Sağlık

Opioid bağımlılığı: Ağrı kesici ilaçları bıraktıktan sonra aşırı doz riski artar

Opioid bağımlılığı: Ağrı kesici ilaçları bıraktıktan sonra aşırı doz riski artar

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, bir kişinin ağrı kesici için ne kadar süreyle opioid kullanması gerektiğini tahmin etmenin zor olabileceğini söylüyor. IGfotoğrafçılık/Getty Images
  • Araştırmacılar, opioid ağrı kesicileri bıraktıktan sonra aşırı doz riskinin arttığını söylüyor.
  • Uzmanlar, tıp mesleğinin, insanlara ağrı kesici olarak ne zaman opioid verilmesi gerektiğini on yılı aşkın bir süredir tartıştığını söylüyor.
  • İlaç kullanmadan ağrıyı dindirmenin başka yolları olduğunu fark ederler.
  • Çoğu durumda, bir kişinin ağrı kesici ilacı almayı bırakmaya hazırlanırken dozunu yavaşça azaltmanın en iyisi olduğunu ekliyorlar.

Yeni bir çalışma, opioid kullanım bozukluğu olan ve olmayan kişiler için opioid ağrı kesiciler durdurulduğunda opioid doz aşımı riskinin arttığını söylüyor.

Raporlarında, çalışmanın yazarları, reçete edilen opioidleri durdurmanın, aşırı doz riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu söylediler.

Bugün dergide yayınlanan sonuçlar PLOS ilacıopioidle ilişkili aşırı dozun artık Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kaza sonucu ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna işaret ederek, her iki ülkeyi de kronik ağrı için opioid reçetesini kısıtlayan politikalar uygulamaya sevk etti.

Aşırı dozda opioid riskine ilişkin çalışmanın ayrıntıları

Araştırmacılar, Ekim 2014 ile Haziran 2018 arasında Britanya Kolumbiyası’nda ağrı için uzun süreli opioid tedavisi alan kişilerle ilgili bir kohort çalışması yürüttü.

En az 90 gün opioid tedavisi almış olan British Columbia eyalet sağlık sigortası müşteri listesine kayıtlı 14.037 kişinin tıbbi geçmişlerini incelediler.

Ekip, ağrı için opioid tedavisini durdurmanın, opioid kullanım bozukluğu olmayan kişilerde aşırı doz riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bildirdi. Hem opioid agonist tedavisi alanlar hem de tedavi görmeyenler de dahil olmak üzere, bozukluğu olanlar için aşırı doz olasılığının aslında yüksek olduğunu eklediler.

Opioid azaltma tedavisi alanlar, opioid agonist tedavisi almayan opioid kullanım bozukluğu olan hastalarda doz aşımı riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Opioid agonist tedavisi, yoksunluk semptomlarını yönetmek için metadon gibi ilaçlar kullanır.

Opioid çalışmasının sınırlamaları ve önemi

Yazarlar, çalışmalarının, sonuç ölçümünün tıbbi müdahale içermeyen aşırı doz olaylarını veya ölümle sonuçlananları kapsamaması da dahil olmak üzere çeşitli sınırlamaları olduğunu belirtti.

OKU  Tam Tahıllar: Bunları Diyetinize Nasıl Kolayca Eklersiniz?

Araştırmacılar ayrıca aşırı dozda kullanılan ilaçların kaynağını ve bunların reçete edilip edilmediğini veya yasa dışı yollarla elde edilip edilmediğini belirleyemediklerini söyledi.

Yazarlar çalışmayı şöyle yazdı: “Bu sonuçlar, ağrı için opioid tedavisinin aniden kesilmesinden kaçınma ve reçete yazanlar için opioid kullanım bozukluğu ve opioid agonist tedavisi durumuna dayalı opioid tedavisi azaltma stratejilerini değiştirme konusunda rehberlik geliştirme ihtiyacını gösteriyor.”

Çalışma yazarları, “Artan doz aşımı riski göz önüne alındığında, neredeyse tüm vakalarda kronik ağrı için opioid tedavisinin aniden kesilmesinden kaçınılmalıdır.” “Opioid kullanım bozukluğuna ve reçete edilen opioid agonist tedavisi durumuna özel dikkat gösterilerek, güvenli ve etkili opioid ağrı azaltma stratejilerinin uygulanmasında reçete yazanlara yardımcı olmak için genişletilmiş rehberliğe ihtiyaç vardır.”

Ağrı için opioidlerin reçete edilmesiyle ilgili tartışma

doktor Pennsylvania’daki Volpicelli Bağımlılık Tıbbı Enstitüsü’nün yönetici direktörü Joseph Volpicelli, Healthline’a sağlık sektörünün ağrı için opioid reçete etme konusunda uzun bir “kararsızlık” geçmişine sahip olduğunu söyledi.

Volpicelli, “2010 civarında bir ara, opioid aşırı dozlarının endişe verici oranı, opioidlerin ağrıyı tedavi etmek için tıbbi kullanımını yeniden gözden geçirmemize neden oldu, bu nedenle sarkaç diğer yöne sallandı” dedi. “Sağlık uzmanları, ağrıyı tedavi etmek için opioidleri kullanma konusunda giderek daha isteksiz hale geldi ve birçok durumda davranışsal ve opioid olmayan ilaçların ağrıyı yönetmede etkili olduğunu gördü.”

Doktorlar reçeteleri kesmeye başladıklarında, daha sonra olanları hafife almış olabilirler: şiddetli yoksunluk yaşayan ve reçete yerine eroin gibi sokak uyuşturucularına yönelen kullanıcılar.

Volpicelli, “2010’da 100 kişi başına 81 opioid reçetesi vardı ve bu sayı on yıl içinde dramatik bir şekilde 100 kişi başına 43 reçeteye düştü” dedi. “2015 yılına kadar, reçeteli opioidlerden ölen insanların sayısındaki artış durdu, ancak aşırı dozda eroinden ölen insanlarda dramatik bir artış oldu.”

Volplicelli, “Güçlü ve tehlikeli sentetik opioid fentanil, reçeteli opioidlerin ve baskın yasa dışı opioid olarak eroinin yerini aldığından, şu anda opioid aşırı doz salgınının üçüncü dalgasındayız” dedi.

Opioidlerin ne zaman reçete edileceğini bilmek

Şimdi büyük bir soru, opioidlerin güvenli reçeteden bağımlılık sorunlarına ne zaman geçeceğidir.

OKU  Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Farmakoloji doktoru ve California Irvine Üniversitesi’nde klinik profesör yardımcısı olan Farah Khorassani Healthline’a “Her hasta farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır” dedi.

Horassani, “Opioidlerin tekrar tekrar uygulanması bağımlılık yaratabilir, ancak bu, tanıya, psikolojik koşullanmaya, çevresel ve nörobiyolojik faktörlere bağlı olarak farklı zamanlarda farklı insanlarda olur.”

Uzmanlar, bir kişinin bir ilaca karşı toleransının kullanımla arttığını, daha yüksek dozlar gerektirdiğini ve bırakmayı zorlaştırdığını söylüyor. Tekrar kullanmak beklenmedik bir etki yaratır.

Horassani, “Bir kişi opioidlerden detoksifiye edildikten sonra, çoğu kişi, bırakmadan önce aldıkları dozlara tahammül edemeyeceklerinin farkında değil.” Dedi. “Aşırı doz almaya son verebilirler ve bu, solunum sistemlerinin baskılandığını gördüğünüz yerde aşırı doza yol açabilir.”

Opioidler ne kadar süreyle alınmalıdır?

Başka bir soru, reçetelerin bağımlılık yapmadan önce ne kadar sürmesi gerektiğidir.

Brand New Day Care’de bağımlılık tıbbı psikoloğu ve davranışsal sağlık tıp direktörü James S. Pratty, “7 ila 21 gün, akut ağrı kesici için afyon alan biri için iyi bir zaman çerçevesi olacaktır” dedi.

Pratty, Healthline’a “Umarım, bu süre zarfında, doktor hastaya o 7 ila 21 gün içinde afyon alma sıklığını kademeli olarak azaltma talimatı vermiştir” dedi. “Afyonlar kronik ağrı için endike değildir ve fizik tedavi, yoga ve tetik nokta enjeksiyonları gibi diğer müdahaleler, kronik ağrı sorunları için daha iyi müdahalelerdir.”

Aaron Weiner bir bağımlılık psikoloğu ve Bağımlılık Psikolojisi Derneği Başkanıdır. Healthline’a afyon bağımlılığından kaçınmanın bir numaralı anahtarının belirti ve semptomların farkında olmak ve doktorunuzla konuşmak olduğunu söyledi.

Weiner, “Opioidlere hafif bir kimyasal bağımlılık geliştirirseniz, iyi haber şu ki, muhtemelen ilaçları yavaşça – doktorunuzun rehberliğinde – azaltabilir ve çok olumsuz sonuçlardan kaçınabilirsiniz.” Dedi.

“Ayrıca, düzenli gençleşme sizin için işe yaramıyorsa size yardımcı olabilecek çok sayıda tedavi ve ilaçlarımız da var” diye ekledi. “Yine en önemli şey bu kaynaklara erişmek için doktorunuzla iletişim kurmaktır. Bağımlılığı sağlık ekibinizden saklamaya çalışırsanız ve sonunda büyüyüp kötüleşirse, iyileşmeye giden çok daha dik bir yol ve potansiyel olarak çok sayıda olumsuz sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir