemek kültürünü nasıl sürdürür?

Kim, bunamanın işitme kaybına neden olup olmadığı “hararetle tartışılmaya devam ediyor” dedi. Ancak bunama işitme kaybını nasıl etkileyebilir?

“Demans, üst düzey bilişsel işlevde bozulmaya yol açtığında, işitme kaybına yol açabilir” diye açıkladı.

“Kulaklar sesi alıp ilk geçit görevi görürken, konuşma ve kelimelerin net ve anlamlı olması için arka plan sinyallerini ve gereksiz sinyalleri ortadan kaldırmaktan nihai olarak beyin sorumludur.”

İşitme cihazlarının kullanımı

Pek çok işitme engelli insan işitme cihazı kullanmaz. Ama neden?

Kaufman, “En yaygın neden, hastanın aldığı ses kalitesinden memnun olmamasıdır” dedi.

Ancak, eğitimli bir odyologun cihazı hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlayabileceğini gördü. İşitme cihazlarının “yeterli” olmadığı kişiler için koklear implantlar bir başka seçenektir.

Chin’in açıkladığı başka bir sorun da “işitme cihazlarının pahalı olması”. Bazıları yaklaşık 900 $ ‘dan başlarken, diğerleri 6.000 $’ a mal olabilir.

Diğer iki neden sosyal damgalama ile ilgilidir. Örneğin: “İşitme kaybı daha çok yaşlanmayla ilişkilidir ve [people] Buna inanmak istemiyorum,” dedi Voelker.

Pek çok insan işitme cihazlarını itici ve hantal bulur, bu yüzden onları takmaktan kaçının.

Voelker, “Ancak işitme cihazları biraz gelişti” dedi. “Hatta tamamen kulağa oturan bazılarımız var ve onları görmüyorsunuz.”

Kaufman, sosyal eğilimlerin işitme cihazlarına yönelik tutumları değiştirmeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Kulaklarına AirPods gibi cihazlar takan gençlerin her yerde bulunması, kulaklarına bir şeyler takmanın damgasını azaltabilir.”

işitme kaybını önlemek

Bazıları için kademeli işitme kaybı genetiktir ve kaçınılmazdır. Buna yatkın olsanız da olmasanız da çevresel faktörlerin farkında olmanız önemlidir.

İşitme kaybı riskini azaltmak için Voelker, konserler, ibadethaneler ve hatta restoranlar gibi gürültülü yerlerde koruyucu cihazların (kulak tıkaçları gibi) takılmasını önerdi.

Bir yerin çok gürültülü olduğundan emin değil misiniz?

“Gürültü tehlikeli olduğunda size söyleyecek ücretsiz desibel okuyucu uygulamaları indirebilirsiniz” dedi.

Kaufman, kulaklık ve TV gibi cihazlardan gelen gürültü seviyelerine dikkat edin dedi. “Bu cihazlar, onları duymak için zorlanmayacağınız kadar yüksek olmalı, ancak doğrudan yanlarında olmadığınızda duyabileceğiniz kadar yüksek olmamalıdır.”

Son olarak Chin, “diyabet, yüksek tansiyon ve hiperlipidemi gibi” işitme kaybıyla ilişkili altta yatan sağlık faktörlerinin farkında olmanız gerektiğini söyledi.

İşitme konusunda endişeleriniz varsa, Chin doktorunuzu görmenizi önerir. Gerekirse, kulağı yapısal hasar açısından inceleyebilecek bir işitme uzmanına veya KBB doktoruna sevk edebilirler.

Voelker, “Başarılı olan tedavilerimiz var” dedi. “Bu sadece hastaların proaktif olmasını sağlamakla ilgili.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir