Sağlık

“Yeşil” Akdeniz diyeti, Akdeniz diyetinden iki kat daha fazla yağ azaltır.

"Yeşil" Akdeniz diyeti, Akdeniz diyetinden iki kat daha fazla yağ azaltır.

Pinterest’te paylaş
Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yeşil Akdeniz diyetinin iç organ yağını %14 oranında azalttığını gösteriyor ki bu, bu popüler beslenme planının klasik versiyonunun iki katı. Harald Walker / Tıknaz
 • Yakın zamanda yapılan bir araştırma, “yeşil” Akdeniz diyetinin iç organ yağını %14 oranında azalttığını, bu da iç organ yağını %7 azaltan Klasik Akdeniz Diyetinin (MED) iki katı kadar azalttığını gösterdi.
 • Yeşil MED diyetinin faydaları arasında diyabet, kardiyovasküler hastalık, depresyon ve bilişsel gerileme gelişme riskinin azalması yer alır.
 • Yeşil MED diyetinin ayrıca kolesterolü ve kan basıncını düşürdüğü ve yaşa bağlı beyin atrofisine karşı geleneksel MED diyetinden daha iyi koruyabildiği gösterilmiştir.
 • Uzmanlara göre polifenoller, MED yeşil diyetinin etkinliğinde büyük rol oynuyor.

Visseral yağ, karın derinlerinde biriken karın yağıdır. Bu tip yağ, karaciğer, pankreas ve böbrekler dahil olmak üzere organları çevreler.

Aşırı visseral yağ sağlığınıza zararlı olabilir ve kalp hastalığı, diyabet ve bunama gibi birçok soruna yol açabilir.

İç organlardaki yağlanmayı azaltmanın en etkili yollarından biri daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmektir. 5 yıl üst üste dünyanın en iyi diyeti seçilen beslenme uzmanları, genel sağlık için sıklıkla Akdeniz Diyetini (MED) önermektedir.

2020’de DIRECT PLUS araştırma ekibi “yeşil” Akdeniz diyeti kavramını tanıttı.

Yeşil MED diyeti, geleneksel MED diyetinden daha fazla bitki bazlı gıda ve daha az et tüketimi içerir. DIRECT PLUS araştırmacıları, MED diyetinin bağırsak sağlığını iyileştirmekten yaşa bağlı dejeneratif sağlık koşulları riskini azaltmaya kadar çok sayıda sağlık yararı sunduğunu keşfetti.

Peki, yakın zamanda yayınlanan bir çalışma BMC tıbbı yeşil Akdeniz diyetinin, geleneksel Akdeniz diyeti (%7) ve sağlıklı bir diyetle (%4,5) karşılaştırıldığında en iç organ yağını (%14) azalttığını buldu.

Sonuçlar, yeşil MED diyetinin sağlık için geleneksel versiyondan daha faydalı olabileceğine dair daha fazla kanıt sağlıyor.

Yeşil MED Diyeti ve Klasik MED Diyeti

Yeşil Akdeniz diyeti ile klasik Akdeniz diyeti arasındaki temel fark, yeşil varyantın kırmızı ve işlenmiş etten tamamen kaçınması, klasik varyantın ise ara sıra bu yiyeceklere izin vermesidir.

Fort Collins, CO’daki Cheerful Choices’ta Kayıtlı Diyetisyen ve Tarif Geliştiricisi olan RDN’den Mackenzie Burgess, yeşil MED diyetinin geleneksel MED diyetinden daha fazla bitki bazlı proteinlere önem verdiğini açıkladı.

OKU  Akdeniz Diyeti: Çalışma, bunama riskini %23 oranında azaltabileceğini gösteriyor

Diğer bir fark, yeşil MED diyetinin, bu gıdalarda bulunan yüksek seviyelerde sağlıklı polifenoller nedeniyle günlük yeşil çay, ceviz ve mankai su mercimeği (protein açısından zengin bir su bitkisi) tüketimini içermesidir.

Burgess, yeşil MED diyetinin, günlük olarak yenmesi gereken belirli miktarda kalori, protein ve belirli yiyecekleri içerdiği için daha fazla yapı içerdiğini, Akdeniz diyetinin ise daha genel olduğunu sözlerine ekledi.

MED diyetinin her iki versiyonu da antiinflamatuar ve antioksidan gıdalar içerirken, yeni araştırmalar yeşil versiyonun kronik hastalıkları önlemede veya tedavi etmede daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Muhtemel bir faktör, çalışmada et yerine kullanılan su mercimeği bitkisine atfedilebilir. Su mercimeği bitkisi, tümü sağlık yararları ile bilinen biyolojik olarak kullanılabilir protein, demir, B12, vitaminler, mineraller ve polifenoller açısından zengindir.

“Yeşil Akdeniz diyeti grubu, çeşitli bitki gıdalarında bulunan bileşikler olan polifenollerle güçlendirildi ve kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diyabet ve Alzheimer hastalığı gibi çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde potansiyel antioksidan ve antiinflamatuar roller oynuyor.” çalışma yazarı dediLos Angeles California Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümü’nde klinik beslenme uzmanı ve doktora sonrası araştırmacı olan Hila Zelicha RD, Healthline’a verdiği demeçte.

Yeşil MED Diyetinin Sağlığa Faydaları

Yeşil MED diyeti, geleneksel MED diyetine benzer sağlık yararları sunar, örneğin:

 • kronik hastalık riskinde azalma
 • düşük kolesterol
 • daha sağlıklı kan basıncı okumaları

2021’de yapılan bir araştırma, yeşil MED diyetinin klasik MED diyetine göre bazı ek faydaları olabileceğini gösteriyor:

 • azaltılmış bel ölçüsü
 • azaltılmış LDL (kötü) kolesterol
 • düşük diyastolik kan basıncı

MED yeşil diyetiyle ilgili araştırmalar nispeten yeni olmasına rağmen Burgess, faydaların daha az DNA hasarı ve daha düşük depresyon ve bilişsel gerileme riskini de içerebileceğini ekledi.

Olarak 2022 Eğitimi yeşil MED diyetinin yüksek polifenol içeriği nedeniyle yaşa bağlı beyin atrofisine karşı daha iyi koruma sağladığını belirtiyor.

Polifenollerin kilo kaybı üzerindeki etkileri

Polifenoller bitkisel gıdalarda yaygındır.

Zelicha’ya göre, yeşil MED diyetindeki polifenollerin etkileri, yağ asitlerinin daha yüksek parçalanmasına ve daha yüksek enerji harcanmasına neden olabilir, bu da sonunda yağ birikimi miktarını etkileyebilir.

OKU  Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

Aslında Zelicha’nın çalışması, polifenollerin iç organlardaki yağı azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Beslenme uzmanları, polifenollerin obezite tedavisinde ve kilo kaybını teşvik etmede rol oynayabileceği konusunda hemfikirdir.

Yeni çalışma, yeşil Akdeniz diyeti grubundaki katılımcıların, polifenol açısından zengin yeşil çay, ceviz ve su mercimeği tozu tüketimi nedeniyle plazma ve idrarlarında daha yüksek polifenol seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor; bu, bu gruptaki visseral yağdaki daha büyük düşüşü açıklayabilir. Burges dedi.

Zeytin ve zeytinlerde bulunan polifenollere odaklanan diğer çalışmalar çaylar polifenoller ve azaltılmış visseral yağ arasındaki bağlantıyı destekler.

Kaliforniya, San Francisco’daki Vida Health’de klinik diyetetik direktörü RD Laura Isaacson, Healthline’a yeşil bir MED diyetindeki yüksek miktarda polifenolün muhtemelen birden fazla mekanizma yoluyla visseral yağı azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Isaacson, polifenollerin yemeklerden sonra yağ emilimini engellemeye, kaslara glikoz alımını artırmaya, yağ dokusunda yeni kan damarlarının oluşmasını durdurmaya ve kronik iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini açıkladı.

Ek olarak, Isaacson, polifenolleri takviyeler yerine diyet yoluyla almanın en iyisi olduğunu belirtti. Polifenol içeriği yüksek yiyecekler şunlardır:

 • dut
 • kırmızı şarap
 • enginar
 • kırmızı soğan
 • ıspanak
 • keten tohumu
 • Kahve
 • Çay
 • kakao
 • otlar ve baharatlar
 • zeytin
 • Fındık

Getirmek

Son araştırmalar, yeşil Akdeniz diyetinin, geleneksel Akdeniz diyeti (%7) ve sağlıklı bir diyetle (%4,5) karşılaştırıldığında en iç organ yağını (%14) azalttığını göstermiştir.

Orijinal MED diyeti gibi, yeşil MED diyetinin de sağlık açısından birçok faydası vardır ve bunların bazıları klasik versiyondan daha güçlü olabilir.

Bu faydalar, diyabet, kardiyovasküler hastalık, depresyon ve bilişsel gerileme gelişme riskinin azalmasını içerir. Yeşil MED diyeti ayrıca daha düşük kolesterol ve kan basıncı için daha faydalı olabilir ve yaşa bağlı beyin atrofisine karşı geleneksel MED diyetinden daha iyi koruma sağlayabilir.

MED yeşil diyetinin sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili olarak, yeni çalışma, polifenollerin, özellikle yağ kaybı söz konusu olduğunda, önemli bir bileşen olduğunu öne sürüyor.

MED Yeşil Diyetinin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sağlık ekibinizden veya Kayıtlı Diyetisyeninizden daha fazla tavsiye isteyebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir