Oyun Haberleri

Intel, eski 16 bit ve 32 bit desteği ortadan kaldıran 64 bit CPU mikro mimarisi olan x86S’yi önerir

intel cpu

Intel, eski 16-bit ve 32-bit desteği kaldırarak CPU mimarilerini basitleştirmenin bir yolunu özetleyen ve dolayısıyla onları yalnızca 64-bit yapan bir teknik inceleme yayınladı. Intel, bu değişikliğin daha iyi optimize edilmiş işlemcilere, yani daha iyi performans ve verimliliğe yol açacağına inanıyor.

Intel’in işlemci yelpazesinin yapı taşları, 1978’de piyasaya sürülen orijinal 16-bit 8086 işlemciye kadar uzanıyor. Intel, onlarca yıllık yazılım ve işletim sistemlerini desteklemek yerine, sanallaştırma teknolojilerinin özellikleri taklit edecek kadar geliştiğine inanıyor. Eski sistemler için gereklidir. Devam etme zamanının geldiğini söylüyor.

Günümüzün 64-bit CPU’ları, 64-bit operasyona giden yolu “trambolin” yapmak için süreçler içerir. Intel’e göre, “Intel 64 mimarisi tasarımları, orijinal 8086 ile aynı durumda sıfırlanır ve 64 bit moduna girmek için bir dizi kod geçişi gerektirir. Bir kez çalıştırıldığında, bu modlar modern uygulamalarda veya işletim sistemlerinde kullanılmaz. “

Layman’ın terimleriyle, orada temelde işe yaramaz ve uzun süredir kullanılmış olan bir sürü şey var. Ancak bu, her şeyi 64 bit’e geçirmekten biraz daha karmaşık. Windows 32-bit’ten uzaklaştı, ancak yalnızca tamamen Windows 11 döneminde. Onlarca yıllık eski ve yükseltilmesi veya en azından taklit edilip edilemeyeceklerini görmek için test edilmesi gereken bir sürü eski 16 ve 32 bit sistem var.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Yalnızca 64 bit CPU’lar, oyun açısından çok anlamlıdır. Performans ve verimliliğin peşindeyiz ve çok az kullanıcının kullandığı eski özelliklerin peşinden koşuyoruz, bu özellikler bir çipe karmaşıklık ve şişkinlik katıyor. Bunları kaldırmak, her türlü faydayı sağlama potansiyeline sahiptir. Intel’e modern özellikler için daha fazla kalıp alanı, daha iyi güç verimliliği, daha hızlı önyükleme süreleri ve belki de daha düşük güvenlik açıkları riski sağlayacaktır.

Yine de yakın zamanda x86S CPU’ları görmeyeceğiz. Bu aşamada, teknik inceleme daha çok bir giriş niteliğindedir ve açıkça endüstri çalışanları ve yazılım geliştiricileri içindir. Ekosistemi bozmamak için Intel ile çalışmak zorunda kalacak olan x86-64 geliştiricileri AMD’yi de unutmayın.

OKU  Bağımsız geliştirici, yayıncıyla anlaşmazlık devam ederken kendi oyununa karşı DMCA'yı yayından kaldırma başvurusunda bulundu

Uzun bir zaman olabilir, ancak x86S’nin nasıl geliştiğini görmek için sabırsızlanıyorum. Güç emici frekans sıçramaları olmadan tutarlı çift haneli performans sıçramaları elde etmek güzel olmaz mıydı? Rüya bu. Bakalım bu nereye varacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #828: 25 Eylül Pazartesi

Oyun Haberleri

Kayıp bir birinci şahıs Pokémon tarayıcı oyunu bulundu ve geri yüklendi

Oyun Haberleri

NYT Connections'ın ipucu ve yanıtları bugün: 25 Eylül (#106)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir