Sağlık

Bebekler için vegan anne sütü ne kadar sağlıklı?

Bebekler için vegan anne sütü ne kadar sağlıklı?

Pinterest’te paylaş
Vegan beslenme, bebek gelişimi için gerekli besinler olan anne sütündeki B2 vitamini ve karnitin konsantrasyonunu etkilemez. Viktorcvetkovic/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, vegan ebeveynlerin anne sütünün iki önemli besin içerdiğini gösteriyor: karnitin ve B2 vitamini.
  • Sonuçlar, vegan diyetlerinin tamamen besleyici olmayabileceğine dair önceki varsayımlara meydan okuyor.
  • Araştırma ayrıca, anne sütüyle beslenen vegan ebeveynlerden doğan bebeklerin B2 vitamini veya karnitin eksiklikleri geliştirme riski taşıdığı yönündeki endişeleri de çürütüyor.

Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği’nin (ESPGHAN) 55. Yıllık Toplantısında sunulan Amsterdam UMC çalışmasından yeni bir araştırmaya göre, vegan ebeveynlerin anne sütü iki önemli besin içerir.

Çalışma yazarları basın açıklamasında, yeni bulguların, vegan diyetlerinin tamamen besleyici olmayabileceği ve vegan ebeveynlerden doğan emzirilen bebeklerin B2 vitamini veya karnitin eksiklikleri geliştirme riskinin yüksek olabileceği varsayımlarını çürüttüğünü söyledi.

Amy, “Karnitin ve B2 vitamini, et ve inek sütü de dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde en yüksek konsantrasyonlarda bulunur (daha az riboflavin içeren yağsız süt ve riboflavin ışığa duyarlı olduğu ve parçalandığı için bardakta saklanan süt hariç),” diyor Amy. Beslenme alanında lisans derecesine sahip sertifikalı bir sağlıklı yaşam şirketi eğitmeni ve The Chef’s Garden’da Farmacy’nin lideri olan PharmD Sapola, GesundLine’a anlatıyor.

Basın açıklamasında, bebeklerde B2 vitamini eksikliğinin anemi ve nörolojik sorunlara yol açabileceği ve bebek karnitin eksikliğinin düşük kan şekerine ve kalp ve beyin işlev bozukluğu olasılığına yol açabileceği belirtildi.

Baş araştırmacı Dr. Aynı basın açıklamasında Hannah Juncker.

Bununla birlikte, bu sonuçlar, anne sütündeki B2 vitamini ve karnitin konsantrasyonunun, vegan bir diyet tüketilmesinden bile etkilenmediğini ve emziren ebeveynlerde vegan bir diyetin B2 vitamini veya karnitin düzeyi eksikliği için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Juncker, emzirilen bebeklerde olduğunu ekliyor.

“Bu bilgi emziren anneler ve ayrıca anne sütü bağışlayan ve yeterince anne sütü alamayan prematüre bebeklere bakan anne sütü bankaları için yararlıdır” diye açıklıyor.

Uzmanlar, beslenme açısından dengeli bir hamileliğin vegan beslenmeyle bile mümkün olduğu konusunda hemfikir.

Uzmanlara göre, vegan beslenme ve/veya vegan yaşam tarzı sürerken sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme açısından dengeli bir hamilelik geçirmek mümkün.

OKU  CDC'ye göre, bu yılki grip aşısı mevcut suşlara iyi uyuyor

Mercer Health’te onkoloji beslenmesi uzmanı MS, RD, CSO Amy Bragagnini, “İyi planlanmış bir vegan diyeti, protein, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere temel besin bileşenlerinin dengesini sağlamanın harika bir yolu olabilir” dedi. GesundLine, Michigan’daki Kanser Merkezi ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü yok.

“Vegan diyeti uygulayan müşterilerimin çoğu, her gün yemeleri gereken gerekli besinleri nasıl alacakları konusunda endişe duyuyorlar” diyor.

“Benzer şekilde, vegan beslenmeyi seçen emziren kadınların da bebeklerinin sağlığını düşündüklerinden şüpheleniyorum” diye ekliyor.

Kalsiyum takviyeli tofu, fasulye, nohut, kinoa gibi hayvansal olmayan kaynaklardan belirli besinleri (protein, çinko, demir, omega-3’ler, kalsiyum, D vitamini ve B vitaminleri) elde etmek için muhtemelen ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. /sebzeler ve çeşitli kabuklu yemişler ve tohumlar, ”diyor Bragagnini GesundLine’a.

“Ayrıca, vegan emziren annelerin hayvansal ürünlerden kaçınarak eksik olabilecek beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için ek takviyeler alıyor olmaları da mümkündür” diye ekliyor.

B2 vitamininin emzirme, anne ve bebek sağlığındaki rolü

B2 vitamini anne sütü ile ebeveynden bebeğe geçer. Sapola’ya göre, bir bebeği optimal miktarda B2 vitamini ile beslemeye devam etmek için, ebeveynlerin besin alımının optimal kalması önemlidir.

Sapola, “Vitamin B2, düzenli olarak yiyeceklerden veya takviyelerden elde edilmesi gereken suda çözünen bir vitamindir (vücut onu üretemez),” diye açıklıyor Sapola.

“Hamilelik sırasında B2 vitamini cenin büyümesini, görüşünü ve cilt gelişimini destekler” diye ekliyor. Sapola, GesundLine’a “Riboflavin, bebeklerde sağlıklı kemiklerin, kasların, kırmızı kan hücrelerinin ve sinirlerin oluşumu için de önemlidir” diyor. Bu da onu bebekler için vazgeçilmez bir besin maddesi yapar.

Bragagnini, “Anne sütüyle beslenen bebeklerde egzama ve solunum, kulak ve mide-bağırsak enfeksiyonları oranları daha düşük” diyor. “Ayrıca anne sütü, bebeklerin enfeksiyonla savaşmasına ve gerekli besinleri kullanmasına ve emmesine yardımcı olan bir dizi besleyici olmayan bileşen içerir” diye açıklıyor.

“Emzirme sadece bebeğe dengeli beslenmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda anne için de sağlıklı” diyor. “Emzirme annenin metabolizmasını hızlandırabilir ve anne sütünün bebek için sindirimi kolaydır” diye açıklıyor.

OKU  Sorular ve Cevaplar: Yeni COVID-19 varyantları hakkında endişelenmeli misiniz? Uzmanlar karar verir

Anne baba adayları için uzman beslenme tüyoları

Sapola, vejetaryen/vegan diyeti yoluyla yeterli B2 vitamini alımının anahtarı olarak çeşitli ve çeşitli meyveler, sebzeler ve güçlendirilmiş tahıllar önerir.

Birisi diyetinden yeterince B2 vitamini alamıyorsa, takviye yapılması gerektiğini söylüyor.

Sapola, B2 vitamini veya riboflavin için önerilen günlük ödeneğe (RDA) dikkat çekiyor:

  • Hamilelik ve emzirme döneminde günde 1.4 ila 1.6 mg.
  • Bebekler (yaş: 0 ila 12 ay): günde 0,3 ila 0,4 mg.

Bragagnini, bebek bekleyen tüm ebeveynleri, bebeklerinin büyümesini ve gelişimini desteklemek için gerekli besinleri sağlayan dengeli bir beslenme konusunda kendilerini eğitmeye teşvik eder.

“Vegan diyetindeki insanların yeterli protein, demir, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, çinko, D vitamini ve B vitaminleri almaya odaklanması gerekiyor” diye açıklıyor. “Vegan annelere, hangi yiyeceklerin bu gerekli besinlerle takviye edildiğini bulmalarını ve ardından her gün yemelerini tavsiye ediyorum.”

Bugün diyetinize nasıl daha fazla B2 vitamini ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bragagnini’ye göre, veganların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri pek çok lezzetli yol var:

  • Güçlendirilmiş bitki bazlı süt alternatifi, ceviz ve kuru üzüm ile yapılan Gecelik Yulaf.
  • Meyve ve keten tohumu ile zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler.
  • Öğle yemeği için sotelenmiş ıspanak, tempeh, brokoli ve chia tohumları ile bir kinoa kasesini deneyin.
  • Günü, vegan peynir, ıspanak, domates ve mükemmel bir vegan ezme ile doyurucu bir fasulye ve mercimek burgeri ile bitirin.

Sapola, “Yeme alışkanlıkları ne olursa olsun, kadınlar için en önemli şey, çeşitliliğin anahtar olduğunu hatırlamaktır” diye ekliyor.

Sapola, her öğüne mümkün olduğu kadar çok renk ve mevsimsel çeşitlilik katarak müşterilerini “gökkuşağını yemeye” teşvik ediyor.

“Emzirirken bile, besin yoğunluğuna odaklanmak önemlidir çünkü sadece doğumdan sonra iyileşen vücudunuzu beslemezsiniz, bebeğinizi de beslersiniz” diye ekliyor. Sapola, GesundLine’a “Vegan diyeti hakkında bilgi sahibi olan ve gerekirse, sizin ve bebeğinizin sağlığını destekleyecek beslenme seçenekleri ve takviyeleri konusunda size tavsiyede bulunabilecek bir sağlık uzmanıyla çalışmak önemlidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir