Sağlık

Obezite Cerrahisi Ölüm Riskini Nasıl Azaltır ve Yaşam Kalitesini Nasıl Artırır?

Obezite Cerrahisi Ölüm Riskini Nasıl Azaltır ve Yaşam Kalitesini Nasıl Artırır?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kilo verme ameliyatının sağlık açısından pek çok faydası olduğunu söylüyor. Portre/Getty Images
  • Bariatrik cerrahi, kilo vermeyi kolaylaştırmak için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.
  • Araştırmacılar, ameliyatın diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser dahil olmak üzere çoğu nedenden ölüm oranlarını da azaltabileceğini söylüyor.
  • Bulgularının, insanların ameliyat olup olmayacağına ve sonrasında ne yapacağına karar vermesine yardımcı olabilecek bilgiler de içerdiğini söylüyorlar.

Bariatrik cerrahi geçiren kişilerin çoğu nedenden ölme olasılığı daha düşük görünmektedir.

Diğer şeylerin yanı sıra, bariatrik cerrahi, bir araştırmaya göre diyabetten ölüm oranını %72 oranında azaltmıştır. Retrospektif çalışma bugün dergide çıktı şişmanlık.

Araştırmacılar, 1982 ile 2018 yılları arasında dört tip bariatrik cerrahiden birini geçiren yaklaşık 22.000 kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.

Obezite cerrahisi geçirmiş kişilerde tüm nedenlere ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve kanser gibi belirli nedenlere bağlı ölüm oranı, yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından eşleştirilen cerrahi olmayan katılımcılarla karşılaştırıldı.

Sonuçlar dahil:

  • Ameliyat olan hastalarda tüm nedenlere bağlı ölüm oranı, yapılmayanlara göre %16 daha düşüktü.
  • Kardiyovasküler hastalık mortalitesi %29 azaldı
  • Kanser mortalitesi %43 azaldı
  • Diyabetten ölüm oranı %72 azaldı
  • Ameliyat olanlarda kronik karaciğer hastalığından ölüm oranları %83 daha yüksekti.

Bariatrik cerrahinin faydaları

Dr. Bariatrik cerrah ve Kaliforniya’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Dr.

“Ameliyatın birçok uzun vadeli sağlık yararı var ve yaşam beklentisini artırıyor. Ali, Healthline’a verdiği demeçte, tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarındaki azalma, obezitenin vücuttaki her organ sistemini etkileyebileceğini ve sağlıklı bir kiloya ulaşan bir kişinin bu etkileri tersine çevirebileceğini gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, genç katılımcılarda daha yüksek intihar oranlarının, ameliyattan önce ve sonra daha ayrıntılı psikolojik taramanın gerekli olduğunu gösterebileceğini belirtti.

“Bariatrik cerrahi hayat değiştiriyor” dedi Dr. Megan Jenkins, New York’taki NYU Langone Health’de ileri laparoskopi, obezite ve genel cerrahide uzmanlaşmış genel cerrah.

Jenkins, Healthline’a “Bariatrik cerrahi, bir sıfırlama düğmesine basmak gibidir” dedi. “Ameliyattan sonra yeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Ameliyattan sonra sağlıklı beslenmek, protein tüketmek, karbonhidrat ve tatlıları sınırlamak demektir. Yeni bir yaşam tarzına başlıyorsunuz.”

Obezite Cerrahisi Türleri

Kilo verme ameliyatı olarak da bilinen bariatrik cerrahi, insanların kilo vermesine yardımcı olmak için sindirim sisteminde değişiklikler yapar.

OKU  Şeker ve hareketsiz bir yaşam tarzı erkekleri ve kadınları nasıl etkiler?

Var dört tip Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre bariatrik cerrahi.

tüp mide ameliyatı Bir kişinin midesinin büyük bir kısmını çıkarır ve geriye daha küçük, muz şeklinde bir bölüm bırakarak içine sığabilecek yiyecek miktarını sınırlayarak daha çabuk tok hissetmenizi sağlar. Ameliyata yanıt olarak hormonlar, bakteriler ve gastrointestinal sistemdeki değişiklikler iştahı ve metabolizmayı etkileyebilir.

mide baypası üç düzeyi vardır. Birincisi, bir bölümü zımbalayarak midenin boyutunu küçültmektir. İkincisi, ince bağırsağınızın üst kısmını çıkarmaktır, bu da yiyeceklerin midenizin çoğunu ve ince bağırsağın üst kısmını atlamasına izin verir. Vücudunuz daha az kalori alır. Sonunda, ince bağırsağın üst kısmı, bağırsağın alt kısmına yeniden bağlanır ve midedeki sindirim sularının ince bağırsağın üst kısmını atlamasına izin verir.

Açık ayarlanabilir mide bandı ameliyatımidenizi küçültmek için üst kısmına tuzlu su dolu bir bant yerleştirmeyi içerir. Doktor, bir miktar sıvı enjekte ederek veya çıkararak açıklığın boyutunu değiştirmek için bandı ayarlayabilir. Bu ameliyat türü, komplikasyonlar nedeniyle ve diğer mide ameliyatları daha belirgin kilo kaybına izin verdiği için diğer ameliyat türleri kadar sık ​​yapılmaz.

Duodenal switch operasyonu ile biliopankreatik diversiyon iki bölümü vardır. Birincisi mide kılıfına benzer ve ikincisi ince bağırsağın bir bölümünü hareket ettirir. Bu ameliyat türü, en fazla kilo kaybına izin verir, ancak aynı zamanda, ameliyat olmadan daha az emeceğiniz için vitamin, mineral ve protein eksiklikleriyle de ilişkilidir. Şiddetli obezite ve belirli sağlık sorunları olan kişiler için en iyi seçenek olabilir.

Obezite cerrahisi olup olmayacağına karar verme

Yeni çalışma, doktorların karar verirken hastalarıyla paylaşabilecekleri bilgiler sağlıyor.

“Obezite ile mücadele eden çoğu insanın kilo vermeye çalışırken akıllarında iki hedefi vardır; Biri gelecekte sağlıklarını iyileştirmek, diğeri ise yaşam kalitelerini ve günlük olarak aktif olma ve dahil olma yeteneklerini geliştirmek” dedi. Brian Quebbemann, bariatrik cerrah, Orange County, California’daki NEW programının kurucusu ve Dietary Rebuild’in yazarı.

“Diğer çalışmalar yaşam kalitesinde iyileşmeler gösteriyor. Bu çalışma, sağlıklarındaki iyileşmelerin erken ölüm riskinde azalmaya dönüştüğünü doğruluyor” dedi.

OKU  Hastanelerdeki maske gereklilikleri, COVID-19 Omicron iletimini yavaşlatmak için çok az şey yapmış olabilir

Quebbemann, “Karaciğer hastalığı bilgilerini, hastalarıma ameliyattan sonra alkol tüketim alışkanlıklarına dikkat etmeleri için bir uyarı olarak da kullanacağım” diye ekledi.

Bariatrik cerrahi nitelikleri doktordan doktora değişebilir.

Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği’ne göre, bu, BMI’si 35 veya daha fazla olan bir kişiyi ve BMI’si 30 ile 35 arasında olan ve metabolik bir hastalığı olan kişileri içerir.

Jenkins, “Özellikle çalışma, ameliyattan sonra intihar oranlarının arttığını bulduğundan, herkesin psikolojik taramadan geçmesi önemlidir.” Dedi. “Aradığım şeylerden biri hastanın güven seviyesi. Bunun bir işe yarayacağını düşünüyor musun? Ameliyatın hayatınızı iyileştireceğini düşünüyor musunuz? Bunun yapılacak doğru şey olduğundan ve ameliyat sonrası diyeti uygulayabileceğinizden emin misiniz?

Birçok bariatrik program ve sigorta şirketi, ameliyattan önce psikolojik tarama gerektirir.

Ali, “Belki de tarama sürecini daha derine inmeye ve bu savunmasız kişileri belirlemenin daha etkili yollarını bulmaya ihtiyaç vardır” dedi. “Dikkatli, uzun vadeli takip bakımı her zaman programımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bence bu, herhangi bir genel kilo verme programının önemli bir parçası ve olması gerekiyor.”

Bariatrik cerrahi sonrası ne yapılmalı?

California San Francisco Üniversitesi’ne göre ameliyatı takip eden günlerde, insanlar yorgunluk, kesi çevresinde ağrı, halsizlik, iştahsızlık, şişkinlik ve duygusal iniş çıkışlar gibi tipik ameliyat sonrası semptomlar yaşama eğilimindedir.

Hızlı bir iyileşmenin en iyi yolu, mümkün olan en kısa sürede bir doktor gözetiminde mümkün olduğunca aktif hale gelmektir.

Obezite cerrahisinden sonra egzersiz şarttır. Uzmanlar, aynı gün veya ertesi gün kalkıp egzersiz yapmaya çalışmanız gerektiğini söylüyor. Günde en az üç kez yürümeyi ve bacak egzersizlerini hedefleyin. Fizyoterapistiniz ne kadar egzersizin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Quebbemann, “Bariatrik cerrahiden sonra kilo kaybını başarıyla sürdürmenin temel faktörü egzersizdir” dedi. “Bütün hastalar fiziksel aktivitelerini artırmak için kilo vermek istediklerini söylüyor. Hekimler ameliyat öncesi ve sonrasında bu hedefi pekiştirmeli ve hastalarına fiziksel aktivitedeki bu artışın başarılarının devamını sağlayacağını anlatmalıdır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir